8.5.2024 | Den vítězství


Diskuse k článku

PRÁVO: Švarcsystém

Zákoník práce má 369 paragrafů. Část se snaží obcházet zaměstnanci a část zaměstnavatelé. Švarcsystém nemá paragraf žádný, jen svobodu vztahu pro obě strany. Zaměstnanec si rozhoduje o jeho vlastních vydělaných penězích jen z poloviny. Švarcsystém nabízí možnost rozhodovat si o všech penězích tím, kdo si je vydělal.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Toncar 2.4.2013 9:17

funguje to.....

Od roku 2007 ziji a pracuji v Anglii. A tady svarcsystem funguje porad. Od zacatku do roku 2012 jsem pracoval jako tzv. selfemployer, coz je Anglicka obdoba svarcsystemu. Stacilo se pouze telefonicky nahlasit na jednom urade a tim jsem byl zaregistrovan vsude( dane, socialka, zdravotni). Dokonce jsem ani nemusel mit tzv. homeoffice( pracovni povoleni).

Osobne si myslim ze to je jen otazka systemu a vymahatelnosti....mohu vas ubezpecit ze by me ani nenapadlo napriklad nepodat danove priznani( jednou jo....a dostal jsem flastr ze se mi protocily panenky :D ). Pokud je system spravne nastaven pak i vymahatelnost toho co mate zaplatit je stoprocentni a rychla. Anglicke urady jsou velice korektni a slusne, nicmene nekompromisni a neukecate naprosto nic...a s policajtem na silnici uz vubec ne. Na druhou stranu se ale s nimi necha vzdy dohodnout na oboustranne prijatelnem reseni pokud mate problem se zaplacenim, coz se muze stat.

Muj nazor je ten, ze svarcsystem spatny neni a je jen otazkou systemu a "lidskeho faktoru" pokud nefunguje. Notabene jsem presvedcen ze britsky system by tomu uz davno zakroutil krkem, kdyby ho to jakkoliv poskozovalo.

V. Rajchl 1.4.2013 0:13

Neefektivní úřady

Když jsem minulý týden na sociálce odevzával přehled, podivil jsem, přesto že je pro úředníky čas žní, dvě ze tří úřednic se očividně nudili, neměli do čeho píchnout. Tak by mě zajímalo co dělají zbytek roku, notabene, když mají v týdnu úřední dny jen dvakrát do týdne. Zná někdo podrobnou pracovní náplň těcho z našich daní živených státních úředníků?

P. Skřivan 31.3.2013 22:07

Švarcsystém je taková hezká virtuální realita,

fakticky je to znásilnění jednoho právního vztahu na jiný.

Obhajovat švarcsystém nelze: je to nesmysl. Buď jsem podnikatel, nebo zaměstnanec. Podnikající zaměstnanec je nesmysl. Nebezpečný nesmysl.

Náklady jsou z tohoto pohledu věc druhořadá, tj. stát by se měl hlavně postarat, aby zmizela motivace pro tento trik. Jak to udělat ? Udělat skutečnou daňovou reformu a ne jen o ní kecat. Přesně tohle jsme čekali od pravicové vlády, která ovšem byla levicovější než jsme si uměli představit ... .

V. Mlich 1.4.2013 9:23

Nebezpečný je Zákoník práce

Dokud tenhle paskvil bude v našem právním řádu, bude schwarzsystém jediným východiskem pro lidi, co chtějí důstojné rovnocenné pracovní vztahy.

J. Jurax 2.4.2013 20:30

Re: Nebezpečný je Zákoník práce

Nejde o zákoník práce, ale o to, že ze švarcáka stát vyběre mnohem méně berní než ze zaměstnance na stejné pozici. Což stát celkem pochopitelně nelibě nese,

Není nic jednoduššího než to daňově srovnat - jenže není politická vůle.

