7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Mejla 20.4.2008 4:49

Hezké, jen ta domácí žvýkala spíše koku než kolu. Ale i já pamatuji doby,

kdy jsem coby mladý muž prolézal odlehlá místa v Jižní Americe při dodávkách strojů a vzhledem k nedostupnosti mobilních i pevných telefonů a internetu to bylo dobrodružství také, byť dlouho po oněch průkopnících.

pp 17.4.2008 18:58

Byli i další

Pařízek, F.A. Elstner, Čeněk Paclt. Jejich knihy jsem jako kluk přímo hltal.

mueller 17.4.2008 20:51

Re: Byli i další

Pařízek, "Belgické Kongo a jeho lid": Zavdejte si, bílý otče !

ZDENKA 17.4.2008 18:09

Poděkování

Díky za krásný článek o velkých lidech s odvahou,žil v době Bel epoque Bohemie.

xxx Kubeš 17.4.2008 15:42

Děkuji

Otovi za článek, který sem vnesl trochu osvěžení. Začíná již být trochu nechutné číst na př. o bláznivé Jacgues, o exotech typu Paroubka a jiných, i když zároveň uznávám, že je třeba do takových tepat a pokoušet se vnést světlo do mozků jejich příznivců.

Dalibor 17.4.2008 15:14

Děkuji

Svělé jako vždy a také musím pochválit ostatní příspěvky.

Carnivorus 17.4.2008 11:58

Statečný otec, statečná dcera

K osobnosti cestovatele E.S. Vráze, zcela přehlížené dřívějším režimem, měla naše rodina blízký vztah, byl přítelem mých prarodičů. Proto panu Ulčovi děkuji za pěkný článek, v duchu i za své prarodiče, kteří již dávno nežijí.. Sám jsem Vrázovy cestopisy jako kluk hltal víc než mayovky. Výše vzpomenutá dcera pana Vráze Vlasta se po válce významně angažovala v programu UNRRA - potravinové pomoci osvobozeným zemím.  Za to se jí v r. 1947 bolševiky již prolezlý státní aparát odměnil zatčením a uvržením do vyšetřovací vazby prý pro podezření ze špionáže. Vím to od své babičky, která byla mezi osobami, jež slečně Vlastě poskytovaly azyl po jejím propuštění z vazby, než se odstěhovala zpět do Ameriky.

strejda 17.4.2008 15:19

Re: Statečný otec, statečná dcera

Vráze přehlíží i dnešní režim. Není již atraktivní. Stejné je to i s dalšími starými cestovateli, od kořenského po Bauma.  Stali se historickými osobnostmi.

marky 17.4.2008 11:49

karel malý tatranský

znám paní, je jí přes 80, díky své světoběžná mamince se narodila v istanbulu, kam tato doputovala. viděla jsem tlustý notes plný razítek, jak si to nechávali od starosty potvrzovat, že tady byli... výstřižky z novin, protože cestou přednášeli, posílali příspěvky do pražských novin... prošli francii, španělsko, maroko, severní afriku, pak putovali pákistán, aghánistán (omlouvám se, ale jsem zeměpisný debil, tam někde prostě 8-/

ona o tom sepisuje knížku. prý. jenže o tom mluví všechny ty roky, co jí znám. něco napsaného má a doufám, že se to neztratí!

lucina (pes) 17.4.2008 10:58

Jak to, sakra, tenkrát ti chlapi dělali?

Obávám se, že jen málo lidí by dnes bylo ochotno podstoupit nějakou cestu ve stylu 19. století, a z nich by to málokdo vydržel. Dřív byli lidi nějak zvyklejší na nepohodlí (představte si královské poselstvo na cestě třeba do Francie, na koni nebo v drncajícím vratkém kočáře). Tihle cestovatelé byli obdivuhodní - vlastně tenkrát byli obdivuhodní naši předkové všichni - jen si představte domácí práce: ráno zatopit v kamnech, dojít s putnou pro vodu, mezitím v kamnech vyhaslo, udělat znovu třísky, znovu zatopit... a to jste ještě nesnídal. Umlet kafe, svařit mléko, .... dejte mi pokoj, jen se modlit, aby se to nějak nezvrtlo a nemuseli jsme se k tomu vrátit.

Borek@exil 18.4.2008 3:00

Re: jen se modlit, aby se to nějak nezvrtlo ....

Svatá pravda, lidi se mnohem víc modlili.

Heinz Guderian 17.4.2008 8:26

To byla romantika ...

... fňuk ... ;-(

To s Fischerem nezažijete!

Kanuk 17.4.2008 7:49

No, tak já si také přihodím polínko

Ohledně toho Eskymo Welzla. Na rozdíl od všech ostatních, které p. Borek vyjmenoval, a kteří se ze svých cest vrátili do ČSR (tehdy), Welzl byl vystěhovalec, který koncem 19. stol. procestoval Sibiří od Irkutska k Ledovému moři, kde se usadil na ostrově Nová Sibiř. Začal tam jako zámečník, opravující lovcům zbraně a pasti, později se věnoval obchodu, značně zbohatl a stal se náčelníkem ostrova. V r. 1926, loď na které se plavil buď do nebo ze S. Franciska, ztroskotala u pobřeží státu Washington, USA, a p. Welzl byl poslán postrkem do ČSR, protože se narodil v Zábřehu na Moravě. Spoluprací s R. Těsnohlídkem, tehdy redaktorem Lidových novin,  vznikla kniha Eskymo Welzl. P. Welzl pak všelijakou, ale poctivou, prací na lodích a v Kanadě získal nějaké peníze a vrátil se do ČSR, kde se žilo nejlaciněji. Tehdy se spojil s pány Valentou a Golombkem, také redaktory Lidových novin,  a vznikly knihy Třicet let na zlatém severu a Po stopách polárních pokladů. Welzl se chtěl vrátit na Novou Sibiř přes Kanadu, ale uvízl v Dawson City, kde později zemřel. Později, snad za války, napsal p. Valenta knihu Strýček Eskymák, parafráze na Fričovu knihu Strýček Indián.

