1.5.2024 | Svátek práce


Diskuse k článku

MÉDIA: Amerika je zemí rasistů

Obsáhlý rozhovor s režisérkou Terezou Nvotovou uveřejnil magazín OnaDnes číslo 9. Na úvod popisuje Nvotová své zážitky z cesty po USA. Američané jsou totiž „strašliví rasisté“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 1.3.2018 21:29

Rasismus

"Zajímavé bylo vidět, jak se otrokářství posunulo do vězeňství. Obrovské privátní věznice jsou plné lidí afroamerického původu, kteří denně pracují na těch samých plantážích za 20 centů na hodinu, což je vlastně novodobé otroctví."

Aha. Jen mi přijde divné, jak to, že ty věznice jsou plné právě černoušků? Asi se ten režisérkou viděný americký rasismus projevuje zejména tím, že u černoušků je vyšší kriminalita. Za tu ovšem můžou bílí rasisté, nikoliv ti černoušci.

Anebo - ze všeho nejspíš jde o dámu levicově blbou.

J. Sinnreich 1.3.2018 18:38

Americky rasizmus

Na univeritach v USA levicovi aktiviste vymahaji t.zv "Day of absence ", coz znamena, ze bili studenti a profesori maji ZAKAZANY pristup na campus. Vedeni university nejenom tuto zjevnou agresivni diskriminaci podporuje, ale zada profesory aby tyto aktivisty odmenovali lepsimi znamkami, za jejich cinnost. Jsou tez pozadavky, aby jim byl vyplacen hodinovy plat . Profesor biologie Bret Weinstein na Evergreen State College, ktery se proti temto pozadavkum verejne postavil byl varovan policii, aby v zajmu sve bezpecnosti zustal doma.

V. Kain 1.3.2018 19:04

Re: Americky rasizmus

To by mě zajímalo kdo tu Nvotovou za ty absurdity platí.Je možné, že by byla tak hloupá?A nebo je to u ní nejspíše patologické.

J. Kanioková 1.3.2018 19:32

Je. Svědčí o tom, s kým kamarádí nejvíc,

Apolena Rychlíková a podobné typy..

T. Pansky 1.3.2018 16:40

Vice rasismu v USA nebo v Cesku? V USA ziji 25 let ...

... Musim priznat, ze po prijezdu do USA na svem zacatku jsem mohl mit stejne pocity jako mlada pani reziserka, mel jsem evropske stredoproudove levicove nazory. Jenze zivot v USA me zmenil a s pani reziserkou dnes nemohu souhlasit. Ona pise pro sve posluchace, kteri si patrne sami neveri, prace jim nevoni, neznaji historii a nechteji byt zodpovedni sami za sebe. Rasismus existuje v kazde spolecnosti a zvlaste mezi mene mene vzdelanymi jedinci. Jaky je rozdil mezi americkym a ceskym rasismem? V Cesku me prekvapil rasismus verejne presentovany vetsinovou bilou spolecnosti, ale musim kvitovat to, ze Cesko zatim nepristoupilo na nejake kvoty vsech minorit ve vsech odvetvich cinnosti. V Americe je dnes rasismus nejvice presentovan jedinci z minoritnich (nebilych) skupin obyvatel = tzv. "rasismus naruby". To ma sve historicke koreny a duvody. Kdyby tady byl skutecny rasismus, Obama by se nikdy prezidentem nestal... Mlada pani reziserka podlehla levicovemu klise, ze rasismus je vzdy znakem vetsinove populace ve spolecnosti, coz je omyl. top0625top@live.com

V. Student 1.3.2018 13:57

Amerika má po Rusku

zavřených nejvíc lidí v přepočtu na 100.000 obyvatel. Je to obrovská masa lidí (kolem dvou milionů), která začala být před lety využívána jako extrémně levná pracovní síla. Soukromé věznice, ve snaze vydělávat, tomu napomáhaly. Takže původně bohulibá snaha najít vězňům práci se skutečně zvrhla v novodobé otroctví. Ale s barvou kůže to nemá společného nic.

P. Vanura 1.3.2018 15:31

Pokud se jedná o kriminální a ne politické vězně, ti

ať klidně dřou jako v lágrech Gulagu. Měli bychom americký systém převzít, abychom kriminálníky neživili z daní!

V. Student 1.3.2018 13:28

No, nedávno jsem četl,

že v USA existují místa, kam běloch nemůže, protože dostane nakládačku. Je to pár měsíců zpátky, kdy tam řešili problém s mentálně narušeným bělošským chlapcem, kterého skupina černochů dost brutálně týrala kvůli tomu, že Trump se stal prezidentem. Takže ano, souhlasím. USA se potýkají s těžkými projevy rasismu.

