4.3.2024 | Svátek má Stela


Diskuse k článku

KORONAVIRUS: Březen, měsíc výsledků protiepidemické avantgardy

Uplynul jeden měsíc od úředního vyhlášení zatím nejvíce restriktivní verze tzv. ĺockdownu, nebo-li protiepidemické uzávěry v Česku s cílem dostat pod kontrolu komunitní šíření viru SARS-CoV-2.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 6.4.2021 0:15

Další covidový žvanil... Rv

J. Vintr 5.4.2021 21:29

Tady je jedno veřejné přiznání, jak to vlastně je:

https://youtu.be/amEDcc8vU7g

P. Vychodil 5.4.2021 19:06

a fraška pokračuje...kouzlem nechtěného, novinky.cz dnes:

"Během velikonočních svátků výrazně poklesl počet pacientů hospitalizovaných s covidem-19 v nemocnicích. Od čtvrtka do neděle klesl počet osob vyžadujících nemocniční péči o 1256, jak vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví. Svůj podíl na tom má uvolňování lůžek s kyslíkem a propouštění pacientů v lehkém stavu či těch bezpříznakových"

každý si může domyslet, jak to tedy vlastně s těmi přeplněnými nemocnicemi ve skutečnosti bylo...

jedno však vidím jako jisté: nouzový stav končí, styl strašení se musí změnit. Staré strašáky možno odstranit (viz propouštění z nemocnic), figuranti a herci mohou domů...čísla třeba upravit, neb konec nouzového stavu přece znamená jasné vítězství vlády v čele s Babišem a hlavně potvrzení, jak že ten lockdown skvěle zafungoval...

těším se na další dějství...

Ś. Svobodová 5.4.2021 21:12

Minimálně z politického hlediska je to hra. Např. uzavření okresů B+B vyhlásili v době, kdy bylo na aplikaci Seznamu (Mapa aktuálních případů) vidět, že mapa zřetelně světlá. Teď se chlubí, že za poklesem je jejich uzavírka.

V. Petr 5.4.2021 17:02

Více kontaktů - více covidu. Protože covid se jinak, než kontaktem nešíří!

Ś. Svobodová 5.4.2021 17:45

Může to platit i obráceně - čím méně kontaktů, tím více covidu. Někteří odvážní imunologové upozorňují na to, že pokud není imunitnímu systému umožněno aby se setkával běžně se stopami viru, pak na větší virovou nálož při prvním setkání zareaguje nepřiměřeně. To by vysvětlovalo méně nemocných a mrtvých v zemích, které kvůli kovidu tolik nešílí.

V. Klepetko 5.4.2021 16:48

Reakce autora na současnou pandemii je velmi podobná tomu, jak se chovali lidé během epidemie moru ve středověku:

V. Klepetko 5.4.2021 16:50

"Všeobjímající strach střídající se s obdobími paniky vyvolával kolektivní stereotypy chování. Tyto stereotypy jsou obecnou kolektivní reakcí, kterou prakticky shodně popisují všechny kroniky až do začátku 18. století. Popírání, obviňování, záchvaty nihilismu nebo naopak hédonismu. Když se vyskytla epidemie, první reakcí všech bylo popření. Relativně dlouhou dobu si zejména úřady ve snaze nevyvolat paniku nepřiznaly hrůznou katastrofu, které čelí. V mnohých kronikách je počáteční laxnost úřadů kritizována.115 Další reakcí bylo hledání příčin, tak aby se znovu našly ztracené souvislosti, které pomohou logické nápravě. Nabízelo se vědecké vysvětlení poškozením vzduchu nebo teologické božím hněvem. Avšak přirozenou reakcí mas bylo obžalovat bližního. Kolektivní strach se projevoval absolutním nihilismem, beznadějí a očekáváním smrti, podezíráním a obviňováním nebo naopak vytěsněním a útěkem do říše fantazie"

V. Klepetko 5.4.2021 17:00

Autor se nás snaží "léčit slovem". Navazuje tak vlastně na dávnou středověkou tradici, podobní "léčitelé" jsou vždy v době moru žádaní:

