28.6.2024 | Svátek má Lubomír


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
vobčan 23.12.2007 14:00

Re: Vážený vobčane,

... další takový jánošíkovský názor - však stejně se to krade, nebo ukrade. To je tedy hnus! Je zajímavé sledovat kolik rádoby pravičáků se nakonec demaskuje a odhalí salónnost svého pravičáctví. V hloubce  by chtěli komunizmus, ale jen ne u svého platu - tam by chtěli naopak vydělávat co nejvíce. Až mi budou pekaři zadarmo dávat rohlíky, automechanici opravovat auto, nebudu platiti žádné daně (na co, státní ouřad bude také fachčit grátis), tak budu zadarmo poskytovat autorské vlastnictví. Jinak si drze dovolím za něj požadovat peníze v obvyklém tržním vztahu. Jestli se ti to líbí, podmínky a cena ti vyhovují, tak si to kup. Pokud ne, nekupuj, či kup jiné. Ale to, že se ti moje podmínky zdají nepřijatelné tě neopravňuje to ukrást. Mně se také třeba líbí Hummer, co ho vidím parkovat o dvě ulice dál, ale nemám na něj, a nenapadlo by mě ho z tohoto důvodu ukrást. Bez peněz do hospody nelez!

O tom, že by většina lidí platila si nedělám žádné iluze - viz příspěvek jinde! :-/

vobčan 23.12.2007 13:42

Re: vím o tom možná mnohem víc, než z nějakého dokumetu.

má být  "... tři stovky za měsíc..."

vobčan 23.12.2007 13:39

vím o tom možná mnohem víc, než z nějakého dokumetu.

Přečtěte si to pozorně, hlavně to, co je na str. 9: "U nově publikovaných tištěných dokumentů vytvořit podmínky pro jejich odevzdávání pro konzervační účely též v digitální podobě. K dosažení tohoto cíle stejně jako pro zlepšení zpřístupnění digitalizovaných dokumentů prostřednictvím internetu bude nezbytné rozsáhlé jednání s vydavateli a změna legislativního rámce." - tady opravdu nastane velký problém (konfrontujte s bodem 3) mého příspěvku pod vámi), protože to bude vydavatelů vadit. Nemyslete si, že o těchto věcech nevím, už jsem zkoušel o některých problémech jednal i se zástupci knihoven. Z toho bude asi ještě velká právní polízanice - vydatelé se budou bránit. Třeba tím, že přestanou do knihoven knihy odevzdávat. Autoři ani vydavatelé nejsou žádní otroci, aby někde někomu poskytovali něco zadarmo! Už vůbec to, že si lidi můžou půjčit v knihovně zadarmo (nějaký čtenářský roční poplatek v rámci desetikorun je směšný) jakoukoliv knihu, za kterou by museli vysolit několik stovek, by si měli uvědomit jako nějakou výjimečnost. A ne si ještě vymrčovat. Prostě si na tenhle socializmus zvykli jak soudruh Křeček na regulované nájemné, či určité menšiny na socdávky, a přijde jim to nějako automaticky normální. To že vydavatelé i autoři jsou ekonomické jednotky jako každý jiný a taký musí z něčeho žít, už jsem také naznačoval níže.

Při jednání s knihovníky jsem navrhoval, aby byla půjčka knihy zpoplatněna nějakou drobnou částkou 5-10 Kč, a ta šla ve prospěch autora/vydatele. Prý je to neprůchodné! Proboha proč? Kdyby člověk přečetl jednu knihu denně, tak jsou to tři stovky, což je cena jedné večeře pro dva. Ale to je extrém - kdo přečte jednu knížku denně? Takových „knihomolomagorů" (v dobrém slova smyslu) znám opravdu dost málo.

Ještě bych dodal, že ten dokument je jen dokument. Navíc jednostranně orientovaný. Nic víc. Na „svatbu" jsou potřeba vždycky dva, kteří dobrovolně souhlasí.

vobčan 23.12.2007 13:15

Re: doporučení

...seš vtipnej jak ruský ráááádio! ;-P;-D

lm 23.12.2007 13:07

Vobčane, když už do něčeho tak sáhodlouze mluvíš, přečti si alespoň základní dokumenty

Doporučuji www.ndk.cz/koncepce/koncepcetext.pdf , obsahuje oficiální text NK v doméně ndk.cz ( národní digitální knihovna ), autorka Bohdana Stoklasová, zveřejněno na webu 26.6.2007.

