1.5.2024 | Svátek práce


Diskuse k článku

PRÁVO: Když lékař je Bůh

Na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké Masarykovy nemocnice zavolal lékař na matku policii. Zavolal ji, protože matka chtěla na oddělení zůstat se svým pětitýdenním chlapečkem se zápalem plic. A skandál byl na světě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Moravcová 30.3.2018 9:49

Re: Paní Šichtařová

najde si jiného řemeslníka, to tedy mohla udělat i uražená matka

M. Prokop 30.3.2018 9:48

Re: A není taky proti

Ti tři tam by se měli dohodnout. Jiné řešení mne nenapadá. Leda snad, že by nemocnice mohla zvýšit komfort tak, že by vhodně poskládala pacienty dle oblíbených televizních stanic včetně žádné TV.

K. Janyška 30.3.2018 9:34

Re: A není taky proti

Je to prasečina. Nelidská. To je fakt... Dzp.

K. Janyška 30.3.2018 9:34

Zdravotní systém u nás je nutno odebrat všemožným lobby.

Musí mu vládnout ten, kdo ho platí, tedy občan České republiky. Mám návrh.

Říkám mu Tržními lvy na tržní vlky a spočívá v likvidaci VZP a zrušení výpovědních lhůt klientů zdravotním pojišťovnám, kteří budou mít možnost svůj průměrný zdravotní podíl na jednoho klienta převést k té, která jim bude vyhovovat lépe. A to buďto okamžitě, nebo ve velmi krátké době dnů.

A bude vymalováno, všichni se budopu bát klienta, ne obráceně... Dzp.

O. Uživatel 30.3.2018 9:33

Uživatel požádal o vymazání
M. Malovec 30.3.2018 9:33

A není taky proti

lidským právům, když na trojlůžáku řve 24 hodin televize?

P. Boublíková 30.3.2018 9:29

Re: oddělení dítěte od matky vždy nese rizika - osobní

Tak to je docela unikátní případ, obvykle děti "modrou lampu" snáší dobře s tím, že jakmile se v inkubátoru probudí, maminka je nakojí. Ostatně novorozeneckou žloutenku jich má 50 % a u mých dvou dětí to bylo dokonce 100 % :-)

J. Anděl 30.3.2018 9:29

Re: instituce a člověk

Někdy je to opravdu obtížné. Ano. V zájmu našem a našich potomků tedy pracujme na tom, aby to "opravdu obtížné" bylo co nejméně často.

Lidský druh, technologie, civilizace atd. se vyvíjí právě tím, že se snaží ty opravdu obtížné situace vylepšit.

P. Harabaska 30.3.2018 9:27

Re: Reakce lékaře byla neprofesionální

Ta ženská toho doktora, ať už byl jakýkoli, nepochybně k hrubosti vyprovokovala. Nikdo vám jen tak "z voleje" neřekne, že vám dá přes držku.

J. Anděl 30.3.2018 9:27

Re: instituce a člověk

No vidíte, to je zajímavé. Incidenty tohoto typu se školami v podstatě neexistují, nečtete o tom v novinách. Zato incidenty s nemocnicemi prostě jsou, ať u porodů, nebo v takovýchto případech. Čím to? Že by to byly obtížně srovnatelné situace?

Věřím, že časem dokážeme zařídit blízkost rodičů u dítěte, aniž by bylo nutné překračovat matku na karimatce. Chci říct - dokázali jsme doletět na Měsíc, dokážeme postavit mrakodrap, zúrodnit poušť, létat letadly, postavit částicový urychlovač. Že bychom nedokázali - kdybychom chtěli - něco tak banálního?

P. Boublíková 30.3.2018 9:25

Re: instituce a člověk

Práva pacientů jsou hezká věc, ale někdy je opravdu obtížné je skloubit s požadavky na správnou léčbu, plus právy ostatních pacientů. Což byl právě tento případ.

Autorka vidí vše velmi jednostranně.

P. Harabaska 30.3.2018 9:20

Zdravotníci jsou přetíženi. To je i není pravda.

