6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

KORUPCE: Ekonomie vs. mýty

Knihy jsou různé. Jsou knihy tlusté a jsou knihy tenké. Jsou knihy hloupé a jsou knihy chytré. Také existují knihy "krásně zbytečné", jak zpívá Petr Janda. A pak jsou knihy užitečné.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 14.2.2014 12:19

Výborný článek !

Je smutné, že po debaklu "reálného" socialismu je nutno dokonce i u nás přesvědčovat o tom, že nejméně efektivní ze 4 myslitelných způsobů rozhodování o penězích je rozhodování o cizích penězích pro někoho jiného (vědecko byrokratické řízení).

Zbyteční, dobře placení úředníci, jsou jeho prvním zbytečným nákladem. Úředníci ovšem (bohužel) vyvíjejí činnost, jejímž výsledkem jsou projekty, které jsou v mnoha případech úplně zbytečné (např. málem prosazená Kaplického knihovna, záplava dopravu komplikujících kruháků, retardétů, podchodů a nadchodů pro divou zvěř..).

Schválený projekt je pochopitelně vždy předražený a navíc vždy a všude je konečná cena několikanásobně vyšší než cena schválená, protože při jeho posuzování (představme si třeba . Kaplického knihovnu) nemají úředníci nejmenší šanci v soutěži se silně zainteresovanými, reálnou situaci znajícími podnikateli a pochopitelně nemají nejmenší šanci správně rozhodnout, který projekt je z alespoň střednědobého hlediska nejlepší.

Na posledním místě je od tohoto typu rozhodování jako pěna od piva v principu neoddělitelný náklad v podobě několika procentního úplatku. Zdůrazňování tohoto typu korupce v zemi v níž vládnou "Bruselem" zkorumpovaní a chránění vlastizrádní "šibalové" je demagogie sloužící k odvedení pozornosti od této politické žumpy.

Všichni ti náš národ ve srovnání s ostatními národy nespravedlivě tupící žvanilové, by měli konečně vzít na vědomí korupci gripenů airbusů,pandurů...přicházející k nám ze zemí údajně bez korupce, podívat se na zkoruppované EU komise a třeba i na aktuality týkající se francouzského prezidenta Hollanda a jeho skvělých zlodějských spolupracovníků.

V. Kusý 12.2.2014 20:06

Skvělý článek! Bagatelizovat korupci, či poukazovat

na to, že jinde se krade víc a v tomtéž výplodu apelovat na morálku, no, dnes se pan Vlk překonal.Nevěřil jsem tomu, že by to bylo možné, ale to, co předvedl dnes mi vyrazilo dech.A to jsem si dal jako novoroční předsevzetí ničemu se nedivit.Tak nevím.....

A. Hrbek 12.2.2014 18:09

Základní falší je

že se neustále tvrdí, že míra korupce je závislá na míře přerozdělování a odvádí se pozornost jinam.

Korupce samozřejmě existuje i mimo veřejný sektor, tedy všude tam, kde lze za úplatek získat proti jiným výhodu.

Korupce bují např. i v soukromém sektoru "fotbal" mírou nevídanou a i v jiných "sázkových" odvětvích. Korupce existuje i u soudů a policie, kde žádné "přerozdělování" není. Zkorumpovaný je i finanční sektor. Zkorumpované je např. i přidělování rolí v soukromých divadlech. Zkorumpovaný je i soukromý tisk, atd. Zkrátka a dobře, při každém rozhodování o něčem je za zády přízrak korupce.

A je jen na celé společnosti zda se nechá díky korupci okrádat o prostředky někomu k řádnému hospodaření svěřené a zda korupci v neveřejném sektoru považuje za morálně přípustné.

Pokud někdo pokládá za morální, že lze např. pozici poslance, získanou díky důvěře lidí, vyměnit za koryto, pak takovéto společnosti není pomoci.

J. Vintr 12.2.2014 20:47

Re: Základní falší je

Problémem ve státní sféře není korupce. ale rozkrádání. Korupce v soukromém sektoru (pokud o ní lze vůbec mluvit) může být občanům zcela lhostejná.

A povedztě sůdruh, ako si predstavujetě, že si (my občané) něco necháme či nenecháme líbit? Volby do toho netahejte, těch už bylo hodně a nikdy nezměnily absolutně nic (kromě jmen těch kteří právě mlaskají u erárního koryta). To snad jedině něco na způsob Ukrajiny. I když historie učí, že revoluce taky nikdy nic dobrého nepřinesly.

