1.7.2022 | Svátek má Jaroslava


Diskuse k článku

PRÁVO: Boj proti EU samolepkou na SPZ není přestupkem

Deník Právo přinesl 16. 5. informaci (str. 1 a 4 a také vyšlo na Novinkách zde), že se řidiči, kteří umístí na registrační značku (dále jen SPZ) svého motorového vozidla samolepku, která přeškrtává znak Evropské unie, dopouštějí přestupku. Tyto samolepky nabízejí na svém e-shopu Svobodní.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Vaňura 18.5.2016 19:11

Postihování přeškrtnuté značky je typicky komunistická

persekuce!

P. Švejnoch 17.5.2016 12:53

Přijde mi to poněkud infantilní

řekněme asi jako když sedmiletému dítěti řeknete, aby si šlo před večeří umýt ruce, ono odejde do koupelny, pustí vodu, ruce si ani neomočí a jde k jídlu. Nikomu to neublíží, nikdo si toho ani nevšimne, život jde prostě dál.

Tohohle křížečku si taky nikdo nevšimne a když ano, s nikým to (žádoucím směrem) ani nehne.

Když už bych chtěl protestovat pomocí svého vozu proti EU, polepil bych si zadní (ev. obě zadní boční - na kombi) celoplošným varováním a la varování na cigaretách ve znění kupř.: "Ministerstvo Zdravotnictví varuje: Evropská Unie škodí zdraví a způsobuje pomalou a bolestivou smrt" nebo tak něco. Já se na to chystám, ale zatím jsem ještě nepřešel od fáze myšlenky k fázi realizace.

Když už takovýhle protest, nabízím inspiraci: Já jsem při překrývání části mé střechy vytvořil pomocí dvou barev střešní krytiny nápis "I FUCK EU!" - a to je vidět i z letadla... :-)

J. Kanioková 17.5.2016 17:00

:)))))))))))

M. Šejna 17.5.2016 11:20

poněkud naivní představa autora

registrační značka (dříve SPZ) je oficiální státem vydaná cedule s ochrannými znaky. Pro automobil je to neco jako občanka, pas nebo techničák. Udivuje mě, že někdo považuje za zcela beztrestné měnit, škrtat nebo přepisovat to, co je na registrační značce. Je to podobné, jako by někdo škrtal, přepisoval nebo doplňoval údaje v občance, pasu, rodném listu nebo techničáku.

J. Skála 17.5.2016 11:40

Re: poněkud naivní představa autora

Není to tak. Občance odpovídá technický průkaz vozidla, popř. osvědčení o něm. Reg. značka je jen jmenovka na kufru.

J. Tachovský 17.5.2016 11:41

Re: poněkud naivní představa autora

Ale ta samolepka na SPZ nic nemeni. SPZ zustava pod ni uplne stejna. Ta uprava je stejneho tipu, jako kdyz si na obcanku nalepite samolepku se svym telefonnim cislem.

S. Donát 17.5.2016 12:27

Re: poněkud naivní představa autora

To je hezké, ža vás to udivuje. Mě to neudivuje. Samolepku jsem si už objednal, myslím, že je to pro ně skvělá reklama :-)

M. Šejna 17.5.2016 11:02

já jsem dostal pokutu za opačný postup

V roce 2004 po našem vstupu do EU jsem si na espézetku nalepil modrý proužek se symbolem EU. Tehdy to prodávali na každé benzínce. Jenže pak jsem dostal od policajtů pokutu za "nepovolenou úpravu" espézetky.

J. Vintr 17.5.2016 13:14

Re: já jsem dostal pokutu za opačný postup

To, že jste dostal od policajtů pokutu, ještě neznamená, že jste porušil zákon. Policajti zákony znát nemusejí, protože v našem státě mají vždycky pravdu. Zkuste se s nimi o to přít a uvidíte, jak to dopadne.

A. Alda 17.5.2016 10:25

Souhlas, pane.

EU není žádný stát a rozhodně to není naše vlast a nikdo nejsme povinen EU propagovat.

M. Šejna 17.5.2016 11:04

nesouhlas pane Aldo

odkdy slouží úprava espézetky k vyjadřování vlastního politického názoru? Jestli chce někdo protestovat, ať si polepí karoserii vozu, ale nikoli registrační značku.