Obsahuje všechny dostupné odkazy na platné dokumenty. Závěr, hlavní problém jsou peníze.

eva 23.12.2007 12:46

Re: Re: Ježci nám škodí

Naprostý souhlas. Tato vidina bohužel se naplní.

vobčan 23.12.2007 12:27

(krypto)socialisti na diskuzi Neviditelného psa??? (3. část)

3) je půjčena kniha, která právě vyšla. A tady už je velmi velký problém. Vidím to asi takto: „Hele, nemůžeš si půjčit (elektronicky) z knihovny tudle a tudle knihu? Ty už seš tam registrovanej a mně se nechce platit ten hrozně vysokej (pozn. - zhruba kolem stovky) roční čtenářskej poplatek. Až si to půjčíš, tak mi to pošli mejlem, jo?." Když by lidi zjistili, že se to takto dá, přestali by knihy kupovat a počkali by si, až se nová kniha objeví v knihovnách a už by se to výše uvedeným způsobem pěkně šířilo. A že by tomu tak bylo naznačuje i nedávný zážitek z trafiky. Dva manící v montérkách, jeden kupuje filmové DVD z toho Blesku, Luku, Šípu apod., nějaký ten „Kameňák 28", a ten druhý mu říká: „Ty, půjčíš mi to? Já si to nebudu kupovat, a radši si to vypálím, je to moc drahý." To DVDčko stálo něco kolem 40 Kč!

A zkuste tedy domyslet, jaký by to mělo dopad na vydavatele a autory (výše jsem naznačil náklady na vydání knihy). Nějaké myšlenky o tom, že by to půjčování knih v elektronické podobě bylo technicky ošetřeno tak, aby k tomu nemohlo dojít, jsou utopií. Každý znalý stavu věci ví, že jakákoliv ochrana byla vždy záhy prolomena, a navíc to, co mi jednou vlezlo do počítače, už mi nikdo nevezme, a jsem schopen to nějak archivovat pro příští použití a taktéž elektronicky šířit dál.

A je potřeba ještě dodat, že do určitých knihoven jsou vydavatelé ze zákona (je v rozporu s ústavou) povinni dodat zdarma(!) tzv. povinný výtisk. To je opravdu světový unikát, protože v civilizovaném světe, kde se ctí zásada vlastnických práv, se knihy od vydavatelů nakupují. Navíc je tam autorům/vydavatelům kompenzována finanční ztráta vzniklá tím, že když si lidi knihu z knihovny půjčí, tak si ji už obvykle nekoupí. To u nás vůbec neexistovalo, teď sice něco takového je, ale způsob je totálně nedomyšlený a mnohdy nedostatečně kompenzující vzniklou ztrátu. A než tady někdo začne vykřikovat něco o vOSÁch apod., tak ať si nejprve zjistí, jak se vlastně věci mají!!!

vobčan 23.12.2007 12:24

(krypto)socialisti na diskuzi Neviditelného psa??? (2. část))

Při nákladu 2 tisíce (vzhledem k hodně specializovanému tématu víc nemá smysl) si každý jednoduše spočítá, jaké jsou je náklady na výrobu, a to ještě nebyl brán v potaz výdělek autora. Vydání knihy musí být samozřejmě rentabilní - tedy musí se zaplatit všechny složky nákladů na její vznik (a o zisku nebudeme radši mluvit).

Zkusme tedy modelové situace, když by došlo k té digitalizaci. Knihovna má zdigitalizováno a „od prvního" začíná půjčovat knihy v nějaké elektronické podobě, dejme tomu třeba jako PDF soubor. Pěkně dálkově, po internetu, bez potřeby čtenáře přemísťovat tělo v prostoru - tak to je moderní, a mně se to také líbí (nebýt ... ale to později), tak jako internetová banka, možnost si objednat vstupenku na koncert přes internet, možnost podávat (v budoucnu - až budu mít e-podpis) přiznání DPH elektronicky atp. Takže půjčování e-knih začalo a zkusme se podívat na tři základní situace:

1) je půjčena nějaká klasika (už jsem tady na diskuzi jako archetyp použil Jiráska) - není vcelku žádný problém, Autor již velmi dlouhou dobu nežije, je mu to tedy šumafuk ("mrtvý/í, prd ví" ;-) ), dílo už není autorsky chráněno.

