6.12.2021 | Svátek má Mikuláš


Diskuse k článku

KNIHA: O potřebě pesimismu

Kniha Rogera Scrutona o potřebě pesimismu (The Uses of Pessimism and the Danger of False Hopes), v níž anglický filosof jako v celém svém rozsáhlém díle velmi zdařile vysvětluje a objasňuje největší bludy, které rozkládají západní civilizaci, je pro čtenáře, který prožil významnou část svého života v marxleninském táboře (míru a socialismu) podivuhodně familiérním čtením, jakýmsi déjá vu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Novotný 8.8.2013 18:46

Obávám se

že ten pán není filozof. Skutečný, těžkokaliberní, par-excellentní filozof se pozná lehce. Za prvé není ani v nejmenším antropocentrický, za druhé jej má málokdo rád - a za třetí takovému málokdo rozumí. Chcete-li příklady, zde jsou: Platón, Kant, Schopenhauer, Nietzsche.

Dobré je toto: "Scruton ale zůstává na půdorysu osvícenství – křesťanských hodnot bez Boha. Je to jako nevěřit v Boha, a přece zázrak chtít." Vida! Ptal jsem se "autentických" pravičáků, zdali mezi "základní křesťanské hodnoty" (ku kterým se hlásil za celou ODS Václav Klaus) počítají i víru v Boha. "Samozřejmě, že ne!" - odpovídali vždy shodně.

Ostatně, náš problém není ani filozofický, ani náboženský - náš problém je, že se tu nehorázně krade. Že policie není z jakýchsi důvodů schopna zlapat lotry a dopravit je před soud. Že, dopytle!, zde spousta lidí bere peníze za práci, kterou neodvádějí. To není Marx ani Hegel, ani Hayek. To není otázka hlubokých analýz a studií, optimismu nebo pesimismu. Je to otázka, možná filozofická: kdy už si lidský jedinec nemůže říkat "homo sapiens sapiens"? A je to, abych parafrázoval Yossariana z Hlavy XXII, po čertech dobrá otázka...

P. Vítek 9.8.2013 9:32

Re: Obávám se

To s tim setsakramensky souvisi panacku-ze se krade.Hadej jak?