2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

OSOBNOST: Zajímavé představy jednoho českého šlechtice

Za pět let si budeme (jistě slavně) připomínat sté výročí vzniku Československa v roce 1918. Otázkou je, zda si budeme připomínat jen to dobré, čehož je zajisté více, či také i různá naše chybování.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Klindera 28.6.2013 10:44

Zemské vlastenectví šlechty

Článek se mi také líbil a jistě je dobré připomínat si uvedená fakta, ale neméně zajímavé je to, čeho si autor nevšímá (třeba i proto, že je to mimo rozsah podobné statě). Totiž otázek, kolik šlechticů uvažujících v intencích zemského vlastenectví v českých zemích bylo (podílem z celkového počtu šlechty), a také jak se chovali ti ostatní. Podle mých chabých znalostí se šlechta u nás dělila na dvě skupiny: zemské vlastence, kteří v podstatě preferovali definici národa jako "obyvatel dané země" bez ohledu na to, jakým jazykem mluví (tedy česky či německy), a na v podstatě německou šlechtu, kterou v zásadě zájmy země nijak nezajímaly, byla "světácká", uvažovala "v širších rozměrech" celé říše.

"Šlechta z Čech" se tak zásadně liší od šlechty uherské nebo polské, které vždy tvrdě obhajovaly své zájmy jako zájmy národní, nakonec si je v té či jiné míře obhájily (například rakousko-uherské vyrovnání z 60. let 19. století). A mají v daných národech historický respekt zcela oprávněně.

U nás naopak situace vypadala tak, že jsme měli šlechtu "zemskou" (oboujazyčnou) a pak šlechtu "německou", ale šlechta národnostně pouze česká prakticky nebyla, protože výjimky, k nimž trendovali orličtí Schwarzenbergové a pár dalších (skutečně jen pár) zůstávaly čestnými výjimkami potvrzujícími pravidlo. Navíc byly některé rody ostře rozštěpeny mezi tyto tábory, viz třeba Kinské z České Lípy a Kinské z Chlumce.

Obrozující se český národ tak neměl "svou" šlechtu, o níž by se opíral a jíž by se pyšnil. Která by za něj mluvila a obhajovala jeho zájmy. Proto vlastně nemůže udivit, že je tak "plebejský" a nemá ke šlechtě jako takové valný respekt. Dovolte otázku: a za co by český národ takový respekt vůči "české" šlechtě jako celku měl mít? Ušlechtilí lidé z řad šlechty si úctu a respekt plně zasluhují jako jedinci, případně malé skupiny (viz signatáře peticí z roku 1938 a 1939), ale národnostně česká šlechta jako společenská vrstva je v 19. století bohužel neexistující pojem.

J. Kulišek 28.6.2013 17:12

Re: Zemské vlastenectví šlechty

Prvni republika delala slechte co nehorsi, a komuniste to dovrsili. Takze jsem prili o slechtu.Jenom nam zbyla ta buranska zavist na na kazdeho, kdo se necim lisi, nebo se ma lepsi.

P. Sulc 28.6.2013 18:43

Re: Zemské vlastenectví šlechty

Mate stoprocentne pravdu, nedalo se to ani rici lepe. Ona ta zavist je nejvyznacnejsi vlastnosti "maleho, ceskeho cloveka", cili Cechacka.