2) je půjčena nějaká kniha, dejme tomu 10 let po vydání. Tady už to tak jednoduché není - autorská práva stále platí. Pokud vydavatel už nemíní knihu vydávat, vcelku mu tak nevzniká nějaká újma. Ale v případě zamýšlených dotisků, či periodického vydávání té knihy (takové existují) už ano. Zatím se zde nebudu zaobírat okolnostmi kompenzace apod. To nechám na závěr.

vobčan 23.12.2007 12:20

(krypto)socialisti na diskuzi Neviditelného psa??? (1. část)

K té digitalizaci - zkusme se na to podívat detailněji. Uvedu to jednou příhodou, kterou jsem slyšel: na nějakém učilišti zkoušel učitel učně a položil mu otázku, kde a jak vzniká elektrický proud. Budoucí to výkvět našeho řemeslnictví mu odpověděl, že v zásuvce. Nešlo o nějakou adolescentní provokaci či recesi - on to tak zkratkovitě a zjednodušeně zkrátka vnímal. O tom, že existuje nějaká poměrně složitá rozvodná soustava se všemi těmi trafostanice atp., zkrátka neuvažoval. Pravděpodobně ani asi o tom, že za to, že je v té zásuvce k dispozici ta elektřina, maminka s tatínkem někomu platí - a to vcelku dost. Zkrátka tam ta elektřina je, a když chci dobít mobil, šoupnu tam nabíječku a víc mě nezajímá. Když čtu ty výkřiky digitalizacééé(!) zde, tak mám pocit, že mnozí z těch křičících mají nějaký podobný zjednodušený náhled na to, kde se v knihovně berou knihy. Snad se domnívají, že rostou někde v truhlíku za regály, či dokonce ve skříních se speciálním osvětlení pro rychlejší růst, nebo se třeba po večerech tajně mrouskají, a pak se okotí (či spíše „oknižní" ;-D ) a vrhnou malé knížečky, které časem dorostou a stanou se z nich dospělé knížky. Není tomu tak vážení. Knížky do té knihovny musí někdo dodat, a také je napřed vyrobit. A to sebou samozřejmě nese náklady. Autoři i vydavatelé jsou ekonomickými subjekty stejně jako autoservis či pekařství. A ty náklady na vznik knihy můžou být pěkně razantní. Nechal jsem jen tak pro představu spočítat, kolik by stála grafika (obrázky/nákresy/schémata ) + sazba knihy u grafického/DTP studia. Podotýkám, že jsem vybral to levnější (cca 300 Kč/ hod). Grafika by přišla na 140-180 tisíc (velké množství obrázků - skoro na každé straně), sazba 25- 30 tisíc. Jsem rád, že si většinu z toho umím udělat sám, protože je to zkrátka ranec. A to jsme ještě nevzali v úvahu cenu samotného tisku atd.

lm 23.12.2007 9:44

A ještě k té architektuře

V případě návrhu nové budovy NK jsem si vždy myslel, že diskuse o architektuře je nejméně důležitá, že rozhodující je technologie projektu. Jsem jen amatér a nedovedu zdůvodnit proč se mi nějaká stavba líbí a proč jiná ne.   Nejsem staromilec, sice dodnes vzpomínám na šedesátá léta a na první výstavu fotografii dokumentujících budovy Brasilie od Oskara Niemeyera, na Corbusierovu kapli v Ronchamp, obdivuji  Guggenheimovo muzeum v NY, ale také Hubáčkův Ještěd, Mariánský most v Ústí nad Labem, nebo Pawsonův klášterní kostel v Novém Dvoře, kdybych měl vybrat několik nejmilejších staveb . Navržená architektura NK mi ale připadá škaredá.   

