3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

MROŽOVINY: Jedno české potýkání s komunismem (6)

Zhruba po čtyřech měsících bez práce jsem byl 8. srpna 1971 přijat do n. p. Kancelářské stroje, závod Brno, abych po úvodním zaškolení pracoval jako technik u sálového počítače ZPA 600 ve výpočetním středisku Adamovských strojíren v Adamově u Brna.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Křivan 7.11.2020 17:48

Vážený pane Novotný, milý Mroži.

díky za skvělé čtení. Snažím se poznávat život v Čechách po 1969, kterému jsem se emigrací do Německa vyhnul. Měl jsem sice spoustu kontaktů domů, k příbuzným. kamarádům, posílal jsem jim exilovou literaturu, ale měli strach a neměli možnost napsat co si myslí. Od vás je to více fundované. Díky !

K Vašemu článku jen jednu připomínku:

"Češi si komunismus zavinili sami"

No, něco na tom je. V kterém roce Gottwald v parlamentu vyřvával, že se jezdí do Moskvy učit, jak demokracii v ČSR zakroutit krkem ?

Tehdy to chtělo v novinách pořádně rozmazat, aby nikdo nemohl protestovat až policejní komando vybere Gottwaldovo hnízdo v Karlíně a celou bandu v rámci sebeobrany postřílí. Samozřejmě sebrat jejich kartotéku a zlikvidovat celou KSČ jako zločineckou organizaci. Dějiny ČSR by mohly probíhat podobněji těm rakouským.

Se zlem se nemá diskutovat, zlo se musí eliminovat. Demokracie se nesmí nechat zlu na pospas, ale musí se všemi prostředky chránit. Všemi.

Jedno vřelé Ahoj, mezi námi kapitány, a těším se na pokračování.

J. Slavíček 7.11.2020 17:03

Na ZPA 600. Zdravím pane Pavlíku.

M. Pivoda 7.11.2020 16:37

Já jsem zapomněl na ty noční směny, které autorovi pravděpodobně sebraly jeho inženýrského ducha.

Já jsem si noční směny také kdysi krátce zkusil a právě v Adamovských strojírnách. V prvním semestru na VUT Brno jsme totiž měli povinnou praxi. Pracoval jsem v Adamovských strojírnách na revolverovém soustruhu a vyráběl zátky pro miny.

I zachtělo se mi zajít si vyprázdit střeva. Vystoupal jsem do prvního patra do mužské šatny, přešel k WC a byl jsem ohromen. Tam byla řada boxů, zcela bez dveří (nebyly tam ani žádné panty pro pozdější nasazení dveří). V každém otevřeném boxu bylo sedací WC. Na stěně nad WC, kam jsem zašel a usednul, byl dělnickou rukou (nikoliv uměleckou kaligrafií) napsán dobový vzkaz. Cituji: "Už se nám nevěří, sereme bez dveří!"

J. Jurax 7.11.2020 16:18

Programátor na SMEPu nebo na JSEPu?

P. Milan 7.11.2020 16:12

Mroži, díky. Jednak za připomenutí oněch smutných dob (které jsme prožívali vesele, mladí a kdejakou neplechou), druhak za varování k dnešku. :-)

P. Sura 7.11.2020 15:13

Pokud se shodujete, neděláte spíš chybu s tim svým "zakyslíkem"?

R. Polášek 7.11.2020 13:45

Co se týká fušování, nebyla to žádná nepovolená aktivita, minimálně v posledních letech vlády komunistů, ale byla to v podstatě oficiální činnost, i když defakto v šedé ekonomice, v posledních letech před Sametem dokonce podporována odbory.

Tam, kde jsem pracoval já, bylo umožněno po vyplnění jednoduchého formuláře a potvrzením vedoucího odkoupit jakýkoliv takzvaně "nepotřebný" materiál za velmi nízkou šrotovou cenu. A s jiným formulářem se daly udělat takzvané "drobné práce". Neboli fušky jakéhokoliv druhu, na které byly ve fabrice stroje a zařízení. Formálně to měl dělat ten človšk, pro kterého to bylo a jen na strojích, na kterých uměl a směl dělat a měl na to osvědčení, ve skutečnosti to mohlo být cokoliv, co mu jako fušku udělal někdo z dílny. To znamená, jelikož fabrika byla obrovská, se tam mohlo sehnat a pořídit téměř cokoliv, mimo některých sledovaných a bilancovaných materiálů.

Tyto věci zoficiálňoval jeden starší člověk, který na to měl vyhrazené hodiny v malé budce u vrátnice a od oka nastřeloval ceny na jakýkoliv materiál i potvrzoval cenu těch drobných prací. Tento materiál, takhle získaný oficiálně a legálně se hned potom musel tou vrátnicí vyvézt ven.

Lidi si třeba takhle dělali kotle na ústřední vytápění. Podle výrobních výkresů, které mezi lidmi kolovaly, si takhle nechali koupit jako šrot na patřičné rozměry nastříhané tlustostěnné plechy 3 - 6 mm silné a pár dalších potřebných materiálů a doma si to potom svařili. Transformátor, se kterým se dalo svařovat a elektrody se nějak sehnaly.