A. Hrbek 12.2.2014 21:31

Re: Základní falší je

Korupce v "soukromém" fotbale okrádá sázkaře. Podle Vás jim to má být jedno?

Jinak je dosti obtížné rozlišovat mezi korupcí a obchodem. Tak například i v soukromé nemocnici dostane pacient, který si připlatí, nebo pacient z lukrativní pojišťovny kloubní náhradu dříve než pacient, kterému náhradu hradí jen VZP.

Z hlediska nemocnice je to to zcela logický obchod, riskuje jen, že jí někdy VZP nebude posílat pacienty. Ale pokud je o náhrady neustálý zájem, tak mají pacienti z VZP smůlu.

Podobných příkladů je celá řada.

P. Vaňura 12.2.2014 21:38

Nemocnice prodá kloubí náhradu tomu, kdo dá víc

To není o korupci ale o financování zdravotnictví!

P. Vaňura 12.2.2014 21:33

Korupce je všude tam, kde někdo rozhoduje o CIZÍCH

penězích. V soudnictví ja zase dána tím, že někdo rozhoduje o cizích osudech. Korupce je principiálně nemožná, když někdo jedná sám za sebe.

A. Hrbek 12.2.2014 22:14

Re: Korupce je všude tam, kde někdo rozhoduje o CIZÍCH

Sám jste správně napsal, že korupce může být i mimo oblast rozhodování o cizích penězích. Je to třeba i rozhodování o osudech, a těch není málo. Ovšem "ekonomové", kteří se do všeho pletou, mají tendenci cokoliv převádět na peníze. Ale život nejsou jen peníze.

Kdysi dávno již jeden moudrý člověk (pro někoho "bohužel" neekonom) řekl: Co platno jest člověku, kdyby získal celý svět, ale uškodil své duši?

P. Urban 12.2.2014 17:45

Pokud jde o Španělsko, Řecko či Itálii, má autor asi pravdu

podle toho to tam taky vypadá.

Holt i za slušné a společenské chování se musí platit. A pokud tohle mají být naše vzory ...

J. Kanioková 12.2.2014 15:56

Taky ke korupci

"Strhující" Korupce v EU - http://www.acting-man.com/?p=28516

S. Netzer 12.2.2014 17:11

Re: Taky ke korupci

"Strhující" :-))))

P. Maleček 12.2.2014 15:19

Důkaz demence - ptát se Klause co s korupcí

Vlku, Vlku - z korupce máš v hlavě vrkůůů.

Zvlášť když se necháte o korupci poučovat Klausem a jeho institutem. Ten ji spolu se Zemanem ve správě státu a tím i krajů a obcí zlegalizoval jejich slavnou opoziční smlouvou.To je jako požádat všem známého pyromana aby vám před podpálením hlídal stodolu nacpanou senem. A vypadá to, že i vy máte v hlavě podobnou náplň.

Chcete-li zjistit co opravdu zabírá proti korupci - čili rozkrádání veřejných statků, stačí si zjistit čemu se čeští zákonodárci přímo zuřivě brání - viz majetková přiznání a zveřejňování smluv a jednotkových cen u všeho a všech co se jen otře o veřejné finance a majetek.

A v tu ránu by z 90% bylo po současné korupci. Jedním z těch kdo se tomuto až hystericky brání je právě vámi milovaný Klaus. K vašemu obdivu k němu by moudří předci řekli - chytrý na to přijde sám a blbýho pořádně kopni - pak mu snad v kebuli rozsvítí.

J. Svoboda 12.2.2014 15:42

Re: Důkaz demence - ptát se Klause co s korupcí

Vůbec, ale vůbec mne pan Vlk nepřekvapil propagací Klausovy literatury.

Nemohu však souhlasit s Vámi, že majetková přiznání jsou všemocná. Pokud bude co přerozdělovat a tudíž rozkrádat, bude se krást pořád. Uvědomte si, že se dá krást a často krade legálně. Legální zlodějiny majetkové přiznání nezabrání.

Jediným lékem je mnimalizace přerozdělování a to přerozdělování udělat maximálně transparentním.

V. Mlich 12.2.2014 16:33

Majetková přiznání

Možná by stalo za to ta majetková přiznání na nějakou dobu zavést, aby všichni, co si od toho něco slibují pochopili, že to nevede k ŽÁDNÉMU snížení korupce. To je možne jediným způsobem: zmenšením balíku, co se rozkrade a zmenšením pravomocí Razítka. U toho zbytku pak zveřejnění všeho na internetu.

