20.6.2024 | Svátek má Květa


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Rejzek 28.5.2024 15:55

Bohatství západní Evropy a severní Ameriky je dílem Anglosaských obyvatel. Odtud pramení veškerý pokrok, na kterém se také podílel židovský fortel.

Naše blábolení o "zlatých českých ručičkách" je směšné. Rádi se také vychloubáme tím, že Čechy byly nejprůmyslovější část Rak-uherska. Když však odečteme "české" sklárny, porcelánky, textilky, strojírny v Sudetech, tak toho mnoho nezůstane. A ve vnitrozemí to samé. Kolben byl Žid a rytíř Škoda neuměl ani slůvko česky.

F. Navrátil 28.5.2024 16:34

Průmysl v pohraničí byl založen na zdejších surovinách jako jsou kaolín nebo sklářské písky, A také na přebytků využitelné vodní energie. Jakmile začala být využívána pohonná síla parních strojů, přesunoval se rozhodující průmysl do vnitrozemí. To na rozdíl od pohraničí produkovalo přebytek zemědělských produktů, což znamenalo vznik cukrovarů, pivovarů, mlékáren a mlýnů. A na závěr: Baťa uměl česky.

M. Pesat 28.5.2024 17:42

Batove byli vyjimkou, bohuzel i vnitrozemi bylo ovladano prevazne nemeckym/zidovskym kapitalem, Brno/Blansko/Trebic/Prostejov/Olomouc/Ostrava

J. Muller 28.5.2024 18:42

Investiční kapitál je i nyní mezinárodní. Nejvíce ale zaleží na pracovní schopnosti širokých vrstev obyvatel.

M. Pesat 28.5.2024 13:00

"Rusko je právě ten nejkřiklavější případ nerostné velmoci s totalitním režimem a zbídačeným obyvatelstvem. Rusko může světu nabídnout je to, co dokáže vyhrabat ze země."

Modrobolsan, zaslepeny fanatik, verna kopie sveho starsiho rudeho brachy. Nerostne velmoci, napr. arabske zeme zalivu, ty prakticky nevyrabi nic, urcite nic s vysokou pridanou hodnotou, Rusko, pravda zadna slava, ovsem minimalne u zbrani, resp. letecky/kosmicky prumysl/jaderne elektrarny predstavuji svetovou spicku. A cehunsko ? Tam je "legrace" ze i sverni Korea je daleko vopred, protoze vyrabet balisticke rakety,odpalovaci zarizeni, na to musite mit vedecke zazemi, technicke kadry, know how a technologie. Cehuni "vedi" ze v KLDR je bida a lide umiraji hlady. KLDR je daleko bohatsi a vyspelejsi nez spousta zemi z toho regionu, Laos/Kambodia/Bangladesh/Burma , ty ovsem nejsou komunisticke, tak se vytahne primitivni antikomunismus. Skolstvi v KLDR je srovnatelne se South Korea a urcite tam neuvidite na ulicich mraky zebrajicich deti/zebraku jako v Indii/Pakistan/Bangladesh. Ze je to tvrda diktatura, o tom zadna.

V. Petr 28.5.2024 11:11

https://cs.wikipedia.org/wiki/IQ_and_Global_Inequality

F. Svoboda 28.5.2024 10:47

Opět skvěle napsáno. Článek je z velké části pravdivý, ovšem i s přispěním příspěvku od pana Machaly . V

F. Navrátil 28.5.2024 8:13

Teorií o prosperitě lidí, obcí a národů je mnoho. Jedna například tvrdí, že podstatou je klima, kdy lidé z oblastí, kde se střídají roční období jsou nuceni si dělat zásoby a plánovat hospodaření. Tam, kde si zásoby nedělají, znamená každý výkyv hlad a bídu. Jiná teorie, která je mi bližší, říká, že prosperita souvisí se svobodou jak v myšlení, tak i výrobě a obchodu. Tak lze vysvětlit dobovou prosperitu např. severoitalských měst nebo Flander. Naopak diktatura v myšlení a ekonomice vede ke stagnaci, nestabilitě a úpadku. Domnívám se, že tento stav právě zažíváme v rámci Evropské unie.

K. Machala 28.5.2024 3:49

Něco na tom je, ale něco tam chybí. Svoboda. Proč je Jižní Korea deseti- nebo vícenásobně bohatší na obyvatele (aniž by byl rozdíl v nerostném bohatství). Proč je z čínsky mluvících zemí bohatší Singapur, Tchaj-wan, Hongkong, než pevninská Čína? Proč Čína najednou tak dohání? (Komunistický systém to už není a dokud byl, bylo to znát). Proč bylo západní Německo daleko bohatší než východní? Proč v Latinské Americe je výrazně nejbohatší Chile a nikoliv třeba Argentina (ale to se možná právě do budoucna mění, protože Argentina zavádí to, co k prosperitě vede).