V. Lunák 1.3.2018 12:44

T. Nvotová má pravdu,

s výjimkou té informace, že by vězni pracovali na polích - pracují v jiných odvětvích.

Americká společnost především na Jihu je rasistická, a to jaksi z definice, protože za dvě generace nemůžete vymýtit, i pokud byste se o to snažil, jakože nevím, jakým způsobem by to mohlo být, dopad na společenské vztahy cca 100 let právně zakotvené segregace a předchozího systému otroctví. Navíc opět na Jihu i v období segregace v různých podobách tak do 40. let 20. stol. různé formy otroctví přetrvávaly (convict leasing, sharecropping).

I to, co vyslovila ohledně současného vězeňského systému US, je velmi pravdivé. Stačí se podívat na tzv. collateral consequences. Pokud to budete myslet vážně, vyčleňte si alespoň týden na to, abyste si mohl udělat představu o tom, jak moc US společnost stojí o to, aby se do ní bývalí trestanci (a není v žádném případě řeč o vrazích) zpátky vrátili.

Vy o historii otroctví nevíte očividně nic, je tedy neuvěřitelnou drzostí doporučovat její studium někomu jinému a proč vůbec někomu doporučujete pro tento účel fikci Jih proti Severu? Pokud byste se snad chtěl dovzdělat, nového výzkumu je za poslední dvě, tři dékady spousta. Skutečně nejsou relevantní historické knihy publikované v období formální segregace, co vám asi tak mohou sdělit, že...

R. Langer 1.3.2018 17:09

Re: T. Nvotová má pravdu,

Ta fikce "Jih proti severu" bude pravděpodobně pravdivější než ty vaše "novodobé výzkumy" sponzorované Sorosem a podobnými jedinci. :-P

V. Lunák 1.3.2018 18:53

Re: T. Nvotová má pravdu,

Historický výzkum takové oblasti nestojí na vykopávkách, takže jej obvykle nikdo nesponzoruje, protože není finančně náročný. Navíc nikde nepíšu, že by závěry autorů, alespoň těch co znám, byly ve všech směrech totožné. Naproti tomu, prezentovaný příběh (ať už fikce nebo zdánlivě seriózní historie) až tak do 70. let byl ve velké většině případů poplatný době, navíc ho pochopitelně ani mnoho není.

J. Jurax 1.3.2018 21:34

Re: T. Nvotová má pravdu,

Ehm ... naproti tomu prezentovaný příběh (ať už fikce nebo zdánlivě seriózní historie) v současnosti je ve velké většině případů taky poplatný době.

V. Lunák 1.3.2018 23:39

Re: T. Nvotová má pravdu,

V tom smyslu, že se za posledních cca třicet let můžete seznámit s částmi historie US, o kterých se před tím nepsalo vůbec, či se o nich psalo s dopředu známým vyhodnocením, zcela určitě. Spektrum historického výzkumu na téma otroctví v US, občanské války, období rekonstrukce či Jim Crow éry nebylo nikdy širší než dnes.

V. Čermák 1.3.2018 12:06

V dnešním Stokholmu žebrá už prakticky každý...

No když mladou paní Nvotovou někdo pošle na měsíc do USA, tak přece nějaké výsledky musí předložit.....

J. Lambert 1.3.2018 11:22

Ad pomery v USA

Nectete lhare a manipulatora Ulce, spolehejte jen a jen na informace Fraunecr: zila v US nekolik desetileti, studovala tam nekolik oboru (m.j. arkticke potapeni), pote pusobila na rade univerzit a ve verejnem zivote, pratelila se s vyznacnymi osobnostmi z oblasti politiky, vedy a umeni. To vse, nez se rozhodla byt uzitecna v jeste hlubsim polepsovani jiz polepseneho Nemecka a predni osvetovou pracovnici zabednenych Cechu na NP. Zde kolem sebe dokazala za kratky cas shromazdit tym vynikajicich znalcu ze vsech oblasti lidskeho poznavani . Jako zvlaste zdarile lze hodnotit zejmena jeji humorne vlozky v tolik ponurem milieu tohoto media.

V. Čermák 1.3.2018 12:11

Re: Ad pomery v USA

Hezky jste to shrnul.

S. Netzer 1.3.2018 12:36

Re: Ad pomery v USA

Hezky jste Lambrtovi zalichotil.

Jeho dědci mu rozumí.

H. Lukešová 1.3.2018 13:39

Re: Ad pomery v USA

Žárlíte, že vás, váš mopslík pan Rudolf nešel "podpořit"? Individuum Nvotná samozřejmě kecá neomarxistické poučky, obviňující z rasismu pouze bílé. Nehledě na to, že černý rasismus je in, ok. Bílá barva je samozřejmě "ohavná", jak píší černošští studenti. Uf. Obecně je zde tažení proti bílé rase, neomarxisté chtějí bílou rasu zničit. Hnus.