Někde je doktorů a sester opravdu málo, jinde si dopřávají lehy. S tím, jak člověk stárne, dostává se mu příležitosti seznamovat se s dalšími odbornými lékařskými pracovišti, takže ten rozdíl zaznamená. Ve zdravotnictví jistě nikdo nebude zavádět "píchačky", nicméně tam, kde akademické čtvrtě se prodlužují na akademické půle a doby ještě delší, uvědomí si pacient, že to slovo pacient znamená sice vlastně "trpělivý", nikoli však blbý, jak říká jedna moje známá. Naše "praktická" podle rozpisu ordinuje od 7.00, nikdy ale ještě tak nepřišla, 20 minut zpoždění je naprosto normální. A v čekárně sedí lidé, jejichž pobyt mimo pracoviště sleduje jako ostříž zaměstnavatel. Pozvou vás do nemocnice na drobný výkon na 8.30, ale v 11.00 se o vás ještě nikdo nezajímal, ač jste již 3x připomínal na registru. Chápu, že mají třeba hodně práce jinde, mohou ale přijít a aspoň požádat o poshovění. Říkám jim, pozvěte mě třeba na 21.30, ale ať tady nečekám jako ovce. Nadto mnohdy ani nevědí, kde, v které místnosti, vám ten drobný výkon provedou. Lékař, který té ženě v "příběhu" vyhrožoval, že "jí dá přes držku", byl super-hulvát, ale aspoň jí věnoval nějakou, byť hrubou pozornost. Před pár týdny jsem navštívil odborné pracoviště, kde lékař po celou dobu vyšetření pořád koukal z okna, na mě se ani nepodíval a otázky kladl tak tiše, že - ač slyším dobře - musel jsem stále opakovat, že ho neslyším. Co jsem mu říkal já, ho nezajímalo. Proto také v zápisu, který jsem si četl cestou domů, se psaly o mých "výpovědích" věci, které měly od našeho "rozhovoru" hodně daleko. O to víc si vážím lékařů empatických, které při své návštěvě neobtěžuji, kteří konají své povolání zodpovědně a ku prospěchu pacienta.

R. Brzák 30.3.2018 9:20

oddělení dítěte od matky vždy nese rizika - osobní

Moje kamarádka porodila děvčátko. Okamžitě po porodu se holčička vzorně přisála a krásně pila. Idylka...

Jenže se ukázalo, že děvčátko má novorozeneckou žloutenku. V nemocnici se to řeší tak, že je dítko umístěno pod modré světlo - ale je přitom oděleno od maminky. Kamarádka sice chtěla být s miminkem, ale nemocnice to neumožňuje... Holčička byla velmi vystresovaná, prakticky neustále volala maminku. Takže když ji přinesli matce ke kojení, konečně se v jejím náručí schoulila a usnula. Jenže tím pádem se nedokázala napít. Maminka se sice snažila ji nakojit, ale byla to boj s naprosto vyčerpaným dítětem.... Bohužel se ukázalo, že se léčba nedaří jako obvykle - (logicky, dítko nebylo dostatečně nakrmené) a tak mimo matku pod modrým světlem nakonec strávilo pět dlouhých dnů...

Žloutenku dítko přežilo. Ale stresující oddělení od matky se projevilo tak, že holčička prostě nepřijímá potravu, pokud je v bdělém stavu. Pokud ji chce maminka nakojit, musí ji uspat a pak ve spánku jí své prso nacpat do pusinky a na desítky pokusů do í trochu mléka dostat. A protože děvčátko se tak nedokáže nakrmit do sytosti, stále pláče...další cyklus uspávání, krmení, další martirium... Matka z toho šílí, mléka má dost - ale dítko nechce ani z flašky - prostě v bdělém stavu nepije...

Situace po několika měsících - opakované hospitalizace (pro nedostatečný vývin dítka), holčička je slabší, více podléhá infekcím, je velmi stresována, přecitlivělá, matka je vyčerpaná, nešťastná, těší se, až děcko bude moci pevnou stravu... Alespoň že to obě přežili (a bylo namále pro obě - matka v depresi, dítko podvyživené)...

Stačilo málo - aby matka mohla být s dcerkou pod modrým světlem...

O. Uživatel 30.3.2018 9:19

Uživatel požádal o vymazání
P. Boublíková 30.3.2018 9:19

Re: Paní Šichtařová

Bylo dítě v ohrožení života?

Jak je známo, novorozenecká úmrtnost (tj. dětí to 4 týdnů věku) je v čr zcela miniaturní. Přesto, zhruba třetinu těchto úmrtí způsobuje zápal plic.

Takže podle mého názoru dítě bylo ohroženo na životě vinou matky nebo jiné pečující osoby. Incident se odehrál na jip. A nebylo to batole :-)

A. Zajícová 30.3.2018 9:19

Re: instituce a člověk

svatá pravda. Stejně vhodné by bylo, aby matky a otcové chodili do školy a seděli vedle dětí v lavicích, aby je mohli držet za ruce. Kampak na ARO a JIP s hygienou, ochranou ostatních pacientů, možnosti ošetřovat dítě, aniž by přitom bylo třeba překračovat matku ležící na karimatce v civilních hadrech na zemi.

P. Kmoníček 30.3.2018 9:18

Re: Paní Šichtařová

Sedláku, když Vám pozvaný a nějakou korunku stojící řemeslník řekne ať neřvete a držíte hubu, tak s ním "dveře nevyrazíte"?

O. Uživatel 30.3.2018 9:16

Uživatel požádal o vymazání
A. Zajícová 30.3.2018 9:15

Re: Paní Šichtařová aka Brouk Pytlík

když čtu vaše bláboly o nabídce a poptávce a ignorování profesní stránky, tak je mi vaše úvaha o přemýšlení k smíchu.