Takže ekonomická svoboda jednotlivců je základní stavební kámen. Evropa na ní zbohatla, EU od ní rapidně odchází, kam to nakonec povede? Kéž by došlo k pochopení, co vytváří prosperitu a co úpadek, zatím to tak nevypadá, ale máme v Evropě zatím značný poštář, který hned nezmizí.

K. Machala 28.5.2024 3:50

Jižní Korea vůči severní, to mi tam vypadlo.

M. Kanda 28.5.2024 7:11

Ta Argentina, to je případ sám pro sebe. V době mezi světovými válkami na tom ta země vůbec nebyla špatně. Kdyby zůstala na své tehdejší trajektorii, mohla dnes být na úrovni např. takové Kanady. Ta měla tehdy velmi podobné ekonomické výsledky.

Ale Argentina poté zvolila příklon k levicové politice, jejímž vyvrcholením byla vláda Juan Domingo Peróna. Tehdy se růst zastavil a na dlouhou dobu se utopil v levicových experimentech. Je to názorná ukázka destruktivního působení levicové politiky. Jejím "vrcholem" byla série státních bankrotů.

Současný prezident Javier Milei je po dlouhé době prvním, kdo se seriózně pokouší o obrat doprava. Moc bych mu přál úspěch v jeho snažení. Otázkou však je, jak dlouho to voliči zhýčkaní levicovým rozdáváním budou ochotni snášet. Nadšení obecenstva nikdy nemívá dlouhého trvání a budování prosperity je úkol dlouhodobý. Více napoví volby v roce 2027.

J. Gottlieb 28.5.2024 8:15

ten polštář se nebezpečně zmenšuje ale mnozí si to zatím neuvědomují.

P. Diviš 28.5.2024 10:18

Souhlas.

M. Krčmář 28.5.2024 13:03

Obávám se, že pan Milei vydrží u vesla jen do příštích voleb,tedy jestli nešlápne někomu na nohu. A s tím evropským polštářem jsem poněkud skeptický, může se rozplynout jak pára nad hrncem.

R. Holub 28.5.2024 3:31

Velmi dobry postreh. Ovsem ti mali podnikatele se musi chovat moralne. Bez toho nic nemuze fungovat.

M. Kocián 28.5.2024 6:52

Morálně se chová nebo nechová člověk. Podnikatel se chová buď v rámci daných pravidel a zákonů, na jejich hraně nebo za ní.

J. Lukavsky 28.5.2024 7:16

"ti mali podnikatele se musi chovat moralne." a když nebude? Ve svobodném tržním systému ho porostě převálcuje konkurence. Takže pozor na velké formy které mají na to aby ovlivnily tržní systém ve státě! J.L. end

K. Novak 28.5.2024 0:24

Bohatstvi je vzdy relativni k zivotnim nakladum. Muzete nadhodnotit ceny vseho a dojdete do soucasneho stavu, kdy Rusko a Cina se zlomkem HDP na hlavu produkuji vic ve vsech sektorech.

M. Kanda 28.5.2024 7:20

Jo? A v jakých sektorech produkuje Rusko? Kolik máte doma ruských výrobků?

Máte ruské auto? Ruský telefon? Televizi? Ledničku? Pračku? Nic? Máte nějaké ruské textilie, sportovní potřeby, hudební nástroje? Pořád nic? Tak co vlastně to Rusko produkuje?

Rusko je právě ten nejkřiklavější případ nerostné velmoci s totalitním režimem a zbídačeným obyvatelstvem. Rusko může světu nabídnout je to, co dokáže vyhrabat ze země.

I. Krahula 28.5.2024 7:34

Přesto je velmi pravděpodobné, že váš poslední životní zážitek vám nabídne právě Rusko. I když neumí vyrobit ani budík.

V. Mokrý 28.5.2024 7:38

:-)

M. Kanda 28.5.2024 8:18

No vidíte, já to považuji za velmi nepravděpodobné. Russák nakonec zpacká i tu atomovku.

V. Petr 28.5.2024 11:16

https://cs.wikipedia.org/wiki/Car-bomba

M. Kanda 28.5.2024 11:43

To už známe víc než 60 let. Takže nic nového.

Silná bomba, ale zamířit na cíl jí neumějí. Vybuchne jim někde úplně náhodně, nejspíš už nad Ruskem.

A. Teplý 28.5.2024 14:43

A takoví jako Vy, řídí NATO.

Nic hezkého nás patrně nečeká...

M. Kanda 28.5.2024 15:05

Jste normální? Jak jste přišel na to, že zrovna já řídím NATO?

J. Gottlieb 28.5.2024 8:17

R^