"Většina prostých obyvatel měst i venkova si nemohla péči fyziků (graduovaných a titulovaných lékařů) dovolit. Až postupem 15. století se v českých zemích začíná rozvíjet skupina městských lékařů, kteří stáli u počátků pomalu vznikajícího veřejného zdravotnictví. Avšak služby tzv. nižších řemesel byly vyhledávány, vzhledem k lepší finanční dostupnosti, i prostým lidem. Chirurgové a ranhojiči, astrologové, lazebníci a bradýři, lékárníci, kořenáři, mastičkáři, driáčníci (výrobci theriaku, driáku ), porodní báby, řezači kýl a kamenů, trhači zubů, léčitelé a lidoví lékaři, ovčáci, kati apod. Tato povolání se ovšem stávala často cílem mnoha podvodníků, kteří bez vzdělání chtěli získat praxi."

Takový článek zdravotní pojišťovnu nic nestojí, a přitom po jeho přečtení se každý cítí být epidemiologem a hned je život veselejší :-)

P. Kavan 5.4.2021 19:22

Je to docela trefné, ale odkud jste to citoval?

V. Klepetko 6.4.2021 0:03

https://is.cuni.cz/webapps/zzp/download/120005237

S. Kubů 5.4.2021 16:43

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/za-zabavou-diky-nesnimatelnemu-naramku-co-planuje-nova-hlavni-hygienicka-148577 (SeznamZpravy, 27.3.2021)

Paní doktorce Svrčinové bych doporučil, aby mi (a zřejmě i sobě) odpověděla na dvě jednoduché otázky: Může člověk po očkování proti covid-19 nebo po prodělání této nemoci být infekční a někoho dalšího nakazit ? Ano nebo ne ? A za druhé: Může člověk, který nemá detekovatelné protilátky proti viru SARS-CoV-2, mít imunitu vůči nemoci covid-19 ? Ano nebo ne ? Protože v případě pozitivní odpovědi na obě otázky jsou jakékoliv řeči o omezení občanských práv pomocí kovidpasu jenom nepodložené vyhrožování

To jenom totalitní technokrati se ke všemu tvářili, že je to tak složité, že i kdyby to vysvětlovali dlouho do noci, stejně by to nikdo nepochopil... A proto se taky s nikým moc nebavili - akorát pak byli ti, kterých se to týkalo, překvapeni, že jim např. pod okny vede třeba severojižní magistrála.

Zavedení "kovidpasu" je (bude) taky otázka v konečném důsledku binární: Ano nebo ne. A dokud pro takto zásadní omezení občanských práv a svobod nebude opravdu jasný a odborně nevyvratitelný důvod, mohou takové řeči budit podezření na skutkovou podstatu spáchání trestného činu šíření poplašné zprávy (dnes navíc v době nouzového stavu). (2.4.2021)

S. Kubů 5.4.2021 16:39

https://echo24.cz/a/SbEd3/epidemie-ustupuje-pomalu-naplnuji-se-varovani-odborniku-o-polovicatych-resenich

K tomu snad jenom, že pan doktor Petr Smejkal má atestaci z infekčního lékařství, nikoliv z hygieny a epidemiologie. Takže takhle je to s těmito „odborníky-nestraníky“ a za druhé: Na základě čeho se domnívají (vulgo „jakpak to vědí“), že vývoj „epidemie“ s jejich OPATŘENÍMI vůbec nějak souvisí ? Jak vědí, že kdyby se všechny děti do školy vrátily třeba hned, že by se riziko vůbec nějak zvýšilo ? Vždyť ty děti stejně imunitu vůči SARS-CoV-2 získat musejí a covid-19 u nich probíhá mírně nebo asymptomaticky (a je to potom vůbec covid-19?) – a učitelé jsou jistě už dávno proočkováni, resp. mohli a měli být. Jak vědí, o kolik % by stouplo riziko, když by se 12.4. do škol vrátili i maturanti a děti do školek ? Jak to souvisí s magickým číslem „R“, o kterém se sám pan profesor Dušek opakovaně vyjádřil v tom smyslu, že jde o ukazatel vypočítávaný (který je závislý hlavně na počtu provedených testů, tj. fakticky pofidérní – jistě uvidíme, že po Velikonocích toto „R“ vzroste, protože se po nich bude testovat víc, nežli v těchto dvou zkrácených týdnech) ?