J. Bruner 7.11.2020 13:26

všechno nepatřilo všem, to jsem nezažil,bylo individuální a společenské vlastnictví, dnes je to stále např.u obcí, jako veřejnopávních korporací, zkuste si dnes např.odnést kus obecního majetku, hned půjdete do chládku, prostě krádež je krádež za každého režimu

R. Polášek 7.11.2020 13:26

Teda, dnes se dost divím, že s autorem, který se v dřívějších článcích púresentoval jako antikomunista zakyslík, máme v leččems prakticky shodné názory. Třeba na 17 listopad, na chartisty, na demontáže socialistického systému. Jen podotknu, že ten socialistický systém hodně přežíval ve velkých, původně socialistických podnicích. Dokud si tyto podniky ekonomicky nehrábly na dno a potom se s nimi něco muselo dělat. V Praze tak krachl socialismus třeba s krachem ČKD, to bylo tuším 1992 , v Kladnu a Plzni třeba s krachem Stehlikovy Poldovky nebo Soudkovy Škodovky, to bylo nějak kolem roku 1997- 99, v Brně třeba s krachem Králopolské strojírny na Černém Poli, to bylo tuším 1995 a na Ostravsku to trvalo nejdéle, s přerodem OKD, Vítkovických železáren, Tatrovky v Kopřivnici, to bylo v roce 2002 - 4. Do té doby zaměstnanci těch firem, kteří v těch firmách ještě zbyli, žili defakto v pracovním a mzdovém socialismu, i když soukromě už žili v kapitalismu. O to větší otřes pak byl, když z těch velkých firem odešli a museli potom shánět práci už v nových , úplně kapitalistických firmách. I když mám tak trochu pocit, že v těch firmách původně Vítkovic, které potom ovládl ostravský podnikatekl Stehlík, tak trochu ten pracovní socialismus přežíval i dál a stal se hlavní přičinou ekonomického krachu Světlíkova impéria okolo roku 2017.

P. Sura 7.11.2020 12:53

Pane Novotný, za mě taky +1.

Jen se obávám, že Vaše obava ...."dnešní čtyřicátníci a mladší ročníky odvrhnou životní zkušenosti svých rodičů a prarodičů s komunistickou totalitou jako zbytečnou veteš, zřejmě je čeká pád .... " je spíše jistotou a ani bych se nedivil, kdyby ty ročníky měly tendence se do té nové totality aktivně zapojit. Zatím lze sledovat jejich afinitu k SZ a Pirátům .....

P. Novotný 7.11.2020 12:12

Moment, vždyť všechno patřilo všem! Takže jaké krádeže?;-D

J. Slavíček 7.11.2020 11:46

Pan autor byl duchem i prací inženýr a kromě toho vášnivý mořeplavec. S řadou jeho názorů nesouhlasím, a není mi jasné odkud čerpal znalosti (i když ne úplně přesné) o nomenklatuře KSČ.

A. Jaroš 7.11.2020 11:43

Pane Brunere , autor by ten svuj traktát mohl podstatně zkrátit, kdyby napsal pouhý seznam co všechno si v práci zfušoval a pod.

M. Pivoda 7.11.2020 11:39

Hm.

1. Kdyby autor byl duchem inženýr (nejenom dle diplomu), býval by byl musel napsat strukturovanější text. Takovým nepřehledným stylem (bez nadpisů) bývaly v té jeho době psány ruské filozofické knihy. Takže tento článek mohl být spíše nadepsán "Jedno české intelektuální potýkání se, se vzpomínkami Mrože".

2. Osobní poznámka: U počítače ZPA 600 jsem nikdy v životě nepracoval, absolvoval jsem pouze kurz programování ZPA 600. V letech 1973-1978 jsem pracoval (jako systémový analytik) u IBM 370/145. A dostal jsem se k tomu tehdy špičkovému počítači proto, protože tehdy byl změněn zákon (k výpovědní lhůtě 1, nebo 2, nebo 3 měsíce se přidávala půlroční čekací lhůta), takže vedoucí Organizace a techniky řízení (která ten počítač dostal) nemohl nabírat specialisty zvenku. Musel čerpat lidské zdroje z vniřních pracovníků podniku - a dostalo se tak i na mne, tehdy outsidera. To byl jeden z paradoxů mého života: Negativní společenský vývoj fungoval občas v můj prospěch.

3. Věcná připomínka. Nejprve citát z článku: "... To provedl až Václav Klaus st. a tím, jak rychle nahradil socialistickou ekonomiku tržní, si vysloužil nenávist chartistů, ..." Vězte, že návrat české ekonomiky do stavu, ve kterém se nacházely západní státy představoval inovaci jen velmi nízkého řádu (bez ohledu na to, že to rozčilovalo Chartisty 77). Za hlubší komentář by ale určitě stálo někdejší rozdělení Československa na dva samostatné státy, aniž by se tehdy někdo z vůdčích politiků býval byl ptal na názor občanů toho původního státu. Rozdělením státu Českoslovenko "silnými samci" určitě nebyly napodobeny principy západních demokratických států.

