5.12.2023 | Svátek má Jitka


Diskuse k článku

PRÁVO: Neviditelná ruka trhu podává jedovatý alkohol

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Juračka správně upozornil na zpackaný záměr vlády zabránit podobným katastrofám, jako byla metanolová aféra. Skutečnost, že vláda dlouhodobě tolerovala černý trh s lihovinami, vyplavala dramaticky na povrch už v okamžiku, kdy se objevily první oběti pančovaného alkoholu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 28.3.2013 16:57

Nepoučitelní stoupenci prohibice

Člověk by řekl, že o souvislosti alkoholové prohibice s alkoholovými mafiemi ví už i malé děti. Přesto stále vidíme předstíraný "dětský" údiv ochránců chudých občanů nad tím, že tito občané, pro něž je zdanění alkoholu de facto alkoholovou prohibicí, se stávají obětí mafiánského trhu s alkoholem.

My ostatní se musíme modlit aby viditelná ruka trhu v "našich" řetězcích nás neotrávila EU-komisí schválenou nízkou kvalitou EU-zboží prodávaného u nás, lživými nápisy o jeho českém původu, lživě udávaným složením, omývanými plesnivinami, triky s potravinami s prošlou lhůtou..

Pokud se k nám někdy vrátí "volná ruka trhu", tak určitě začne pana Roučka fackovat.

P. Manda 27.3.2013 19:39

Re: Ztráta paměti?

v tomto případě do socblba

P. Vaněk 27.3.2013 16:09

Ztráta paměti?

Roučku, co jste udělali s tímto problémem vy, socani, za své vlády? Ten problém tu byl již za vaší vlády. Udělali jste kulový, tak tu teď blbě neremcejte. Bože, do čeho jsi schopen duši vrazit! 

R. Langer 27.3.2013 14:43

Re: Jasně, modrohnědá zrůdo,

Hm, místo lihu kupujete metanol, jíte zkažené potraviny, až se z toho poserete - je s podivem, že jste ještě živý. A nebo jste nesvéprávný a za vás nakupuje někdo jiný? Některé vaše příspěvky by tomu docela odpovídaly... :-P

J. Pernica 27.3.2013 14:41

Soudruhu

Není to neviditelnou rukou trhu, ale mícháním se státu do "soukromých" záležitostí a z moci síly se snažit přiživit na něčí práci. Pokud by stát neuvalil z pozice síly spotřební daň, pak by se nikomu nevyplatilo nějaký alkohol vůbec pančovat a dělat s tím psí kusy.

Jenže pokud by se stát do ničeho nemontoval, tak by pan Rouček neobhájil svůj post a svůj plat.

R. Langer 27.3.2013 14:38

Re: Jasně, modrohnědá zrůdo,

A proč tedy pančovali? No proč? Ne, já bych je z basy nepustil, ale já bych tam zároveň s nimi zavřel i ty, co zavedli ty nesmyslné spotřební daně. Nesou stejnou vinu, jako ti podvodníci! A vy k nim podle všeho patříte taky, podle toho, jak je obhajujete!

R. Langer 27.3.2013 14:35

Re: Co to tu meleš o neviditelné ruce trhu,

Litr lihu těch cca 10Kč skutečně stojí. Finální výrobek je ovšem cenově skutečně jinde.

R. Langer 27.3.2013 14:34

Re: Co to tu meleš o neviditelné ruce trhu,

Jo, a z čeho usuzuji, že vůbec konzumujete lihoviny? No přece protože se tak vehementně vyjadřujete k tomu, co by nastalo, když bude láhev rumu stát 10Kč, tedy evidentně s tím musíte mít velkou vlastní zkušenost. Nebo ostatní mimo vás, abstinenta, jsou podle vás samí notorici, nebo jak jste tedy tu svou poznámkou myslel? To měl být také nějaký vtip? Ten se vám tedy také nevyvedl, já jsem ho vzal zcela vážně.

E. Heusinger 27.3.2013 14:23

Re: Jasně, modrohnědá zrůdo,

Jistě, ti kteří pančovali za nic nemohou. Všechny propustit z basy a odškodnit je!

Zrušit všecny kontroly. Až se poserete ze zkažených potravin bude to Vaše volba.

