11.5.2024 | Svátek má Svatava


Diskuse k článku

POLEMIKA: Svoboda, tvoření a nepochopení

Spisovatel, dramatik, překladatel a publicista, pan Benjamin Kuras, vypálil na piráty druhou salvu a nezbývá nic jiného, než palbu opětovat. Piráti jsou mrchy houževnaté a nehodlají se jen tak vzdát.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Langer 26.1.2012 8:46

Re: Tyhle argumenty

Tak znovu. Těm autorům, kterým se to nevyplatí, ať to nedělají. Co je na tom tak těžkého k pochopení? Hrách na stěnu. Ano.

R. Langer 26.1.2012 8:44

Re: Milej pane Vileto,

Tak v tom případě budete jenom užitečný idiot. Škatulky fungují. Já jsem pro vás zase pirát. No a co? Oba to máme jednoduché. Jsme oba veselé kopy.

R. Langer 26.1.2012 8:43

Re: Zeměžluč

Ano. Každý může prohlašovat cokoliv, ale to neznamená, že má pravdu. Týká se to jak mě, tak vás. Kdo má po smrti právo na ochranu čehokoliv? A kdo tvrdí, že chci něco zadarmo? Natvrdlý jste jedině vy sám. Ale spíš budete finančně zainteresován na těch mafiánských praktikách.

I. Schlägel 26.1.2012 8:09

Re: Milej pane Vileto,

Vidím, že Vaše škatulky precizně fungují. Kdo s Vámi nesouhlasí, musí být nutně užitečný idiot podporující mafii. Vy jste veselá kopa.

I. Schlägel 26.1.2012 8:07

Re: Zeměžluč

Každý může prohlašovat, co chce. Pokud se rozhodne živit někdo tím, co vymyslel, má právo na ochranu svého produktu. Jedná se nejen o píseň středního proudu, ale třeba i o nový operační systém pro mobily. Ty mají být také zdarma a nejlépe všechny? Jste snad natvrdlý nebo co?

I. Schlägel 26.1.2012 8:05

Re: Tyhle argumenty

Nejde jenom o poplatky vybírané po smrti autora. Jde zásadně zejména o krádeže děl žijících autorů, kterým se dříve či později nevyplatí se svou prací živit, když je jejich dílo volně a zdarma k mání na netu. Toto je zase hrách na Vaši stěnu, jak vidno.

I. Schlägel 26.1.2012 8:01

Bingo!

Ten příměr s čínským výrobcem židlí, který návod na výrobu včetně designu okopíroval a dál prodává za nižší cenu bez toho, že by platil původnímu výrobci autorský poplatek, a že to nikoho ani nenapadne, že by ho měl platit, tak ten se Vám vážně povedl. Pro Vaši informaci, v civilizovaném světě se tyto poplatky platí, říká se jim třeba "licence", nebo "obchodní zastoupení", "frenšíza" apod. Jinak klasický čínský přístup Vámi zmíněný a propagovaný se správně jmenuje KRÁDEŽ!   A Váš vývod že "Duševní vlastnictví je umělý konstrukt, fakticky nic takového existovat nemůže." svědčí o Vaší touze o beztřídní společnosti nebo o Vaší blbosti, případně o obojím. Vy pochopíte, až Vám po legalizaci krádeží Vámi tak opovrhovaného duševního vlastnictví někdo v další fázi beztrestně sáhne na to Vaše vlastnictví hmotné. S pozdravem "Všechno je všech" a  "Čest práci". 

R. Langer 26.1.2012 8:00

Tyhle argumenty

jsem tady uváděl včera v diskuzi, ale je to jako házet hrách na stěnu. Nikomu nevadí, že mafie si přisvojují něčí duševní vlastnictví po jeho smrti. Mafiím je potřeba platit, tak je to prý správné. Prý jinak by vám ukradli dům a židli, kdyby se mafiím neplatilo.

R. Langer 26.1.2012 7:45

Re: Milej pane Vileto,

Nemyslím si, že zrovna Pirátská strana prosazuje, aby bylo všechno zadarmo. To podle mě tvrdí pouze mafiáni a jejich užiteční idioti.

R. Langer 26.1.2012 7:41

Re: Zeměžluč

Co to furt melete o rozhodování o tom, kdo je umělec? To jedině VY chcete rozhodovat o tom, kdo je umělec, a to podle toho, kolik takový "umělec" dostal zaplaceno. Pravda je ovšem taková, že výše majetku na to, kdo je umělec, nemá žádný vliv.

Zato z vašeho příspěvku vidím hlavní myšlenku v tom, že pokud někdo PROHLÁSÍ, že je "umělec", tak má automatické právo na nějaký příjem, aby měl "klid na tvoření" - co vytvoří, to už je nepodstatné. To je zřejmě váš politický program. Teď jenom nevím, který z těch dvou návrhů je víc komunistický. Rozhodně ale vím, že ten váš mě bude stát víc peněz.

J. Chládek 26.1.2012 7:16

Zeměžluč

Hlavně si pane autore neosobujte si právo rozhodovat kdo, kdy a proč je ještě umělec a kdo ne. Argumentačně zmateným a slabým článkem zakrýváte jen jedno, snahu dostat se k něčemu zadarmo - po haluzi, takových je ve světě i u nás hodně, ale aspoň na to nezakládají politickou stranu a nedělají z toho politický program.

E. Vašátko 26.1.2012 6:48

Milej pane Vileto,

ta Vaše přirovnání poněkud kulhají. Pokud bych jako truhlář vymyslel novou židli (a dělá se to tak i u jiných nových výrobků), tak prostě své náklady na to vymýšlení plus něco navíc vykalkuluji do ceny té židle a tu pak dál prodávám. A bude na zákazníkovi a kvalitě té židle, zda se mu náklady vrátí. Váš postup je spíš postupem toho číňana, o kterém se zmiňujete. Divil byste se, kolik myšlenek a know-how je ukryto třeba v ceně auta a všech složitějších výrobků. Protože však technika jde dál, je trvání autorských práv v technické oblasti rozumně omezeno na 10 až 15 let a to se ještě poplatky za patentovou ochranu každý rok progresivně zvyšují, takže udržovat patent až dokonce přijde i autora na pěkné peníze. Souhlasím s Vámi, že ochrana autorského díla v kulturní oblasti (hudba,film, knihy) je naprosto neúměrná a tam by to chtělo nějakou výraznější korekci. Mimo to je naprosto nepochopitelné, proč se platí přirážky na každé CD nebo DVD, na koupi každé kopírky a scanneru, když se navíc ještě vymáhají autorské poplatky na využití každého díla značně nevybíravými (všimněte si jak jsem slušný) organisacemi jako je DILIA nebo OSA. Ale to je zase jiná pohádka. Takže bych prosil trochu zdrženlivosti a nadávat správným směrem.