3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

PRÁVO: Sto dní a deset let

Titulek článku má naznačit, že ve stejném měsíci, v němž jsme si připomněli desetiletí, které uplynulo od úmrtí prvního veřejného ochránce práv Otakara Motejla (9. května 2010), uplynulo sto dní od zvolení čtvrtého veřejného ochránce práv.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Kubáč 8.6.2020 12:30

Navštívil jsem besedu s JUDr. Motejlem za divokých 90 let, právě po vyzvednutí sudů s rozpuštěnými podnikateli z Orlické přehrady ...

Dotaz z veřejnosti : "nemyslíte, že to bylo dílo mafie ?" Odpověď Dr. Motejla - "U nás přece žádný organizovaný zločin není!"

Od toho okamžiku jsem jej považoval za mimoně.

Z. Ukolébavka 8.6.2020 12:02

Co má ta plejáda jmen společného? Zbytečnost. Navíc Křeček a Motejl nevědomost, kdy odejít do penze.

J. Bárta 8.6.2020 11:07

Z toho co vyplodila v poslední době paní Šimůnková by měl pan Křeček uvažovat o personálních změnách.

P. Hatina 8.6.2020 8:57

Nějak tak. Totiž, historicky je ombudsman zastaralá a překonaná funkce. Vznikl ve Švédsku nikoliv jako ochrana občanů před státními úřady - leč před královskými úředníky (kteří se takto vůči nim mohli chovat povýšeně až totalitně). Krom toho ovšem,že i tehdy už se občané mohli dovolávat svého práva u soudů. Což tedy mohou i u nás i dnes.

A pak je tedy v demokracii importovaná funkce ombudsmana jen další multiplikovanou veřejnou institucí s omezenou pravomocí, leč vlastními, ryze subjektivními názory a požadavky, o které se může (leč nemusí) prát s těmi ostatními institucemi a skupinami společnosti v otevřeném boji catch as you can catch. Což pan Motejl nedělal, a ani pan Křeček dělat nemusí a nebude..

K. Salajka 8.6.2020 18:59

Pan Hatina je demonstrací toho, že právo a právní postavení institucí by měli vykládat lidé, kteří jsou ochotni studiu této oblasti věnovat čas, seznámit se s problematikou jinak než z googlu, novinových článků a prohlášení demokratů, které uráží nesprávné výsledky svobodných voleb. O tom, co má ombudsman dělat, se dočtete ve statích Stanislava Křečka zde na NP. Jakou službu úřad poskytuje a komu, zjistíte nepochybně na internetu , nebo si můžete vyzvednout tiskopisy s instrukcemi pro občany pro různé právní situace přímo v budově kanceláře Veřejného ochránce práv. Poté můžete vyučovat, co Křeček říká a dělá a nemusíte o tom spekulovat.

P. Hatina 8.6.2020 19:49

Myslíte si snad že zákonem stanovené pravomoce ombudsmana neznám? Samozřejmě že je znám, jenomže to na tomto názoru nic nemění. Proč by měl nějaký státní činitel bránit občany před jinými státními úředníky - copak ti jsou snad jeho nepřátelé s vyšší mocí? Nejsou, i podle Ústavy mají povinnost dodržovat zákony. A pokud ne, má občan právo se proti nim bránit i jinak.

Čimž ale nemíním nic proti panu Křečkovi, toho si velice vážím..A jestli už tu xkrát zduplikovanou ochranu dělá, tak mu přeju ať jí dělá dobře..

K. Salajka 8.6.2020 22:02

Veřejný ochránce není státní činitel, proto je volen, nikoli jmenován. Především v oblasti správního řádu rozhodují orgány státu autoritativně - pokud se chcete například domáhat přezkoumání správního rozhodnutí soudem, chci vědět, z čeho to zaplatíte a za jak dlouho se práva domůžete - asi nebudete rychlejší než stát, který touto cestou řeší námitky žabičkářů vedených Jirkou Vyvadilem. Ochránce práv se státními úředníky neválčí, ale vysvětluje jim, jaké jsou jejich kompetence. Pokud si myslíte, že to není potřebné, chováte se podobně jako mí klienti z řad nájemníků, kteří si byli jistí, že pronajimatel je přesně informuje o jejich právech. Ano, jednoho takového jsem znal.

P. Hatina 9.6.2020 4:53

Ombudsman je sice volen - ale parlamentem, a v parlamentu rozhoduje provládní většina. Tudíž, posuzovat to tímto argumentem, dostáváme se k tomu co jsem popsal, že by měl bojovat proti něčemu, čeho je sám dnes součástí. To už se totiž může člověk rovnou obrátit na svého poslance, ať mu to vyapeluje přes rezortního ministra.