J. Krásenský 31.3.2013 17:04

Prý byly časy,

kdy zaměstnanec neplatil daň z příjmu. Prý to platilo ještě za první republiky. To, co se nám představuje jako "sociální stát", "sociálně tržní hospodářství" a "solidarita" je ve skutečnosti jen výkrmna státem placených profesí. Jejich protiargument zní: "Cožpak byste chtěli, aby se z nich stali nezaměstnaní?" A výsledky jejich práce: pokud nejsou neefektivní, pak jde rovnou o mrhání veřejnými prostředky a jen ty nejkřiklavější případy jsou šetřeny (opět státními zaměstnanci): Opencard... pavilon slonů za půl miliardy novináře ještě nedráždí.  Každý si ve svém okolí najde příklad. Ve Voticích rekonstruovali veřejnou knihovnu, návrh byl šest milionů - to je pro srovnání ceny dvou rodinných domků. A výsledek byl deset milionů. Peníze z dotací - kolik činí odměna za vyjednání?

Š. Hašek 31.3.2013 19:10

Re: Prý byly časy,

Asi tak.

M. Sedláček 2.4.2013 14:39

Re: Prý byly časy,

jen výkrmna státem placených pr...napadá mne jiné slovo :-))

J. David 31.3.2013 14:31

Komu vadí tento systém?

Věrchušce. Já tobě krmení pro kozu, ty mne mlíko a sejra. Politik a ouřada utře hubu. A v tom vězí jádro pudla. Mýlím se?

Š. Hašek 31.3.2013 19:09

Re: Komu vadí tento systém?

A všem socialistům.

A komunistům.

M. Sedláček 2.4.2013 14:39

Re: Komu vadí tento systém?

Nemýlíte.

J. Tachovský 31.3.2013 11:13

OSVC je jen pro schopne a zodpovedne lidi

Jako OSVC odvadim statu, po odecteni vsech pausalu, DPH apod., dvojnasobek toho, co prumerny zamestnanec. Vic odvadet nemuzu, protoze nechci zit v duchodu jako zebrak.

J. Jurax 31.3.2013 12:42

Re: OSVC je jen pro schopne a zodpovedne lidi

Leč neprůměrný zaměstnanec nuceně odváděvší tolik co Vy, ba víc, v důchodu skoro jako žebrák žít bude - v poměru k předchozímu příjmu a kolik do systému odvedl. To žebrák je ovšem nutno brát s rezervou ...

P. Hlosta 31.3.2013 9:00

Kolik to máme v republice OSVČ? Nějak se jim nedaří, že?!

Tváří se to spravedlivě, ale spravedlnosti to nemá. Není pravdou, že zaměstnaní jsou ti, kteří ubírají komu ať šance na obživu a zbohatnutí, nebo jakkoliv v solidárnosti si vynucují cokoliv. Patrně je značné množství lidí, kteří chtějí být nezaměstnaní, tedy bez zaměstnavatele, co se jen stará o svůj zisk a proto se jedinec musí snažit mu z toho zisku pro sebe ubrat a to bez Zákoníku práce a smlouvy o zaměstnání u něj. Takoví OSVČ jistí tuhle skupinu v možnosti co do Švarcsystému a tak ani není pravdou, že stát nějak potírá tuhle možnost sebeobživy.

Jen stěží si lze představit, jak kuchař, pekař, cukrář např., jsou podnikateli a obcházejí nejrůznější firmičky s prosbou o práci, za kterou si dopředu domluví její cenu. Jistou svobodu by jim to samozřejmě dalo, ale určitě by je to neobohatilo oproti řádnému zaměstnanci ve stejné profesi. Minimálně by jeho hrubý zisk byl stejný, ale spíše nižší, než u zaměstnance, který pracuje trvale. Musel by ve Švarcsystému hledat daleko širší spektrum prodávání své práce, aby se řádně uživil. Následky na rodinu jsou jasné na pohled.

Co už si nedovedu vůbec představit, to jsou ve Švarcsystému se zaměstnávající hutníci, horníci, zdravotní sestry, hasiči a další a další profese, kde je třeba stálost pracovníka a ne jeho přelétavost. Pro tohle se mi jeví napadání důležitosti Zákoníku práce a celého systému zaměstnanosti na pracovní smlouvu, jako samoúčelná lež! A pro tuto lež se mi jeví její šiřič jako společný nepřítel všech, kdo dřou jako koně, kterým se osekává sociální zabezpečení, kteří přidávají hodnotu tomuto státu a ne že kradou jako straky, nejlépe ze společného.

