26.2.2024 | Svátek má Dorota


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Ital 7.6.2008 10:21

Co je to diskriminace?

Nikdo mi ještě nevysvětlil, co je to vlastně diskriminace. Např. jako zaměstnavatel mám přece právo vybrat si spolupracovníky a zaměstnance, kteří mi 100% vyhovují. A to jak znalostmi, věkem, nebo vizáží. Pokud mi nejsou sympatičtí staří lidé - nepřijmu je.Pokud nevěřím na pracovitost, znalosti a zkušeností příliš mladých - nepřijmu je. Pokud mi nejsou sympatičtí černí - nepřijmu je... a naopak, pokud potkám sympatickou důchodkyni, která mi bude znalostmi a zkušenostmi vyhovovat, přijmu ji. Žádná EU, nebo nařízení parlamentu mi nemůže vnucovat s kým mám podnikat a spolupracovat?!

vládík 6.6.2008 14:27

Pořád nevím, jestli je víc naše ústava, nebo nařízení komise

Naši poslanci jsou povinni - podle Ústavy ČR - řídit se vlastním svědomím. Pokud je svědomí většiny poslanců proti nařízení komise, nemůže být příslušné zákonné ustanovení přijato. Jsme tedy pokutováni za to, že se řídíme vlastní ústavou?

daemon 5.6.2008 14:52

velmi by mě zajímalo

1. jak se do speciálních předpisů dostanou tyto věci: a) zásada rovného zacházení s osobami bez ohledu na jejich rasu nebo etnický původ (do konkrétně kterých?), b) nedostatečně podrobná definice diskriminace, c) nedostatečná transpozice ustanovení týkajících se rozdílu v zacházení na základě věku.

2. jestli je hradní kancelář skutečně přesvědčena o tom, že tento spor (pro futuro) není předem prohraný? pokud naopak přesvědčena o prohranosti je, pak by mě zajímalo, proč to dělá? kvůli ideovému sporu o centralizací evropy, nebo kvůli něčemu jinému?

děkuji kocourovi za odpovědi.

daemon 6.6.2008 7:14

Re: velmi by mě zajímalo

děkuji kocourovi za názornou ukázku ignorování faktů.

kocour 6.6.2008 16:56

Re: Re: velmi by mě zajímalo

Vážený, kocour je už dva dny bez počítače, tak si odpusťte ty trapné tirády.

Definici ve speciálních předpisech nepotřebuji, důležitá je aplikace a soudní rozhodování. A pokud chcete trvat na tom, že potřebuji, tak si prostě do všech těch 55 zákonů (zdroj: důvoodová zpráva, zpracovaná MSp), doplňte do obecných ustanovení naklonovanou větičku "pro účely tohoto zákona se diskriminací rozumí ..." 

K druhé otázce: Pokud se nepletu, zákaz diskriminace máme v Ústavě. On je ESD příslušný vykládat naši ústavu? A když přesně opíšete do našeho zákona definici diskriminace made by Komise, kde má nejmilostivější Komise záruku, že český soud ji bude vykládat stejně, jako orgány EU. Kde máte jistotu, že když do zákona napíšu slovo "rohlík", že je to totéž, jako když slovo "rohlík" napíše EU do svého nařízení. Celé tohle hnidopišství je od základu postavené na hlavu a jeho výsledkem je pouze totální nepřehlednost právního řádu českého, o evropském nemluvě.

P.H. alias kocour

daemon 6.6.2008 18:09

Re: Re: Re: velmi by mě zajímalo

především se tedy omlouvám za trapnou tirádu. bylo to ode mě neuvážené.

1. měl jsem dojem, že váš článek byl právě o tom, že bychom měli jít cestou speciálních právních předpisů, nikoli obecného antidiskriminačního zákona. teze o judikatuře je v tomto kontextu překvapivá. což samozřejmě neznamená že od základu špatná, leč obávám se, že požadavek eu tím naplněn nebude... pokud pak jde o doplňování všeho možného jedním a tím samým, pak je to ještě trochu o legislativně-technickou ligu níže, než to, co bylo vetováno, nemyslíte?

2. no vidíte, tady jste právě narazil na to, na co jsem se ptal. jistě si nebudeme namlouvat, že postupným harmonizačním (bez ohledu na to, že hlavně právně silnějším) úsilím evroské komise bude samostatnost a, řekněme, neodvislost českého práva posilována. nebude, přirozeně to jde opačným směrem. pak by bylo ale poctivější se snažit vývoj tímto směrem zvrátit, protože jinak za pár let nás takto čeká jednotný právní řád, že? jenže když zastáváte takovéto názory a maskujete je, nevzejde z toho nic jiného, než neustálé prohry na bitevním poli, na kterém bojovat nechcete a proto neumíte...

s přáním pěkného víkendu,

deamon.

kocour 7.6.2008 21:22

Re: Re: Re: Re: velmi by mě zajímalo

Kamarád mi půjčil notebook své milované drahé polovičky, zítra mi pomůže vybrat notebook vlastní. Sorry, že jsem mna \vás tak vyjel ... představoval bych si to takto /"..." berte dle kontextu i za odtsavec/: Zákon ze dne ..., kterým se mění některé zákony: Obecná část, Hlava 1: Obecná ustanovení: § 1: Nestanoví-li tento nebo jiný zákon jinak, diskriminací se rozumí ... Zvláštní část, Hlava 2 - 56: Změna zákona xx/yyyyy Sb., o ....

