9.5.2024 | Svátek má Ctibor


Diskuse k článku

PRÁVO: Nesmyslné obvinění náměstka NP Šumava

Nutil své podřízené používat chemii! Obvinění za kůrovce! Titulky, které se na přelomu minulého a tohoto týdne vyrojily v médiích v souvislosti s trestním oznámením na Václava Brauna, vedoucího odboru státní správy Národního parku Šumava.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Brousková 16.7.2013 11:13

Re: Plky

Jenže Bavorský les na německé straně Šumavy má stejné druhové složení, stejnou historii a výsledek ochrany je tam opravdu vidět.  Klikněte si na netu na "Bavorský les", je toho tam fůra. Jsou tam i časosběrné snímky ze stejného místa během několika let.

P. Rada 16.7.2013 11:11

Re: http://www.osel.cz/index.php?obsah=36

Odkdy s pane Mrázku studuje podle soukromých nerecenzovatelných stránek?

Máte ale asi pravdu, že právě pitomečci to jen takto dělají.

B. Brousková 16.7.2013 11:08

Re: Jejda!!!

Skočte si třeba na čtyři. V Rakousku jsou stejné lesní hřbitovy a žádný NP tam nemají a zelené pošuky také ne, čim to tedy asi bude? V Bavorsku mají stejné problémy, stejný NP jako u nás a nekácí v něm,  nikdy nekáceli a určitě nikdy kácet nebudou. Žádnou chemii tam nepoužívají. Kupodivu nikdo se tam ke stromům nepřivazuje, nikoho tam policajti nehoní po lese a nikomu tam prý ani nerozřezávají pneumatiky u aut. Je to z našeho NP jen přes kopec, tak až dopijete jeďte se tam mrknout.

P. Rada 16.7.2013 11:06

Re: Zelené nebo Hradní iniciativy?

Jo jo - už jsem vzpomínal, že na Šumavě jdou ceny stavebních pozemků do výše jak v okolí Prahy. Tak se pak vůbec nedivím, že dotyční si na majetek nechtějí nechat sáhnout i když na něm mnohdy bez povolení vyrostla hacienda jak hrad - je to Váš případ, nebo nějkoho s "širší rodiny" pane Venci?

Jiný majetek je ten přímo v NP - ten je dosud Národní - ale v poslední době ho obhospodařoval nadnárodně pan Klaus prostřednictvím pana Stáského.... a tito pánové si do svých zájmů pravidelně nechtěli nechat mluvit. Proto také Sráský rozpustil tehdejší vědeckou radu parku - a měl hned volné ruce pro v praxi prosazování svého výroku "Příroda je bestie a s tou jenutné bojovat všemi prostředky".

J. Mrázek 16.7.2013 11:00

http://www.osel.cz/index.php?obsah=36

http://www.osel.cz/index.php?obsah=36

I zelení by mohli občas něco studovat a nebýt tak za pitomečky....

P. Rada 16.7.2013 10:58

Re: Jejda!!!?

Pane Frau... dával jsem také odkaz na hořící lesy Kanady - pravda jsou o trochu dál od Šumavy - pročetl jste? Přidám další - cíleněji klimato-kůrovcovější:

http://www4.nau.edu/direnet/publications/publications_c/files/Carrol_et_al_2003.pdf

Přitom platí, že at se dostanete prakticky do jakéhokoli lesa v ČR - i jen v okolí Prahy je tam kůrovec latentně. Tak až někam půjdete na "jedno" zvedněte cestou hlavu ke kmenům stromů a vězte, že ty čúrky stékající pryskyřice, kterými se smrk povětšinou ubrání náletu, vypovídají o jeho kůrovcově přítomnosti. O okyselení pak třeba i míra defoliace... a takto můžete v zeleni užitečně rozjímat u pivečka.

Paradoxem částí Šumavy jsou ony "hřbitovy". Tam kde ale zůstaly trčet kmeny uschlých - tam pravidelně daleko snáze začíná bujet nová stromová zelen. Tam kde navíc bylo napadené odtěžilo zůstává místy i zelenější ale převážně jen travní porost. Jen barva hold někdy klame a nadměrné pivečko tuplovaně.

Tak hodně zdraví lesům i pivařům.

K. Frauknecht 16.7.2013 10:42

Oprava

Poslední slovo je "lesa". Jsem hrozně rychlej :-)).

P. Rada 16.7.2013 10:41

Re: Ptejte se domorodců.

Děkuji za věcnou poznámku. O těch sivenech vím. Jakmile najdu podklad k číselným hodnotám kyselosti v tocích na Šumavě tak sem čísla uvedu. Z nich je totiž onen řádový zlom v kyselosti 80tých let jednoznačně vidět a proto ho považuji za zásadní - i když nikoli jediný.

