28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

PENZE: Do důchodu daleko…

Často se zde možno setkat s fanfaronským – já/my mladí „žádné důchody“ mít nebudeme, s tím jsme smířeni. Je to vlastně pochopitelné, protože většina z nás se v mládí také necítila výrazněji ohrožena finanční nejistotou, která možná nastane za X let.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kolman 27.3.2023 0:02

Před začátkem používání "bankocetlí" (bankovek), když ještě platily zlaťáky, bylo nejjednodušším řešením naspořit si něco málo na "penzi". Bez dohadů o valorizaci atd. Jednoduché - prosté. Nikdo do toho nekecal a nezaměstnávalo to aparát "přerozdělovačů".

Horší bylo, když takový "poklad" ukradl zloděj. Dnešní úspory "odklání" stát mnohem pomaleji;-(;-(;-(

V. Kolman 26.3.2023 5:23

President Antonín Novotný kdysi (70. léta minulého století?) tvrdil, že: "Ještě dnešní (tehdy "dnešní"!) generace se dožije komunismu;-D;-D;-D

Potom věřte politikům!!;-D;-D;-D

M. Pivoda 26.3.2023 8:44

Předesílám, že nemám nejmenší důvod se zde zastávat prezidenta Antonína Novotného.

Nicméně tehdy, v Novotného předpovědi, nešlo o technologickou předpověď, ale o dopady sociální změny/revoluce. Tu revoluci dělali zdivočelé masy pracujících.

Technologický vývoj se, oproti sociálním revolucím, dá předpovědět spolehlivěji. A teprve z dosaženého technologického pokroku lze usuzovat na možné sociální dopady.

Politikům nevěřte z jiných důvodů. Tito lidé dnes jedou "od voleb, do voleb". V době Novotného občanské volby byly sice vždy zmanipulované, ale i prezident Novotný potřeboval posílit tedy malověrné. Do KSČ tehdy totiž vstupovali převážně účeloví členové vládnoucí strany KSČ, kteří potřebovali okamžitý prospěch v jejich životě, nikoliv investovat do dalších budoucích generací lidí.

V. Mokrý 26.3.2023 14:46

Uměl dobře licitovaný mariáš/něco jako šachy.

Takže úplnej negramota, to nebyl.

M. Pivoda 26.3.2023 22:18

Zápotocký byl hudebník a na stěně mu prý viselo šest hudebních nástrojů.

Na návštěvu prý k Zápotockému přijel kdysi nějaký arabská šejk, ukázal na těch šest nástrojů a zeptal se: "Sexteto?"

A Zápotocký prý tehdy hrdě odpověděl: "Ne. To jsem koupil!"

P. Diviš 26.3.2023 15:42

"Tu revoluci dělaly͇ zdivočelé masy pracujících."

:-P

V. Kolman 26.3.2023 23:54

Však se tomu také p. Diviši výstižně a pravdivě říkalo: "DIKTATURA PROLETARIÁTU";-(;-(;-(

K. Machala 26.3.2023 3:16

Autor placený z daní /konkurující si o vybrané daně s důchodci/ si bere do úst osvč a dezinformuje nebo se jen mýlí. Možná víc pokory by to chtělo v tom, že jemu se na daně i plat skládají ostatní, z daní svých. Osvč se nikdo na daně neskládá a když si práci nesežene, nemá příjem. Může mít výpadky poptávky, nemá své jisté jako státní zaměstnanec, kterých je mimochodem příliš. Není hlavně to parazitické? Když si osvč nesežene tolik, aby si předvydělal na dovolenou, nemá ji nebo na ní občas pracuje. Podstatné není, kolik kdo zaplatí teď na speciální dani zvané nepravdivě socpojištění, ale kolik bude dětí potom. Děti něco stojí. Kdo je má, přispívá na svůj i váš budoucí důchod víc, než kdo je nemá a platí teď hodně, ovšem z daní ostatních.

M. Pivoda 26.3.2023 3:43

Ty děti se ale někdy chovají úplně jinak, než kdysi předpokládali rodiče.

Doporučení: Věřte více technologickému pokroku (představte si budoucí pracující roboty), než dobré, cílené výchově svých dětí. Příliš kdysi nepomohl ani Makarenko, a jak se zvrhly se ty původní úmysly s cílenou výchovou. (Samotný akt pořízení si dítěte, může prý být jen záležitostí divadelní přestávky).