Pro zasmání: mrkněte do toho zákona - mně z toho vyšlo, že nediskriminací = rovné zacházení (+ výjimky), a rovným P.T. Komis, jsem už neměl sílu, a uvádět to do článku jsem z kolegiality taky nechtěl. I Vám hezký zbytek víkendu.

P.S.: Nemám pocit, že bych něco maskoval - jen se občas musím pohybovat v mezích pravidel hry, neb jsem právník a ne ideologický šílenec.

mnb 5.6.2008 14:36

Pohled ze zahranici

Je mi jedno, jestli CR ten zakon prijme nebo neprijme, jesti se s EU soudit bude nebo nebude. Proste me to nezajima.

Zaujala me ale jina vec. A sice ta, ze po 8 letech pobytu v zahranici vidim veci uplne jinak, nez cesti domorodci. Napriklad dnes jsem byl na seminari organizovanem zamestnavatelem, kde se mimo jine probirala problematika sikany a diskriminace na pracovisti. Prednaseli nam sociolog a pravnik. Dostali jsme presne a podrobne informace o tom, co sikana a diskriminace je, jak se ma v techto pripadech postupovat, na koho se obratit, a ktere organizace se problematikou zabyvaji. Vse vychazelo z platne legislativy (ktera je v souladu s doporucenimi EU). Nikdo z pritomnych neprotestoval, uvadene informace se zdaly byt racionalni.

Odpoledne jsem kouknul na Neviditelneho psa a nestacil se divit, ze veci, ktere se zdaly tak normalni a prirozene tem asi 40 lidem, se kterymi jsem na seminari byl, se zdaji byt Cechum tak absurdni a neprirozene, ze citi potrebu se proti nim vyjadrovat na Internetu a jejich prezident citi potrebu odpovidajici legislativu vetovat.

Ceskou variantu toho zakona jsem necetl, a tak pro nej nehodlam horovat. Ale i tak si myslim, ze by si kazdy mel zodpovedet nasledujici otazky: Kdy naposledy jsem byl na seminari, kde se problematika sikany, diskrimanace a kvality pracovniho prostredi probirala? (Na mem pracovisti jsou vice nez 1x rocne). Jak mam postupovat, pokud jsem svedkem nebo obeti sikany nebo diskriminace? Pokud nevite, tak bych spis nez odsuzovani antidiskriminacniho zakona doporucil soustredit se na zlepsovani podminek na vasem vlastnim pracovisti.

richard 5.6.2008 15:05

Re: Pohled ze zahranici

To je hezké, že vám zaměstnavatel pořádá semináře o "diskriminaci", já pamatuji semináře o marxleninismu, také nám přednášeli "odborníci" a také to mělo podobnou potřebu a úroveň.

Když už, pantalone, říkáš abychom si položili tvé otázky nejdříve nám vysvětli co je to vlastně ta "diskriminace".

mnb 5.6.2008 15:41

Re: Re: Pohled ze zahranici

Najdete si to na http://www.stop-discrimination.info/ .

Me osobne je lhostejne, jestli vite nebo nevite, co diskriminace je, a proto necitim zadnou potrebu Vam to vysvetlovat.

jm0 9.6.2008 14:18

Re: Re: Re: Pohled ze zahranici

nicméně jste cítil potřebu nám sdělit, že necítíte potřebu se s námi zahazovat ..

:))

josef krouman 5.6.2008 19:37

Re: Pohled ze zahranici

takže zaprvé to je přímo v ústavě a v Listině atd., netřeba dále rozmazávat. A zavádět do právního řádu princip presumpce viny je naprosté svinstvo.

Nový 5.6.2008 21:46

Re: Pohled ze zahranici

K splnění   bodů z posledního  odstavce  netřeba žádný nový zákon.

Vojtěch 5.6.2008 13:36

Jeden nezmíněný důsledek ne-transpozice

Případní poškození tím, že transpozice nebyla řádně provedena, ačkoliv být měla, se mohou domáhat náhrady jim způsobené škody, na státu.

tomcat 5.6.2008 14:57

Re: Jeden nezmíněný důsledek ne-transpozice

máte pravdu, ale to je snad notorieta (mám za to, že i proces popsaný v článku není nic neznámého)

kocour 6.6.2008 17:05

Re: Re: Jeden nezmíněný důsledek ne-transpozice

Pokud nějací poškození budou a budou-li poškozeni v důsledku té "chybějící" transpozice. Tohle už není o chybějící transpozici, ale o tom, že někteří až příliš aktivní zaměstnanci Komise by nám chtěli diktovat už ne pouze obsah, ale i strukturu právního řádu.

