27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 26.3.2024 15:32

Učitel národů, J. A. Komenský, kdysi metaforicky pronesl pedagogickou moudrost: "Student není nádoba, která se zaplňuje, ale pochodeň, která se zapaluje."

Komentář

- Dokáže dnešní distanční vzdělávání, tj. s AI, již dostatečně "zapálit" školního studenta?

- Nebo, je lepším profesním "zapalovačem" (z různých důvodů) znuděný kantor v tradiční školské třídě?

J. Jurax 26.3.2024 17:14

Dvojotázka je blbě položena. Navádí, jako odpověď tazatel očekává.

P. Diviš 26.3.2024 17:25

Jak taky jinak ...

P. Hatina 26.3.2024 17:26

To se ale ptáte na dvě věci.

Za prvé, tuhle moudrost pronesl už kde kdo. Připisuje se už Sokratovi, ale řada historických myslitelů se k ní vrací. Její problém je v tom, že odpovídá asi tak českému "komu není shůry dáno, v apatice nekoupí".

Nikdo, ani za antiky, ani za toho Komenského, ani později zkrátka nepožadoval ani nečekal, že všichni žáci budou těmi pochodněmi, co budou zářit svými vědomostmi a objevy. To se vždycky podařilo - i díky vlastnímu úsilí, jen hrstce z nich.

No a s tou AI - ona má totiž poměrně široké spektrum použití. Takže dejme tomu, dá se s ní vytvořit obsah přednášky - ale i současně vygenerovat animáka, kterej jí při distančního výuce přednese studentům.

Jak jsem četl, prej se jim to i líbí. Ale jestli je to i "zapálí", je otázka. Když si totiž přečtete některé publikované texty AI, je to spíš nudná okecávačka.

Btw - to už je pak možná lepší vzít nějakou kvalitní učebnici a nechat AI ať jí přečte, aj to umí.

Ovšem za třetí, - ale o tom se píše právě často, AI dost zneužívaj právě studenti, aby se nemuseli mořit s úkoly, nebo vůbec s nějakými školními/studentskými/

písemnými pracemi (včetně diplomových) -aj za ně to AI může napsat...;-D

M. Pivoda 26.3.2024 19:02

P. Hatina hovoří o tzv. strojovém učení, tj. v současné době dominantním světovém přístupu k AI. Technologie AI má ale historicky delší vývoj. Já jsem pamětník.

P. Hatina 26.3.2024 20:09

Jenomže , to strojové učeni, které se dnes připisuje AI, se ale týká jí samotné - to ona se má "strojově učit" , tedy přijímat a analyzovat znalosti, které si vytahá z informačních zdrojů na internetu).

Zatimco, aby sama ještě "učila študáky" - tak tyhle pokusy učení lidí počítacími stroji se dělaly skutečně dlouho, už někdy od šedesátých let, s nevelkými úspěchy. Ani dodnes klasické školy nenahradily.

M. Pivoda 26.3.2024 19:09

Upřesnění pro Hatinu:

1. Ve školství byl a dosud přetrvává mylný názor, že ve škole lze naučit vše. Nelze. V podnikání se tomu říká podnikatelský stav mysli (mindset).

2. Podnikatel/inovátor Elon Musk jako pochodeň hoří touhou zálohovat výdobytky lidstva na planetě Mars. Není totiž jasné, jak ještě dlouho bude trvat, než dojde k zániku civilizace na planetě Zemi.

P. Hatina 26.3.2024 19:47

To o čem píšete, je složitější věc.

1) Tvrdit že že ve školách lze naučit (absolutně) "vše" je samozřejmě hloupost. V těch školách lze naučit určité penzum vědomosti toho oboru - do hloubky dle stupně té školy. Ale taky požadované přísnosti a kvality té školy - asi chápete, že třeba na medicíně s nějakým "mindsetem neuspějete, tam budou požadovat poměrně tvrdé atestace.

2) Ovšem rovněž a zvláště u těch vyšších stupňů škol se nepředpokládá, že absolvent "vyžije" jen z toho co se naučil ve škole, ale bude si ty nové odborné informace aj celoživotně doplňovat, nebo dokonce !ó ta hrůza) sám pokračovat v bádání (od toho třeba už diplomové práce,).

3 Odlišná situace je to u podnikatelů.Ti sice můžou mít "..podnikatelský stav mysli", ovšem na vývoj si najmou partičku odborníků (inženýry, architekty, a pod.) aby to navrhli odzkoušeli a vyrobili. Někdy se zadaří (ekonomicky úspěšně), někdy ne. Ostatně i Musk má ve svých vizích docela zpoždění a bude rád, jestli za pár let dostane živé kosmonauty na Měsíc a zase zpátky..

