30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

POLEMIKA: Jak se naučit s covidem (ne)žít

Přečetl jsem si stať pana Hrušky z Ústavu pro výzkum a vzdělávání v Brně. Tvrdí, že očkování nestačí a musí být realizována opatření proti šíření infekce, vlastně lockdowny.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Ová 17.12.2021 8:24

Náramek? Pane, vy jste nějaká dobrá duše. Což nesledujete poslední trendy biomedicíny? Biopolicie?

P. Hatina 17.12.2021 8:18

Tedy, sory jako, napsal jsem jasně " jim lékař ten lék (ty léky) může lékař předepsat, stejně jako dneska po telefonické konzultaci online", já přece vůbec nepožaduji, aby ti lidé nebyli léčeni vůbec, já se ptám zda to vyšetření nelze zkonzultovat po telefonu. Jestli ano nebo ne, to ať rozhodnou odborníci sami, ti by to snad měli vědět.

Jinak ale samozřejmě, že ti lidé, při mírném průběhu covidu, ale i třeba se zápalem plic, zůstávají i s léky doma na gauči. To že by je snad ubytovali v hotelích se zdravotnickým dohledem , to byly spíše vlhké sny pana Hrušky v minulém díle téhle story.

J. Fráňa 17.12.2021 7:51

Máte pravdu, ať covid pozitivní nikam nelezou. Nechť bez vyšetření a léčení pěkně užívají zápalu plic doma na gauči. Pak je rychlá přiveze polomrtvé na JIPku a děj se vůle boží. Tak to dnes funguje, fungovat to bude dál a paní Borhyová bude moci útrpně hlásat každý večer kolik lidí zemřelo na Covid. Samozřejmě ne na zápal plic, který sice léčit umíme, ale tak nějak se nám nechce. A pan Kubek a pan Hořejší pořád melou to samé a pořád a pořád to nefunguje a lidé umírají zcela zbytečně. Hlavně, že jsou vidět v televizi.;-D

R. Langer 17.12.2021 5:57

Ano, kupodivu, pacienta je potřeba vyšetřit. :-P

B. Rudolf 17.12.2021 5:50

Myslím si, že tentokrát to naštěstí příroda vyřešila za nás. Je tady vysoce nakažlivý omikron. Projde poměrně rychle celou populací a všechny "proočkuje".

Zatím nevíme, co (jakou zátěž nemocnic a praktických lékařů) nás to bude stát. Ale máme dobré důvody doufat, že to nebude horší, než to bylo a je v případě delty.

Předpokládám, že nejpozději do konce února bude po všem. Pak bychom měli sundat roušky s tím, že je už možná nenasadíme. Je to důležité, abychom opakováním setkáváním s koronavirem udržovali svou imunitu proti němu. Z covidu se pak nejspíš opravdu stane něco jako chřipka (něco nepříjemného, co je potřeba vyležet, a potenciálně nebezpečného pro seniory a tlouštíky, kteří by měli být opatrní, neměli by ho "přecházet" a případně se i sezónně (ale zcela dobrovolně) očkovat).

Myslím si s doufám, že tentokrát bude v březnu už opravdu po všem.

E. Novotny 17.12.2021 3:44

Slusna orwellovska verze. :-)

V. Sember 17.12.2021 2:15

Jsem neskonale nadšený, jak razantně se vypořádáváme s covidem. Zde je můj komentář, který jsem před chvíli dal pod článek Lhůta pro posilující dávku očkování se pro všechny nad 18 let zkrátí od 19. ledna vpravo na Lidovkách:

"Já bych to zkrátil na tři měsíce. To znamená čtyřikrát za rok. Přesně podle ročních období. A ještě navrhuji, aby každý občan nosil speciální očipovaný náramek, který by musel být neustále viditelný. U občanů, kteří dodržují očkovací termíny, by svítil modře. Pokud by někdo prošvihl další termín dávky, jeho náramek byl zčervenal, začal vydávat nesnesitelný hluk a na mapě centrály covidové policie by se rozsvítilo místo, kde se nachází narušitel. Nejbližší covidové komando by okamžitě vyrazilo a narušitele pacifikovalo taserem s dvojitou dávkou Pfizeru. Zpacifikovaný narušitel by pak byl odvezen do výchovného tábora a náležitě vychován prací v kamenolomu."

Jedině tak lze s tím covidem zatočit. A s lidmi koneckonců taktéž. Rozhodně bych se s tím nemazal:-P

S. Kubů 17.12.2021 2:05

Dnes víme už s docela dobrou jistotou, že určitý profit z očkování mohou mít zejména (nebo jenom ?) příslušníci rizikových skupin obyvatelstva, a je už docela dobře známo, jak a čím jsou definováni. Děti a mládež, stejně jako lidé, kteří již covid-19 prodělali, ti to nejsou.