Jura Jurax 5.6.2008 13:35

A tak mne napadá

chce po nás EU antydyzgrymynační zákon, co by zakazoval pod drakonickými tresty diskriminaci pozitivní?

Vojtěch 5.6.2008 13:34

Velký smysl v chození do předem prohraných právních sporů nevidím

Pochopitelně, že prezident republiky, nebo jeho právníci, mohou mít jiný názor.

Jednu tu evropskou směrnici, vyžadující přenesení důkazního břemene na žalovaného, jsem již viděl na vlastní oči. Pokud neexistuje právní argumentace (a ta v článku není), která by vyvracela nesoulad té směrnice s primárním právem EC/EU, pak to je předem prohrané.

tomcat 5.6.2008 15:01

Re: Velký smysl v chození do předem prohraných právních sporů nevidím

myslím, že pes je zakopán jinde. Něčím podobným se zabýval ESD již dříve, tuším v 70. letech, nevzpomenu si z hlavy na jméno, ale šlo o to, že byly stanoveny nějaké limity pro znečištění a Německé to netransponovalo s pouzkazem na to, že podzákonné předpisy to již dávno upravují. Prohráli, ale to zřejmě nebude tento případ...

Petr Vaverka 5.6.2008 13:33

Projev zdravého rozumu

Po přečtení tohoto článku jsem potěšen, že  v této zemi ještě zůstalo pár lidí, kteří se řídí zdravým rozumem .....

Jura Jurax 5.6.2008 13:26

No,

já z toho mám laický dojem, ze euouředníci si vymejšlejí hovadiny, aby ospravedlnili svou existenci ... (Y)

Ivan Nový 5.6.2008 13:19

Navíc aby si komise s námi nedělala co by chtěla,

musíme s ní chodit do soudních sporů, oni si pak rozmyslí nám něco nařizovat.

Schumacher 5.6.2008 12:33

Souhlasí, to je brilantně napsáno.

A pokud nám budou hrozit sankcemi, můžeme naopak hrozit, že je nezaplatíme, že vystoupíme z EU a zavedeme daňový ráj. Chápu celý dotační systém EU. Chtějí nás tak "implementovat" a navyknout na nesamostatnost aby nás pak prostřednictvím zdejší politiků mohli strašit "nedozírnými následky" a strachem z abstinenčních příznaků. Čím více budeme "implementováni" (rozuměj integrováni), tím náš strach bude větší. Nedivme se, že zemědělci vylévají mléko. To je důsledek přijetí politiky EU. Požadují vyšší výkupní cenu, kterou bychom my spotřebitelé rádi zaplatili a přitom bychom platili méně než platíme. Proč výrobci nemohou prodávat nadbytečnou část produkce přímo ? Proč nemohou vyrábět a prodávat sýry v každé vesnici ? Kdo má zájem na stavění úředních bariér mezi výrobcem a kupujícím ? Proč výrobce a zájemce nemohou uskutečnit vzájemný obchod podle toho jak se dohodnou , ale podle toho jak rozhodnou byrokraté údajně chránící blaho kupujícího ? Až pojedu na jih, nakoupím od Šumaváka sejra, jestli ho ještě vyrábí, jak jinak, než jako krmivo pro zvířátka, byrokraty ještě nenapadlo je hygienicky chránit, a sám si pochutnám. Když sejra moh vyrábět kdejakej bača a nikdo se po něm neposrál, není důvod zavádět novoty. Uděláme vzájemně výhodný obchod a toho kdo by mu chtěl bránit, pošleme do Brusele.

Ivan Nový 5.6.2008 13:21

Kyby tu byl Brusel od nepaměti,

tak by žádný sýr ani nevznikl a neujal se.

Jura Jurax 5.6.2008 13:32

Re: Kyby tu byl Brusel od nepaměti,

Kdyby tu byl Brusel od nepaměti, tak žijeme v jeskyních a spory si vyřizujeme kamennými sekeromlaty; bruselští ouředníci by pak chrlili tuny hliněných, dobře vypálených destiček s nařízeními, která by spolehlivě blokovala jakýkoliv rozvoj. Na povolení k ulovení mamuta by bylo třeba cca tucet centnéřů cihlářské hlíny na korespondenci s ouřadem - a mezitím by kmen nezřídka pomřel hlady, případně předmětný mamut původně mladý a bujný zašel na pokročilý věk. Ouředník totiž nikdy nic nového nevymyslel, ale mnohé nové úspěšně sabotoval.

Pepa Jetel 5.6.2008 13:50

Re: Re: Kyby tu byl Brusel od nepaměti,

A jinak se cítíte zdraví, všichni tři?

PetrK 5.6.2008 15:04

Re: Re: Re: Zdá se, že narozdíl

od vás ano.

jezevec 5.6.2008 14:12

Re: Souhlasí, to je brilantně napsáno.

hele ty mash kontakt na tu farmu co prodává sejra jako žrádlo pro dobytek? jsem zájemce

čortadin 6.6.2008 16:14

Re: Re: Souhlasí, to je brilantně napsáno.

Já chci být taky "dobytek" (tzn. mít konečně do huby nějaký jedlý dobrý domácí sýr). ;-)