9.8.2022 | Svátek má Roman


Diskuse k článku

PRÁVO: S lichvou (zase) nezatočíme

Nový zákon o spotřebitelském úvěru, jehož účinnost se blíží (1. 12.), má „zatočit“ s lichvou. Nezatočí. Bohužel. Tento úkol čeká až na příští politickou garnituru.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Rychlý 14.11.2016 10:13

Na ochranu mentálně postižených

současné znění zákona o lichvě postačuje a je v pořádku. Snažit se regulovat lidskou blbost zákony ? Co si o sobě lidi myslíte že jste, a co dokážete ? Pýcha předchází pád.

Každému, kdo je ochoten si půjčit za šílených podmínek je třeba nastřelit čip a vytetovat na čelo značku "mentálně postižený". A půjčování takto označeným lidem by bylo postihováno podle současného zákona.

Tohle řešení je stejně blbé, jako navrhovat zákony chráníci lidi před sebou samými a otravující okolí.

P. Vaňura 14.11.2016 11:07

V minulosti existovala instituce, zvaná "kuratela"

Zákon umožňoval rodinným příslušníkům soudně zbavit člena rodiny schopnosti volně disponovat svým (resp. rodinným) majetkem. Příklady můžete najít v literatuře či divadelních hrách 19 století.

Institut "zbavení způsobilosti k právním úkonům" existuje i dnes, jedná se ale o řídké případy mentální retardace vyššího stupuně. Nicméně soud může dotyčného omezit v nakládaných finančních částkách nebo ho zbavit způsobilosti k právním úkonům úplně.

A když se jako příklad neúčinnosti zákona uvádí americká prohibice, nemohu, než připomenout prohibici v Saudské Arábii. V USA 20 let bylo možno zakročit jen proti pašerákům a obchodníkům s alkoholem, kdežto v Saudské Arábii může být odsouzen samotný piják ke 100 ranám holí. A proto to v Saudské Aránii funguje. Dalším motivem je obecné přesvědčení saudskoarabské veřejnost že pití alkoholu je špatné, to v těch USA 20 let neplatilo.

R. Langer 14.11.2016 12:57

Re: V minulosti existovala instituce, zvaná "kuratela"

To není přesvědčení, ale vymytý mozek, a kromě toho, pokud vím, Arabové chlastají poměrně dost a často, jenom se tím nechlubí na veřejnosti.

A. Alda 14.11.2016 14:37

My máme nějaký zákon o lichvě?

Že jsem si jaxi nevšim...

Z. Rychlý 14.11.2016 19:14

Re: My máme nějaký zákon o lichvě?

dejte vyhledat v zákonech slovo lichva - sim sala bum.