lm 23.12.2007 9:11

Věc je příliš vážná

Pan Petr Robejšek mimo jiné napsal v knize Svět viděný z Řípu : "Mezinárodní politika zůstala tím, čím byla vždycky: snahou států vzájemně se přelstít. A ještě jedna myšlenka jedné tajné služby : "Jsou jenom nepřátelé a potenciální nepřátelé". Byly doby, kdy o úspěchu státu rozhodoval počet porobených otroků, později množství vytěženého zlata a stříbra, ještě později tuny vytěženého uhlí a zpracované železné rudy, po roce 1945 se bitva přenesla do soupeření o přístup k energiím a na konci 20. století vyspělé státy soutěží o získání, zpracování a analýzu informací s následným rozhodováním. Kdo má správné informace, dovede z analýz dobře rozhodnout, má všechno ostatní o co se dosud  národy praly.   Žádná idylka, tvrdý boj o blahobyt a bezpečnost národního státu, jen prostředkem je stále abstraktnější materie. Naposledy jsme to před pár dny viděli při řezání závor. Jeden rakouský hejtman ani nepředstíral lásku k Čechům, ví už, že jeho stát v té soutěži prohrává.

A co u nás ? Členové nejvyššího výkonného orgánu státu nosí na zasedání desetikilové balíky dokumentů ( a je jedno z jaké jsou strany, prý aby si posilovali kondici, p. Zeman ). Bývalého ministra informatiky málem zavřeme do vězení a jeho ministerstvo zrušíme.  V Estonsku, na které se díváme zvrchu, ministři vlády zasedají vyzbrojeni pouze notebooky . Tak jak potom očekávat od běžného publika, že bude pro informatizaci a digitalizaci státní instituce NK ? Jenže bez rychlého přístupu k informacím budeme upadat hloub a hloub v mezinárodní soutěži. Takže věc je vážná a času je málo. Knihy opravdu nejsou nic jiného než nositelky informací a knihovny jedny z institucí, které ty informace sbírají, skladují a poskytují. Pro umělecký zážitek z knih, který nepopírám, ale který není funkcí hlavní si do knihoven mnoho lidí nechodí už dnes. Digitalizujme a pomocí internetu poskytněme informace co největšímu počtu zájemců, nestavme zbytečné paláce.

honzak 23.12.2007 8:30

ještě jeden příklad

digitalizace - jízdenky ve vlaku. Vznikají v čistě elektronické formě a jsou na papír převáděny jen proto, že čipová karta je drahá a její výroba trvá nějakou dobu. Ale průvodčí jsou již čtečkami vybaveni. Takže až se náš slavný euroerár usnese, tak bude mít občan 1 chytrou čipovou kartu, která bude sloužit jako jízdenka, vstupenka  na kulturní akce a  peněženka pro platby u lékaře, notáře, matrice atd. Žádné osobní údaje, v pokladně se zaplacením přenese informace na kartu a kontrolní orgán čtečkou nastaví příznak "Zkontrolováno". Po uplynutí nastaveného času ztratí informace platnost.

Další poznatek - digitalizace přinese PROKAZATELNOU  úsporu papíru. A značný úbytek pracovních míst v knihovnictví. Ale knihovníci jsou chytří lidé, oni se neztratí.

Kurt 23.12.2007 6:22

Digitalizace, autorská práva a národní knihovna

Vážení, meziknihovní výpůjční služba je složitá,  autoři by měli dát zákaz prodávat knihy knihovnám. Vždyť přijdou o svá autorská práva, když si knihu namísto jednoho kupujícího čtenáře mohou přečíst desítky. Pokud by dětičky neměly předepsány povinnou četbu, asi by nečetiy

Autory potká asi stejný osud jako divadla, kina, malíře, sochaře - bez osvícené podpory  skončí. Takže jejich souhlas nebo nesouhlas s digitalizací nemá žádný význam a poškozují se jen sami.  Podobně dopadne OSA a její sestra BSA. Je to opět jen trafika a penězovod, aby alespoň někomu mohli něco sebrat a někomu něco přidat, ale valný význam to stejně nemá.

Pokud nebudou  díla přístupná za rozumnou cenu a valná většina knih má dnes cenu vyšší než reálná hodnota sdělované informace, tak z knihoven budou jen nepotřebná skladiště papíru,  vydavatelství se změní na vydavatelství bulvárních obrázkových časopisů nebo odborných a daňových publikací, které se každou chvíli mění a v nichž se nevyznají už ani  na MF a autoři na hladovou smečku intelektuálů, které nikdo nepotřebuje.

honzak 23.12.2007 5:57

doporučení

všem knihomolům - zahoďte platební karty a vraťte se ke spořitelním knížkám. Jsou přeci čitelné bez jakékoliv speciální techniky! A jistě vám je přijmou,až půjdete do předprodeje kupovat lístky do divadla.