P. Kmoníček 30.3.2018 9:14

Re: Velmi výstižné

I já děkuji za výstižný článek.

J. Schwarz 30.3.2018 9:06

Mám dotaz.

Je i namachrovaná, nepříjemná baba "machistická"?

J. Anděl 30.3.2018 9:01

Re: Paní Šichtařová, to s nepovedlo

Nejhorší je to po západu slunce za úplňku.

S. Sedlák 30.3.2018 8:58

Re: Paní Šichtařová

A vy chcete plácat o pokoře?

Když přijde řemeslník (což je kvalifikací suterén oproti lékaři), tak mu budete kafrat do toho, jak má práci dělat? Fakt?

Pokřivená doba je tím, že každý jouda všemu rozumí, do všeho pindá a za nic nezodpovídá.

J. Anděl 30.3.2018 8:54

instituce a člověk

Všechny zveřejněné kauzy se z normální epizody mezilidské interakce, jichž se neustále odehrávají milióny v každém okamžiku, stane jakýmsi monstrem. Není šance, že by veřejnost správně uchopila, co v uvedené historce bylo pravdivé, co bylo správné. Tak jako nelze prsty uchopit mikroba či bagrem plít zahrádku.

Aniž bych tedy soudil konkrétní událost, v zájmu vývoje civilizace podporuji myšlenku, že dítě patří k rodičům, a oddělení pokynem představitelů instituce, jakkoliv k němu může v realitě za komplikovaných okolností dojít, má být považované za selhání systému, nikoliv standard, který je povinné respektovat.

Jen s takovým přístupem budeme kousek po kousku tvořit systém, v interakci s nímž se nám samotným bude přijatelně žít.

Řečeno trochu lidsky, těžko se změní situace, ve které jsou nemocnice nedostatečně vybavené a personál přepracovaný a vyčerpaný, budeme-li konflikty tiše snášet a pokorně dotovat vlastní energií (ať jako zaměstnanci, nebo jako klienti).

V. Dosoudil 30.3.2018 8:46

Re: Paní Šichtařová

Přesné jádro problému, výtečně formulováno.

V. Dosoudil 30.3.2018 8:44

Velmi výstižné

pojmenování a rozvedení problému, kdy pacient není zákazníkem, nýbrž materiálem bez úcty. Děkuji za tento výtečný článek.

O. Uživatel 30.3.2018 8:32

Uživatel požádal o vymazání
P. Hlobil 30.3.2018 8:31

Re: Nemocnice

To je normalni mama, ktera se neni schopna postarat o dite a zajisti novorozenci vlastni blbosti zapal plic?

Zkuste pochopit, ze v nemocnicich jsou mista, kam proste krome personalu byt nikdo nesmi. tecka...

Kupa lidi tady opovrhuje doktorama a sedtrana, jak jsou naduti a arogantni... ale vite, ze existuji i "pacienti" a jejich "blizci", kteri jsou "na pres drzku". Tipuju prave tuhle "milujici" maminku.

A. Hrbek 30.3.2018 8:16

Paní Šichtařová

zamlčela podstatné věci. Jak to, že pětinedělní batole mělo zápal plic? Jaká byla péče o dítě před tím, než zápal plic dostalo a jaký byl způsob léčení a kým? Bylo batole smrtelně ohroženo? Na jaké oddělení ji byl přístup odepřen - běžném, JIP, ARO? Byl ji odepřen pobyt v nemocnici na běžném oddělení? Kde byl v té době otec dítěte jako druhý zákonný zastupitel dítěte? Bylo v provozním řádu nemocnice, že na oddělení, na kterém chtěla matka být, má kdokoliv, kdykoliv přístup? Šlo o krátkodobou nebo dlouhodobou přítomnost? Ohrozila by přítomnost matky na oddělení činnost lékařů, zdraví nebo život samotného dítěte, jiných pacientů nebo lékařů?

Otázek je hodně. Celý případ má dvě stránky - lidskou, kterou lze chápat a profesní, kterou je nutno respektovat. Od převzetí batolete do nemocnice, zodpovídala za ošetření, zdraví a život dítěte nemocnice, ne matka. Ta měla právo se rozhodnout, zda za nemocnicí stanovených podmínek dítě v nemocnici nechá nebo ne. Ale neměla právo rozhodovat o způsobu a podmínkách léčení.

Podle Etického kodexu (ne zákona) je každý lékař povinen v případech ohrožení života a bezprostředního vážného ohrožení zdraví neodkladně poskytnout lékařskou pomoc. Ale má i právo odmítnout péči o nemocného je-li přesvědčen, že se nevytvořil potřebný vztah důvěry mezi ním a pacientem.

O. Uživatel 30.3.2018 7:56

Uživatel požádal o vymazání