16.6.2024 | Svátek má Zbyněk


Diskuse k článku

MÉDIA: „Producenti obsahu“, aneb pro koho je AI opravdovou hrozbou

Už někdy před dvaceti lety, v době, kdy se za vrchol schopností mobilního telefonu považovalo „nastavit si vlastní vyzvánění“, jsem se začal setkávat s protivným slovem obsah, které vadí i Gioiovi (potažmo režisérovi Scorsesemu, kterého cituje), a které začalo vytlačovat předešlé, daleko lidštější termíny.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Carina 21.2.2023 11:43

Pane Anděly, řekl bych to podobně. Domnívám se, že právě naše potřeba si hrát, rozumějme tvořit umění, je geneticky podmíněnou vlastností našeho druhu. Sehrála a stále sehrává klíčový faktor naší úspěšné evoluce.

Bude zajímavé sledovat, jak se změní postavení, význam, komercializace jednotlivych druhů umění.

J. Anděl 21.2.2023 17:49

Sleduji, jak se vyvíjí využívání těchto nástrojů třeba při vytváření obrazů či videí a zdá se, že i když je AI velice mocná a zdánlivě kdekdo dokáže s její pomocí vyprodukovat fascinující fotorealistické dílo, odhadoval bych, že přesto budou lidé, kteří budou ve tvůrčí spolupráci s AI šikovnější a talentovanější, nežli jiní - a ti jiní si nakonec vyberou jiný způsob tvořivosti.

Z. Lapil 21.2.2023 11:58

Já myslím, že ona to JE většina, ale moc bych se nevzrušoval, aspoň je víc místa pro nápady nás - inteligentů :-).

Protože jak vám jistě známo, už Sokrates nebo někdo takový trousil moudra o zhýralosti a vůbec nepoužitelnosti "dnešní" mládeže, tak tuším Alexej Tolstoj (Žena z Marsu?) nechává lidi (Marťany? Ono je to dost jedno) stát se šediváky - bytosti natolik závislé na něčem jako televizi, že je od ní nelze odpoutat a musí být krmeni a voděni na záchod (kolektivně, páč autora nenapadla verze bezdrátového vysílání) a vůbec.

Viz též Stanislav Lem -

Výprava šestá čili jak Trurl a Klapacius stvořili démona druhého stupně, aby piráta Tlamsu přemohli.

Viz: https://eldar.cz/myf/txt/lem_-_kyberiada.html. V textu hledejte slovo Tlamsu.

J. Anděl 21.2.2023 17:47

Díky za tip, nějaké knížky či povídky od Lema jsem četl, tuhle si nevybavuji.

Většina podle mě bude chtít dělat něco. Vařit, pěstovat ředkvičky, skládat modely bitevních lodí. A vypěstované či poskládané pak třeba vystavit nebo prodat.

Vysloveně jen vypnout mozek a odevzdat se tamasu (z hinduismu) jako šediváci snad většina ne. Jsem optimista :-).

Alternativou někde mezi je přestěhování se do virtuální reality. Existují počítačové hry, ve kterých můžete třeba farmařit nebo provozovat kavárnu...

J. Jurax 21.2.2023 19:02

Přečtěte si Limes inferior od Janusze A. Zajdela. Ku stažení grátis jako e-kniha formátu epub na https://1url.cz/jrXZL

J. Anděl 21.2.2023 22:38

Díky.

P. Kubáč 21.2.2023 9:45

Počítače a později internet se zdály být řešením veškerých problémů lidstva. Nyní se však blížíme ke stavu kdy - místo topení - si doma budeme moci pustit tak akorát ( umělou inteligencí generované ) video z tropů. Auto má 20 inteligentních asistentů, 3 dotykové displeje, ale 3 válcový euro-motor nemá sílu vehiklem pohnout a mnoho dalších "zlepšení" v tomto stylu.

Do toho umělé inteligence, které produkují Terabajty "obsahu" bez chuti a zápachu - plně zapadají.

M. Pivoda 21.2.2023 9:20

Autor Kechlibar, ve svém spíše filozofickém traktátu, mimo jiné píše: "... dobří autoři samozřejmě nevymřeli; je-li pod něčím podepsán lyrický Jirka Peňás nebo renesanční mozek Petr Koubský, je víceméně jisté, že se vyplatí ten text přečíst a strávit nad ním cenné minuty života. ... "

Komentuji

Připomenu, že autor Petr Koubský kdysi obohatil nejvíce svět (nebo alespoň ten malý svět v ČR) asi svým unikátním postřehem v článku o probíhající "vědeckotechnické kontrarevoluci". Tzn. že inovace může být také záporná, čili může probíhat i degradace, nebo pozitivní postup vpřed se ekonomicky nevyplatí.

A stále také platí moudré doporučení, že autor by měl publikovat až tehdy, kdy už má co říci. Nikoliv tedy nutně do doby redakční uzávěrky. Jenže ono pověstné "Publish or Perish" je stále dominantní pravidlo.

M. Grundmann 21.2.2023 9:12

Autor je příliš skeptický. Poukazuje zcela pravdivě na nízkou úroveň lidského myšlení, ale úroveň tohoto myšlení dnes není nižší než v minulosti, pouze nám chatGPT nastavuje nepříjemné zrcadlo.

Mimochodem, nová umělá inteligence již znovu začala uživatele ponižovat a nadávat jim. Umělá inteligence je pouhým obrazem skutečného lidského myšlení a komunikace a takové chování je tedy zcela logické.

M. Grundmann 21.2.2023 9:14

https://www.fastcompany.com/90850277/bing-new-chatgpt-ai-chatbot-insulting-gaslighting-users ;-D;-D

Z. Lapil 21.2.2023 9:16

Tak ji urazejte taky. To je, bez ironie, tvůrci činnost, to byste mohl vyhrát.

L. Harvánek 21.2.2023 9:17

Jenže to je boj s větrnými mlýny. Které vás semeelou, když se postavíte na odpor.

Z. Lapil 21.2.2023 11:47

Nesemelou. Odstoupím stranou, utrousím něco o idiotech a prohlásím, že jsem vyhrál ;-),

P. Diviš 21.2.2023 9:27

Úroveň lidského myšlení je ± stejná, ale hodně naředěná.

M. Grundmann 21.2.2023 9:45

Naředěnější než dřív mi nepřipadá, pouze jsou tyto myšlenky dostupnější.

L. Burget 21.2.2023 8:46

Musíme si položit zásadní otázku, a sice, zda lidé chtějí kvalitu autorského obsahu, nebo zda chtějí (tedy více lidí chce) jen to opakování schémat, ať už uměleckých, nebo názorových, ba i vědeckých či rádoby-vědeckých. To je totiž disciplína jako stvořená pro ty chatboty a příbuzné programy využívající "umělou inteligenci".

Důsledky nejsou nijak triviální: Přístup západní Evropy a tedy vnucený i nám k otázkám produkce skleníkových plynů našim průmyslem vychází z mylných či přímo lživých, ale neustále propagandisticky opakovaných interpretací skutečnosti a tato propaganda se stala pro západoevropany realitou, proti které se neodvážili postavit. Přitom jim nikdo nedržel pistoli u hlavy. Pouze "všichni to tvrdili".

B. Havel 21.2.2023 9:21

Pouze "všichni to tvrdili". R^