1.12.2020 | Svátek má Iva


Diskuse k článku

PRÁVO: Stanou se lékaři alibisty?

V posledním čísle časopisu České lékařské komory Tempus medicorum uvádí její právník JUDr. Jan Mach několik příkladů lékařského pochybení, jež se týká písemné dokumentace.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 30.7.2019 14:07

Lékaři nejsou nadlidi ! Jsou to jen oboroví specialisté,

Do spontánního řádu těla nezasahovat!

Vyléčí se spontánně.

Nebo nevyléčí - ale spontánně!

K. Salajka 28.7.2019 7:59

Re: To co se neosědčilo

Nejsem blbánek dobrovolně a jsem si vědom jaká ekonomická síla stojí proti lidu mojí země. To minimum, které můžu dělat, je nazvat věci pravými jmény, reflektovat, co se opravdu děje. Do 30ti let jsem žil v nesvobodě a tak vím, co je cenzura, profesní i osobní likvidace lidí pro nepohodlné názory. Ta doba se vrací. Proti nám stojí peníze a "filantropové" kteří usilují o rozložení tradiční společnosti. Proto se mlčí o pronásledování a vraždách křesťanů, předstírá se, že nelze zjistit, kdo je v Evropě odpovědný za kolektivní znásilňování a vraždy židů v současnosti. Rozkladu společnosti má napomoci nekontrolovaný příliv nekompatibilních osob v počtu, který jim už dnes pomáhá demokratickou cestou ovládnout tradiční demokracie a nastolit v nich "svoje pravidla". Není Hoax. Je jen Pravda nebo lež. Není trosečník - jen osoba která si zaplatila trvalý pobyt v civilizaci za poplatek 2 - 7tis. Euro pašerákům, kteří se rozdělují s "neziskovkami". Zvláštní je, že na rozdíl od cestovek jsem neslyšel o krachu žádné neziskovky, asi to není zajímavé téma pro novináře.

J. Cimbálník 28.7.2019 7:37

V sousednim státě

ručí lékař za svoji práci 30 (!) let (dělejte tam pak porodníka či ortopeda.. ). Reverz před operací musí pacient přečíst a po osobním pohovoru a vysvětlení všech rizik (úměrně inteligenci pacienta - v případném soudním procesu nutno prokázat!) podepíše minimálně 24 hodin před zákrokem. V případě komplikací není zodpovědný ani tak ten, který zákrok provedl, ale spíše ten, který prováděl příslušný předoperační pohovor ( pacient neporozumněl,netušil, nepochopil...).

Ani negativní reverz vás plně nechrání před odsouzením. Pacient opustí na vlastní žádost předčasně nemocnici, před svědky jsou mu vysvětlena rizika a podepíše včetně svědků, přesto u případného procesu musí lékař prokazovat, že vysvětlení bylo úměrné inteligenci pacienta, osobní a dostatečně dlouhé a obsáhlé..

V. Braun 28.7.2019 5:54

Re: To co nesovědčilo

Tak pokud vy sám sebe označujete za blbánka z V4 tak máte právo si to myslet, brát vám to nebudu.

P. Kubáč 27.7.2019 23:37

Základním principem moderního zdravotnictví je

že právníci pacienta se s právníky lékaře dohadují, která vyšetření z odškrtávacího seznamu - sepsaného na základě "gudielines" z americké kliniky 10x bohatší než naše špitály - má pacient ještě absolvovat.

Rozhovor dvou babin ve vlaku "bolelo mě rameno tak mě doktor poslal na magnetickou rezonanci" ... "A pak to přestalo?" .... "A víte, že ani ne!"

J. Ptáček 27.7.2019 17:50

Zkušenost slavného Čechova

Slavný Anton Pavlovič Čechov kdysi napsal:

Zatímco právník vás pouze okrade, lékař vás nejprve okrade a teprve pak zabije.

M. Mikulec 27.7.2019 15:16

Re: Nepodepsaný záznam?