Jakože - tedy dál máte bohužel pravdu, jenže v tom případě je nutné si uvědomit, že pak ty úřady samotné porušují nejen zákony, ale dokonce i Ústavu ČR ( a pak proti nim Zeman zlatej člověk).. Ale že - jak je i známo, i když jim to ombudsman "vysvětlí", můžou se sekat dál a stejně to obvykle řeší soudy. Tohle je bohužel taková vlastnost naší demo, namísto toho aby se ihned utnulo že se někdo chová nezákonně (třeba ty uřady), tak se jen přidá další kontrolní instituce která na ně má - jen omezeně dohlížet, třeba ten ombudsman.

Což je asi mimochodem ten důvod, proč jsou do té funkce často voleny politicky takové "osobnosti" jako Šabatová, právě proto aby se věnovala s humbukem něčemu úplně jinému, ale ty úřady nechala na pokoji :)))

Takže i proto, jak už jsem psal, přeji panu Křečkovi v tom, že když už tu funkci dělá, jí dělal dobře a ve prospěch lidí, pokud to půjde...

K. Salajka 9.6.2020 7:09

Úkolem ombudsmana není opoziční práce , proto ho nevolí protivládní menšina , jak se toho domáhají Chvilky a Patočka vlastním tělem. ( Na ulici nenajdete více demokracie než v parlamentu). Než přišel na úřad , měl Křeček autoritu člověka, který přes 20 let pořádal bezplatné přednášky pro nájemníky, zajišťoval bezplatné poradenství a podílel se na zákonech, kde prosazoval přijatelné podmínky pro nájemní vztahy v oblasti bydlení. U slušných lidí (i svých oponentů) získal neformální autoritu. Proto překáží "svobodným" médiím , kde si novinář nesmí ani prdnout proti tajfunu bruselských nápadů. Heslo S. Křečka, že ochranu si zaslouží každý jednotlivec a nikoli každá organizovaná nátlaková skupina, která vypráví o své diskriminaci, by se mělo tesat do mramoru. O tom, v čem práce VOP spočívá, nemáte zjevně páru. Než budete komentovat jeho činnost , zajděte aspoň na stránky toho úřadu . Od Křečka opravdu nemůže čekat klaka páté kolony IS vehementní podporu, jaké se jí dostalo od Aničky Š. při nenávistném útoku proti ředitelce v Teplicích. Proto ten křik.

P. Hatina 9.6.2020 8:16

To se ale obávám že naopak Vy pořád nechápete, o čem vlastně píšu. Samozřejmě že funkce ombudsmana není opoziční - politicky. Ovšem právně opoziční by být měla, protože ombudsman má bránit lidi před úřady, které ta vláda řídí. Proto jsem taky napsal že historicky to smysl mělo, protože takto bránil lidi před úředníky krále..

Jenže dnes, v demo jsme v dosti absurdním prostředí, kde (jak se deklaruje) by ty úřady sice měly být (jakože) na politicích nezávislé - ale taky současně dodržovat vůči lidem zákony a právo. Ovšem ani to se v řadě případů neděje. Mimochodem - s politickou opozicí to nemůže mít nic společného už proto,že ty opoziční strany můžou mít své zastoupení v regionálních úřadech, a proti nim bránit občany může ombudsman taky,,,:-)

M. Pivoda 8.6.2020 0:18

Mé někdejší zážitky s JUDr. Motejlem se netýkají české Rómské problematiky.

Ombudsman JUDr. Otakar Motejl mi vysvětlil, že české akademické tituly z doby českého reálného socialismu (a z nich plynoucí pravomoci v českém akademickém světě) byly uznány i do budoucnosti po listopadu 1989. Tzn., že docenti a profesoři marxismu jsou stále úředně kompetentní, aby se i po listopadu 1989 vyjadřovali k tržní ekonomice a k problematice podnikání, se kterou nemohli mít žádnou praktickou zkušenost. Že tedy po právní cestě nemám žádnou šanci uspět ve sporu (který jsem s těmi Marxisty měl).

Uznal jsem tuto českou realitu a přešel jsem proto pracovat na americkou univerzitu. Jsem tedy vděčný JUDr. Motejlovi, že jsem zde v Česku zbytečně neplýtval svým drahocenným životním časem.

J. Nevrkla 8.6.2020 7:05

Myslím, že na těch amerických univerzitách už mají k neomarxismu a socialismu nejblíže. To jste si nepolepsil.

R. Langer 8.6.2020 8:42

No, on to nevnímá. Je naprosto mimo. ;-)

P. Lenc 8.6.2020 9:49

Pánové přišel jsem pozdě, vidím to s panem Pivodou naprosto stejně.;-D

P. Grigar 8.6.2020 9:54

..inu, já bych od člověka, oplývajícího praktickými znalostmi a zkušenostmi s tržní ekonomikou a podnikáním, tak nějak čekal, že se z něj v Americe stane podnikatelský tygr, ekonomický skokan roku, který prosadil svými inovativními přístupy k problémům.

