21.10.2020 | Svátek má Brigita


Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 17.10.2020 20:14

Do roku 1968 jsem potkal jen málo komunistů z osobního politického přesvědčení. Ano, skutečně takoví lidé existovali - zejména ti, kteří osobně pamatovali 2. světovou válku a velkou ekonomickou krizi. Více bylo ale už tehdy členů strany KSČ spíše jen ze strachu, nikoliv z přesvědčení. Potírání náboženství rovněž zabránilo mnohým lidem do strany KSČ vstoupit. V tomto směru byl účelový kubánský komunista Fidel Castro chytřejší a prozřetelnější.

Po roce 1968 členové z KSČ z přesvědčení se stali jen místní kuriozitou. Ano, i takového člověka jsem potkal po roku 1989 - a měli jsme spolu zajímavou diskuzi. Ze strany KSČ se tehdy nutně stala taková účelová mafie. Do strany KSČ se také dostávali jedinci i přes povinnou korupci, takže to členství bylo morálně svaleno už od samotného počátku.

Tím ale zde vůbec netvrdím, že ostatní občané byli okamžitě pro tzv. český kapitalismus. Ano, občané chtěli něco funkčnějšího, ale také spravedlivějšího. Hodně jim vadilo technologické zaostávání socialismu se Západem. Například prodejní katalogy z Německa se půjčovaly jako velmi cenná literatura.

Nejzajímavějším případem byli vyškrtnutí z KSČ (z různých důvodů, nejen politických!), kteří po roce 1968 obnovali zrušenou organizaci SČSP, a přitom se jim zpět do strany KSČ vrátit nepodařilo - tedy do listopadu 1989. Takže po listopadu 1989 žádali o odškodnění a rehabilitaci. Ha Ha. Ha. O tom ale čeští historici zatím psát nemohou. Historie musí počkat.

V. Kučer 18.10.2020 10:09

Do KSČ se po roku 69 vstupovalo z pragmatických důvodů, kariéra, dostat děti na školu nebo tam vstoupili dříve a báli se vystoupit. I mistr ve fabrice musel být ve straně. V podniku kde jsem pracoval se tím komunisté ani netajili. Ti kovaní byli všeobecně opovrhováni.

M. Pivoda 18.10.2020 11:55

Poučení pro mladou generaci z naší historie by mohlo být možná formulováno následovně: Aby se lidé nepokoušeli (i v budoucnosti) o realizaci příliš dlouhodobých projektů. Tzn. neplánovat projekty, jejichž realizace radikálně zasahuje do další generace lidí.

Proč? Ta další, mladší generace, totiž, může mít už již jiný hodnotový systém, který té další generaci nedovolí původní dlouhodobý projekt (minulé lidské generace) zrealizovat.

Minulé úsilí o dosažení budoucí "komunistické" společnosti mělo možná i ušlechtilý základ (nejen mstu za prokazatelné křivdy kapitalismu), ale další generace lidí o ten projekt již neměla zájem. Navíc, dnes již víme, že bez zásahu do lidské genetické informace, nelze lidi zbavit vrozené soutěživosti (což vylučuje jen a jen lásku a komunistickou spolupráci). Technologicky ten cílený zásah do genetiky bude možná již v dohledné době proveditelný, ale je příliš riskantní na domyšlení všech možných budoucích důsledků.

Vychcané Pepíky je ale třeba stíhat v jakékoliv generaci. Jinak nic pořádného nelze vytvořit.

A. Nový 18.10.2020 12:17

Vychcané Pepíky je ale třeba stíhat v jakékoliv generaci. Napsal vychcaný Pepík, agent StB "Akát".;-D

M. Pivoda 18.10.2020 13:28

To jsou právě ta negativa demokracie, která zaručuje neozmezenou svobodu slova. Komukoliv kdekoliv.

U soudu by A. Novému (na jeho oblíbené téma o agentovi Agátovi) snadno zavřeli hubu. Jenže A. Nový dnes žádný další argument už nemá, takže se musí vracet velmi velmi hluboko do minulosti, bez znalosti tehdejšího kontextu.

Zajímavé by určitě bylo znát pravou identitu diskutujícího A. Nového. Zřejmě zde pod pseudonymem vystupuje na NP jako vychcaný typický český Pepík. Ale to je právě ta daň, kterou platíme za svobodu slova. Takže se s tím nedá nic dělat.

M. Pivoda 18.10.2020 13:33

Spekuluji, že zde mohl ožít Karel Šebesta, který se dříve zde v diskuzi na NP skrýval jako Milan Prokop. Tomu také dlouhodobě učaroval název "agent Agát".

M. Pivoda 18.10.2020 15:02

Karel Šebesta (také pod pseudonymem Milan Prokop, Staronový) zatím nezdechnul na koronavirus, takže můžeme očekávat, že zde (na Neviditelném psovi) bude svinit ještě hodně dlouho.

Ano, přiznejte si: Právě takoví jsou reprezentanti české polistopadové demokracie v Česku. Stručně: Stejní parchanti jako komunisté!!! Nedělejte si o nich iluze, prosím, o jejich údajné morální čistotě.

Toto téma zde předhazuji jako další možné téma pro dnes povoleného autora "Mrože", až se jeho sepisování české historie posune za listopad 1989.

A. Nový 18.10.2020 17:44

Spekulujte dál, blboučká IU.