16.5.2024 | Svátek má Přemysl


Diskuse k článku

OCHRANA: Krása suchého lesa

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 8.4.2024 14:02

"Pozor" pane Hruško na klamná vyjádření o jiných. Jirsa Vás nejspíš demagogičností projevu jaksi inspiroval.

Máte totiž sice kousek pravdy v tom, že už pobírám důchod - nikoliv však minimální ale zákonem stanovený.

Pominul jste přitom, že ještě dál pracuji a tedy i odvádím daně....

Nebylo by od Vás korektnější pohovořit v tomto smyslu o sobě a to i v tomto případě, kdy se takováto diskusní sdělení nedají ověřovat?

P. Rada 8.4.2024 8:01

Příklady demagogicko-ekologistické argumentace:

.... "V obou případech, spáleniště i suchý les, zapomínají ekologisté na to, že ztráta vzrostlého lesa vede k vysoušení krajiny."...

Takový výrok sice platit může, ale jen za řady nevyřčených předpokladů. Např. že sucho je v dané oblasti relativně k schopnostem porostu mírné. Tedy že nárůst odparu a dynamiky srážek, mohou celé porosty více jak kompensovat svou retenční schopností. Obojí přitom navíc souvisí s druhovou skladbou.... ale na tom politickým demagogům Jirsova typu při líbivém řečnění nesejde.

Jinak řečeno pokud se klima oblasti změní na příliš suché - lesy to neustojí a oblast se postupně změní na stepní až pouštní.

Politici však mohou navzdory geohistorické i fyzikální zkušenosti vést líbivé řeči o tom, jak právě oni výsadbou stromů zachrání životní prostředí a že další produkce CO2 je pro lesy nezbytným hnojivem... nebo že:

...."Přehřáté plochy posílají vysoko do atmosféry desetkrát, někdy až stokrát více vody, než co vypaří les"....

J. Nevrkla 8.4.2024 9:08

Podle dat Českého hydrometeorologického ústavu jsem si udělal prostou statistiku dešťových srážek za posledních pět let. Napršelo jedno procento nad dlouhodobý normal, a to po započtení mimořádně suchého roku 2019. Výhrůžky stepní krajinou byly opět lživé.

M. Valenta 8.4.2024 13:22

Důležité je rozložení srážek v čase. Tři dny trvající déšť (dnes téměř neexistuje, za mého mládí běžná věc) a hodinová průtrž, ač má stejnou vydatnost přináší zcela rozdílný efekt ro zavodnění krajiny. Nevím, ale něco mi říká to musíte taky vědět.

M. Valenta 8.4.2024 13:22

Důležité je rozložení srážek v čase. Tři dny trvající déšť (dnes téměř neexistuje, za mého mládí běžná věc) a hodinová průtrž, ač má stejnou vydatnost přináší zcela rozdílný efekt ro zavodnění krajiny. Nevím, ale něco mi říká to musíte taky vědět.

P. Rada 8.4.2024 13:49

Pane Nevrklo jaksi "lživý" je spíše Váš přístup. Zaměnujete totiž velikost celoročních srážek s půdní vláhou atd.

Pokud totiž v zimě nesněží ale ale stále častěji prší - tak voda odteče prakticky bez užitku (vlivu na jarní zásoby vláhy v půdě) a analogicky bez užitku odtéká voda i při stále četnějších letních přívalových srážkách.

I. Polák 8.4.2024 9:42

Vrátil jste mne do dob mého mládí za totality: -- Ano pane šéf, EU to kolečko je opravdu zelené.

J. Vorlický 8.4.2024 7:58

celá věc ochrany přírody v ČR mi připadá absurdní. Něco jako statut Betlémské kaple v Praze. Byla postavena v Praze části, kterou tenkrát obývali bohatší Němci (bylo mi řečeno průvodkyní) a víceméně za jejich peníze. Pak po nějaké době po ní zůstala jen jedna zeď jako součást jiného domu. Potom, za obrozenců, kapli tu někdo postavil znovu a novostavba byla vyhlášená za kulturní památku (asi českého národa). Chápeš to?

Podobně jako otázka: jak byl poháněna kulturní památka orloj v Praze, než byly elektrické motory, ptal se kluk v rádiu. No pomocí provazů a závaží, ale to nebylo moc spolehlivé a tak jsme tam dali elektrické motory. Jináč by se na tuto starobylost nemohli jezdit dívat turisté.

Máme tu nějaký problém.

M. Kocián 8.4.2024 8:21

Jasně, je to všechno divadlo, ale když my lidé máme divadlo tak rádi.