J. Kanioková 12.2.2014 18:07

:))))))))

.

P. Vaňura 12.2.2014 15:15

Bojuje se u nás proti korupci???

Nebojuje, ani náhodou!!!

Namísto toho se celý boj proti korupci DISKREDITUJE tím, že se vyrábějí nesmysné kauzy jakjo poslanecké trafiky, nebo se dokonce z korupce obviní někdo, kdo se ji fakticky snaží omezovat, např. B. Svoboda.

P. Vaňura 12.2.2014 14:54

Pokud by tady na hradě seděl Heydrich,

vybavený patřičnými pravomocemi, tak korupce skoro NEBUDE. Jen by si tentokát musel dávat větší pozor!

Protože politiky-zloděje odradí buďto guilottina, nebo reálná šance, že skončí na lucernách.

Není pravda že represe nefunguje.

Němci se při náletech by i po nich báli cokoliv cizího sebrat i na ulici, protože na krádež při náletu byl trest smrti, což nám, mimochodem, říkali už ve škole.

Politika úplně nahoře může od korupce odradit snaha být slavný a oblíbený. Peněz má sám dost a ty úředníky dole může vzít u huby! Osvícený monarcha.

V. Mlich 12.2.2014 16:38

Represe funguje

Vždyť se o tom v článku píše, že represe funguje. Vyšší riziko trestu způsobuje potřebu vyššího úplatku a tím se vyřadí z boje ti, co na to nemají. T.j. počet úplatků se sníží, celkový objem však zůstane, protože za jakýchkoliv okolností se rozkrade všecko, co se dá.

V. Vlk 12.2.2014 17:56

Re: Pokud by tady na hradě seděl Heydrich,

Vážený pane, nerad vstupuji do diskuze. Jen když někdo říká naprosté nesmysly. Za Heydricha se kradlo a pašovaly potraviny, kradlo se a uplácelo ,jen to bvylo s velkým rizikem. Přečetěte si třeba dokumentární knihu "Rozhovory ve Vůdcově hlavním  stanu" , což jsou přepisy slov přímo z úst Hitlera a tam se dozvíte,jak si l Hitlerstěžuke že je  neschopný zabránit byrokracii v lumpárnách ,ať dělá  co dělá . Mimo jiného tam chválí Ćechy  za to že jsou pracovití "a že nekradou"!!! To jsou věci co?!

P. Vaňura 12.2.2014 22:08

Heydrich dal do pořádku zásobování do té míry, že

byť malé příděly potravin na lístky byly k mání po celou válku (ve WW1 tomu tak nebylo) a ještě zemědělcům zůstávalo přiměřené množství pro sebe (za WW1 jim vpadli do baráku a ukradli vše, co našli).

Prostě zásobovací systém fungoval. Heydrich dokonce na počátku svého protektorátování vyhlásil amnestii pro všechny, kdo dobrovolně odevzdají vše, co podle vyhlášek odevzdat měli a to už samo o sobě bylo tolik, že to zlepšilo celkovou situaci.

Sice se dál kradlo, ale ne v rozsahu, který by ohrozil situaci v zásobování a nenastal krach, kterého se Hitler obával a proto k nám Heydricha poslal.

Mimochodem, Britové vymysleli jednu fintu, jak vyvolat chaos v zásobování v Německu, jejich letadla shazovala padělané německé potravinové lístky. Jejich použití se přísně trestalo a Goebbelsova propaganda tvrdila, že padělek se dá snadno poznat aby lidi zastrašila.

Ale byly to právě Heydrichovy nepopitatelné úspěchy, které přivedly generála F. Moravce, presidenta Beneše a patrně i Brity k závěru, že ho bude nutné odstranit. Zpětně se člověk diví, ža Heydrich ani Hitler s touto eventualitou nepočítali, ze zpětného pohledu je to logický závěr. Analogicky jednal v Pacifiku americký admirál Chester Nimitz, když mu jeho rozvědka oznámila, že dokázala získat itinerář inspekční cesty vrchního velitele japonské flotily admirála Jamatota. Nimitz jim položil otázku, "nemůže ho nahradit někdo schonější?" Když byl ujištěn že ne, admirál je pro Japonce nenahraditelný, čekala na Jamamota poblíž ostrova, který měl navštívit letka amerických dálkových stíhaček.

