25.9.2022 | Svátek má Zlata


Diskuse k článku

PRÁVO: Odposlechová závislost

Náklonnost k odposlechům se projevuje u represivních orgánů – a bohužel i u politiků a běžného občanstva – jako droga. Nebál bych se přirovnat ji k formě drogové závislosti, jakou je třeba alkohol a kouření.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Boleslav 19.8.2013 14:58

S fízlováním a odposlechy

je to přece o dost jinak. Např. telefonní provoz podle mých informací všichni provideři nahrávají plošně už dávno a jde jen o to se k takto nahraným datům dostat a umět je efektivně vytěžit.

L. Novák 19.8.2013 16:30

Re: S fízlováním a odposlechy

Samozřejmě. Data jsou nahrávána (identifikace spojení a data potřebná k vyúčtování), aby se do nich operátor mohl podívat např. při reklamaci služby. Někdy před rokem se mi stalo, že mi (2x) O2 naúčtoval sérii SMS, kterou jsem sám neodeslal. SMS prakticky nepoužívám, tak jsem reklamoval a požadoval vrácení peněz. Příslušný odbor vyhledal, že SMS byly odeslány, ale byly bez obsahu, a peníze přeúčtoval zpět. Bylo to v době, kdy byly na mobily rozesílány pochybné "SMS" snažící se zákazníka přepnout kamsi a vybrat mu "účet".... Od té doby nic.

L. Novák 19.8.2013 13:46

V době elektronického boomu je nutno s odposlechem počítat

Tím nechci říct, že je to v pořádku. Ale je to relativně velmi snadné a jestli někdo vykládá nebo píše v nešifrovaném provozu i ty nejintimnější informace nebo je dokonce zveřejňuje na Internetu - Facebooku a podobných reklamních sítích, které mají už v definici prohledávání osobního profilu uživatele a jeho skládání pro "reklamní" účely, pak je to vůl a dobře mu tak.

Za bolševika měli telefonní linku jen vyvolení, po pádu totality se muselo platit (!) za zřízení pevné linky monopolnímu provozovateli 2000 Kč s podporou Strany a Vlády (tehdy ODS). Dnes má každý nejspíš několik komunikačních kanálů a pro technicky vybavené služby monitoring není velkým problémem. A že je využíván plošně ve velkém, je snad každému jasné po zveřejnění rozsahu provozu tajných služeb USA.

V. Němec 19.8.2013 12:55

Je to zlé

Ale ještě horší je jak málo lidem to vadí asi si neuvědomují to ohromné nebezpečí pro demokracii těchto se fízlovských praktikách skrývá jak vlastně dokazuje jak málo nás na článek reaguje

J. Slanina 19.8.2013 10:38

" Poslední nadějí jsou soudy a aktivní občané. "

Myslíte konkrétně třeba takovou soudružku soudkyni Horváthovou?

R. Langer 19.8.2013 12:42

Re: " Poslední nadějí jsou soudy a aktivní občané. "

Hm, asi tak... :-(

P. Čulík 19.8.2013 7:31

Na hrubý pytel hrubá záplata.

Kdyby nebylo odposlechů, MUDr. Rath by seděl ve sněmovně a byl hejtmanem. Nebo je nějaké lepší řešení? Sem s ním...

M. Vondráček 19.8.2013 13:22

Re: Na hrubý pytel hrubá záplata.

Přestat přerozdělovat přes stát takovou spoustu peněz :-)

L. Krajicek 19.8.2013 1:56

Nevzpomínám si na žádný takový výrok

"bývalého policejního prezidenta Koláře, který nám sdělil, že odposlechy jsou úplně nejlepší věc na světě". Nikdo si na to nevzpomene, protože nic takového neřekl. Ale Vlk - novinář to napsal a tím dokázal, že to řekl.

Pamatuji si za té hrůzné totality, bylo v Brně asi 10 možná 15 kamer, které řídil SNB. Ne StB!Troufnu si odhadnout, že v rámci zavedení demokracie jich dnes nemůže být ve městě méně jak 300, čili nejméně dvacetkrát tolik. Kdyby někdo přišel s údajem, že jich je 100x víc, uvěřím tomu. Kdejaký hejhula, co mu dají na hlavu čepici s kšiltem, sedí v nějakém velínu.

V době, kdy si doslova za pár kaček můžete koupit štěnici a narafičit ji, kam rukou dosáhnete, nebo pomocí jiné techniky v řádu několika tisíc Kč odposlouchávat telefonní hovory kdekoho, mi připadá statisticky směšné se zabývat těmi pár odposlechy, které těžkopádně povolují soudy a ještě těžkopádněji zadokumentuje policie.

