10.12.2023 | Svátek má Julie


Diskuse k článku

POZNÁMKY: Segregace, RESPEKT a Hitler

jako pravidelný čtenář Vašeho časopisu jsem si nemohl nevšimnout výrazného úvodníku v čísle 14/2023 s titulkem „Senátorka Zwyrtek Hamplová v Hitlerových stopách“. Týká se výroku, v němž senátorka doporučovala zavedení segregovaných tříd pro romské děti. Jde o nápad ohavný a mimořádně hloupý, jak z hlediska morálního, tak praktického. Není tedy divu, že se dočkal halasného mediálního odsouzení, k němuž se přidal i časopis Respekt.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Frydryšek 27.5.2023 13:43

F

T. Hamet 27.5.2023 0:07

Tak za cikánskou kriminalitu můžem my bílí Češi? Geniální výstup. A co se týče těch únavnejch žvástů o rasismu-to Jim, Zamazal, za celej život nikdo neprozradil, že cikáni jsou stejný, indoevropský rasy, jako my? Miluju, když neinteligenti (to je hezky korektní výraz, že jo?) poučujou ostatní. Jsou se někam vožrat s Gabalem, aspoň pak nebudou schopnej psát chu.joviny.

P. Brich 26.5.2023 19:25

Z Cikánů se stali Romové, ale toto politicky korektní řešení bylo přijato a skončilo jako cecík státního rozpočtu pro různé neziskovky, které z něj vydatně sají. Na životě Cikánů se mnoho podstatného nezměnilo, kromě toho, že u nás už nekočují.

Skuteční Cikáni si říkají Cikáni a je to historické etnikum žijící i jinde v Evropě. Bez pejorativního podbarvení při používání tohoto názvu. Romové spíš očekávají pozitivní diskriminaci.

V. Kolman 26.5.2023 18:51

Jest s podivem, že cikáni MAJÍ STÁLE!! stejné problémy už několik století a stále se nic "nelepší", spíš naopak.

Vůbec nikdo se nepozastavuje nad tím, že Vietnamci, Číňané a vlastně všechna ostatní etnika tyto zmiňované pseudo-diskriminační problémy nemají. Vietnamské děti patří mezi premianty a jejich rodiče pracují od "nevidím do nevidím" a neslyšel jsem, že by si chodili na úřad pro sociální dávky!!

Takže chyba bude asi spíš na straně toho "diskriminovaného" etnika, nežli na straně ostatních, veskrze kladně přijímaných etnik a naprosté většiny "domorodců".

J. Jurax 26.5.2023 18:14

Klasika.

Když dva činí totéž, není to totéž.

Dřív, abychom nenarazili, bylo by třeba říct, že věc je nutno posuzovat politicky a třídně, soudruzi. Myslete třídně!

Dnes, abychom nenarazili, musíme říct, že věc je nutno posuzovat politicky s pohledem progresivním, soudruzi. Myslete progresivně!

Z. Koutecký 26.5.2023 11:26

Romové jsou největší etnickou menšinou žijící v EU, odhadem je jich tu cca 6 milionů, z toho v ČR cca 300 tisíc. A všude existuje obdobný problém jejich diskriminace v důsledku předsudků etnické majority. Nikde se zatím nepodařilo tento problém vyřešit. Možná proto, že se nikdo nezabývá primárním problémem, tj. ochotou či neochotou Romů přizpůsobit se kultuře a zvyklostem etnické většiny.

T. Hamet 27.5.2023 0:12

300 tisíc jich žije tak možná v severních a západních Čechách. Celorepublikově se motáme někde kolem milionu.

J. Ptáček 26.5.2023 10:38

Donedávna jsem naštěstí paní senátorku Zwyrtek Hamplovou neznal, bohužel teď už ji poznávat začínám a není o co stát. Senát je ale jednou z komor parlamentu a část spoluobčanů reprezentuje. Buďme rádi, že někdo v důvěryhodném senátu prezentuje názor také této skupiny občanů a zbytečně si nenasazujme růžové brýle. Názory děsivé, ale jsou tady.

J. Pšenička 26.5.2023 10:01

Pan Zamazal napsal dlouhý užvaněný odstavec co měla paní Hamplová správně říci. To už je celkem jasný signál jak si autor představuje svobodu projevu. Výrok paní Hamplové je , jak jinak, vytržený z kontextu, jinak to novinářské děvky z Respektu ani neumí. Takže s prapodivnou "obranou" práva na šíření ohavných myšlének běžte pane Zamazale, ve vší úctě, do hajzlu.

O. M. 26.5.2023 13:08

Nenapsal. Zřejmě jste nepochopil poslední větu toho odstavce, ukončenou otazníkem (nebo jste k ní nedočetl).

T. Hamet 27.5.2023 0:13

R^

V. Petr 26.5.2023 9:27

Přečtěte si, co píše o Cikánech náčelník pařížské policie E. F. Vidoq před 200 lety. Pro jejich většinu to platí pořád.

Samozřejmě, přítomnost nepřizpůsobivých ve třídě zdevalvuje výuku pro všechny!

L. Harvánek 26.5.2023 9:10

Ono s tou segregací je to tak nějak zvláštně řešené. Pocházím z generace, která pamatuje cigánské etnikum, jak s vozem a jedním koníkem objíždělo vesnice a nabízelo své služby: broušení nožů, sekyrek, drátování keramických (za nás se říkalo hliněných) hrnců a také třeba letování hrnců děravých. Ale někteří nabízeli i další služby: třeba prodávali kosiště, násady k lopatám, motykám i jinému nářadí. Živili se sice skromně, ale vesměs poctivě (když pominu nějakou tu slepici, která nejspíš už byla přestárlá, protože se nechala chytit. Později, ve škole se spolužáci vyskytovali tak do 6. třídy, těch úspěšnějších už tolik nebylo. Ale vyučili se nějakému řemeslu a žili si svým životem. Když jsem začal studovat VŠ, neměl jsem nárok na koleje, protože 55 km a dva a půl hodinová cesta vlakem + 4 km pěšky k vlaku nebyl dostatečný důvod k jejich přidělení. A tak po mnohostranné intervenci jsem získal podnájem (sestra paní bydlící proti nám přes rybník s silnici) v Brně na okraji, jíž se dnes říká brněnský Bronx. V přízemí bydlela cikánská rodinan se 4 dětmi, které chodily slušně oblečené a dokonce mne 17 letého mladíka zdravily. A okna jejich bytu zářila čistotou. Takže ono záleželo na tom, zda se chtějí a umějí o sebe postarat. Na vojně jsem měl ve své četě víc než polovinu cikánů a občas s některými byly jisté problémy. Řešil je i vojenský prokurátor JUDr Karel Holomek a vzhledem k tomu, že náš velitel roty měl vůči cikánům značné výhrady a neshody mezi vojáky a jím jsem často urovnával, býval jsem jím delegován k projednávání přestupků zasluhujících si pozornosti vojenského prokurátora. Takže vím, že pozitivní diskriminace není užitečná, spíš naopak. Ale také umět včas podat pomocnou ruku v konkrétním případě je užitečné.

J. Vavrochová 26.5.2023 10:56

R^R^R^

J. Vorlický 26.5.2023 12:27

Neměli jsme jim brát koně a maringotky. Pak už nemohli kočovat.

V. Kolman 26.5.2023 18:54

Naprostý souhlas pane Harvánku. Mám s cikány v době mého mládí podobné zkušenosti jako vy.

P. Diviš 26.5.2023 8:19

Respekt jsem přestal sledovat už dávno, právě z důvodu jeho dlouhodobé zaujatosti progresivismem.

I pozitivní diskriminace je diskriminace.

L. Harvánek 26.5.2023 8:47

R^

J. Jurax 26.5.2023 18:25

Ovšem je to správná diskriminace, progresivní, pokroková!

Z. Lapil 26.5.2023 7:57

No... Díky. Obavam se, ze je to dost přesné.