12.4.2021 | Svátek má Julius


MÉDIA: Lži a polopravdy jako nástroj manipulace

17.8.2017

Titulní strana Hospodářských novin: „Akce bělošských extremistů vyvolala v USA odpor“.

Cit.: „Nejméně tři lidé zemřeli při nepokojích způsobených akcemi bělošských extremistů v americké Virginii.
Do davu na sobotní protirasistické demonstraci najelo auto, které zabilo ženu, dva policisté pak zemřeli při pádu vrtulníku. První střety vypukly už v pátek a zopakovaly se i o den později poté, co několik tisíc stoupenců nadvlády bílé rasy na protest proti odstraňování konfederačních symbolů z doby americké občanské války vyrazilo do městského parku. Jejich početní odpůrci je však nechtěli nechat vykřikovat rasistická hesla a došlo na násilí. Guvernér Virginie vyhlásil mimořádný stav, proti násilnostem protestovali i lidé v jiných částech USA. Kritiku sklidil také prezident Donald Trump, že za původce nepokojů neoznačil právě bělošské extremisty.“

Tohle je dokonalá ukázka manipulativního psaní. Z jiných zdrojů vím, že lidé, kteří se v tom parku sešli už v pátek, protestovali proti ničení a odstraňování soch hrdinů občanské války. To je navíc v USA, tuším od roku 2015, zakázáno zákonem. Kromě toho se tato válka odehrála před více než 150 lety. A teď k tomu článku. Pokusme se zrekonstruovat pravděpodobný průběh události na základě informací, které v článku jsou.

V pátek se v městském parku schází několik tisíc občanů, kteří protestují proti porušování zákona a poškozování a odstraňování soch. Jsou v parku, nechystají se tedy ani zapalovat auta, ani rabovat obchody. Jaké projevy zazněly, to nevíme. Možnost vytvořit si vlastní úsudek je pro jistotu nahrazena hotovým názorem. Lidé, kteří v souladu s demokratickými pravidly (svobodou shromažďování a svobodou projevu) vyjadřují své přesvědčení, jsou napadeni. Útočníci se snaží násilně je umlčet. V sobotu se situace opakuje a zasahuje policie. Z neznámých důvodů se zřítí policejní vrtulník a jeho posádka zahyne. Do davu útočících najíždí autem mladý muž s problematickou minulostí, jedna žena umírá a další lidé jsou zraněni.

Z článku v HN je nepochybně jasné, že za všechno, včetně smrti policistů, mohou bělošští rasisté. Jenže alternativní příběh založený na stejných zveřejněných konkrétních údajích je jiný. A tak zůstává řada otázek:

1. Co vlastně svolavatelé protestu říkali, když jsou označováni za rasisty?
2. Proč policie, pokud organizátoři porušili zákony, protest neukončila?
3. Proč policie nezakročila proti násilníkům, kteří protestující napadli?
4. Proč v článku není konkrétně uvedeno, že protestující nesouhlasili s odstraněním jezdecké sochy generála Lee (vrchní velitel armády Konfederace) a zničení sochy „Vojáka v šedém“ (uniforma Konfederace), které jsou chráněné zákonem?
5. Proč nejsou uvedeny žádné podrobnosti o incidentu s autem? Dá se považovat za úmyslnou snahu zabíjet, nebo se řidič pokoušel uprchnout z obklíčení davem, který ho chtěl lynčovat?
6. Proč se spojuje smrt po srážce autem a pád vrtulníku a naznačuje se, že viníkem všech tří úmrtí jsou odpůrci ničení soch?

Bože, zachovej mi rozum.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.