J. Hruška 8.4.2024 9:15

Ano mám.! Trochu nadsázky. Musí se přeci před orloj postavit "solární panely" pro ty motory místo turistů. Vlastně i ti apoštolové jsou přežitek a letní čas se nenastavuje, samé tmářství.!

A. Bocek 8.4.2024 7:07

Likvidace kůrovce "odvozem" nebylo nic jiného než rozvoz brouka do dalších lokalit.

R. Tichý 8.4.2024 7:21

Zejmena, kdyz se vinou "souteze na nejlevnejsi zpracovani" vozilo pres celou republiku.

J. Lukavsky 8.4.2024 6:58

"chlubit se malými semenáčky místo třistaletých stromů je absurdní" no zábavné na tom je, že ty smenáčky jsou..... ano - mladé smrčky. Co jiného by to moho být. Transmutace smrkové plantáže do jedlo-bukového lesa je tak akorát ve snech Zelených Jurodivých. Takže místo nasázené smrkové monokultury budeme mít za 100 let - inu opět smrkovou monokulturu, ale zralých smrků což ocení hlavně kůrovec = lékař lesa. To by blbej nevymyslel ani kdyby ho ulátili. J.L end

J. Hruška 8.4.2024 9:37

Pane Lukavský, mylně předpokládáte, že smrkové "semenáčky" nechá divoká příroda dorůst sto let. Asi, asi ne. Jaká je pravděpodobnost, že nepřijdou pozdí mrazy, nebo suché léto se slunečním úpalem, nebo, že nepřiletí mniška smrková. Ve stínu pod zbytkem staletých stromů ještě i teď zůstává ležet loni v prosinci napadlý sníh. Na stovkách km2 bezlesí se třesou suchem zbědované semenáčky. "Kdeže loňské sněhy jsou". Utekly v kolejích po těžební "moderní" technice zvící 40 a více tun. Panečku, to budou lesy za sto let, za sto let, za sto let. Podepsán: Nesmrtelný kostěj, Jóžín.

J. Lukavsky 9.4.2024 7:39

"Jádro pudla" mého příspěvku bylo, že po vysázené umělé smrkové monokultuře tady máme 1) uschlé smrkové souše sežrané kůrovcem a 2) podrost malých smrčků. Takže rozdíl oproti klasickému lesnickému cyklu je, že ty dospělé smrky nebyly pokáceny a prodány ale ponechány přírodě. Po jedné smrkové monokultuře tady máme další, mladou smrkovou monokulturu. Ta samozřejmě je opět nestabilní a pokud se dožije dospělosti bude opět sežrána kůrovcem (lékařem lesa). Pokud bychom chtěli vrátit na Šumavu původní les (buko-jedlový) tak bychom bývali museli toto obnovit uměle, vysazováním jedlí a listnáčů. Už mohly být staré 20 let. Jedna věc je co chci, druhá co udělám a třetí co se stane. Pokud udělám blbost, tak dostanu opak úmyslu. Probatum est. J.L. end

F. Sulda 8.4.2024 6:41

Tak by které mohl jako senátor za ODS prosadit zákaz vývozu kulatého dřeva kterého je kolem hranic v obrovských skládkách plno.Ale popsal jste správně příčinu “oteplování “chybějící lesy po celém území což vidí každý.

M. Kocián 8.4.2024 8:23

Lesy nechybí, jen se proměnily právě v ty plantáže. A nyní chceme vejce i omeletu - tedy mít lesy i prodávat dřevo ve velkém a za nízkou cenu.

J. Hruška 8.4.2024 9:47

Budou se "opravovat domy po babičce". Dřevěné trámy jsou shnilé. Omítky opadané se zateplí a zakryjí na dřevěných konstrukcích připevněnými dřevotřískovými panely atd. Pálí se dřevěná štěpka, prý ekologicky neutrálně. Dřevo, stále dřevo, dřevo.

M. Kocián 8.4.2024 14:38

Ze vzrostlého stromu dřevotřísku ani štěpku neuděláte - na to se používá plevel a odpad. Dřevěný trám vydrží mnoho desítek let, a za tu dobu vyroste strom nový. Spousta dřeva se samozřejmě zpracuje na papír (formuláře, letáky aj. na jedno použití), dřevo napadené kůrovcem a jinými škůdci bylo většinou příliš mladé (tenké), aby se dali rozumně zpracovat a tak skončí v dotovaných "ekologických" kotlích na dřevo a předražených dřevostavbách.

V. Lukeš 8.4.2024 6:40

[>-]R^R^R^[UA]

R. Langer 8.4.2024 5:42

R^ [>-]

V. Mokrý 8.4.2024 6:13

:-)