On takový Švarcsystémák je vlastně vyčůranec! Daně nějak ošulí a až mu bude ouvej, pak se bude dožadovat své oprávněnosti na stejné zajištění, jako mají normálně zaměstnaní. Tu svobodu si strčí za klobouk, ulehne do nemocnice a bude řvát, že to nemá zadara, že kde je jeho právo dané ústavou. O důchodu ani nemluvě!

J. Schwarz 31.3.2013 11:31

Re: Kolik to máme v republice OSVČ? Nějak se jim nedaří, že?!

No, ono dožadovat se může, ale nedostane. Dostane pouze v závislosti na tom, co platil. Ale v dřevních dobách pracující přece "sociálně nejistil" stát, ale odbory, jejich vlastní organizace. Proč by to tak nešlo i teď? Zaměstnanci, organizovaní v odborech by platili tytéž, nebo i větší odvody než dnes státu - svým odborům. Odboroví funkcionáři demokraticky volení dobrovolnými členy by měli teoreticky být větší zárukou "jistot" - že se nic nerozkrade, než státní úředník. No, a nečlenové odborů, stejně jako OSVČ by měli  pokoj. těžko mne, pane Hlosto, přesvědčíte, že lidé stejného ražení jako ti, co vyháněli zemedělce ze statků a posílali do vězení ty, co jen neměli zájem "budovat socialistickou vlast" by se nedokázali s klidem vykašlat na ty, co nedali na jejich "dobré rady" a vlastní vinou se dostali do problémů či bídy. Nehrajte si na humanisty, když jsou za vámi desítky milionů mrtvol nevinných lidí, co si jen chtěli žít po svém!

J. Jurax 31.3.2013 12:47

Re: Kolik to máme v republice OSVČ? Nějak se jim nedaří, že?!

Odboroví funkcionáři demokraticky volení dobrovolnými členy by měli teoreticky být větší zárukou "jistot" - že se nic nerozkrade, než státní úředník. -  i Vy srandisto ... hóóódně teoreticky :-)

A v úplně dřevních dobách  pracující přece "sociálně nejistil" stát ani odbory, ale rodina. Ti pracující ovšem neplatili prakticky žádné daně ...

Jinak proč ne - nakonec i dnes se můžete komerčně připojistit  (a doufat, že Vám to levice, až nebude vědět kudy kam, nesebere jako v třiapadesátém).

Š. Hašek 31.3.2013 19:20

Re: Kolik to máme v republice OSVČ? Nějak se jim nedaří, že?!

Souhlas.

Znám jednoho dlouholetého odborového funkcionáře. Když se mu to hodilo do krámu (zachování zaměstnanosti dle odborů), i ta největší rozkrádačka pro něho bylo "rozumné investování". V jiných případech dnes ječí (doslova) na veřejnosti mezi bývalými kolegy "že tam zahučelo 500 milionů". A rozdává moudra "že to rozkryl".

V současnosti pracuje jako úplně zbytečný duplicitní kontrolor kvality práce, pochopitelně u státního podniku. Jak jinak.

M. Jaklovský 31.3.2013 5:19

Hezky napsané,

nejen že "umělá solidarita" žádnou solidaritou není. Je jejím pravým opakem, ryzí bezohledností, SOBECTVÍM. To by ovšem bylo časem poraženo svědomím, které plodí solidaritu. To však levice nesmí dopustit, tak chrání sobectví násilím a otrokářstvím. Socialismus má stejný cíl, jako prostředky. MOC lidí nad lidmi, podmanění si člověka. Opakem moci a socialismu jsou svoboda a solidarita.

J. David 31.3.2013 3:43

Švarcsystém

Výhody, jak pro koho, kde a komu. Příznivců i odpůrců bude hafo, vždy dle predikce, že "účel světí prostředky". Ale jako model "Ze života hmyzu" (bří. Čapkové).

