30.5.2023 | Svátek má Ferdinand


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Richard III. 5.4.2008 15:06

Komu odpovídají novináři?

Velmi dobrý popis stavu, jenže cestu z kola ven neukazuje. Rozhodně to nebude vzájemné porozumění mezi politiky a novináři. Ona totiž mezi nim existuje shoda, je ale daná ideologií, kterou přijme ten či onen novinář za svou. Podle ní pak preferuje své favority a pomlouvá ty druhé.

Domnívám se, že existuje jen jediná cesta kterou je tvrdý a rychlý postih média za uveřejnění lži, pomluvy či prokazatelně zkreslené informace. Vím, že novináři budou ječet něco o svobodě, ale když svoji nynější prakticky bezbřehou svobodu zneužívají, což se děje dnes a denně, nemají na ni právo. Je tedy nutné, aby jim někdo stanovil meze a ten někdo musí být majitel, který doplatí na neserioznost svých zaměstnanců.

Jak má takový zákon vypadat sám nevím. Já však nejsem novinář ani politik, jen občan, který vidí nepravosti jak u politiků, tak u novinářů, kde jsou doposud zcela beztrestné. A to je pro mne nepřijatelné.

Karel 5.4.2008 7:47

Dobře si to na Slovensku zavedli

Autor článku se znaží sugerovat (... žádný zákon ...), že novináří jsou ideální bytosti, objektivní, nestranné atd. Bez velkého teoretizování je evidentní, že tomu tak není. Jsou to normální zaměstnanci, nepříliš inteligentní, vykonávající pracovní činnost podle pokynů zaměstnavatele, potažmo majitele firmy. Skoro všechny u nás vycházející noviny patří německým majitelům a novináři tedy musí psát v jejich prospěch - proč by si jinak dotyční majitelé ty noviny kupovali? Kdo by si nešiml těch prosudeťáckých článků v Lidových novinách, Mladé frontě atd.? Samozřejmě není třeba nařizovat, co psát - stačí si vybrat vhodné lidi.

Sdělovací prostředky mají výjimečné postavení a velkou moc, musí tedy nést odpovídající velikou zodpovědnost. Jinými slovy právo na přiměřenou odpověď považuji za naprosto přirozený regulační mechanismus a očekávám, že něco podobného bude přijato i u nás.