V. Vaclavik 12.2.2014 13:42

Objevovani Ameriky

Tady se nepise o nicem, o cem tu pisu uz davno. Jenze kniha budi u malych Cechu autoritu, vse podane ve vazbe ma jakoby nejakou oficialni nalepku a da se tomu proto verit. Ale nikoli rozumet, do zakladu, proto je tu nutna nejaka forma autority, bud nejaky titul, nebo popularita temer jakehokoli druhu, nebo vydani formou knihy apod.

P. Götze 12.2.2014 13:53

Re: Objevovani Ameriky

To hovorite o sobe.

J. Vintr 12.2.2014 12:29

Ono by existovalo řešení

Stát požaduje po každém výdělečně činném občanovi, aby mu předkládal výkaz příjmů a výdajů. Co takhle požadovat po státu, aby se choval vůči občanům stejně. Nebyl by žádný velký technický problém, aby stát zveřejnil na internetu do poslední koruny, kolik vybral peněz od firem a občanů a jak a za co tyto peníze utratil. Myslím, že v takovém systému by se rozhazovalo a kradlo určitě mnohem hůře. Když by si úředník nemohl být nikdy jistý, že si nějaký šťoura na internetu všimne nějakých čachrů a upozorní na ně, tak se asi bude chovat jinak. Jenže občané se nikdy nedají dohromady, aby k tomuto stát donutili a státní úředníci a politici na tom samozřejmě nemají ani ten nejmenší zájem.

.

P. Čech 12.2.2014 12:57

Re: Ono by existovalo řešení

Máte pravdu v tom, že občané sami se takto dohromady nikdy nedají a v našem systému ani dát nemohou. Nemají k tomu v rukou totiž žádné nástroje. Právě proto je zásadně nutné vypracovat a schválit zákon o obecném referendu po vzoru Švýcarska, aby se občané mohli vůbec nějak bránit zvůli politiků a jejich politických stran, které na základě čl. 5 ústavy ovládají v České republice jak moc zákonodárnou přímo, tak i přeneseně moc výkonnou a soudní.

Z. Švrček 12.2.2014 11:27

Korupce je skutečně jen příznak

Představte si, že najdete naditou peněženku. Jsou pouze dva druhy lidí. Jeden si ji ponechá a druhý vrátí. Pevně věřím, že více je těch druhých, ale nedělám si iluze, že je hodně i těch prvých. Poměr těžko jakkoliv stanovit.

Představte si, že takových peneženek leží na cestě každý týden několik. Kolik z těch, co poctivě vraceli si podrží svoji poctivost i tehdy, najdou-li druhou, třetí desátou...? A navíc zjistí, že nikomu vlastně nechybí, že nikdo neví, čí taková peneženka vlastně je?

Tak je to s korupcí. Pokud je k přerozdělování stále víc veřejných peněz (granty, dotace, veřejné zakázky, zkrátka z peněz daňových poplatníků, tolik je vlastně příležitostí vzít si takovouhle pěkně naditou peneženku, či část jejího obsahu. Tady je ta nemoc. Příliš mnoho přerozdělování - příliš mnoho příležitostí si odloupnout pěkný kousek. A je-li takových příležitostí na jednom úřadě spousta, je to příliš silné lákadlo pro úředníky, či politiky, kteří o umístění peněz denně rozhodují. To je korupce (lépe rozkrádání - viz L.Vintr) v pravém slova smyslu. Nikoliv ty peníze, kde zákon jasně ukládá, jak mají být v rámci rozpočtu a dle zákona mandatorně rozděleny, ale ty, kde přerozdělovač sám má moc určit komu a kolik.

 A daří-li se, začnou být dotyční přerozdělovači nenažraní. Proč čekat na příležitosti, když je umíme sami vytvářet? Proč si ty nadité peneženky nepohazovat do prostoru sami, když to jde, jsme u toho a dokážeme je dokonce i vracet, protože si nikdo nevšimne, že jsou chudší o pěknou sumu, vyplacenou třeba jako "nálezné"  .

Léčba je jednoduchá v principu, ale sakra těžší (chápu)  v reálu: nedat ty peníze, nepřerozdělovat, nechat ty prachy těm, kdo je vytvořili, či vydělali, nechť sami rozhodnou, za co je utratí.  Zrušit granty, dotace, nevybírat na daních více a více - ty prachy přece z koloběhu nezmizí. Je jen třeba odolat mediálnímu řevu a mnohdy i logické argumentaci těch, komu ty dotace budou strašně, ach tak strašně chybět.