P. Sura 26.3.2023 11:33

Jasně, na každé dítě si pořiďte 1 až 2 roboty, aby jim vydělávaly na důchod. Jen nevim, kde jim seženete tolik práce.

P. Sura 26.3.2023 11:36

Zatim to funguje tak, že roboty pracují misto lidí, ale ti nahrazení,co tudíž nepracují, chtějí penize na živobytí.

M. Pivoda 26.3.2023 20:22

P. Sura zde předvádí, že se ve škole nenaučil ani číst. Já jsem totiž výše napsal toto: "... představte si budoucí pracující roboty ..." Budoucí!

Profesor Rain Peterson z Kanady mne už v 90. letech upozorňoval, že v Kanadě mají rodiny, kde nikdo z rodiny nikdy nepracoval již po dobu 4 generací.

P. Sura 26.3.2023 11:31

Výborně pane Machalo !! Škoda že takových argumentací je tu jak šafránu. Socani jim tudíž nikdy neuvěří.

O. M. 26.3.2023 11:45

Máte pravdu, ale to neřeší tu situaci, že mnohé OSVČ odvádějí jen povinné minimum, v důsledku čehož budou pobírat starobní důchod cca poloviční oproti průměrnému, nicméně pořád budou dostávat o jistou solidární složku víc (na kterou se číselně "skládají" ti, co mají odvody naopak vysoké), než by odpovídalo výši jejich odvodů. Pes je zakopaný v tom, že stávající podoba průběžného systému vznikla kdysi za hlubokého socialismu, kdy nikomu ani nepřišlo na mysl, že by si pracující mohl sám určovat, kolik bude odvádět na důchody. Samozřejmě, OSVČ se mohou na důchod zajistit jiným způsobem - spořením, životním pojištěním, investováním.

M. Jindřich 26.3.2023 21:32

Děkuji, krásně a pravdivě popsáno.

I. Patta 25.3.2023 22:28

Ta malá psychologická studie mladých a OSVČ vypadá dobře, má ale jednu vadu. Autor šíří v článku dezinformaci o financování starobních důchodů plátců SP. Důkaz, cituji: "nechejme to na lidech, kolik si našetří na stáří, neberme jim povinně peníze na sociálním pojištění nebo jinou formou, a nechme to na nich." Na zajištění stáří ve státním důchodovém systému MUSÍME INVESTOVAT DO VÝCHOVY DĚTÍ. Protože st. důchodový systém je financován mezigeneračně. Kdo jen pracoval a nevychoval děti, tomu nemá kdo financovat z odvodů SP na jeho důchod. Důsledkem účetně vadně nastaveného státního důchodového systému je, že bezdětným důchodcům zaplatí jejich důchod cizí děti. Jen v roce 2022 dělal tunel ve prospěch lidí, kteří jen pracovali, ale nevychovali děti 59,9 miliard korun.

P. Sura 26.3.2023 11:37

Dobrá připomínka!!

O. M. 26.3.2023 11:52

Autor samozřejmě žádnou dezinformaci nešíří. Jen vyjadřuje postoj mladých (podporovaný tvrzeními v různých médiích, že žádný důchod od státu mít nebudou), že se na stáří budou muset zajistit jinak, než platbami do průběžného systému - tedy "spořením na stáří", ať už si pod tím představíme cokoli.

I. Patta 26.3.2023 18:47

Anomyme O. M., samozřejmě že dezinformaci šíří (neberme jim povinně peníze na sociálním pojištění), stejně jako ji šíříte Vy sám (že se na stáří budou muset zajistit jinak, než platbami do průběžného systému - tedy "spořením na stáří"). Autor i Vy evidentně nevíte, jak jsou financovány starobní důchody. Není to žádná ostuda, protože zákony o sociálním pojištění a důchodovém pojištění lžou již ve svém názvu. Kdyby pracující přestali zítra odvádět sociální pojištění, tak pozítří nedostanou důchodci ani korunu! Nejedná se o sociální pojištění, ale o daň.

P. Sura 26.3.2023 12:20

I když....! Záleží totiž bi na tom, K ČEMU ty děti vychováte. A plkud se jejich snahou a cilem stane celoživotní státní služba, může být jejich přínos pro důchodový systém kontraproduktivní.

I. Patta 26.3.2023 18:54

Kdybyste vychoval víc dětí, tak víte že každé dítě je jiné. Jediné na čem záleží je fakt, že rodiče pracují. Děti díky tomu mají potřebný životní vzor v rodině.