To ano, věřím tomu. Je ale paradoxní, že mladí lidé, co celý život nečerpali a jen platili a platili, pracovali a neměli čas marodit, mají na stáří platit znova. Pak se nedivím, že říkají to, co jste psal.

K. Salajka 27.7.2019 15:14

Re: Alibismus

Bývají to čtyři až pět stránek. To spíš člověk porozumí Kafkovi. Jak chcete rozumět textu, kde vám slibují dělat Maze TT ? Co je k vysvětlování na přepólování sinusoidy ?

O. Mayer 27.7.2019 14:29

Re: Nepodepsaný záznam?

.. individuální odpovědnost končí přesně chvíli, kdy někomu začne být ouvej. To najednou nastupuje 100% odpovědnost zdravotního systému a jak se ukazuje, platí i zpětně. To si ti, co jim ta přírodní medicína udělala tak dobře vzpomenou, že jim doktor vlastně dostatečně nevysvětlil, že třeba nebrat léky na tlak je hovadina a musí to zákonitě špatně skončit. Naopak v tu chvíli nastupuje situace pregnantně vyjádřená výroky "celej život jsem si platil" a ".. já mám nárok"

I. Novák 27.7.2019 14:27

Alibismus u léků.

Přečtěte si tzv. příbalový leták ke kterémukoli léku. Na co se užívá se dozvíte na třech řádcích. O mechanizmu působení ani řádka. Zbytek dlouhé papírové nudle obsahuje výčet všech, mnohdy i protichůdných, možných vedlejších účinků, které při jeho užití mohou nastat. Tak se tedy rozhodněte sami, zda riziko hodláte podstoupit. Rozhodnete-li se kladně a nějaké potíže nastanou, jděte si stěžovat na lampárnu. Na riziko jste byl upozorněn, podstoupit ho bylo rozhodnutí vaše. Odmítnete-li lék, ošetřující lékař si v lepším případě prokazatelně poznamená, že jste odmítl jím doporučenou léčbu, v horším přímo odmítne vás dále léčit. Teď je z obliga zase on.

O. Mayer 27.7.2019 14:14

Re: Nepodepsaný záznam?

.. víte, on je problém že tím podpisem toho záznamu roztáčíme spirálu, které konec nevidět. Je to asi takto, nejprve se bude podepisovat informace, že ten pozitivní hemokult (tj krev ve stolici)může znamenat riziko rakoviny v budoucnosti, pak že ví co je to rakovina, pak že ví , že na rakovinu lze umřít, ale dá se jí předejít, pak že pochopil výše jmenované, pak že lékař prohlašuje, že pacient je duševně schopen informaci pochopit, pak že se jeví, že jí skutečně pochopil... až to dokumentaci aktuální teploty v místnosti, protože jak známo kognitivní schopnosti při vysoké či nízké teplotě upadají.

A tohle se samozřejmě netýká jen rizika rakoviny, ale v podstatě každého bodu v dokumentaci (takový vysoký krevní tlak či kouření znamenají ještě významnější prognostické faktory než přítomnost krve stolici)

A nebo se věc může zjednodušit, buď pacient respektuje v dobré víře mu nabízený lečebný či diagnostický postup celkově a nebo ne - což je samozřejmě jeho svaté právo ale také riziko. A jediné dostatečné vysvětlení, které k tomu potřebuje je, že takto ohrožuje svoje zdraví a zvyšuje riziko svého předčasného úmrtí.

V. Šedivý 27.7.2019 13:42

Re: Alibismus

Prakticky si o zákroku hlavně něco zjistíte předem, nezačnete se rozhodovat v okamžiku podpisu.

M. Mikulec 27.7.2019 13:41

Re: Nepodepsaný záznam?