Ten znak EU máte i na techničáku a v řidičáku. Tam byste si asi nedovolil něco dopisovat nebo přeškrtávat, že?

J. Tachovský 17.5.2016 11:44

Re: nesouhlas pane Aldo

No schvalne, od kdy slouzi SPZ k vyjadreni politickeho nazoru ? Presne od te doby, kdy ji k tomu lidi zacali pouzivat. Stejne tak v r. 1989 zacali pouzivat stovku s Gottwaldem. Proste ho preskrtli. Bakovka platila dal a nikomu to nevadilo.

F. Netopil 17.5.2016 9:58

Dotaz autorovi

Když už podle Vás je možno beztrestně přelepovat a měnit RZ, jejíž tvar i obsah je dán úřední vyhláškou, jaký je Váš názor na to, že olomoucký řidič tramvaje pan Smetana dostal paní soudkyně Íčkové-Langerové nepodmíněný trest vězení za přimalování tykadýlek na předvolební plakát politické strany ? Ozval jste se tehdy na jeho obranu podobným rádoby odborným právním rozborem ? Jaký je Váš názor na tuto kauzu dnes ?

P. Dvořák 17.5.2016 10:19

Re: Dotaz F. Netopilovi:

Nejednalo se u Smetany o trestný čin poškozování cizí věci? Až vám vaši RZ počmárá někdo cizí, srovnávejte jeho chování se Smetanovým.

A. Alda 17.5.2016 10:27

Čí věci?

Kardinální otázka: čí věc pan Smetana poškodil.

S tím se soudkyně Langerová vůbec nevypořádala a proto se ani nevypořádala s otázkou výše způsobené škody. Jak by také mohla, když šlo o urážku jejího manžela...

R. Brzák 17.5.2016 10:38

Re: Čí věci?

Vidím to podobně.

J. Lepka 17.5.2016 10:57

Re: Čí věci?

Že pí soudkyně šlápla do exkrementu a ještě si ho rozmazala až po kotníky, je mimo jakoukoli diskuzi. U pana Smetana nemohlo jít ani o přestupek. Ovšem on to dotáhl do absurdity tím, že ignoroval i nucené práce, pokud si vzpomínám. Bohužel to byl jediný způsob, jak onu " nezávislou" justiční mágii / to má být femininum od podstatného jména mág /zdiskreditovat.

Horší je, že jsme se již nedozvěděli, jak tento magický postup ohodnotili její nadřízení.

M. Šejna 17.5.2016 10:57

pane Aldo

soudkyně Langerová se s tím vypořádala. Škodu vyčíslili modří komsomolci na 15 tisíc korun. To byste žasnul, jak drahej byl tehdy plakát s portrétem milovaného modrého komsomolce Ivánka Langera.

Já měl tehdy problém spíš s tím, že tuhle nemorálně vysokou škodu Smetana modrákům uhradil, ale jim to nestačilo a chtěli ještě navíc nějaký exemplární trest. Ale budiž, Trest nakonec nedostal jen Smetana, ale dostali ho i sami modráci od voličů. A dobře jim tak.

A. Alda 17.5.2016 13:19

Vůbec se s tím nevypořádala.

Nejprve by musela konstatovat, že škoda vznikla na majetku ODS, aby vůbec mohla začít uvažovat o výši škody na tomto majetku výpočtem třeba opotřebení a zbytku užitnosti té samolepky, nalepené na majetku města Olomouc. Když namaluji něco na zeď Vašeho domku, je to Vaše nebo mé vlastnictví? Já Vám třeba nasprejuji na omítku nějakou karikaturu, třeba Hitlera nebo Stálina nebo Masaryka, a pak přijde nějaký kapucovaný sprejer a přestříkne to na znak svého nesouhlasu s karikovanou osobou. Koho poškodil? Mne nebo Vás? To je přeci zcela zásadní otázka. Nemohu zjistit výši škody, nezjistím-li nejprve vlastníka. Ten rozsudek byl vrchol politické zvůle a justičních paskvilů. Mimořádně extrémní hnus. A pořizovací cena může být někdy za určitých okolností rovna výši škody, ale děje se tak jen málokdy a rozhodně ne u věci tak efemérní užitnosti jako předvolební plakát.