Ale to je stejné, jak s otázkou, o kolik by se zvýšilo riziko, kdyby na Velký pátek byly otevřené obchody nebo kdy byl zákaz vycházení třeba až od 23:00.

Ale vždyť - tohle už jsme tady měli..! Tehdy se tomu říkalo, tuším, vědecké řízení společnosti (alias avanturismus). (2.4.2021)

J. Jurax 5.4.2021 15:42

No, u respirační choroby, jež se šíří zjednodušeně řečeno osobním stykem, je požadavek omezení onoho osobního styku celkem logickým krokem v boji proti ní.

Pochopitelně lze diskutovat a z různých pozic kritizovat formu, jež byla k žádoucímu omezení osobního stylu zvolena (nelogičností až pitomosti lze nalézti dostatek), nicméně samotné omezení bylo a je krokem správným směrem. Včetně omezení mobility, jež omezuje rozšířování nákazy. Je to celkem prosté a pochopitelné snad každému - sníží-li se pravděpodobnost kontaktu s přenašečem viru, pak se stejnou měrou sníží i pravděpodobnost nakažení.

Ostatně zdá se, že lockdown má výsledky - počet nově nakažených klesá.

Takže bych za sebe řekl, že činnost iniciativy proti lockdownu mám za pošetilou.

Ś. Svobodová 5.4.2021 17:37

Omezení mobility na pokles nemá výrazný vliv: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/vlada-cte-spatne-vlastni-data-uzavreni-okresu-nema-na-sireni-viru-vliv-148532 Vliv má promoření, které je až 50%, očkování a částečně i testování ve firmách. 1-2% zachycených případů znamená až 60tis. pozitivních kteří neměli dost času nakazit jiné lidi.

P. Kavan 5.4.2021 19:28

A vy v těch grafech ten strmý pokles po uzávěře nevidíte? Když ho tam teda nevidí ani autoři článku? Velmi mírný pokles by se dal asi najít i předtím, ale výrazný pokles začal přesně se začátkem lockdownu. Podotýkám že mírný pokles znamená mimo jiné že předchozí opatření by musela trvat delší dobu. Já ten článek považuju za důkaz, že opatření fungují.

Ś. Svobodová 5.4.2021 20:40

Sám to píšete - pokles nastal V DOBĚ ZAVEDENÍ locdownu. Jenže jeho výsledek není vidět hned, ale právě nejdříve po 14 dnech (alespoň to pořád opakují, když opatření nefungují). Možná je to pravé. Ale pak je mi záhadou, že ve Francii nebo Španělsku se mnohem tvrdší opatření tak extrémně neprojevují.

P. Kavan 5.4.2021 22:04

To máte pravdu, těch 14 dní bych tam čekal. Ale zase to není měsíc, který tvrdí článek. Na druhou stranu jsem sledoval celorepublikové denní přírůstky, a ty skutečně začaly významně klesat třetí týden po zavedení lockdownu, takže zcela v souladu s teorií. Teď už ale nedokážu říct jestli se graf v článku shoduje nebo ne.

Jak je to s Francií a Španělskem nemám páru. Pokud se nemýlím, tak většinu zimy měli podmínky tvrdší než my, což může být ten důvod proč to u nás narostlo hodně, a u nich ne.

V každém případě omezení kontaktů nutně musí vést k omezení šíření covidu, a nevím proč tolik lidí neustále hledá proč by to tak nemělo být. Ve skutečnosti člověk, který říká, že covid se šíří bez ohledu na to jak moc kontakty omezujeme, mu přisuzuje daleko nebezpečnější vlastnosti, než jaké ve skutečnosti má.