M. Pivoda 8.6.2020 10:34

Jenže já jsem skutečně v Česku podnikal. Nicméně to, co jakž takž fungovalo v Americe, nefungovalo v Česku. Takže jsem musel ten ekonomický schodek z podnikání dorovnávat příležitostným zaměstnaneckým poměrem (vyučoval jsem podnikání a inovace) na různých univerzitách v Česku - a získával tím i přehled o praktickém fungování univerzit v Česku (českých i zahraničních).

Zde na Neviditelném psovi super-ekonomové (jako například agent Staronový) o mně ale stále šíří informace, že mne odevšad vyhodili - a já jsem přitom tam jen dorovnával ekonomický schodek ve svém podnikání.

To podnikatelské prostředí je velmi důležité pro inovace a podnikání. Nejlepším příkladem je inovátor Elon Musk, který se z Jižní Afriky musel přesunout do USA, aby byl schopen ve svém životě udělat něco pořádného.

A také, záměrně nedostal jsem v Česku možnost o těch skutečných českých problémech pohovořit jinak, než jen v omezených diskusních příspěvcích pod články někoho jiného. Pravda a láska ještě nezvítězila v Česku.

P. Grigar 8.6.2020 11:00

..váš částečný neúspěch v podnikání v Česku naznačuje špatný odhad situace/prostředí tamtéž. Inovátorská řešení byla u nás prosaditelná už v dobách socialismu jen velmi omezeně a většinou jednou z podmínek bylo "spoluautorství" někoho výše postaveného. Jinak STOP! V Česku hrály, hrají a hrát budou prim peníze, pravda a láska je pouhý sladký cumlík makovicovým odvarem máčený, určený ku zblbnutí. Jeden z debilizačních faktorů..

M. Pivoda 8.6.2020 11:21

Grigare, já mám české občanství. A po listopadu 1989 bylo pro mne dost pozdě měnit své občanství, kvůli podnikání.

P. Grigar 8.6.2020 14:44

..a jak to souvisí s tím špatným odhadem situace.

J. Jurax 8.6.2020 15:05

No dobře. Podnikal jste v tuzemsku a nezadařilo se. To se stalo mnohým, kdežto zase jiní mnozí uspěli i v tuzemském podnikatelském prostředí.

Trošku překvapuje, že se to stalo i takovému inovátorovi, jenž byl a je nabit vědomostmi o byznysu a inovacích, ale budiž.

Takže jste ty inovace začal učit ... :-)

P. Staronový 8.6.2020 17:06

Ještě že nezačal dělat zákony ... :-P

R. Langer 8.6.2020 17:42

Ta sedla! ;-D

P. Hatina 8.6.2020 9:05

Jenomže, pan Pivoda asi nepopisuje situace na US univeritách dnes, leč počítám před nějakými 25-30 lety, kdy Západ oslavoval zhroucení komunistického impéria. A dokonce i sám Gorbačov jim tam za jásotu jezdil přednášet o glásnosti a perestrojce.(O našem Havlovi ani nemluvě). Takže si v té době počítám přilepšil. Aspoň dočasně...

P. Grigar 8.6.2020 9:43

..domnívám se, že pan Pivoda se zaobírá letitým problémem naší akademické obce, kterým je přehnané upřednostňování titulatury před skutečnými výkony v oboru a jejich přínosem pro společnost. Krásnou ukázkou je vleklé pinožení okolo profesorského jmenování/nejmenování Ošťádalova.

Mě osobně velmi zaráží dodnes akceptované tituly, získané studiem na Vokovické Sorbonně.

Š. Hašek 8.6.2020 8:56

Tak už konečně přestaňte plýtvat Svým drahocenným časem v České republice. A debatujte v americké universitě.

Já se tak stydím, pane Pivodo!

M. Krátký 8.6.2020 9:55

R^R^R^

P. Lenc 8.6.2020 10:16

I já pane Hašku...;-D

M. Pivoda 8.6.2020 10:35

Pro Š. Haška

Já mám ale české, nikoliv americké občanství.

P. Zinga 8.6.2020 10:54

Pane Pivodo, Vy jste studoval jinde, než ti Vámi opovrhovaní "profesoři marxismu"? A proč jste nejednal s profesory věd přírodních a technických?

Jinak: žádný ekonom, hodný toho jména, se bez studia "Kapitálu" nezaobejde, i když jenom proto, aby věděl, co ne...

P. Grigar 8.6.2020 11:02

..ani profesura věd přírodních či technických se neobešla bez certifikace marxistické. Nebylo kouře bez ohně.