Naopak instituce ví všechno nejlépe, a ty medicínské navíc vzaly veškerou iniciativu lidem, aby se o své zdraví postarali. Je to honba za chorobami = ziskem, zdraví lidé jsou naháněni na prohlídky, aby se přestali cítit zdraví. Takže kde je individuální zodpovědnost? Vždyť i bývalý ministr Ludvík řekl na kameru senátoru Kuberovi, že jestli se cítí zdráv, je jenom špatně vyšetřen. Všichni se musíme stát pacienty- a pak "překvapivě" medicína nestíhá. Pacienti, kteří si dovolí neuposlechnout brát prášky, když jim nedělají dobře, ale užijí přírodní medicínu, se bojí doktorům říct, po čem se jim udělalo dobře, aby na sebe neseslali hromy-blesky. Tak kde je ta individuální zodpovědnost? Doktoři prostě nejsou rádi, když se uzdravíte. Vypadá to tak.

J. Strakoš 27.7.2019 12:41

Re: Alibismus

Moje poznámka rozhodně nebyla v rozporu s Vaším článkem, jen jsem upozorňoval, že situace již je tady. Bohužel to jsou přesně takové kauzy, které donutí další a další papíry k podpisu přidávat, i když jsou jen alibistickou formalitou. A z lékaře (respektive sestřičky) už ouřada je i dnes. A chybí mi něco jako "uvědomělý" soudce, který by se na případ podíval a shodil ho rychle ze stolu s tím, že dotyčný měl občanku a volební právo, takže měl plné právo si léčbu nezvolit.

A mimochodem, stejný soudce by se hodil do dalších mediálně známých případů.

V. Šedivý 27.7.2019 12:11

Nepodepsaný záznam?

Naprosto souhlasím s tím, že za své zdraví si každý zodpovídá sám a jak se rozhodne je jeho věc. Na druhou stranu je fakt, že lékař by měl být schopen doložit, že podal pacientovi dostatečnou informaci o jeho zdravotním stavu a pravděpodobných důsledcích možných rozhodnutí - nepodepsaný záznam v lékařské dokumentaci není v tomto směru dokladem naprosto ničeho.

K. Salajka 27.7.2019 11:49

To co nesovědčilo

v USA, plynule se přenáší do Evropy. Pozitivní diskrimnace, která má stejný efekt jako komunistické kádrování. Potlačení bílých sexistických predátorů, jehož součástí je oslava černých mordýřů jako Malcolm X, Černí panteři a jejich následovníci.

Již dávno Kubánci skákali do vln Atlantiku, aby byli zachráněni před utopením na Floridě. Tam se odměnili uspořádáním komunit podle specifických pravidel. U nás v Mare Nostrum se loví osoby o nichž víme jen to, že nejsou bílé a jsou dětmi alespoň do 35 let. Jejich týdenní bloudění mořem je třeba zakončit Rocketovou rychlostí, aby byli vyloženi u sousedů a zafinancovali to blbánkové z V4. Zdravotní pojišťovny, které generují vyšší zisk než celý automobilový trh, je také americký vynález. Majstrštyk, který se valí do Evropy je maximální odpovědnost doktorů za minimální peníze. Na proplácení zdravotní péče nezbývají peníze, protože se odhlasuje zdravotní zabezpečení pro dobráky, kteří včera přelezli hranice. Už dlouhou dobu v USA může dobrý doktor, který nezdědil praxi, fungovat jen za předpokladu, že pracuje pro armádu, protože jinak nemá prostředky, aby odškodnil "pochybení" na která se specializuje právní kanceláře. Téhle tsunami těžko odoláme je založená na hamižnosti zelených rasistů, sponzorovaných z 5th Avenue. Chvilka pro demokracii se mi zdá stejně dlouhá jako Dočasné umístění sovětských vojsk.

T. Vodvářka 27.7.2019 10:45

Re: Alibismus

Ze svého pohledu máte samozřejmě pravdu. Pokud budete číst pozorně můj článek, tak jde právě o to, že se daný lékař dostal do problému jen tím, že "opomněl" vystavit extra papír. A rodina se rozhodla ho podojit.

