6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

PRÁVO: Tak smíme ty fracky uhodit, nebo ne?

V poslední době není dne, kdy by se v hlavních zprávách nebo na titulních stránkách novin neobjevila některá z rodinných kauz. Tu Ústavní soud opět řeší střídavou péči, onde se stát rozhodne hradit výživné za tatínky, kteří neplatí, a do třetice vyjde najevo, že nový občanský zákoník přidal práci soudům, pročež jsou opatrovnické soudy zavalené, nestíhají a adopce probíhají pomaleji.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Krátký 30.1.2015 8:59

Re: Tohle jsou právní řečičky, které

Vážený pane Kmoníčku - pokud neumíte český jazyk v mnoha podobách tak to nemůžete pochopit, pan Polanský se vyjádřil naprosto jasně.cz

M. Krátký 30.1.2015 9:04

Re: Tohle jsou právní řečičky, které

a ještě doplním takto : moje vnučka chodí do 1.B - včera přinesla samé 1 - ve třídě mají jednoko kluka zlobivce, který má našlápnuto k provozování šikany, furt se pere, mlátí kluky spolužáky, rodiče šílí, pí uč. taky, pan řídící to začíná řešit. Ale pokud to nevyřeší rodiče toho zlobivce a včas i za použití metody "kdo se ptá, ten se dozví" - tak to bude složité.

P. Kmoníček 30.1.2015 14:50

Re: Tohle jsou právní řečičky, které

Omlouvám se za chybu ve jménu pana Polanského,kde jsem svojí nepozorností vynechal -l-.Otázku ale opakuji i Vám pane Krátký.Tak smíme ty fracky uhodit nebo ne?Tak totiž zní titulek celého článku a ani z Vaší kritiky jsem se nedozvěděl jednoznačnou odpověď.

J. Hejna 30.1.2015 18:46

Re: Tohle jsou právní řečičky, které

Jednoznačná odpověd: Kdo se moc ptá, moc se dozví.

J. Hejna 30.1.2015 18:47

Re: Tohle jsou právní řečičky, které

Jednoznačná odpověd: Kdo se moc ptá, moc se dozví.

Také můžete při důsledném dodržování stupidních zákonů počkat, až ti frackové uhodí vás.

S. Ševeček 30.1.2015 10:06

Re: Tohle jsou právní řečičky, které

Tohle nejsou právní řečičky.

To je realita.

R. Langer 30.1.2015 10:48

Re: Tohle jsou právní řečičky, které

Ano, "realita" v zákoně jsou právní řečičky.

B. Rudolf 30.1.2015 7:05

částečným řešením by možná bylo

Částečným řešením by možná bylo, kdyby zákon chápal neoprávněné odebrání dítěte jeho rodičům jako trestný čin. Protože svojí povahou to trestný čin je. Muselo by se ale dostatečně kvalitně vymezit, co v tomto případě znamená slovo "neoprávněné". Jedním z důsledků by ale bylo, že svědci, na základě jejichž svědectví by dítě mohlo být odebráno, by v případě prokázání křivého svědectví nesli trestní zodpovědnost.

Jiná věc je odebrání dítěte za to, že mu rodiče způsobili trauma pravdivou informací o tom, že jeho babička zemřela. Proti takovému blbství obrana neexistuje.

P. Boublíková 30.1.2015 5:41

jasné případy ubližování dítěti?

Které to jsou? Vždyť celý text je právě o tom, že na hranici přijatelného a nepřijatelného trestání děti se nikdy neshodneme. Potažmo nikdy se neshodneme na tom, kde končí právo rodiče dle uvážení potrestat své dítě a kde začíná povinnost státu chránit děti proti násilí a zvůli jejich rodičů. I při sebelepší definici vždy budou nějaké hraniční případy.

J. Schwarz 30.1.2015 13:30

Re: jasné případy ubližování dítěti?

Takže je zákon formulován tak, že platí názor místně příslušného úředníka sociálního odboru.

P. Sulc 30.1.2015 1:52

Proste to je vysledek

prezrane, znudene zapadni dekadentni spolecnosti, kde hlavni zajem politiku je se zviditelnit, a hlavni zajem vetsiny, ci spise vsech, je prave opacny a hlavni je uzit si co nejvice zabavy a co nejmene povinosti. Ale ''slimaci'' uz jsou na ceste a ti to napravi.

V. Váňa 30.1.2015 10:59

To, co navrhuji,

není řešení - tím méně právní, ale postoj:

Užívejme zdravý rozum. Mohu být zodpovědný pouze do výše (rozsahu) svých pravomocí.

Mám-li tedy být zodpovědným rodičem, musím k tomu mít pravomoce, a nemohu se tříletého dítěte ptát, zda bude v poledne jíst, či snad že mu vyhovím a namísto toho mu dám zmrzlinu, kterou vyžaduje.

Je to stejné jako v jakémkoli podniku  v rámci řídící struktury: odpovědnost a pravomoce musí být v rovnováze. Jakmile jako šéf zasáhnu do rozhodování svého podřízeného přes jeho hlavu, okamžitě jsem za své rozhodnutí také zodpovědný.

Pokud opustíme i v rámci výchovy našich potomků zdravý rozum (v jiných ohledech jsme ho již ztratili), nezasloužíme si nic jiného než jako civilizace být vyvráceni barbary.

J. Kanioková 30.1.2015 19:07

Poslední odstavec - 1*****