Jsem důchodce, s mírně nadprůměrným důchodem, což ani tak není "žádná sláva". Vysokoškolsky vzdělán v IT, ekonomii a lesnictví, alzheimerem či parkinsonem chválabohu zatím nepostižen. V příslušných intencích mám zřízen ŽL, tedy jakési "dienstlejstro" parazita. Bon, i jako důchodce se stávám svým způsobem parazitem, byť jsem kdysi (asi 43 let) stratifikoval důchodový systém. Ale k věci. Osloví mne malá firma, že potřebuje software na optimalizaci rozvozu komodit, upravit datovou a presentační vrstvu, "ušít sako na míru", tedy pouze potřebné funkcionality, nikolivěk se zbytečnými kapsami (byli by ekonomičtí debilové, aby zřídili vlastní IT partu. Když to objednají u softfirmy, tak vykrvácí. Pak nastoupí našinec na ŽL (nějak své neřesti nad fiskální možností penze musím mít likvidní). Já jim to udělám za čtvrtinu ceny člověkohodiny (asu dummping), narozdíl od kdejaké softwarové firmy, uživatelsky přítulné (dámy nemusí zápasit v presentační vrstvě s kompem) i se servisem legislativního upgrade. Co je na tom parazitického? Nicméně je vše složitější, zaměstnanci sice budou brsnit, ale nechme je třeba udělat daňové přiznání, které za ně dělá a sestavuje účtárna jejich firmy. Zaúčtování a zdanění benefitů, zaúčtování pracovních pomůcek, dovolené, atd. Vše má ale svá pro a proti.

Pokud tento systém bude věrchuška drbat, dojde k tzv. občanské výpomoci. Já Tobě software, ty Mi povolenku k lovu do vlastního revíru, nebo, já Tobě usuším seno, Ty mi dáš ramlíka a klrálici. Ať si Kalousek vylouskne krok na tetřeva. Asi mne budete plísnit, ale tak to vidím já. Cpát něco eráru, jako nadstandard, to je proces vedoucí k singularitě, vše nakonec zmizí v černé díře byznisu poslanců, prostřednictvím jejich adlátů. Švarcsystém je utípnutí zlatého dolu státní administrativy. Pecunia non olet.

J. Jurax 30.3.2013 21:08

No, on ten švarcsystém

vadí státu zejména proto, že jeho praktikováním přichází o berně. Není na světě státu, který by se nad tím radoval. Se svobodou to nemá nic společného - kdyby ze švarcáka stát vyrazil stejně berní jako ze zaměstnance, byl by spokojen.

M. Pernický 31.3.2013 18:02

Re: No, on ten švarcsystém

 mJe to analogické sbojem proti drogam . Cigarety ,alkohol-ticho po pěšině,ostatní drogy kriminalizace,stat z toho nic nemá jen práci .