A "Vobčan" o tom může sepsat a vlastním nákladem vydat kasovní trhák. Veškerý honorář dostane v hotovosti....

honzak 23.12.2007 5:46

Re: ...Hnidy, prdy, beďary a blbý kecy...

nepij tolik! Pak nebudeš psát takové hovadiny.

Zamysli se nad tím, kolik "filozofů" a "myslitelů" během 20 století způsobilo průzsery globálního charakteru a kdo lidstvo z těch szraček tahal.

honzak 23.12.2007 5:44

Re: Re: Re: Článek je dokladem toho, jak by to vypadalo kdyby svět řídili technokrati

Nevím sice, proč do problematiky digitalizace knižního fondu taháš toho rudého hýzla, ale asi jsi rozčilen nad nosnou míru. To se lidem, který pokrok bere hračky stává.

Pro udržení pastorální atmosféry v tvém příbytku sděluji, že z internetu nic nekradu, komunista jsem nebyl, nejsem a nebudu a o financování bydlení mám jako předseda bytového družstva 100x lepší povědomost, než nějaký zneuznaný a nevydávaný "Vobčan Kane".

Kurt 23.12.2007 5:37

Re: Článek je dokladem toho, jak by to vypadalo kdyby svět řídili technokrati

Vážený pane  Tomas B.  Autorské právo není banalita, ale pokud autorské právo k několika stránkám papíru bude příslušně drahé a v dnešní době se vydává  60% škvárů, které snad čtou jen pomatenci, pak ať autoři chodí s čepicí po náměstí nebo umírají hlady v zatuchlých domech.

Mnoho knih nestojí ani za přečtení. A srovnání s divadly? Kdyby stát nepodporoval divadla, už dávno by skončily. Podobné je to třeba s biografy. Podobné je to s uměleckými díly. Otázkou skutečně zůstává nikoliv  jak uchovávat knihy, ale jak uchovávat hodnotné informace. Čím dražší budou originální díla, tím méně se budou kupovat. To je zase zákon trhu. A poptávka po kultuře se uspokojí jinak bez ohledu na ochranu autorských práv. Tato práva si pak mohou

uskladnit na půdě.

Kurt 23.12.2007 5:15

Re: Psal jsem to sem

Vážení, postavme si sklady všech možných sběratelských oborů do center měst. Většina muzeí má tisíce exponátů ve svých sbírkách, které obyčejný občan neuvidí. Podobně je to s galeriemi obrazů. Něco podobného je to se sbírkami knih. Knihu, kterou čtenář jednou přečte a odloží, je zbytečné skladovat. Kolik už bylo vydáno knih a věřte nebo nevěřte není mnoho těch, které bych si chtěl přečíst jednou, natož vícekrát. A knih, které nikdo nečetl nebo o něž nikdo neměl za dlouhá léta zájem je nejméně 70%. A pro takový rozsah knih stavět světové monstrum se mi zdá poněkud přehnané a prostředky promrhané. Kdo si chce stavět nehynoucí pomník?

ZW 23.12.2007 3:47

Re: Re: Re: Re: Re: Milý Same! Zapomeňte!

Záložky, poznámky tužkou, čtení v posteli... To všechno by měl e-book budoucnosti bez problémů zvládnout také. Představuji si ho jako tenkou desku formátu (dejme tomu) A4 se dvěma miniaturními zdířkami pro konektory (data, napájení) a jedním minitlačítkem pro zapnutí. Vše ostatní zajistí dotykový displej, pomocí kterého budete moci nejen listovat (a používat obsah, rejstřík, záložky...), ale také třeba psát poznámky, zvýrazňovat a bůhvíco ještě. Rozlišení displeje musí být samozřejmě stejně kvalitní jako u běžného tisku, tedy na samé hranici rozlišitelnosti lidského oka. Tedy žádných 72 nebo 96 dpi, ale minimálně 300, raději však 600 dpi. Jistě nebude problém do takových e-publikací zařadit i interaktivní animace, filmy a bůhvíco ještě. Představte si třeba takovou encyklopedii filmu nikoliv s pouhými fotografiemi, ale rovnou s ukázkami. Vám by se nelíbila? Cena e-booku by samozřejmě měla být dostatečně nízká (řádově stovky, nanejvýš několik jeden či dva tisíce) a vlastní publikace by měly být k mání za zlomek ceny papírových (odpovídající dnešnímu podílu honorářů autora, ilustrátora a grafika na ceně). Když k tomu přidáme hlasový vstup, získáme záznamník pro psaní vlastních textů.

