5.10.2022 | Svátek má Eliška


Diskuse k článku

MÉDIA: Automat na pravdu

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Zídek 14.8.2022 15:28

Že se některá německá media spletla a napsala pravdu je jen bohapustý omyl a bude s nimi patřičně naloženo. Navíc ten Syřan nepochybně měl psychitské problémy z toho , že to je , až na prachy a sociální výhody,v Německu jiné , než v milované Syrii. Kdyby chvíli počkal, tak by se dočkal toho, že z Německa bude Blízký východ.

J. Kostelanský 14.8.2022 10:24

Před pár lety byl "skandál" s umělou inteligenci, která měla sloužit k vybírání vhodných pracovníků. Ta umělá inteligence se stala rasistickou a inklinovala k velkým rodovým stereotypům. 😀

Výsledkem bylo, že že programátoři sdělili, že na algoritmech budou muset ještě popracovat, aby umělá inteligence poskytovala ty "správné" výstupy. :-)

Jsem nesmírně zvědav, jak současní pokrokáři naučí umělou inteligenci politické korektnosti...

M. Pivoda 14.8.2022 13:51

"Dáš-li hnůj (na vstupu), dostaneš hnůj (na výstupu)".

O. M. 14.8.2022 18:02

Chtěl jste napsat "rasovým stereotypům". Nevýhoda umělé intivence je ta, že se učí na takových datech, jaká jí člověk podstrčí. Takže pokud své algoritmy nastavovala podle náborářů z agentur, musela být nutmě "rasistická". A pokud se jí nechalo široké pole působnosti v podobě příspěvků na asociálních sítích, muselo to dopadnout tak, jak to dopadlo.

P. Dvořák 13.8.2022 19:36

Automat na pravdu sídlí v IVK. ;-D

M. Pivoda 14.8.2022 8:14

Automat má statistickou pravdu.

V 70. letech, když jsem (na katedře aplikované matematiky doc. Kudláčka, VUT Brno) studoval post-graduálně systémové inženýrstvi, tak nás poučovali ohledně kvality vstupních dat takto: "Dáš-li hnůj (na vstupu), dostaneš hnůj (na výstupu)".

L. Zídek 14.8.2022 15:30

Vás asi nikdo nikdy z vysoké inteligence neobvinil, co ?

M. Pivoda 13.8.2022 16:48

Jeff Hawkins nepovažuje žádný současný počítač, ani tzv. umělou inteligenci, za inteligentní, protože zatím nic nenapodobuje funkci neuronové sítě lidského mozku.

Inteligentnost umělé inteligence je ale věcí lidské dohody.

- Mají inteligenci i rostliny? (tak jako slunečnice každý den, i já otáčím se za sluncem, ...).

- Lze do prvotní umělé inteligence zahrnout historický i Wattův regulátor? Později přišly i regulátory typu PID.

L. Novák 13.8.2022 20:47

Něco si o tom nastuduj, než začneš plácat...

J. Vintr 14.8.2022 8:05

Američani jsou v tom možná jeste dál. Pravděpodobně nahradili dementního prezidenta, kterého už nelze ukazovat na veřejnosti, androidem s umělou demencí... .

M. Pivoda 14.8.2022 8:30

Předpokládá se, že Američané jsou ve výzkumu AI zatím na planetě Zemi nejdále - a určitě nemají ohlašovací povinnost vůči okolnímu světu.

Již před lety, čínský prezident ale Číně uložil, že do roku 2030 se Číňané musí stát světovou jedničkou ve výzkumu AI, a tedy musí určovat budoucí technologické trendy. Bude to fungovat?

V září 2017 ruský prezident prohlásil, že "kdo zvítězí v AI závodech, stane se pánem světa". Americký časopis toto zveřejnil. Vladimír Putin tehdy měl zřejmě na mysli vojenské aplikace AI, tzn. drony a pod.

Zásadní poznatek je tento: K zabití člověka není třeba vysoké inteligence. Naopak, Kurzweil tlumil obavy z budoucí údajně nebezpečné AI, která bude chytřejší než člověk. Kurzweil řekl: "Musíte tedy vyvinou chytřejší AI - a ta už pro člověka nebezpečná nebude".

