Děkujeme za pochopení.
J. Ráž
pracovní soud jako nezávislý arbitr
Vztah zaměstnanec - zaměstnavatel - stát není vždy vztahem rovnovážných partnerů. Záměrně říkám "rovnovážných " nikoliv rovnoprávných. Rovnost podle zákona je zajištěna i Ústavou, ale v praxi se váha práva často přelévá na stranu silnějšího a to je vždy stát a velmi často zaměstnavatel. Když v nefunkčním soudním systému o právech zaměstnaců a právech zaměstnavatelů má rozhodovat obecný soud rozhodně je strana s menšími prostředky nátlaku na systém vždy poškozena. A to zejména když naprostá většina soudců soudí otrocky podle litery zákona a samostného výkladu této litery se buď bojí nebo nemá lidskou i odbornou ochotu svůj výklad dát do mlýnice systému, kde odvaha rozhodnout spor nekonformně se považuje za něco nepatřičného. Za druhé ve stavu, kdy soudce se začně zabývat žalovanou věcí nejdřívě po šesti měsících, kdy ji dostane "na stůl" je nastalá situace zejména pro zaměstnace nebo malého živnostníka likvidační.
Stojí však za diskuzi, zda by nebylo moudré převzít německou praxi pracovních soudů zcela nezávislých na obecných soudech. Zvláštní zákon specifikuje jejich složení, jednací řád, nařizuje maximální lhůtu pro nařízení jednání a řízení je jednokolové. Rovnovážnost stran je zaručena tak, že senát je složen ze tří rovnoprávných soudců delegovaných po jednom státem (příslušná zemská vláda), zaměstnavatelem ( příslušná komora zaměstnavatelů) a sdružením zaměstnanců (příslušná stavová, či odborová organizace). Rozsudek je výslednicí poměru hlasování soudců. Rozhodování je vedeno zásadou, kterou lze shrnout do jedné věty: Je oprávněné, z hlediska práva, slušnosti a zájmů společnosti, aby žalobce v žalobě a odpůrce ve svém odporu k žalobě postupoval tak jak postupoval a v případě, že by byla jedna strana poškozena tak: Nelze postupovat jinak?.
R. Karafiát
Rovnoprávné postavení?
Zaměstnanec se stává zaměstnancem právě až uzavřením pracovní smlouvy. Do uzavření smlouvy je jeho postavení nerovné? Je snad někým či něčím omezován ve své svobodě uzavřít či neuzavřít smlouvu? Nedomnívám se, že by při uzavírání pracovních smluv bylo postavení potenciálního zaměstnance slabší, než například postavení drobného živnostníka při uzavírání smlouvy s obchodním řetězcem. Ani jeden, ani druhý smlouvu ve znění, jaké mu nevyhovuje, uzavřít nemusí. Proč by tedy zaměstnanec měl požívat výrazně silnější ochrany? V některých případech se tak paradoxně postavení zaměstnance stává silnějším, než postavení zaměstnavatele. Neexistují totiž jen "velcí" zaměstnavatelé.
J. Chládek
Re: Rovnoprávné postavení?
Ano ano nikdo nic nemusí, to je ta pravá svoboda, bohužel je to taky svoboda jít si lehnout pod most nebo být bezdomovcem. 90% živnostníků v tomto státě jsou zamaskovaní zaměstnanci, kteří zaměstnávají pouze sebe. Nejsou jen dodavateli obchodních řetězců, jsou najímaní velkými subjekty a z uhrazených faktur si vše platí. To je vše. Vznik parazitických struktur typu rozhodců, soukromých exekutorů a bezpečnostních agentur, naopak jen dokresluje, jak daleko jsme na cestě k likvidaci svodoby ušli.
Vyhledávání
TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA
Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.
ondrejneff@gmail.comRubriku Zvířetník vede Lika.
zviretnik.lika@gmail.comHYENA
Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.
https://www.hyena.cz