Dobře totiž vím, že voda z rašeliništ je skutečně kyselá ale také proto, že vrstva půdy je ve vrcholových oblastech malá a rašeliniště jsou plochou oproti svému povodí také relativně malá. Relativně snadno tam proto dojde ke změně acidity půdy a následnému tuplovanému překyselení. Pokles srážek tento stav také navíc zhoršuje.

Šumava sice přečkala excesy s imisemi v závěru studené války (80léta) bez šokové odezvy v porostech a tedy relativně lépe jak Krušné hory, Krkonoše, Beskydy ale je ve vrcholových partiích rovinatější a tak se zde vše déle kumuluje a dosud toto doznívá. Elektrárny byly totiž jak odsířené tak odpopílkované ale ten popílek byl zároven zásadotvorný.

K. Frauknecht 16.7.2013 10:40

Plky

Jde o NP. Jeho smyslem je chránit vzácné organizmy (viz zákon). Samotný vznik NP Šumava je problematický - převážně uměle založený les. A výsledek "ochrany" je zřejmý na svazích Šumavy. Větrnou kalamitu nikdo nezpochybňuje. Její drtivý rozsah byl dán, tak jako na Šumavě vždy, nevhodnou druhovou a věkovou skladbou leda.

K. Frauknecht 16.7.2013 10:31

Jejda!!!

Ve který hospůdce sedíte? Skočil bych taky na jedno.

Když totiž vyjedete z NP Šumava jste pořád v lese, ale v zeleném! Jde o "normální hospodářský" les (no fujky, že?). Jste trochu níž, je tam větší teplo (že by se globálně oteplilo?), ale vážně skoro bez kůrovce a hlavně je to LES ne hřbitov!!!

V. Venc 16.7.2013 10:16

Zelené iniciativy

Je na čase se opravdu zamyslet, kdo nebo co je základem pro to, že zelení nadšenci, kteří nemají žádnou majetkovou zodpovědnost, rozhodují v záležitostech jim nepatřícímu majetku.

B. Brousková 16.7.2013 9:35

Re: Ptejte se domorodců.

Je mi líto , ale přestože s naprostou s většinou vašeho povídání souhlasím o rybím osazenstvu v Černém jezeře to bohužel neplatí. Šumavské jezera jsou totiž "mrtvou vodou" od nepaměti. Prastaré lidové pověsti a jejich názvy také o něčem vypovídají. Za jejich kyselost totiž nemohou kyselé deště, ale rašelina. Jejich přítoky  pramení v rašelinných slatích a ryby v nich proto nikdy nežily. Koncem devatenáctého století byli do Černého jezera  pokusně vysazeni sivení američtí, kteří tam nějakou dobu živořili. Ještě v šedesátých letech, pry bylo vidět pár jedinců. Moje maličkost se tam měla možnost potápět koncem sedmdesátych let a nebyla už tam z nich vidět ani ploutvička. Siveni jsou proti kyselému prostředí odolnější než jiné druhy , ale problém byl, že jim tam chyběla potrava. V jezerech totiž  nežije ani hmyz ani žáby.Jedinou vodní rostlinou která se tam vyskytuje je šídlatka jezerní v Černém a její příbuzná, šídlatka ostrovýtrusná v Plešném jezeře. Jsou to kapradiny , které snášejí i tak kyselou vodu, která  jiné rostliny spolehlivě zahubí. Kyselé deště problém jenom zhoršily , ale určitě nejsou hlavní příčinou absence života v šumavských jezerech.

B. Brousková 16.7.2013 9:09

Re: Nebýt zelených, tak je Šumava krásná a zelená!

Jenže řeč je o přírodní rezervaci .Hospodářské plantáže na dřevo jsou o něčem docela jiném. Ve velkovýkrmně vepřů i na jatkách platí snad docela jiné předpisy,  než v zoologických zahradách. Pokud jde o vaše "škudce země", měl byste ještě objasnit jak to ti vaši " pošuci" zařídili, že v Rakousku a Bavorsku to vypadá stejně jako u nás. Někam se vám totiž vytratil orkán, kterým to začalo. Šumava je dlouhá skoro dvě stě kilometrů a na většině jejího území mohou  drvoštěpové řadit jak je jejich ctěná libost a také to dělají a nikdo nic nenamítá. Že se  nemohou stejně chovat i ve státní rezervaci je ovšem o  něčem jiném. V zoologických zahradách také nezaměstnávají řezníky a nikomu to nijak nevadí.

P. Rada 16.7.2013 9:06

Re: Ptejte se domorodců.

Pane Malstoko v případě Šumavy jste naprosto vedle. Lesy které je třeba čistit jsou lesy hospodářské, okrasné..  kde cílem je vypěstovat pěkně rovné a dlouhé klády nebo se válet pod stromem na dece jak třeba na pražské Kampě. V NP je naopak cílem ochránit vše tam spontálně žijící.