J. Chaloupka 30.3.2013 16:21

PRO MYSLÍCÍ NENÍ ŠVARCSYSTÉM PROBLÉM - PRO HLUPÁKY JE TO PAST

S TÍMTO PŘÍSPĚVKEM NELZE NEŽ SOUHLASIT. Svobodný občan, a to bychom přece všichni chtěli, být, by měl mít právo rozhodnout se jak  se chce či nechce zaměstnat . Je stále lepší když lidé pracují ve švarc systému ( což není žádný zločin ale jen   je jedna ze smluvních forem práce ) než aby stály na úřadech práce fronty na podporu v nezaměstnanosti .  Ano i ve švarc systému pracující živnostníci odvádějí státu méně daní než zaměstnanci   ale také os státu mnohem méně věcí požadují.  Titio lidé vykazují mnohem menší nemocnost než zaměstnanci , pracují pouze za smluvní mzdu  a nepožadují žádné benefity , placená dovolená je pro ně neznámý pojem atd atd . NENÍ ŽÁDNÉHO DŮVODU ABY STÁT POCTIVOU A TVRDOU PRÁCI TĚCHTO LIDÍ KRIMINALIZOVAL  KROMĚ JEDINÉHO. STÁT SE PROSTĚ BOJÍ , ŽE SE TITO LIDÉ NEBUDOU CHTÍT ZABEZPEČIT NA STÁŘÍ ( jak to nuceně musí dělat ze svých odvodů zaměstnanci) a že pak zůstanou tito lidé ve stáří státu jako balvan na krku a budou chtít čerpat z  penzijního systémi peníze které do něj nevložili. To je vážná námitka  a stát by se něměl bát širokou kampaní  na plno těmto lidem říci : KDYŽ SI BUDETE DO PENZINÍHO SYSTÉMU PŘISPÍVAT NEDOSTAEČNĚ (  ALESPOŇ VE VÝŠI PRŮMĚRNÉHO PLATU V ZEMI ) JE TO VAŠE ROZHODNUTÍ ALE MUSÍTE POČÍTAT S TÍM, ŽE STÁT SE O VÁS VE STÁŘÍ NEBUDE STARAT ( z  peněz těch co si  na penzi platili ) A KLIDNĚ SE VÁM MŮŽE STÁT ŽE PŮJDETE VE STÁŘÍ O ŽEBRÁCKÉ HOLI ČI ZEMŘETE HLADY . ZÁLEŽÍ JEN NA VÁS KOLIK SI BUDETE NA PENZI PLATIT  ČI JAK SE JINAK ZAJISTÍTE.   

J. Jurax 30.3.2013 21:25

Re: PRO MYSLÍCÍ NENÍ ŠVARCSYSTÉM PROBLÉM - PRO HLUPÁKY JE TO PAST

Souhlas - až na to, že na benefity i dovolenou si zaměstnanec musí sám vydělat, jinak by se zaměstnavateli nevyplatil. A mzda zaměstnance je s ohledem na tento fakt kalkulována. Zadarmo není nic!

Švarcák je na tom plusmínus stejně - akorát je víc vidět, že si na to musí taky sám vydělat.

A těm penzím - zaměstnanec na na nich víc bit, protože si nemůže vybrat a platí striktně podle výdělku; takže zejména lépe placení zaměstnanci díky stávajícímu výpočtu důchodu hrubě tratí. S radostí bych si jako zaměstnanec platil na důchod co možno nejméně a ušetřený nemalý peníz raději investoval nebo spořil, abych se na stáří zajistil sám - vydělal bych na tom a ještě bych se mohl prsit, že jsem na státu méně závislý.

A ještě k těm daním - rozlišujme sociální - dúchody a nemocenská, zdravotní - léčení, hospitalizace a léky, a daň z příjmu. Z těchto daní živnostník čerpá méně snad na sociální, neboť nepobírá nemocenskou, neboť vykazuje menší nemocnost, jak pravíte. Dúchod má jak si platil. Ovšem nemoci se mu nevyhýbají stejně jako každému druhému, takže je léčen, a z daně z příjmu se platí provoz státu, jehož služeb - vzdělání, bezpečnost, silnice a já nevím co všechno - taky užívá jako každý druhý. Já vím, platí se z toho taky přebujelá byrokracie, ale to je jiná otázka.

J. Schwarz 31.3.2013 11:35

Re: PRO MYSLÍCÍ NENÍ ŠVARCSYSTÉM PROBLÉM - PRO HLUPÁKY JE TO PAST

proč tedy nebojujete za to, aby i zaměstnanci - tedy i vy, jste si mohli určit kolik odvedete? A nemít povinnou nemocenskou?

J. Jurax 31.3.2013 12:39

Re: PRO MYSLÍCÍ NENÍ ŠVARCSYSTÉM PROBLÉM - PRO HLUPÁKY JE TO PAST

No proč - protože solidarita třeba - kdyby si všichni mohli určit, kolik na sociálno, odváděl by prakticky každý minimum, i ten, kdo by si mohl platit násobně víc, protože na tom násobně větším placení se těžce tratí.- a taky by minimum dostal, protože by nebylo kde brát. Nebo by se systém, jak jej známe, prostě zhroutil. Každý by dostal málo - ale ne každý by si ušetřil, resp. byl schopen si ušetřit.