J. Strakoš 27.7.2019 10:35

Re: Alibismus

Popravdě moc nerozlišuji, zda se jedná o nápad lékaře nebo jeho nadřízeného - ve výsledku to bude další papír, který se bude muset vypisovat a který bude možné kontrolovat.

J. Strakoš 27.7.2019 10:33

Re: Alibismus

Ano a ne. Situace vypadala tak, že v den nástupu na operaci při absolvování asi třetí fronty a vyšetření máte teoretickou možnost se zastavit, přečíst, zavolat známému lékaři, začít googlit apod.

Prakticky podepíšete.

Podobné to bylo jako jít před 89 za plentu při volbách - teoreticky jste tu možnost měl ..

P. Lenc 27.7.2019 10:12

Ono to je

vždy o lidech.Mez lidem obecným a lékařským stavem je vždy určité procento, abych neurazil tak napíši lidí méně chápavých.Ve společnosti a nejen naší je u většiny populace zakořeněné, že někdo kdo je lékař musí být na vrcholu inteligence,totéž platí i když ne tolik o učitelích, ale takový zedník přece musí být blbec, proto je zedníkem, že?Problém je, že když zedník způsobí svou prací nehodu, tak za sebou nemá Lékařskou komoru a kvalitního právníka.Totéž co říkám o zedníkovi platí třeba o řidičích autobusů jezdících za takřka jakýchkoliv povětrnostních podmínek a mající zodpovědnost za desítky lidí.Mohl bych v tomto výčtu pokračovat, ale je to zbytečné.

Z. Lapil 27.7.2019 10:10

Re: Alibismus

Já byl na celkem banální operaci nedávno, a bez potíží. Naopak - v klidu jsem si přečetl, dostal vysvětlení, byl jsem dokonce upozorněn na odstaveček, o kterém nechce na pokoji/veřejnosti mluvit (prostata a sex).

Alibismus spočíval hlavně v tom, že byly zmiňovány takové vedlejší následky (chápu, při anestezii LZE umřít), že to vypadalo, že doktoři/nemocnice neručí vůbec za nic.

H. Gene 27.7.2019 9:27

Re: Alibismus

Nóóó... Měl jste vidět, jak se tvářil a co dělal doktor na Bulovce, když jsem - pravda, před 15 lety - odmítl podepsat papír, že si nepřeji být detailně informován, ale že si to naopak přeji...

K. Janyška 27.7.2019 8:56

Lékaři nejsou nadlidi ! Jsou to jen oboroví specialisté,

působící však v nejcitlivější oblasti lidského života, tedy ve zdravotnictví. Nikdo z nich, a mám to zjištěno, však neví, že lidské tělo je spontánním řádem a že je nutno právě z toho vycházet při posuzování jeho defektů. To je vskutku tristní... Dzp.

O. Mayer 27.7.2019 8:29

Re: Alibismus

.. a ono pacientovi něco brání si je přečíst ?

M. Mikulec 27.7.2019 8:01

Re: Alibismus

:-)))) No právě. Pacient je nemusí číst, jen podepsat. Připomíná mi to nezávazný pakt o migraci. Podpis nehraje roli, a pak se nestačíte divit.:-))

T. Vodvářka 27.7.2019 7:38

Re: Alibismus

Mohu Vás ubezpečit, že těch několik papírů rozhodně není výmysl lékařů. Jde o shora nařízený nesmysl, který stejně nikdo nečte a který slouží nemocnici jako ochrana před případnou stížností.

J. Strakoš 27.7.2019 6:03

Alibismus

Ale doktoři, minimálně u nás a u operací, již alibismus praktikují - před operací Vám dají podepsat několik papírů to o anestezii, tu o lécích. Výkladem a diskuzí se nějak nezatěžují - prostě podepište. A pokud nepodepíšete, pošlou Vás, namísto připravované operace klidně domů.