M. Prokop 12.2.2014 11:45

Re: Korupce je skutečně jen příznak

Ano.

L. Severa 12.2.2014 13:00

Re: Korupce je skutečně jen příznak

Máte naprostou pravdu, ovšem bohužel platí stokrát opakované, že "Kapři si nevypustí rybník". Naopak jsou tendence k vytváření dalších komisí a kontrolních orgánů, což je líhní pro další peněženky.

V. Mlich 12.2.2014 16:43

Kapři se dostanou do rybníka volbama

A lidi mají jednou za čas příležitost nasadit nové kapry. Takže voliči mají, co si zvolili. To je smůla demokracie, že volební právo mají i ti, co se vezou.

J. Schwarz 12.2.2014 13:40

Re: Korupce je skutečně jen příznak

Problém je v přelidnění, hustotě populace a relativním bohatství.  Před pár sty lety bylo možné říct -  jdi na západ, mladý muži - a když budeš tvrdě makat a mít štěstí, zbohatneš. Dnes už není kam jít  a "tvrdě makat" nestačí. Nejrůznější dobrodějové, "ochráncové" nebohých obyvatel před nástrahami života prosadili tolik omezení, regulací a norem / přilby, bezpečnostní pasy, dětské sedačky, reflexní vesty, bezdotykové baterie, spousta elektroniky v každém autě, ochrana domovních instalací - no, tisíce podobných věcí bez kterých se lidi před 50-ti lety klidně obešli / prosadili a vnutili tolik nesmyslů, že začít od píky už není možné nebo krajně obtížné. Regulacím dokáže vyhovět jen pár největších firem a člověku nezbývá než jít makat k nim. Nepostavíte si levné bydlení, protože "vaše bezpečí" něco stojí. A stojí vás celoživotní otročinu, neb nechcete-li skončit pod mostem musíte ty regulace, co jsou tu údajně "kvůli vám", respektovat - a zaplatit! Daleko líp se lidem žilo  hned po válce / tedy na západě, ne pod bolševikem /. To byl každý rád že přežil, neměl "nároky" a byl ochoten makat. A výsledky práce byly jeho, ne státu a státní byrokracie. Jenže jak lidi bohatnou, stávají se pohodlnějšími, vadí jim stále víc věcí, navzájem se soudí , kverulují a úředník či právník rád vyjde vstříc. Napřed jednomu, pak druhému a výsledkem je systém omezení ve kterém se skoro nedá dýchat a systém byrokracie spolkne přes polovinu ekonomického výkonu společnosti.  Sám sebe se ptám,  jestli se tyto neblahé trendy dají změnit i bez války nebo je to už beznadějné.

J. Vintr 12.2.2014 10:55

Jenže hlavním problémem není korupce

ale rozkrádání. To u nás vypadá převážně tak, že se vymyslí něco, za co se utratí erární peníze a pak se příslušný úředník obrátí na dodavatele zhruba s tímto: Hele můj zaměstnavatel je úplný blbec a zaplatí o co si řekneš. Takže když se se mnou podělíš o zisk, můžeme si plácnout. Takhle vznikají státní nákupy a investice, předražené o 20 nebo někdy i 500 procent. A to ještě není to nejhorší. Velice často se realizují nákupy a investice, které přinášejí užitek výhradně jen těm zlodějům, přičemž se zbytečně vyhodí i nekolikanásobně víc peněz, než jich nakonec skončí na kontech státních úředníků. Takovým markantním příkladem je nákup známých Pandurů. Nakoupily se zcela zbytečné krámy, navíc minimálně pětinásobně předražené, přičemž reálný "zisk" těch, kteří se na této zlodějně podíleli, netvořil dohromady asi ani polovinu částky, o kterou zchudla erární kasa. Kromě těch zlodějů se napakovali i zprostředkovatelé (díky Kalouskovi zákonu), rakouský výrobce a také rakouský erár. Armáda je vůbec nejoblíbenější prostředek na rabování erární kasy. U instituce, která je sama o sobě naprosto k ničemu, neexistuje žádné objektivní měřítko užitečnosti jakéhokoliv nákupu či investice. Vzhledem k možnostem použití naší armády je lhostejné, jestli se pro ni nakoupí pár stovek luků se šípy nebo jaderná ponorka. Dokud bude existovat "hloupý zaměstnavatel" s prakticky bezednou pokladnou (co se nepodaří sebrat občanům a firmám, to se dá půjčit), dotud budou existovat chytří úředníci, kteří toho budou využívat.