M. Pivoda 26.3.2024 15:08

Koho to poškodí více? Sociální sítě, nebo ty děti?

Cituji: Florida schválila zákon zakazující dětem mladším 14 let přístup na sociální sítě. Je to jedno z nejpřísnějších opatření, které americký stát dosud přijal. + Sociální platformy budou muset smazat stávající účty, které patří osobám mladším 14 let.

J. Jurax 26.3.2024 17:41

Inu, mají tam moudré konšely :-)

I. Polák 26.3.2024 8:17

Není to taková legrace jak to vypadá. Žádosti na úřad už nyní podáváme elektronicky s pomocí ID občana. Když tohle ID svěří blbec, pardon občan, umělé inteligenci, bude žádosti podávat za něj jako na běžícím pásu.

Už jsem zvědavý na to, jak se bude lékařsky kontrolovat, že dané ID skutečně patří živé bytosti....

J. Vorlický 26.3.2024 8:37

nóóó, jak kdo podává . . . a lékaři budou potřebovat toho uměle inteligentního advokáta . . . ten to bude řešit . . když ale umělá inteligence není zatím právně odpovědná, nedokáži si představit, jak to bude zaplaceno, když třeba lékař bude celej den řešit, zda ID patří někomu neinteligentnímu . . . já bych si to spíš představoval tak, že to ID podání musí ten živý doručit osobně, aby jako doktor věděl, komu to ID patří.

Vopravdovej problém ale nastane, až ta umělá inteligence bude inteligentnější než ten, s kym jedná. nevim, kam to povede až ho dokáže přechytračit?! To bude hukot.

R. Langer 26.3.2024 8:53

Už dneska UI dokáže nahradit bez problému většinu politiků, herců a novinářů, ale ne proto, že je inteligentní, ale naopak proto, protože je tak BLBÁ, že nejde poznat ŽÁDNÝ ROZDÍL! ;-D

Bohužel například k řízení auta to zatím nestačí. Tím netvrdím, že ti zmínění nahražení umí řídit nějak líp. ;-D

L. Harvánek 26.3.2024 9:04

Souhlas

L. Písařík 26.3.2024 11:15

Jo pane, koh jsme si zvolili, toho máme. Ještě že aspoň pPP vypadá reprezentativně, na vládě už tolik nezáleží. Teď už máme co jsme chtěli.:-(

K. Křivan 26.3.2024 20:42

R^ R^ R^ ;-D ;-D ;-D

A. Bocek 26.3.2024 8:02

Na umělou inteligenci bych u nás nespoléhal. V čechách bych se spoléhal více na přirozenou lidskou blbost.

F. Navrátil 26.3.2024 7:58

Za každým projevem umělé inteligence stojí člověk. Je to jeho nástroj a jeho odpovědnost.

J. Jurax 26.3.2024 17:40

Ano.

A to zejména proto, že současná AI není inteligentní. Umí inteligenci leda napodobovat, čímž se neliší od mnohých lidí.

J. Vorlický 26.3.2024 7:53

Tak!, umělou inteligenci nelze zatím pokládat za fyzickou nebo právnickou osobu! No, bejt umělá inteligence, už podávám ústavní stížnost pomocí uměle inteligentního advokáta. Pochopitelně člen uměle inteligentní advokátní komory.

Prej máme právo na informace. Proč tedy musíme vo informace ŽÁDAT a ne rovnou říci: ty a ty, DODEJ informaci, jak ti zákon ukládá? Jinač vyhazov a k lopatě! A kdo vůbec má POVINNOST informace dodat? Autor naznačuje, že vobce a kraje a jejich orgány maj tu povinnost. Vo státu ani slovo. Povinnost co? No, REAGOVAT na naše žádosti. Já znám ty reakce: já vo voze a orgány vo koze.

Článek považuji za takový legrační vo ničem. Myslim, že autor si z toho dělá jen pr ču, nebo že by to myslel vážně???

R. Langer 26.3.2024 5:45

Žádná umělá inteligence NEEXISTUJE, nemůže tedy ani NIC PODÁVAT. Je to velmi jednoduché a článek je naprosto zbytečný. Ale až bude po autorovi nějaká umělá inteligence chtít sama od sebe plat za vykonanou práci, může ji naučit podávat daňové přiznání. ;-)