Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

MÉDIA: Kant, větrníky a oteplování

Nedávno proběhla tiskem pod titulkem Závěry expertů: Větrné elektrárny oteplují zemi zpráva o tom, že lopatky větrných elektráren víří povětří tak podivným způsobem, že výsledkem je růst globálního oteplování.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
BR

B. Rybák

31. 5. 2012 11:21
Na "skleníkový efekt" asi autor nevěří

Zachycováním infračerveného záření "skleníkovými plyny" se ohřívají (především) spodní vrstvy atmosféry (její teplota ve dne s výškou klesá). Promícháváním vrstev vzduchu větrníkem, se tedy logicky (lokálně) narušuje skleníkový efekt (ten je ale víc narušován termickými proudy v atmosféře). V noci se toto proudění zastaví (protože nejchladněji je při zemi) a lokální tepelný efekt promíchávání "větrníky" je silnější (a to je to, co bylo zjištěno a o čem se diskutovalo).

Ona i představa, že energie, kterou přírodě "ukradneme" jí nikdy nikde nebude chybět poněkud připomíná perpetum mobile. Zvlášť když si uvědomíme, že zemské klima patří k "chaotickým systémům" v němž se uplatňuje např. i t.zv. efekt "motýlích křídel".

0 0
možnosti
AB

A. Bocek

30. 5. 2012 7:44
Český primát !

Uvažovaná měsíční " slapová " elektrárna. jejíž vybudování se zvažuje na přehradní nádrži Slapy, bude jedinou unikátní  vnitozemskou elektrárnou na světě. Nutnou podmínkou jejího vzniku je uzákonit na 20 let povinnou výkupní cenu z této elektrárny na 99 Kč/kWh . Dle některých zákonodárců je tato legislativní změna " průchozí " a tento technický unikát nám za to stojí.

0 0
možnosti
BU

B. Uhlich

30. 5. 2012 0:28
Nejsem si, zda jste to citoval správně...

..já jsem to, o těch větrných elektrárnách četl a nešlo v původním textu o žádné promíchávání vzduchu, ale o jednoduchou úvahu, kdy údajně existují studie, které potvrzují určité změny klimatu v bezprostředních oblastech "za elektrárnami", kdy evidentně vinou ztráty pohybové energie - větry vanou méně a např. srážky jsou tak hnány méně do vnitrozemí...  Jako necitoval jsem to asi přesně , ale o to asi tak šlo..... ale v případě, že se každý obracíme na jiný zdroj, nebo článek ...tak se omlouvám...

0 0
možnosti
RL

R. Langer

30. 5. 2012 9:49
Re: Nejsem si, zda jste to citoval správně...

Bylo to tak, jak říkáte.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz