29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


MÉDIA: Lži a polopravdy jako nástroj manipulace

17.8.2017

Titulní strana Hospodářských novin: „Akce bělošských extremistů vyvolala v USA odpor“.

Cit.: „Nejméně tři lidé zemřeli při nepokojích způsobených akcemi bělošských extremistů v americké Virginii.
Do davu na sobotní protirasistické demonstraci najelo auto, které zabilo ženu, dva policisté pak zemřeli při pádu vrtulníku. První střety vypukly už v pátek a zopakovaly se i o den později poté, co několik tisíc stoupenců nadvlády bílé rasy na protest proti odstraňování konfederačních symbolů z doby americké občanské války vyrazilo do městského parku. Jejich početní odpůrci je však nechtěli nechat vykřikovat rasistická hesla a došlo na násilí. Guvernér Virginie vyhlásil mimořádný stav, proti násilnostem protestovali i lidé v jiných částech USA. Kritiku sklidil také prezident Donald Trump, že za původce nepokojů neoznačil právě bělošské extremisty.“

Tohle je dokonalá ukázka manipulativního psaní. Z jiných zdrojů vím, že lidé, kteří se v tom parku sešli už v pátek, protestovali proti ničení a odstraňování soch hrdinů občanské války. To je navíc v USA, tuším od roku 2015, zakázáno zákonem. Kromě toho se tato válka odehrála před více než 150 lety. A teď k tomu článku. Pokusme se zrekonstruovat pravděpodobný průběh události na základě informací, které v článku jsou.

V pátek se v městském parku schází několik tisíc občanů, kteří protestují proti porušování zákona a poškozování a odstraňování soch. Jsou v parku, nechystají se tedy ani zapalovat auta, ani rabovat obchody. Jaké projevy zazněly, to nevíme. Možnost vytvořit si vlastní úsudek je pro jistotu nahrazena hotovým názorem. Lidé, kteří v souladu s demokratickými pravidly (svobodou shromažďování a svobodou projevu) vyjadřují své přesvědčení, jsou napadeni. Útočníci se snaží násilně je umlčet. V sobotu se situace opakuje a zasahuje policie. Z neznámých důvodů se zřítí policejní vrtulník a jeho posádka zahyne. Do davu útočících najíždí autem mladý muž s problematickou minulostí, jedna žena umírá a další lidé jsou zraněni.

Z článku v HN je nepochybně jasné, že za všechno, včetně smrti policistů, mohou bělošští rasisté. Jenže alternativní příběh založený na stejných zveřejněných konkrétních údajích je jiný. A tak zůstává řada otázek:

1. Co vlastně svolavatelé protestu říkali, když jsou označováni za rasisty?
2. Proč policie, pokud organizátoři porušili zákony, protest neukončila?
3. Proč policie nezakročila proti násilníkům, kteří protestující napadli?
4. Proč v článku není konkrétně uvedeno, že protestující nesouhlasili s odstraněním jezdecké sochy generála Lee (vrchní velitel armády Konfederace) a zničení sochy „Vojáka v šedém“ (uniforma Konfederace), které jsou chráněné zákonem?
5. Proč nejsou uvedeny žádné podrobnosti o incidentu s autem? Dá se považovat za úmyslnou snahu zabíjet, nebo se řidič pokoušel uprchnout z obklíčení davem, který ho chtěl lynčovat?
6. Proč se spojuje smrt po srážce autem a pád vrtulníku a naznačuje se, že viníkem všech tří úmrtí jsou odpůrci ničení soch?

Bože, zachovej mi rozum.