Směšní byli již tehdy ti, kdo věřili tomu, že když Jiří Dienstbier prostřihával ostnatý drát, zavádí nám svobodu a demokracii. Vlastně je mi jich líto.

J. Slanina 19.8.2013 10:47

Re: Nevzpomínám si na žádný takový výrok

K čemu by byly, soudruhu krajíčku, za totality v Brně i jinde kamery? Vše se zvládlo "lidskou silou".

http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/tvare-stb/penc-zverejnil-na-internetu-seznam-zamestnancu-stb_152214.html

http://aktualne.centrum.cz/domaci/spolecnost/clanek.phtml?id=612287

http://www.kan.cz/skladba-stb

L. Krajicek 19.8.2013 12:46

Re: Nevzpomínám si na žádný takový výrok

Nebudu polemizovat s jakýmisi odkazy. Když říkám že byly, tak určitě proto, že o tom něco vím. Pokud si myslíte, že nebyly a chcete to dokázat nějakými články od nějakých pisálků, nechám vás při tom.   

J. Slanina 19.8.2013 14:35

Re: Nevzpomínám si na žádný takový výrok

No samozřejmě, soudruhu krajíčku. Odkazy od nějakých pisálků se ti samozřejmě nezamlouvají, o tom mne nemusíš přesvědčovat.

L. Novák 19.8.2013 16:40

Re: Nevzpomínám si na žádný takový výrok

Přestaňte blábolit. Za bolševika v Brně kamery samozřejmě byly, především v centru města. Byly velké, podélné, namontované nad obchody na domech, a služily věci socialismu. Byly dobře vidět, svědků jsou statisíce. Dnes už má kameru kdekdo, soused si ji dal na dům proto, že mu zloději ve čtvrti, kde bydlí nebo procházejí i naši nepřizpůsobiví indiáni, kradli díly ze zaparkovaného auta.

Třeba takový Londýn je město kamerového šmírování, jsou o tom už dávno natočené dokumenty (např. National Geographic, Megacities: London).

J. Schwarz 19.8.2013 13:35

Re: Nevzpomínám si na žádný takový výrok

Drahý soudruhu, mohu vás ubezpečit že bolševická buzerace sice s pouhými 15 kamerami, ale taky PsVB, VB, svévolí úřadů spolu s nemožností vypadnout byla mnohem horší než jakékoli šmírování "soukromými osobami" prostřednictvím mikrofonů a kamer za patnáct stovek. Takovej vás může šmírovat, ale je mu to na pendrek, zničit život vám tím nemůže. může od vás dostat po hubě, když s tím vyrukuje, narozdíl od člena PsVB nebo tajemníka "strany". Konečně, pokud se vám tehdejší poměry zamlouvaly můžete pokračovat s jediným rozdílem - tentokrát beze mne. To bylo taky to hlavní, co mi na vašem režimu vadilo - že mu člověk nemohl dát civilizovaným způsobem sbohem, otevřeně prohlásit že mne "úsilí Lidu v boji za mír a štěstí" nezajímá, výdobytky socialismu nepotřebuji a "péči strany o člověka" taktéž ne. Howgh.

L. Krajicek 19.8.2013 16:38

Re: Vy jste všichni jak pominutí.

Já jsem jenom řekl, že tu vaši demokracii máte tak akorát na papíře. Kdekdo o vás během pár minut dneska ví desetkrát víc, než za celou totalitu byla schopná nabírat celá slavná StB a vy se v tom ještě rochníte, jak jste svobodní. Jste už tak zblblí, že vůbec nejste schopni samostatně uvažovat.

L. Novák 19.8.2013 16:54

Re: Vy jste všichni jak pominutí.

Ví co? Samozřejmě, že dnes se z volně dostupných zdrojů dokážete dozvědět nesrovnatelně (řádově) větší množství informací, než za komunistické totalitní vlády. To je přirozené. Ale taky existuje ochrana osobnosti a osobních údajů. Pokud si je sám trouba majitel nevyvěsí na Internet.  :-P

J. Schwarz 19.8.2013 13:38

Re: Nevzpomínám si na žádný takový výrok

A pokud jde o výrok, pak jsem na vlastní uši toho pána slyšel / hovořil v televizi / jak říká, že jemu odposlechy nevadí, člověk, který nic nepáchá není odposlechem nijak ohrožen a on, policejní president nemá prý co skrývat a případný odposlech jeho osoby by mu byl fuk. Tož tak.