Proto působí surreálně informace, že povinné očkování seniorů (asi) nebude, protože by se těžko vynucovalo... ale zároveň že bude povinné očkování např. mediků (protože na školní mládež je došlápnout si tak lákavě snadné) a "dalších profesních skupin" (jako zdravotníků, policistů atp.) - jenom aby jich pak bylo v příslušných profesích dostatek... Třeba zdravotních sestřiček...

Zodpovězení otázky, jak toto ovlivní základní parametry epidemie, zejm. počet pacientů s covid-19 na JIP, to ponechme tzv. odborníkům jako p. prof. Koziar Vašákové. Aneb kolik (např. policistů nebo dobrovolných hasičů leží s kovidem na JIPech..? (6.12.21)

https://otevremecesko.cz/2021/12/06/data-ma-ockovani-deti-proti-covid19-smysl/ (6.12.21)

V dobách, kdy svět ještě fungoval, platilo v medicíně, že která léčba není indikovaná, je kontraindikovaná. Je např. očkování dětí proti covid-19 indikované ?

A proto taky např. zákon 258/2000 Sb. (o ochraně veřejného zdraví), jehož prováděcím předpisem je právě ona v poslední době často zmiňovaná "očkovací vyhláška", hovoří celkem jasně, že "SE NEOČKUJE DO IMUNNÍHO TERÉNU". Abych citoval přesně,

v ust. § 46 odst. 2 zák. o. v. z. se uvádí: „...očkování se neprovede při zjištění imunity vůči infekci..."

Co je jednoznačným důkazem přítomnosti imunity v případě viru SARS-CoV-2 potažmo nemoci covid-19, to už je dávno dobře definováno. (11.12.21)

S. Kubů 17.12.2021 1:59

Dlužno poznamenat, že tzv. primární udrav. péče má taky svoji kapacitu. Aby byla tato účelně využita pro nemocné lidi, je potřeba mj. přestat buzerovat ty zdravé...

Rád bych opět zdůraznil nutnost znovuotevření diskuse o uznávání protilátek jako jednoznačného důkazu o prodělání nemoci covid-19. Spolu s tím bych pokládal za nutné otevřít (a zodpovědět) několik souvisejících otázek:

* Musejí „posilující dávku" podstoupit i lidé, kteří se nechali naočkovat a následně covid-19 prodělali ?

* Musejí „posilující dávku" podstoupit i lidé, kteří se nechali naočkovat, přestože předtím covid-19 prodělali (a měli dokonce před očkováním prokázány pozitivní protilátky proti SARS-CoV-2) ?

* Jak se bude zacházet s těmi lidmi, kteří měli po očkování nežádoucí reakci ?

* Proč se na lidi, kteří covid-19 prodělali, nepohlíží stejně jako na lidi očkované (tj. „na dobu neurčitou") ? (2.12.21)

https://echo24.cz/a/SYwYL/male-deti-maji-tezky-covid-jen-zridka-finsky-urad-doporucil-ockovat-jen-ty-rizikove (3.12.21)

Že není možné, aby člověk neočkovaný proti covid-19 získal protilátky proti původci této nemoci jiným způsobem nežli jejím proděláním, a že lidé, kteří covid-19 prodělali, jsou proti této nemoci do budoucna chráněni dramaticky lépe, nežli lidé pouze očkovaní, to je dnes asi už, jak říkají právníci, tzv. notorieta.

Relevantní otázkou je také, u které jiné infekční nemoci se očkuje AŽ PO jejím prodělání. (4.12.21)

P. Hatina 17.12.2021 1:45

Tedy, že si dovolím jako laik zeptat , a proč medle musí být ".. nemocní pacienti s covidem řádně u lékaře osobně vyšetřeni? To zda mají covid stejně praktik nepozná, to musí zajistit test. Ale co potom?

Má, musí je ještě pak nějak osobně vyšetřovat aby se k němu museli dostavit, nebo jim ten lék může předepsat, stejně jako dneska po telefonické konzultaci online a poslat do sms?

Ona to totiž zase není taková drobnost. lidi s covidem by nejen že do běžné čekárny s ostatními pacienty lézt neměli, to je samozřejmé jenže i jinak je to riziko přenosu zvýšené. Dejme tomu některé ordinace jsou umístěné na poliklinikách /kde sedí mezi ostatními pacoši/ v jiných veřejných budovách, taky se tam musí nějak dopravit (MHDéčkem?), ostatně můžou taky nakazit doktorku a sestry , atd..?

Halt si musíme přiznat, že právě to kýžené a slibované "společnost se s covidem musí naučit žít" není ani politická fráze, ani frustrované hádky s antivaxery, ale poměrně složitý organizační proces, na kterém by už soudruh stát, společně s odborníky (kteří za to budou ručit) měl začal pracovat, a to velmi rychle, aby to fungovalo, ideálně už příští rok na podzim,..