V. Student 1.3.2018 13:43

Re: Ad pomery v USA

Text s nickem "Rudolf" se objeví do dvou hodin.

J. Fridrich 1.3.2018 10:31

To děvče - Tereza Nvotová, má ještě status

To děvče - Tereza Nvotová, má ještě status svéprávnosti, nebo jí už přidělili zástupce ?

Ale byla ve Státech CELÝ měsíc, no považte.. To už ví o zemičce jménem USA jistě vše..

S. Netzer 1.3.2018 11:01

Re: To děvče - Tereza Nvotová, má ještě status

Aspoň ten měsíc, tapetáři. To zde na Psu jsou jiní borci!

Spousta z nich v životě neopustila rodnou hroudu a domluvit se umí tak nanejvýš s bratry Slováky, ale vyzbrojeni ideologickou průpravou z Neviditelného Psa (Ulč a spol) plodí stejné nesmysly jako dotyčná, pouze v opačném gradu.

V. Lunák 1.3.2018 12:54

Re: To děvče - Tereza Nvotová, má ještě status

Asi tak.

R. Langer 1.3.2018 17:10

Re: To děvče - Tereza Nvotová, má ještě status

Asi netak. :-P

J. Fridrich 1.3.2018 14:21

Re: To děvče - Tereza Nvotová, má ještě status

Ulč tam-tedy ve Státech - a nejen tam, žije přes 60 roků, milá dámo.. Já méně, ale více - a o hodně více, než to neinformované děvče Nvotová.

V. Lunák 1.3.2018 15:00

Re: To děvče - Tereza Nvotová, má ještě status

Ještě vysvětlete ten mechanismus toho, jak skutečnost, že někde žijete, zajistí, že víte více o historii či současnosti dané země.

Většina bílých Američanů neví o černých Američanech v zásadě nic, především proto, že společnost je poměrně značně segregovaná.

To je poměrně dobře srovnatelné se situací v ČR, kdy velká část bílých Čechů má připraveno x historek o šokujících zkušenostech s Romy, ačkoliv s ohledem na průnik Romů do školství či celé řady zaměstnaní a jejich geografickou koncentraci je jisté, že se jedná pouze o bláboly, nejpravděpodobněji okopírované z historek, které se sami naučili v rodinách. Ačkoliv jsem část života strávil v oblasti, kde dokonce i Romové žijí, nemám s nimi zkušenosti jednoduše vůbec žádné, právě proto že se ve velké míře jedná o oddělené světy.

M. Koutný 1.3.2018 17:02

Re: To děvče - Tereza Nvotová, má ještě status

Počítá se osobní zkušenost mých rodičů, kteří bydleli ve čtvrti městských domů? Někdy po roce 2000 tu v krátké době významně stoupl podíl romského obyvatelstva (uvolnily se byty po zemřelých a následně se odstěhovala většina těch, kdo měli příležitost a do uprázdněných bytů město sestěhovalo Romy z jiných lokalit) a zároveň s tím prudce stoupl nepořádek, hluk, drobná kriminalita. Z parku, kde jsme si jako děti bezpečně hráli, se stalo hnízdo feťáků, obchůdky jeden po druhém zavíraly, neboť byly dokola vylupovány... Náhoda? Nemyslím.

V. Lunák 1.3.2018 18:54

Re: To děvče - Tereza Nvotová, má ještě status

Až do posledních dvou slov se může jednat o reálnou zkušenost, která není nijak v rozporu s tím, co píšu. Poslední dvě slova pak jasně potvrzují to, o čem píšu.

R. Langer 1.3.2018 17:12

Re: To děvče - Tereza Nvotová, má ještě status

Hm, a z čehopak čerpáte ty svoje "zkušenosti" vy, pochlubte se, ať víme, kde se nám zrodil expert.

V. Lunák 1.3.2018 18:58

Re: To děvče - Tereza Nvotová, má ještě status

To jsou základy statistiky. Ještě jednou - Romové se v mainstreamovém školním a pracovním systému nacházejí minimálně, navíc je jejich populace významně geograficky koncentrována, z toho plyne, že jednoduše většina bílých Čechů s nimi nemůže mít žádné zásadní zkušenosti, pokud odhlédnu od zkušenosti typu "zahlédne poprvé v životě někoho snědějšího, než je on/ona sám/sama a týden z si z toho cvrnká do kalhot/sukně".

S. Netzer 1.3.2018 15:15

Re: To děvče - Tereza Nvotová, má ještě status

Místo bydliště není žádnou zárukou informovanosti, jak tomu říkáte, nebo objektivního přístupu k informacím a jejich šíření.

Pan Ulč je toho zářným příkladem. Vydává své fabulace a politické preference za informace.