Porovnejte si důchod zaměstnance, jenž v rozhodném období vydělával ekvivalent nynějších 15 000 a 45 000 - ten druhý nemá důchod trojnásobný toho prvního ani omylem, ač do systému vkládal třikrát tolik. A z toho rozdílu se platí ti, kdož si na svůj důchod neodvedli ... já vím, naš systém je průběžný, ale úvaha je i tak platná.

Dtto s povinnou či nepovinnou nemocenskou - ta taky vyžaduje po zaměstnanci platbu pevným procentem striktně podle výše platu, ale zdaleka percentuelně podle výše platu nevypláci, neboť solidarita.

A jistá míra (povinné) solidarity je pro fungování společnosti nezbytná - jaká míra, o tom se vedly, vedou a vésti budou spory a o tom je mimo jiného taky politika.

V. Mlich 30.3.2013 11:34

Důvodem menších odvodů od OSVČ je minimální mzda

Při každém navýšení minimální mzdy část zaměstnanců, co na ní nedosáhou, vypadne z množiny zaměstnanců a tudíž se v té skupině průměrný odvod zvedne. Část z těch propuštěných se uchytí jako OSVČ, protože tam takový nesmysl není, a tím se zase ve skupině OSVČ průměrný odvod sníží. Ten rozdíl je naprosto logický.

A teď například senát schválil zákaz prodeje o víkendu. Tím se potřeba prodavačů sníží na 5/7 a zbylé 2/7 opět opustí skupinu zaměstnanců. A protože je známo, že prodavači mají jedny z nejnižších mezd, opět se průměrný odvod na zaměstnance zvýší. A opět část propuštěných, co se stydí žít na podpoře, se dá na živnost, a hádejte, jak ovlivní průměrný odvod v této skupině...

J. Vyhnalík 30.3.2013 16:22

Re: Důvodem menších odvodů od OSVČ je minimální mzda

Ten zákaz víkendových prodejů je zatím jenom návrh, pokud vím. Doufám, že nemá šanci projít. Už teď vidím nadšení lidí, kteří se v neděli vrátí z chalupy, nebo z dovolené a nebudou si moci normálně nakoupit.

Možnost nakoupit si, když potřebuji, třeba i po 21. hodině, pokud jsem zůstal v práci déle považuji za úžasnou výhodu.

Prosazovatelé tohoto zákona se ohánějí právy prodavaček a zapomínají se zmínit, že pokud by se obchody v neděli povinně zavřely, tak cca 1/7 prodavaček přijde o práci.

V. Vlach 30.3.2013 17:22

Re: Důvodem menších odvodů od OSVČ je minimální mzda

Práva prodavaček! Ať politici raději přikážou monopolistům pořádné zvýšení platů prodavaček, kurňa. Měli by si pospíšit - boj proti monopolistům je za rohem. Výklad demokracie( nebo nedej bože právního státu) je zkroucen, vykroucen a to tak, že pozbývá legitimnosti - ať se to někomu líbí nebo ne!

B. Hudzieczek 30.3.2013 17:26

Re: Důvodem menších odvodů od OSVČ je minimální mzda

Ten zákaz se snad má týkat jen prodejů v hypermarketech, nikoliv v obchodech vůbec, a v kopíruje právní úpravu v Německu a Rakousku, kde velké markety neprodávají. Samozřejmě, že menší obchody jsou běžně otevřené a občané si mohou nakoupit i v neděli večer.

J. Vyhnalík 30.3.2013 19:37

Re: Důvodem menších odvodů od OSVČ je minimální mzda

Zajděte si někdy v neděli v podvečer do některého hypermarketu. V tom Německu a Rakousku jde o kombinaci křesťanských sentimentů (v neděli se nepracuje) a lobbistických tlaků ze strany malých obchodů. V Německu omezili prodej i ve všedních dnech do 18 hodin. Důsledkem bylo, že se prodeje přesunuly do nonstop benzínových pump.

Podle mého názoru by šlo o naprosto nesmyslnou a zbytečnou buzeraci a doplatili by na tom především zákazníci.