Kanuk 17.4.2008 7:17

Bydliště p. Vráze.

Já pana Vráze pamatuji jako bělovlasého pána, který nosíval černou pláštěnku a široký černý "umělecký" klobouk. Za jeho života jeho adresa byla Tovární 8, na 6 to bylo přečíslováno později. Bydlel v přízemním bytě, který byl "pro lepší lidi". Já jsem bydlel ve vedlejším domě č 6, později 4.

Kanuk 17.4.2008 7:20

Re: Bydliště p. Vráze.

Pan Vráz napsal několik knih pro mládež, jejichž děj se odehrával v exotických krajinách, které  procestoval. Některé jeho knihy ilustroval Zdeněk Burian.

dr Turnovský 17.4.2008 6:18

asi před dvěma lety jsem v antikvariátu objevil

knížku, kterou na 99% napsal on. Jsem už sklerotik a knihovnu nemám u sebe. Bylo to cestě okolo Orinoka. Musím říct, že kam se hrabou všechny cestopisy. Bylo to báječné čtení. Myslím, že se to jmenovalo Napříč rovníkovou Amerikou, ale ruku do ohne bych za to tedy nedal.-...

Jinak to je opravdu moc pěkné pane Ulči...Byl to velký sekáč

dasulka 17.4.2008 5:38

díky všem

Nejenom hezký článek, ale i hezký příspěvěk. V dnešní době mimořádně milý : bez vulgarit a nadávek. Děkuji všem a hezký den Dašulka.

Borek@exil 17.4.2008 4:44

Hezký článeček....mohu také s malou troškou do mlýna?

V Praze jsem asi byl jediný kluk, který vlastnil dutou tykev a občas z ní srkal brazilské maté. Daroval mi ji Ivan Frič, syn cestovatele a vědce Alberta Vojtěcha Friče. Alberto Vojtěch procestoval Brazilské pralesy, lovil jedovaté ryby...napsal knihy Dlouhý lovec a Indiáni Jižní Ameriky (s mnoha fotkami). Obohatil museum Vojty Náprstka, se kterým byl kamarád. Přivezl do Prahy Indiána jménem Čerwuiš Piošád Mendoza, který tak objevil Evropu. Na Žofíně měl mladý princ přednášku. Novináři mu říkali Červíček. Cestovatel, objevitel, vědec...Alberto Vojtěch Frič nakonec zemřel takovým banálním způsobem. Za války se doma v Praze na zahradě škrábl o rezavý hřebík u králikárny......a dostal tetanus, tehdy naprosto neléčitelný. Jenže, Alberto Vojtěch Frič byl chlapák, žádný prťák (jak říkával přítel Bošina). Znal velmi dobře anatomii lidského těla. Jak otrava postupovala, zapisoval její vývoj. Když už nemohl psát, diktoval pokračování příznaků, jak otrava napadala jednotlivé části těla. Pak zemřel. Jeho jedinečné svědectví přineslo dosud neznámé skutečnosti o tetanu a napomohlo k objasnění mnoha záhad a posléze k porozumění a porážce tetanu. Čest Vrázům, Fričům, Eskymo Wenzelům, Hanzelkům & Zikmundům...ba i Ulčům....   

Kanuk 17.4.2008 7:06

Re: Hezký článeček....mohu také s malou troškou do mlýna?

A.V. Frič napsal také knížky pro mládež Strýček indián (jejímž pokračováním je Dlohý lovec) a Hadí ostrov, a několik knih o Indiánech Jižní Ameriky. Do Jižní Ameriky se dostal jako snad mezinárodně uznávaný odborník na kaktusy ve věku asi 17 let. Měl vilu v Praze Košířích, na začátku údolí, které vede k Jinonicům. Jestli se nemýlím, výš v údolí byla "Waltrovka". U vily byly skleníky, ve kterých pěstoval kaktusy, které mu - pokud vím - uhynuly během WW2, když neměl uhlí na vytápění.

Dindik 17.4.2008 16:30

Re: Re: Hezký článeček....mohu také s malou troškou do mlýna?

A tu jeho usedlost dovolila radnice P-5 zbourat brz jakékoliv úcty k tomuto významnému vědci a cestovateli. Jeho potomci žijí v Praze a založili nadaci podporující indiány( potomky jeho indiánské dcery v J.Americe).Někdo to asi bude vědět přesněji a doplní to.

Kanuk 17.4.2008 7:26

Re: Hezký článeček....mohu také s malou troškou do mlýna?

Jo. Ten Eskymo se jmenoval Welzl, nikoliv Wenzel, a zemřel v městě Dawson City, v západní Kanadě (Britská Kolumbie).

PetrM 17.4.2008 14:18

Re: Hezký článeček....mohu také s malou troškou do mlýna?

Ja bych tam pridal jeste Miloslava Stingla, ma uchvatne cestopisy po J.Americe a hlavne Tichomori.

Pane Ulc, zavidim vase cesty po Oceanii, me se postestil NZ a Samoa a chystam se pristi rok do Mikronesie, asi na Karoliny a tesim se jak male decko

strejda 17.4.2008 15:16

Re: Hezký článeček....mohu také s malou troškou do mlýna?

Vojta Náprstek zemřel 2.9.1894, A.V.Frič se narodil 8.9.1882. Přátelství 11 letého kluka a 68 kmeta (tehdy) není moc pravděpodobné.