Že se to dnes zdá nereálné? Podívejte se na typické počítače roku 1990 a porovnejte je s dnešními. Ani ten největší optimista si tehdy nedokázal představit to, co má dnes každý doma. Myslíte, že v příštích 20 letech se vývoj zastaví?

šakal 23.12.2007 2:13

...Hnidy, prdy, beďary a blbý kecy...

...na to technokraty užije...

...A když se spletou, a lidem způsobí neštěstí, tak říkají: "My nic - to Trautenberg!" ;-P  ;-D

šakal krakonoš

strejda 23.12.2007 1:49

Re: Re: Ježci nám škodí

NAŠTĚSTÍ !!!

jepice 23.12.2007 0:45

Re: Psal jsem to sem

To je marnost. Když se zítra objeví další článek o knihovně, stejně se hned vyrojí sedmdesát chytrých, co vás poučí, že uchovávat knihy je blbost.

jepice 23.12.2007 0:40

Re: Ježci nám škodí

Ono to naštěstí platí opačně. To, že Národní knihovna shromažďuje a uchovává knihy, se vám nemusí líbit, ale to je tak všechno, co s tím můžete dělat.

jepice 23.12.2007 0:37

Re: Čí Klementinum bude ?

Na některé otázky kupodivu existují jednoduché odpovědi. Bude úplně stačit, když se podíváte na stránky instituce, která se jmenuje Národní knihovna.

kája 22.12.2007 23:19

Re: Knížky do sila, na Letnou Žralokárium !

Anebo NIC! A to by byl ten pravý luxus pro Pražany i turisty, volný nezastavěný prostor. Prostě nechat Letnou být.

magnas 22.12.2007 23:17

Re: Re: Soucasnost vs. budousnost

no co se tech vydavatelu tyka, tak tady je ten vtip, ze ti by byli de facto zbytecni. kdyz si neco vydam a prosadim si, aby za to stahovani lidi neco zaplatili (kdyz uz budu zoufaly, tak si na stranku s mymi pracemi nahazu reklamy) a je to.

Jenomze vydavatele se boji hlavne toho, ze si autori a to nejen literarni, uvedomi, ze je vlastne v dobe internetu nepotrebujou.

kája 22.12.2007 23:09

Re: Re: Re: blbost technooptimistická A TĚCH CO DISKUTUJÍ A NEZNAJÍ NIC O PROBLÉMU

A ještě k tomu, není právě Klementinum to pravé místo pro četbu starých dokumentů a tisků?

magnas 22.12.2007 23:06

Re: Vážený vobčane,

R^R^

kája 22.12.2007 23:04

Re: Ježci nám škodí

Mě už pan Ježek zaujal v době, kdy řediteloval českému rozhlasu. Tehdy jsem doufala, že po informaci, že se rozhlas nechce a nebude stěhovat do nové budovy, stavbu, která byla jen jako skelet, zastaví. Ale ne, nechal ji pěkně dodělat, vybavit všemi studii, zvukotechnikou a pak... Teď tam na nás kouká znovu na kostru očesaný betonový sklet, takže vše, co v něm bylo, se muselo vytrhat a zničit, to vše za peníze státu - tedy naše.

Moje představa druhého Ježkova kola je: za státní peníze nechá postavit NK na Letné (cena během stavby ještě "podraží"), pak se zjistí, že fondy do podzemí nelze dát, takže budova se stane nějakým kulturním střediskem, jehož ředitelem bude Ježek. Před tím ale s vidinou dostavby NK vystěhuje knihovnu "dočasně" z Klementina, které stát, potažmo on prodá na hotel. Nakonec knihovna skončí někde na okraji města - smůla, že, ale myslel to dobře.

Karel 22.12.2007 22:44

poučení autorovi

Postmoderna není abstraktní. Naopak po dlouhém období abstraktní moderny je postmoderna návratem ke konkrétnosti. Však také autor přiznává, že se nechal inspirovat lecčím.

Co se pak týče autorova dojmu, že se ke knihovně vyjádřil každý, leč všichni jsou mimo mísu, tak bych byl raději skromnější.