Nebezpečnější je prý chování lidského starého mozku, na kterém se teprve později vyvinul neocortex (šedá kůra mozková). Zdroj záměrně neuvádím, abych nepoučoval a nenaváděl správným směrem místní magory, kteří zaplavili Neffův Neviditelný pes. Gratuluji Ondřeji Neffe!

M. Pivoda 13.8.2022 16:38

Doplněk ranní diskuze: Uvažujte takto: Jestliže se v USA mohlo stát něco takového (viz níže), co bylo lze očekávat od post-komunistického Česka?

M. Pivoda 13.8.2022 7:11. Hlupák Pavelka nezná životní poslání inovátora Elona Muska, který především chce na Marsu zálohovat dosazený lidský život na planetě Zemi. Protože na planetě Zemi je inteligentní život ohrožen. V několika směrech.

Američtí politici už ale mezitím inovátora Elona Muska připravili o nejziskovější, tj. americké, zákazníky, jako potenciální zákazníky o Muskův satelitní internet Starlink (hvězdné spojení) pro vesnické části území USA. Prodejem internetu přes Starlink, Elon Musk původně chtěl financovat ekonomicky nerentabilní lety na Mars. Elon Musk si na Zemi testuje technologie, které chce v budoucnosti použít na planetě Marsu: internet Starhip, elektromobily (protože na Marsu spalovací motory nefungují, ...)

Závěr: Ekonomové evidentně uvažují blbě, blbě uvažují i politici. Všude na planetě Zemi. A diskutující Pavelka (s pronikavým intelektem českého Pepíka) jim na to skočí. Gratuluji!

A ani automat nemá pravdu. Dokonce ani na technologickém skanzenu Neviditelný pes, kde se schází obzvlášt kuriózní jedinci.

T. Novy 13.8.2022 16:32

Pravda je osobní záležitost. Svojí pravdu měl Hitler i jeho následník Putin a česká standarta je vždy pravdivá (v logickém slova smyslu). Jen záleží na tom, čí ta vítězná pravda je. Jiná záležitost je pravda a nepravda u programátorů, (logická) pravda a nepravda je reprezentována logickou 0 a 1. Jen si program (robot) neporadí se vstupem 0.5 nebo 8, to nastane kritická chyba nebo destrukce.

Jinou otázkou jsou fakta a alternativní fakta. A tady bych doporučil necenzurovat, inteligentní člověk si fakta najde sám a nízkou inteligenci člověk nepřesvědčí. Nízká inteligence bude dál věřit, že slunce obíhá zemi, že Gates rozšířil covid, aby nás očipoval. I nízká inteligence má svoji pravdu a nenechají si ji vzít.

Nejlepší pravda o pravdě zní: chceš mít pravdu nebo klid v domácnosti?

L. Novák 13.8.2022 20:49

:-)

J. Sládeček 14.8.2022 9:47

Následovník Hitlera je Clinton, Blair, Albrigtová, Obama, Clark, Bush, atd. starej popleto.

J. Sládeček 14.8.2022 9:47

Následovník Hitlera je Clinton, Blair, Albrigtová, Obama, Clark, Bush, atd. starej popleto.

H. Lukešová 13.8.2022 15:31

Jak "kultura rušení" respektive ničení prostupuje západními univerzitami...

Britští studenti se bouří proti krokům svých alma mater. Univerzity totiž ze seznamů literatury vyřazují díla, která by mohla být příliš „náročná“ nebo mohla studentům způsobit psychické trauma. Mezi ně nově spadají i některá dramata Williama Shakespeara či knihy držitelů prestižních cen. K takovým krokům přistoupila i prestižní britská skupina univerzit Russel Group. Informovaly o tom americké Timesy.

Vynechání děl od Williama Shakespeare, Augusta Strindberga nebo držitele Pulitzerovy ceny Colsona Whiteheada pobouřilo některé britské studenty vysokých škol. Instituce se totiž po rozjímání o potenciální problematičnosti děl světové literatury rozhodly některá díla z povinných seznamů četby vyřadit.

Studenti tedy nyní mohou knihy vynechat nebo považovat jejich znalost za dobrovolnou, pokud by jim téma či příběh přišlo urážlivé či psychicky náročné. Podle Timesů může jít o více než 1000 dotčených textů. Jenže studenti tyhle kroky označují za nevyžádanou „ochranu“ nebo „přílišné hýčkání“..........................

