29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Diskuse k článku

POLEMIKA: Totalitní uvažování piráta Peksy

Při té příležitosti se poslanec Peksa několikrát zmínil o Maďarsku a o vládě premiéra Orbána jako o „nedemokratickém Maďarsku vedeném autoritářem a jeho vládou mafiánů“ , jako o „jediném oficiálně neúplně demokratickým členským státem EU“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Tichý 4.3.2024 7:24

Pane Maraku. Ze vsech eurosnilku pisete nejvěcněji. A protoze Vas pravidelne ctu (i kdyz se nastvu) musim Vam rict-Vy se posouvate :-)

Jsem zvedav, kdy definitivne ztratite iluze o maticce dobrotive EU ;-) Peksu a piraty jste definoval skvele a vezte-takovi ovladli EU uz davno. Jinak by nebozacce autisticke nemohli ve stoje aplaudovat.

T. Diblík 4.3.2024 7:12

Dvě poznámky.

Když není jednota mezi rovnými, má nastoupit subsidiarita, ne většinové rozhodování.

K rychlosti sprintujícího slimáka. Aby se politik nezastavil, když prochází peklem, musí se alespoň vzdáleně podobat Winstonu Churchillovi.

L. Žaloudek 4.3.2024 8:33

Nejrychlejší hlasování je takové, když se nesmí za plentu.

R. Langer 4.3.2024 10:14

Nebo korespondenční. To může dokonce vyřídit kdokoliv. ;-)

K. A. 4.3.2024 6:21

Naprosto souhlasím s tím, že Peksovo uvažování je totalitní, nálepkuje-li demokraticky zvolené politiky dodržující ústavu jako nedemokratické.

Jak už jsem poznamenal dřív, nesouhlasím s větou: "Hlasování v Radě kvalifikovanou většinou federalizující se Evropa nutně potřebuje, to je evidentní." Jinými slovy se říká: "Aby se Evropa federalizovala, musí skončit právo veta." To je sice formálně pravda, ale řečená zavádějícím způsobem, zaměňující preference s fakticitou. Podsouvající, že něco potřebujeme, i když to vlastně nepotřebujeme. Evropa totiž nepotřebuje federalizaci. Úspěch evropské civilizace vznikl díky tomu, že na rozdíl od jiných civilizací nevytvořila jednu říši, ale množství suverénních států. Současná stagnace Evropy je důsledkem imperiálního projektu jednotné Evropy. Impérium nemůže být demokratické, jak se ukázalo mj. v případě starověkého Říma, kde imperialismus šel ruku v ruce s oklešťováním republikánských institucí. Nevím, co tolik lidí vidí na koncentraci moci. (Malá moc je špatná zkažená, větší bude dobrá? Lokální vrchnost je špatná, císař bude dobrý?)

Nicméně souhlasím se, že autor vzhledem ke svým profederalistickým preferencím, zastává konzistentní názory.

M. Kocián 4.3.2024 7:42

Evropa federalizaci nejen nepotřebuje, ale ani není schopna ji normálním způsobem dosáhnout - jedině jako diktatura, která v sobě už bude mít zárodek rozpadu.

J. Pokoutný 4.3.2024 9:19

Ani by mi tak nevadila Federace evropských států, kdyby byly pravomoci mezi federací a státy jasně rozděleny jako v USA.

J. Vyleťal 4.3.2024 11:45

Máte pravdu, to o té nejednotné Evropě píše stejně i Jared Diamond. A Peksa říkal že fotovoltaika bude na Sahaře, odtud energie pude do Španěl a tam se bude vyrábět vodík. To by muselo být elektrolýzou. to je ale náročné, to dělá je laciný proud z vodních elektráren, třeba v Norsku. A Rusové mají ty hlinikárny tak u ohromných přehrad. Slovenská hlinikárna kvůli cenám proudu zavřela. Tak jako Draslovka Kolín kvůli vysokým cenám metanu. Takže podle Peksy odmítneme nebezpečnou závislost na ruském plynu a budeme závislí na proudu, který k nám bude přicházet ze stabilních saharských demokraciíí.

R. Langer 4.3.2024 11:48

... ale jenom, když tam bude den... ;-)