P. Novotný 7.11.2020 11:38

Mám obavy, že jste z toho příspěvku asi nic nepochopil. Ostatně jak trefně autor předpokládal.

J. Jurax 7.11.2020 11:08

Optimismus je opium lidstva ... © Milan Kundera, Žert ... :-)

J. Jurax 7.11.2020 11:05

Nepracoval?

Ty počítače se udržovaly v provozu samy?

Asi tu dobu nepamatujete ... já ano, a pracoval jsem jako programátor u těch počítačů ...

J. Jurax 7.11.2020 10:58

Moudře napsáno.

M. Rozbořil 7.11.2020 10:09

Kéž by se nad sebou a svými postoji za totáče zamyslelo co nejvíce lidí. A těm, kteří to nezažili, lze tiše závidět, poradit si většinou nenechají.

H. Rybnická 7.11.2020 9:48

Pane autore vynikající dokumentace. Chápu také obavy z budoucnosti které ovšem nesdílím. Ale to by bylo na delší diskuzi.

T. Zlesa 7.11.2020 9:38

Ach jo, kdyby mě autor nejmenoval, asi už bych mlčel :-). A proto zde musím opět připomenout svůj pohled na "...potýkání s ... "- autor projel komunismem jako nůž máslem. V tomto díle popsal svoji luxusní práci, kterou mu mohly tisíce jiných jenom závidět. Pravda, chodil na noční. Znal jsem desítky inženýrů, kteří také chodili na noční a museli se po směně sprchovat, aby vypadali jako lidi. Nebrali to jako trest. Něco si ufušovat nebylo v jejich možnostech. Dnes se tomu správně říká - okrást zaměstnavatele (o materiál, o pracovní čas). Asi to byl úskok... :-)

Mrzí mě jen, že se autor snížil k vkládání mi do hlavy nějakých nepřátelských myšlenek. Rv

J. Bruner 7.11.2020 8:58

zdali byste souhlasil (a ještě ho adoroval) se zlodějem, který vás okrade, nebo byste letěl honem na policii?

J. Nevrkla 7.11.2020 8:44

Myslím, že to na západě spěje k totalite docela rychle. Před pár dny po terorismu ve Vídni vyjádřil v našich médiích jeden český Vídeňak svůj velmi kriticky názor na jejich situaci s muslimy. Tam že by si to netroufl veřejně říct, protože už by letěl ze zaměstnání a byl by všude ostouzen. A jak to asi bude vypadat v Americe za Bidena? Chmurna představa.

S. Tomáš 7.11.2020 8:34

Dlouhé a nesouvisle popsané zážitky jednoho z několika milionů lidí, kteří vládu komunistů zažili. Pokudprostý občan nějakou změnu chtěl, tak to bylo dostatek zboží v obchodech a možnost podívat se za hranice, nikoli hádky politiků. O změnu režimu se nezasloužila Charta77, ale Gorbačov, který nehodlal kvůli táboru míru a socializmu bojovat ve hvězdných válkách. Gorbačov už při návštěvě Prahy v dubnu 1987 čs. komunisty ujistil, že je chránit nebude. Opakovalo se to v Moskvě 6. listopadu, načež uražená delegace KSČ opustila oslavu VŘSR. Následovalo nahrazení Husáka neškodným Jakešem. Teprv potom se dostali ke slovu chartisté, kteří vytušili, že komunisté bez mocného ochránce si konfrontaci nedovolí.

L. Caslavka 7.11.2020 8:34

Mroz je moje krevni skupina... R^ Zili jsme podle hesla: Kdo nekrade /nebo nefusuje/ kazdou hodinu, okrada svoji rodinu... :-)

J. Bruner 7.11.2020 7:19

nebyli jsme si predstaveni a ani si netykame, vidim vztahy mezi lidmi jinak nez vy a nikdy nebudu souhlasit s adoraci zlodejny, apropos vas priklad je v mem pripade zcela mimo misu

R. Lávička 7.11.2020 7:07

Ty jsi přesně ten o kterých autor píše. Jsi jako můj kolega z práce. Ten řekl že kdyby mu stát dál pistoli a nařídil zastřelit každého bez roušky že by to udělal. Po otázce proč, protože o rozkazech se nepřemýšlí.

Autor 1+

J. Bruner 7.11.2020 6:25

pan autor se oslavuje za to, ze nepracoval a z tovarniho si prikradal. Co by na to rekl soukromy majitel

L. Písařík 7.11.2020 6:06

Dobré, dobré pro nás pamětníky. Ale snad si nemyslíte, že dnešní mladí, 20-30, se budou zabývat tím, co se stalo, než přišli na svět. Obávám se, že nikoliv.

L. Velisek 7.11.2020 3:02

R^