...........A dotklo se to i takových autorů jako je Charles Dickens, Jane Austenová nebo Charlotte Bronteová. Timesy citují dvaadvacetiletou Elizabeth McGregorovou, která říká, že na Univerzitě v Essexu odstranili ze seznamu četby knihu oceněnou porotou Pulitzerovy ceny, Barackem Obamou i Oprah Winfreyovou: a to Podzemní železnici od Colsona Whiteheada.

https://echo24.cz/a/SVVYZ/cenzura-sussex-essex-literatura-seznamy-cetba-otrokarstvi

F. Zrcek 13.8.2022 13:55

Wuppertálský násilník z tamního Arbeitsamtu byl Syřan a poslední 3 německé jaderky prý žádají o odklad trestu. Proti prý nejsou Grüne a FDP, no toto?!

Že by snad globální oteplování bylo méně divoké a připrchlíci méně prácechtiví? Už aby byl ten automat na pravdu a mohl nám to vysvětlit. Ale prosím citlivě, aby nás to neuvrhlo do úzkostného stavu!

R. Tichý 13.8.2022 13:38

Robot bude vyhozen z univerzity a premisten do kotelny. Tam bude ridit spadavani biopeletek do dotovaneho kotliku.

I. Lyčka 13.8.2022 13:16

Na vině byla vadná elektronka PCL83 z Tesly Rožnov.

P. Molík 13.8.2022 13:02

Jaklova zamyšlení obvykle bývají zajímavá a hájící principy demokracie, ač nejsou a mnohdy ani nemohou být vyčerpávajícím způsobem obsažná. Přesto anebo právě proto si dovoluji volat "Potřebujeme více Jaklů !"

F. Zrcek 13.8.2022 13:57

Co mě se týče, já bych radši Jakla neklonoval.

J. Rejzek 13.8.2022 10:53

To nevidím jako problém. Úřad pravdy ten automat prostě vypne a bude zase ta jediná pravda. Když ho nelze zastrašit jako lidi tak ho prostě nenecháme mluvit-jako lidi.

H. Kotaz 13.8.2022 12:14

R^:-);-D

R. Meišner 13.8.2022 9:48

naprostý souhlas s autorem

V. Patrik 13.8.2022 9:40

To jsou zase kecy o cenzuře. Mouder typu "Donald Trump byl a vždycky bude americkým prezidentem" je plný Internet, není známo že by za jejich hlásáni byl někdo jakkoli postižen, a jediný způsob, jak si jejich hlásáním pan Jakl může ublížit je, že bude za vola.

Posledně tu zase pan Jakl proklamoval, že veřejnost nemá možnost se seznámit s jedním Orbánovým projevem a odvozoval z toho analogie s Husákovským režimem, načež se v diskuzi zjistilo, že to není pravda, akorát pan Jakl neumí googlit.

K. Novák 13.8.2022 9:47

Co chcete ? Pan Jakl je Klausův Ovčáček!!;-D

J. Kulheim 13.8.2022 11:22

Vy si myslíte, že jste majitelem jediné pravdy. Nejste, protože takový není nikdo. Pravdu lze zjistit pouze v tom případě, že se jedná o uchopitelné věci, které se dají změřit, zvážit apod.

Každý z nás má jiný žebříček hodnot. Ten je základem myšlení člověka. Lidé, kteří mají na nejvyšší příčce lidských hodnot individuální svobodu, si udělají názor bez chytrých strojů nebo užvaněných lidí, kteří k životu potřebují strojů si ráno přečíst noviny, aby věděli co mají celý den odříkávat.

J. Jurax 13.8.2022 15:30

Ano.

A ti lidé mající na nejvyšší příčce lidských hodnot individuální svobodu, si udělají názor na základě toho, že si ráno přečtou noviny a pobrouzdají po netu, aby získali informace. Nejlépe takové, co jejich názor podporují. Alternativně k tomu názoru už žádné informace nepotřebují, mohly by jim rušit kruhy.

O. Kaucký 13.8.2022 13:56

Přečtěte si článek ještě jednou a najděte, kde v něm pan Jakl píše o pronásledování za názor o Trumpovi. Robot jen vyhodnotil názory a přiklonil se nejčastějšímu.

Když si veřejnost musí informace, které jsou zajímavé nebo důležité, hledat na internetu, tak je asi něco shnilého, ve státě dánském, že ano?