J. Kadeřábek 27.3.2013 13:46

Re: Co to tu meleš o neviditelné ruce trhu,

Především by lahev rumu 10 kč nikdy nestála. Stačí porovnat s cenami jiných nápojů typu pivo, víno... A i kdyby se dík nulové spotřební dani cena dostala někam k 50 kč určitě by ti co nepijí alkohol vůbec nezačali jen z důvodu ceny chlastat. Pravda, mnozí voliči Roučka by se upili k smrti. Možná jen dobře.

M. Krutý 27.3.2013 13:05

pro pan Hausingera

Aby se nelegální alkohol vyplatil, musí na něm i přes nízkou cenu mít prodejce zajímavou marži. S ohledem na pohyb v "šedé" ekonomice, musí být tato marže vyšší než obvyklá, protože existuje nezanedbatelné riziko odhalení a ztráty části/všeho zboží.

Tento rozdíl případné ošizení DPH u pančované/černé kořalky nepokryje a méně riskantní pro nepoctivého obchodníka bude šidit na DPH u legálního alkoholu.

Vysoká spotřební daň jednoznačně vede k rostoucí černé výrobě. Ostatně ne nadarmo k nám při otravách metanolem přijel expert na otravy z Norska, země s jednou z nejpřísnějších prohibičních politik a snad nejdražším alkoholem na světe.

M. Krutý 27.3.2013 13:01

Re: Modrohnědá zrůda

no on je poměrně zásadní rozdíl mezi dani spotřební a DPH víme?

R. Langer 27.3.2013 13:01

Re: Jasně, modrohnědá zrůdo,

No, byla to jejich volba. Nebo on jim ten levný alkohol snad někdo nutil? Vlastně jo, stát se svou nemravně vysokou spotřební daní na alkohol. Proč by ho jinak kupovali, máte pro to snad nějaké jiné vysvětlení? Takže jejich vrahem je stát!

R. Langer 27.3.2013 12:57

Re: Co to tu meleš o neviditelné ruce trhu,

Co to melete, proč by v Německu mělo umírat 320 lidí? Tohle přece nemůžete počítat jako trojčlenku! To jsou naprosté nesmysly!

Z. Švrček 27.3.2013 12:45

No to je úžasné.

Zase jeden z těch, co neviditelné ruce trhu přičinlivě pozpřelámali kosti zavedením tvrdého zdanění , regulacemi, byrokracií , a ještě pořád to valepšují, jí teď, chudince chromé, vyčítají, že nefunguje.

Zkuste voni Rouček svému autíčku nasadit botičky a zkuste na ně udělat vijééé. Pak, když se nepohne uděláte co? Nasadíte na ty botičky nějaká menší kolečka, zapřáhnete šimlíka a zkusíte to znovu?

A když s tím ani pak nebudete co do kvality spokojen, tak šilmíka na jatka a auto do bazáru??

Jsou teda fakt myslitel, voni europarazite. 

T. Moravec 27.3.2013 12:34

Re: Co to tu meleš o neviditelné ruce trhu,

No je trochu rozdil kdyz nekdo zabije sebe a sve sousedy protoze spatne vypali samohonku a naproti tomu cele vysoce organizovane prumyslove odvetvi prodava desetitisice litru koncentrovaneho methanolu.

Netvrdim ze u nas umiraly stovky lidi, ale jsme take mensi zeme. Pokud by se stejna vec mela stat napriklad v Nemecku, odpovidalo by to cca 320 umrtim.

Kdysi jsem byl take nazoru, ze kdyz mame tu demokracii a jsme dospeli lide, ze bychom mohli takova rozhodnuti nechat na kazdem svobodnem a zodpovednem jedinci. Bohuzel stale casteji se presvedcuji , ze takovych je v narode mensina, takze urcita mira kontroly a pravidel je nezbytna.

K Vasi posledni poznamce - nevim na zaklade ceho usuzujete, ze vubec konzumuji lihoviny a navic ve Vami uvedenem mnozstvi? Spis to asi mel byt pokus o vtip ci urazku, oboji se zrejme nevyvedlo. hezky den

M. Sedláček 27.3.2013 12:28

Re: 4

Naprosto souhlasím s Vašimi body 1-4.