Domorodci Šumavy mají za sebou poněkud vojenskou historii vojenských lesů ale co vím přesto jsou k ochráncům přírody velmi vstřícní.

Na Šumavě je ale dnes cena stavebních pozemků v cenách na úrovni okolí Prahy a dalších lukrativních lokalit pro sjezdovky.... Majitelé těchto residencí - také "ŠUMAVÁCI", kteří potřebují ke svému pohodlí silnice, parkoviště, lanovky, sjezdovky, bary.... naopak takoví s ochránci přírody, kteří tam nejezdí utrácet peníze, skutečně velmi špatně vycházejí.

Ti s nejstarších co si Šumavu pamatují s doby ještě před 80tými léty vědí, že v té době žilo v místních potocích a i třeba v Černém jezeře rybí osazenstvo které se dalo lovit... Od oněch kyselých 80tých let ale depozice síry poklesly jen 4x a depozice dusíku dokonce ještě rostou a tak tamní potoky (ve vyšších partiích) zůstávají pro překyselení mrtvé a podobně je tomu s podložím tamního lesa především ve vrcholových partiích. 

Zeptejte se opravdových pamětníků a třeba pak pochopíte, že vysazování lesa, vysekávání trávy a další typy "čištění" jako prořezávky... patří zejména mezi hospodářské či parkové úpravy zejména městských porostů, které si i Vy očividně pletete s NP.

P. Rada 16.7.2013 8:43

Re: Nebýt zelených, tak je Šumava krásná a zelená ???

Nebýt člověka, který změnil klima planety, tak by Šumava asi byla dál krásná a zelená.

Jestli nevěříte jukněte na podobnou zeměpisnou šířku ale do Kanady. Tam jsou rozlohy lesa takové, že proti spontálně se množícímu kůrovci zasahovat už vůbec nelze - a to se jedná vesměs o přirozené - tedy relativně odolné porosty. Zasaženo je tam přes 15 milionů hektarů - některé části právě touto dobou už i hoří!

http://earthobservatory.nasa.gov/NaturalHazards/view.php?id=81613

P. Rada 16.7.2013 8:36

Re: Hospodářský les nebo NP?!

...."Biocidy se používaly v případě potřeby naprosto běžně, protože jsou součástí správné taktiky související s ochranou lesa."....

Autor to zde napsal zcela jasně - že šlo o: ... "ochranu lesa" ... ¨Ten les je tam ale zároven NP.

Ostatní - tedy, kdo, koho, komu a za co... skutečně nekomentuji. Komentuji tam zavedené "běžné" praktiky které jsou běžně v rozporu s ochranou přírody ale v souladu ze zájmy hospodářskými. Přečtěte si tedy to, co panu řediteli správy NP... jaksi mimoděk uklouzlo s úst/klávesnice, laskavě ještě jednou - "třeba pochopíte o čem je řeč."

P. Lenc 16.7.2013 8:29

Re: Nebýt zelených, tak je Šumava krásná a zelená!

Přesné.

A. Sekanina 16.7.2013 8:11

Nebýt zelených, tak je Šumava krásná a zelená!

 Kdyby se tihle "škůdci země" a jiní ekopošuci dostali k moci, tak celá republika dopadne jako Šumava. I tak se jim to žije, když je stát štědře dotuje.

O. Malstoka 16.7.2013 6:13

Ptejte se domorodců.

Všichni ti tak zvaní ochránci přírody by měli jít za skutečnými a celý život žijicími domorodci Šumavy a poslouchat jejich zkušenosti ze života obyvatel této oblasti. Všechny ty "děti země", zelení apod. jen kecají a předvádí se před kamerou TV, ale jejich skutečná starost o přírodu se rovná nule. Dovedou se dny připoutávat řetězi ke stromům, ale nikdy jsem je neviděl sázet nové stromky, vysekávat trávu, a nedej bože čistit les.

J. Vyhnalík 16.7.2013 3:57

Re: Hospodářský les nebo NP?!

Přečtěte si ten článek ještě jednou, třeba pochopíte o čem je řeč.

H. Gene 16.7.2013 2:34

Re: Hospodářský les nebo NP?!

Nežer to tak...

P. Rada 16.7.2013 1:43

Hospodářský les nebo NP?!

Je příznačné, že autor si zjevně plete NP s řadou zon..., kde obsahem ochrany v prvých zonách je VŠE ŽIVÉ (tedy i kůrovec) s HOSPODÁŘSKÝM LESEM !!!

Používání biocidů v hospodářském lese kde dřevní hmota je stěžejním produktem je samozřejmě něco docela jiného, jak provést protiprávní zásah v NP!