P. Sura 26.3.2023 22:32

Ale já myslím, že si neprotiřečíme .

P. Kozelský 25.3.2023 19:18

Těch příživníků na systému je příliš na to, aby mohl dále efektivně fungovat. Takže kdo může pracovat a nepracuje, ať nedostane v důchodu nic, ten kdo celý život pracoval a přispíval může pak dostat i velmi hodně. A základem je mzda jako taková, je-li reálná mzda pod úrovní vyspělých zemí za stejnou práci při srovnatelných cenách, nemůžeme se divit, že prachy nejsou nikde, nikdo je nedostal, neutratil a ekonomika pak stojí, jak jsme toho svědky dnes. [>-]

I. Patta 25.3.2023 22:10

Jako bych slyšel ministryni Maláčovou: Kdo celý život poctivě pracoval, musí mít dobrý důchod. Bohužel jste oba dva vedle, protože práce a z ní plynoucí odvody SP jdou přímo na konta a do kapes dnešních důchodců. Na svůj vlastní důchod můžeme investovat jediným možným způsobem, investicemi do výchovy dětí, které nám v dospělosti v MEZIGENERAČNĚ financovaném důchodovém systému přispějí ze svého odvodu SP na náš důchod. Systém kolabuje a do 15 let narazí do demografické zdi díky lidem, kteří pracovali a financovali důchod rodičům, ale na svůj důchod neinvestovali prostřednictvím výchovy dětí nic. Už dnes dělá, díky pracujícím bezdětným, Implicitní dluh ve státním důchodovém systému 4 biliony korun a zvyšuje se o 100 miliard korun/rok!

K. Kubů 25.3.2023 14:53

V těch nekonečných diskusích o důchodech by bylo dobré si uvědomit, že každý důchodový systém je de facto průběžný, neboť se principiálně jedná o přesun financí od ekonomicky aktivní populace k té ekonomicky neaktivní. Různé systémy se od sebe liší mírou dobrovolnosti, zásluhovosti, spravedlivosti a spolehlivosti. Ale nakonec to stejně skončí u toho, že mladí musí poskytnout peníze starším. A není-li mladých dost nebo nemají dost zdrojů, na důchody prostě peníze nejsou.

P. Diviš 25.3.2023 15:14

Každý ne. Fondový systém "jede" na výnosy z investice.

K. Kubů 25.3.2023 15:32

A ty výnosy z investice prosím realizujete jak? Nebo snad mají ty fondy někde ve sklepě tiskárnu na peníze? Aby fond mohl vyplatit renta, musí prodat aktiva s odpovídající hodnotou. Pokud není nikdo, kdy by ta aktiva koupil, není ani žádná renta na výplatu důchodu. A kdo jiný by ta aktiva kupoval než ekonomicky aktivní lidé.

P. Diviš 26.3.2023 15:45

Slyšel nebo četl jste někdy o dividendách? :-P

To je výnos z investice.

K. Kubů 26.3.2023 17:32

Ale božíčku, copak dividendy prší z nebe? Musíte něco užitečného vyrobit a někomu to se ziskem prodat, abyste mohl dividendy vyplatit. A ten někdo se musí rekrutovat z řad ekonomicky aktivní generace, jinak by to nefungovalo.

Za druhé, dividendy potřebujete hlavně na to, abyste zaštítil svůj majetek/ investici proti inflaci/ růstu mezd. Abyste dokázal žít z dividend a ještě udržoval hodnotu majetku, potřeboval byste neuvěřitelně obrovský majetek.

Za třetí, tohle může fungovat pro jednoho člověka, ale ne jako důchodový systém. Stát vybral za loňský rok daň z příjmů právnických osob ve výši 152 mld. korun. To dává hezkých 800 mld. zisku před zdaněním a 650 dostupných na výplatu dividend. I kdybyste to vyplatil úplně všechno, tak letos už na důchody nebude.

R. Polášek 25.3.2023 16:21

Fondový systém ale není pro všechny. Určitá část lidí se nechá nachytat na třeba 15 procent ročního zisku neboli naletí podvodníkům a je okradeno. A určitá část lidí má ve fondovém systému prostě smůlu, protože vsadí na fondy, co zkrachují. Proto musí existovat pojistka, která pro ty smůlovaté zajistí, že ve stáří budou mít aspoň základní prostředky na nějaké nuzné jídlo a bydlení.