M. Šejna 17.5.2016 14:22

pane Aldo

máte pravdu.

Já jen připomínám, že gaunerům z ODS tehdy nestačilo, že jim Smetana tu jimi vyčíslenou škodu zaplatil. Oni pro něho ještě požadovali nucené práce.

S. Donát 17.5.2016 15:02

Re: pane Aldo

Jakkoliv si myslím, že te rozsudek byl svinstvo, Smetana se během té kauzy choval jako ukázkový blb.

A. Alda 17.5.2016 16:38

A jak se měl podle Vás chovat?

Schválně popiště, jak byste se zachoval Vy. Samozřejmě ne ve vztahu k ODS, ale ve vztahu k stranám, které nemáte rád.

(I když pan Smetana tehdy počmáral předvolební plakáty všech stran, které byly na autobusech, které měl řídit a jezdit s nimi po Olomouci, vylepeny. Jen ODS ho kvůli tomu pronásledovala, ostatní strany, i ty mně nesympatické, nikoli.)

P. Dvořák 17.5.2016 15:09

Re: Vůbec se s tím nevypořádala.

Neznám dopodrobna spis jako vy a tedy ani způsob, jakým se soudkyně vypořádala s výší škody. Ale jestliže máte nějakou plochu pronajatou od města, musíte za to platit. Platíte i za vytisknutí plakátů. Někdo vám plakáty počmárá a tím je obojí investice zmařena. Počmáráním se pachatel m.j. může dopustit tr. činu poškozování cizí věci.

Když si počmárám svoji RZ nebo když si počmárám celé auto, rozhodně to není poškozování cizí věci.

Také se mi nelíbí, jak soudkyně zatočila s řidičem Smetanou, ale jen poukazuji, že se jedná o naprosto jiný skutek.

A. Alda 17.5.2016 16:43

To je právě ta kardinální otázka, která v odůvodnění

rozsudku vůbec nebyla objasněna.

Šlo o pronajatou plochu? Byla ta plocha určena vlastníkem k pronajímání? Kdo byl vlastník? Ani to, kdo byl vlastníkem autobusů, nebylo v odůvodnění rozsudku uvedno. Jak dlouho ještě měly ty samolepky na těch autobusech být? Měly být po volbách sundány a vráceny těm stranám, nebo je měl dopravní podnik města prostě sundat a zahodit? To jsou otázky civilistické, nikoli jednoduché, ale trestní soudkyně Langerová se tím vůbec nezabývala. ODS řekla, že samolepka stála tolik a tolik a ona prohlásila, že jejím počmáráním způsobil Smetana škodu té partaji v takové a ne jiné výši. Za to měla přijít okamžitě nejen o soudcovské křeslo, ale i o právnický diplom.

B. Michal 17.5.2016 15:20

Re: Dotaz autorovi

1) Smetana poškodil svého zaměstnavatele, který za úplatu ty reklamy vozil.

2) Nebyl odsouzen k nepodmíněnému trestu, dostal nějaké veřejně prospěšné práce. Nepodmíněný trest si z toho pracně udělal sám.

M. Valenta 17.5.2016 8:49

Máte pravdu.

Já až tu budou značky třeba s "RU" tak ji také přelepím.

R. Brzák 17.5.2016 10:14

Re: Máte pravdu.

Ty tu nikdy nebudou - protože záboru mojí země zabráním já se zbraní v ruce.

V tomto punktu je zajímavé si uvědomit, že znak EU, i na značce umístěný dominantně nad označením státu, znamená jasně "nadstát", unii, která ale nemá například ve srovnání s USA ani zbla demokratické vazby mezi občany a onou mocí, kterou platí. A v USA na SPZ vůbec označení USA nenajdete - stačí jim třeba Minnesota...

M. Valenta 17.5.2016 10:19

Re: Máte pravdu.

Škoda, že takových jako Vy tu nebylo v 38 a 68 více.

R. Brzák 17.5.2016 10:32

Re: Máte pravdu.

To proto, že v obou případech zde bylo příliš lidí, zvyklých na to, že stát je ten nejmoudřejší a nejlepší ochránce jejich svobody...

J. Žitný 17.5.2016 12:23

Re: Máte pravdu.

Z Radovana Brzaka se zbrani v ruce si Rusove urcite cvrnknou do kalhot....