Ś. Svobodová 5.4.2021 13:48

Voliči současné vlády se budou do krve bít za B+B a glorifikovat nápad "uzavřených" okresů. Je fakt, že Babiš a jeho ministři zdravotnictví opravdu za pokles mohou. Dokázali plamenně řečnit a "makat" a přitom promořit polovinu populace. K tomu přidávají nějaká ta očkovaní, teď promoří děti, které pošlou na dva měsíce do škol a je hotovo. V květnu hurá k vodě.

P. Kavan 5.4.2021 19:29

Nezapomínejte, že velká část populace se promořit chtěla, a naopak kritizovalůa Babiše za to, že promořování nějakým způsobem brání. Za omezení proticovidových opatření (a tedy rychlejší promoření) se celou zimu tluče i opozice.

Ś. Svobodová 5.4.2021 21:28

V tom je jistá genialita. O tom, že se populace musí promořit se ví od začátku. Očkování je také možnost, ale velmi ekonomicky náročná a má mnohá úskalí. Babiš si je toho vědom, stejně jako Prymula, Blatný a spol. Ale dokázali u části lidí vyvolat pocit, že proti tomu něco dělají. Donutili je nosit roušky o kterých věděli, že jsou skoro na prd, ale sami měli rychle nanovlákenné. Omezili dopravu, ve které se pak mačkalo víc lidí. Zavřeli malé krámky a lidé se nahnali po tisících do supermarketů. Zavřeli hospody i když věděli, že se lidé přesunou do garáží a sklepů s mnohem horší hygienou. Zavřeli školy a nakažené děti se přesunuli k prarodičům. Existovaly testy, ale netestovalo se atd atd...

P. Kavan 5.4.2021 22:11

Takže 1) Ve skutečnosti Babiše podporujete. 2) Už se pohybujete na úrovni konspiračních teorií. K čemu by bylo nutit lidi nosit nefunkční roušky, když chcete aby nenosili žádné? Proč potírat demonstrace, které ve skutečnosti dělají to, co chcete? Skutečně vláda spoléhá na to, že lidi budou dělat pravý opak než jim přikáže? Tohle je extrémně nepravděpodobné, a nevěřím že by to dokázal naplánovat i ten největší génius.

Je možné že Babiš promořovat chtěl, ale jsem si jistý, že ta opatření byla míněná naprosto seriózně - na zpomalení promořování, aby se nemocnice nepřehltily. Ono to vlastně trochu fungovalo, přehlcení nastalo až v lednu, zatímco bez jakéhokoli omezení by přišlo nejspíš už před vánoci.

V. Bok 5.4.2021 11:55

No, na tohle podivné... Atd. bych řekl jen jedno... Jeden z těch, kteří to ještě nechytli a nebo jim nikdo blizky neumřel. Bohužel, prilis mnoho lidí uz takove štěstí nemelo. O myšlenkové konstrukci radeji pomlčim.

R. Langer 5.4.2021 12:22

Kolik je "příliš mnoho"? :-P

Já osobně neznám nikoho.

V. Bok 5.4.2021 12:59

Ja bohužel příliš mnoho. A spousta z nás. Že jste si toho nevsiml či to nechcete připustit, na tom nic nemění

P. Milan 5.4.2021 15:34

Já bohužel jo. A nebyli všichni důchodci.

O. Uživatel 5.4.2021 14:26

Uživatel požádal o vymazání
P. Vychodil 5.4.2021 19:09

jak řekl jeden známý doktor: umírají pouze ti, které medicína vytvořila...

L. Severa 5.4.2021 10:34

Stále se uvádí jen počet nakažených aniž by bylo uvedeno z kolika odběrů. Na příklad 23.3. bylo 10 883 nakažených ze 168 887 testů, zatím co včera 4.4. bylo nakažených 1 911 z 34 414 testů.

J. Kouřil 5.4.2021 9:24

Březen 2021 by měl být vyhlášen měsícem státní hanby, kam až jsme nechali řádění vládních psychopatů dojít.[>-]