2.6.2020 | Svátek má JarmilDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


MÉDIA: Kissinger o Pražském jaruŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 19, poslední: 19.9.2018 0:29, přehled diskusí

Dobre prispevky ctenaru.:
Autor: J. Chodur Datum: 19.9.2018 0:29

Tohle se mi jeste nestalo. Precetl jsem si clanek a vsechny predchazejici prispevky a poprve jsou prispevky systematicky az na par vyjimek zajimavejsi a snad moudrejsi nez samotny clanek. Sleduji Psa od zalozeni - temer. To co vidim, jak se uroven mysleni ctenaru vyviji me naplnuje optimizmem.

Nevim jestli Kisinger rekl co se v clanku uvadi ale bez ohledu na to - recene dava naprosty smysl. Navic, co udelalo Ceskoslovensko pro USA aby USA citilo aspon maly moralni impuls? Na zaklade ceho mela Amerika CSSR pomoci, kdyz vetsina obcanu nekde kolem 95% se jevila aspon oficialne anti-americky. Takze ta otazka samotna je smesne naivni. USA by Ceskoslovenku mohla pomoci pouze pokud by to bylo v zajmu USA a pokud by to bylo vubec mozne bez riskovani nuklearni valky, urcite je ted v Cesku vic lidi nez driv, kteri dokazou strizlive uvazovat a chapou to.

Mimochodem, Kisinger je docela problematicky v ocich vetsiny americanu. Vietnam a pro-cinska politika zdaleka nedopadly dobre tak jak se ocekavalo a s tim pohasl respekt k jeho uvazovani. Kazda politika ktera vypada atraktivne kdyz se implementuje ma tendenci zestarnout a atraktivnost prestava byt definujicim rysem.

K tomu prazskemu jaru, clanek a ctenari nejak minuli dulezity motiv Dubceka, slovensky nacionalismus a vytvoreni federativniho usporadani republiky a o to Dubcekovi slo, jinak byl verny komunista. V te dobe si netroufal usilovat o naproste rozdeleni Ceskoslovenska, mozna ani nechtel. Federace byla pro slovaky vyhodnejsi financne a co se moci tyce, kontrolovat ceske zeme take nebyla pro slovaka k zahozeni. Premyslim jak jsem blizko pravde. Jsem rad, ze ma Slovensko svou zem, je to lepsi a zdravejsi pro cesko-slovenske vztahy, absolutne se klanim Vaclavu Klausovi, ze veci videl jasne a bez slabomyslnych emoci. Rozdeleni bylo velmi moudre a zdrave pro obe zeme. Veci neskoncili tak jako v Jugoslavii a osobne jsem si jisty, ze kazda zeme by byla schopna brutality, jakou jsme videli v Jugoslavii.

Neverim, ze :
Autor: J. Lancik Datum: 15.9.2018 20:18

H. Kissinger neco takoveho vubec rekl a P. Kopecky spolehlivy dukaz (video nabo audio zaznam) neuvadi. Navic k takove soutezi mezi soukromym se spolecne vlastnenym podnikanim uz doslo. Bylo v Izraeli, kratce po jeho vyhlaseni nezavislosti. Kibuc v teto soutezi krachoval jeden za druhym atd. Kissinger o tom nepochybne dobre vedel, uz proto, ze sam je zidovskeho puvodu. Proto Kopeckemu neverim.

Přesné vyjádření H. Kissingera. Plus české poučení.:
Autor: M. Pivoda Datum: 15.9.2018 19:29

Henry Kissinger mi na otázku, proč nám Američané nijak nepomohli, odpověděl třemi důvody: za prvé dodržovali jaltskou dohodu o sférách vlivu. Za druhé pro amerického prezidenta bylo důležitější, aby se uskutečnila, bez ohledu na vše, jeho cesta do Moskvy k jednáním o jaderných zbraních. A za třetí si vůbec nepřáli, aby Pražské jaro ‚zvítězilo‘ a prokázalo přednosti ‚socialismu s lidskou tváří‘. Pro ně naopak bylo podstatné, aby socialismus vůči kapitalismu neprokázal žádné své kvality.“

Ohledně třetího Kissingerova důvodu: Nový systém musí být ekonomicky produktivnější, a tedy kokurenceschopnější než starý systém. Toto nedokázal socialismus ani s lidskou tváří, ani socialismus bez lidské tváře.

Druh vlastnictví výrobních prostředků je až druhotné kritérium úspěchu společenského systému. Například 90% americké firmy Lincoln Electric Co. bylo vlastněno zaměstnaci - a tato firma podávala dvakrát tak větší výkon než srovnatelné firmy v jejím odvětví (elektrických svářeček). Případovou studii o firmě Lincoln napsala Harvadská škola byznysu. Takže nenapsal to žádný břídil.

Kolektivní vlastnictví se nepodařilo realizovat během české kuponové privatizace po roce 1989. Proč? Tehdy nebyla cílem vyšší produktivita české ekonomiky ale překabátění českých komunistů na české kapitalisty. Proto také Sametová revoluce proběhla tak hladce. O této skutečnosti se čeští historici stále stydí psát. Nedostali by grant na takový výzkum od překabátěných komunistů.

Re: Přesné vyjádření H. Kissingera. Plus české poučení.:
Autor: V. Kotas Datum: 16.9.2018 6:51

K poslednímu odstavci jen dovětek - kolektivní vlastnictví by nedovolilo likvidaci podniků, jejich prodej zahraničním majitelům a jejich případnou následnou likvidaci ( jako konkurenta ). A vlastně vytvoření z ČR kolonie, pro původní státy EU.

Re: Přesné vyjádření H. Kissingera. Plus české poučení.:
Autor: V. Kotas Datum: 16.9.2018 6:56

A druh vlastnictví ? Už Baťa měl systém, kdy se na zisku firmy podílel každý zaměstnanec = spolupracovník Bati, jak sám říkával.

:
Autor: J. Jurax Datum: 15.9.2018 18:05

Ehm ... ale to, co tu po ČT autor žádal je obecně známo všem, co tu dobu zažili ve věku aspoň pubertálním a všem, které to zajímá. A koho to nezajímá, ten stejně přepne na Ulici ...

Úkol splněn.:
Autor: F. Navr8til Datum: 15.9.2018 17:13

Sovětský svaz měl od USA souhlas s rozmístěním vojenského kontingentu v Československu, ale komunisté v čele s Antonínem Novotným se tomu bránili, protože chápali, že takový krok znamená konec idealizování komunismu. ÚV KSSS tedy postupoval v následujících krocích: 1. Odstranění Novotného. 2. Instalování Dubčeka, který byl vychován v SSSR, kam se rodiče vystěhovali v rámci Interhelpa. 3. Obvinění z kontrarevoluce a nečinnosti, obsazení Československa. 4. Odstranění Dubčeka a podepsání smlouvy o dočasném pobytu Střední skupiny vojsk.

Re: Úkol splněn.:
Autor: V. Kotas Datum: 15.9.2018 17:56

A splněno bylo do puntíku.

Pro některé z nás :
Autor: F. Kusák Datum: 15.9.2018 12:25

nejsou tyto informace nové a už v době invaze států VS o tom někteří diplomaté a politici dobře věděli. Proto československá vláda nic nedělala (a ani nemohla) a vlády vybraných západních států byly SSSR informovány s předstihem. Invaze a normalizace poměrů byly dvě různé věci a normalizátoři jen využili situace. Samozřejmě, že to pohlavárům v komunistických zemích vyhovovalo. Jsem ale přesvědčen, že kdyby naši tehdejší představitelé jednali s Brežněvem rafinovaněji, nemusela nastat tak tuhá normalizace. Ale to je všechno "kdyby". Význam "Pražského jara" byl důležitý pro nás, kteří jsme tu dobu žili, ale z historického hlediska to byla bezvýznamná událost a nevím, proč by si ji dnešní mladí měli vlastně připomínat.

Kissinger měl pravdu:
Autor: S. Šporková Datum: 15.9.2018 10:14

Pdole mě měl Kissinger pravdu. Jednak byla důležitější záchrana celého světa před sovětským jaderným šílenstvím, ale hlavně byla pravda to o případném úspěchu socíku s tzv. lidskou tváří. Protože pak bychom možná dodnes žili v socialismu jugoslávského typu - tedy v trochu lepší dostupnosti zboží - o všem bez skutečné svobody

ředkvička:
Autor: J. Lukavsky Datum: 15.9.2018 9:24

"aby Pražské jaro ‚zvítězilo‘ a prokázalo přednosti ‚socialismu s lidskou tváří‘"

No jde o to, zda je možné zkřížit socializmus s lidskou tváří. Oni ti kříženci obvykle nejsou životaschopní a minimálně nejsou plodní. Prostě úplně všechno se vším nepasuje dohromady. Pokud povolíme soukromé vlastnictví výrobních prostředků - tak holt nemáme socializmus. Může se to tak tvářit, ale je to jen makeup, např. NDR - navrch rudé, uvnitř bílé, jako ředkvička. J.L.

Re: ředkvička:
Autor: V. Kotas Datum: 15.9.2018 10:10

Kříženci/pouliční směska, je nejodolnější, nepřešlechtěná. Co se nyní stalo panstvu v Bruselu, EU.

Re: ředkvička:
Autor: J. Lukavsky Datum: 15.9.2018 16:05

No ten socík s lidskou tváří by byl něco jako kříženec kozy a motejla. měl by lítat. dojit a mektat. Pouliční směsta je pořád jen kříženec psů. S kočkou nebo krávou by to nešlo.

J.L. end

Re: ředkvička:
Autor: V. Kotas Datum: 15.9.2018 17:59

Prali se mezi sebou jenom komunisti.

Re: ředkvička:
Autor: P. Grigar Datum: 16.9.2018 10:26

.. jenže chtěli křížit kočku se psem tak, aby výsledek vypadal na pohled jako jeden z rodičů, ale měl vlastnosti i od toho druhého.

Souhlas :
Autor: J. Kanioková Datum: 16.9.2018 18:05

Byla to pomoc komunistů komunistům. O tom nemůže :
Autor: K. Janyška Datum: 15.9.2018 9:06

být pochyb. O tom, že to jsou zločinci z podstaty všichni však také ne... Dzp.

Uváděné věci, nelze od současného :
Autor: V. Kotas Datum: 15.9.2018 5:43

personálního obsazení ČT, nelze očekávat. Na to tam musí být jiné osazenstvo. Doufám, že po brzkých volbách, na tom začne parlament pracovat, konečně.

Re: Uváděné věci, nelze od současného :
Autor: P. Grigar Datum: 15.9.2018 10:13

.. a co se změní? Zase si je někdo koupí...