M. Sedláček 27.3.2013 12:24

Re: "Volný trh je geniální věc, fungující od nepaměti. Něco si přečtěte a nemudrujte."

Pokud by byl obětí, asi už by nic neříkal, že? Tady voný trh není, takže ta aférka je důkazem, že stát není schopen zajistit vůbec nic.

M. Sedláček 27.3.2013 12:18

Soudruhu Roučku,

Státní regulace způsobila metanolovou aférku a Vy voláte po další regulaci. Vy jste opravdu debil.

E. Heusinger 27.3.2013 12:04

Jasně, modrohnědá zrůdo,

ti co na metyl umřeli si již žádný alkohol nekoupí. Neviditelná ruka trhu funguje!!!

R. Langer 27.3.2013 11:58

Re: Co to tu meleš o neviditelné ruce trhu,

Však tady na metanol také nikdo po stovkách neumíral, a nemylte se, že se podobné případy ve světě nestaly. Staly se, a zejména v severských zemích, s podobnými následky, byl o tom při metanolové aféře článek, aby si zase někdo nemyslel, že jsme nějak výjimeční.

A o tom, co by se dělo, kdyby byla láhev rumu za 10 korun bych to nechal normálně na lidech. Nebo si myslíte, že každý denodenně vychlastá frašku rumu jako vy?

T. Moravec 27.3.2013 11:50

Re: Co to tu meleš o neviditelné ruce trhu,

Ona ta spotrebni dan na alkohol je tak nejak bezna vsude ve vyspelem svete a nevim o tom, ze by Nemci nebo Svedove umirali po stovkach na methanol. Smyslem dane z alkoholu je predevsim zabranit narodu, aby se uchlastal. Jak si myslite, ze by to tu vypadalo, kdyby byla lahev rumu za 10 korun?

R. Langer 27.3.2013 11:47

Re: "Volný trh je geniální věc, fungující od nepaměti. Něco si přečtěte a nemudrujte."

Inteligentní člověk nekupuje a nechlastá levný alkohol, aniž by měl ponětí o jeho skutečném původu, nemluvě o tom, že se o tom měsíc mluví v televizi.

Ale vy s tím zřejmě máte velký problém, takže pijte prosím opatrně... :-P

R. Langer 27.3.2013 11:38

Re: Rouček,už při pohledu

Z Roučka může jeden dostat leda žaludeční vředy, až zase vypotí EU nějaké podobné moudro jako OZE. A nebojte se, vy to budete platit taky, tak abyste si potom nestěžoval.

R. Langer 27.3.2013 11:35

Re: Modrohnědá zrůda

Už jsem ti odpověděl jinde, rudohnědá zrůdo!

R. Langer 27.3.2013 11:34

Re: Není to neviditelná ruka trhu, ale stát

Já jsem žádnou takovou padělanou láhev neviděl, a jsem si naprosto jistý, že jsem se k ní nikde ani nepřiblížil, a to jsem alkohol pil zcela bez omezení. Co, kde a za kolik kupují chytráci, co chtějí ušetřit metanol, to opravdu netuším, ale osobně si myslím, že se mě to naprosto netýká. Pokud ale vy osobně potřebujete takový dozor a nevíte, co kde kupujete, zaplaťte si laskavě vlastního ochutnavače a nechtějte ho platit, po mně. :-P

R. Langer 27.3.2013 11:31

Re: me by zajimalo

Bohužel, je to přesně tak.

E. Heusinger 27.3.2013 11:31

Re: Není to neviditelná ruka trhu, ale stát

A jak z čeho to pozná, že to bylo vyrobeno bezpečně? Na lahvích s padělky bylo vidět, že jsou vyrobeny nebezpečně?

E. Heusinger 27.3.2013 11:28

Modrohnědá zrůda

A co DPH? Prodávat alkohol bez DPH aby legální alkohol mohl konkurovat nelegálnímu, modrohnědá zrůdo?

R. Langer 27.3.2013 11:28

Re: Není to neviditelná ruka trhu, ale stát

No co, to DPH z té desetikoruny, co stojí litr lihu určitě každý rád zaplatí za jistotu, že to bylo vyrobeno bezpečně. Nemyslím si že by zrovna tady z toho důvodu vznikla nebezpečná nelegální konkurence, co myslíte? :-P