1.6.2024 | Svátek má Laura


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
jiný Honza 21.9.2009 13:25

Re: Proč vyzdvihovat záporné etapy českých dějin?

Pliveš tady akorát ty, hnuse. A jen proto, že jsi za vodou, si troufáš pokřikovat. Jak uličník za plotem. Nic víc nejsi, prolhanče.

Witch 21.9.2009 13:17

Docela mne překvapily

útoky na legionáře. Za 1.války se sice opravdu zdají nejprůhlednější ruští legionáři, vzniklí ze zajatců a usedlíků, ale v Paříži si hned po vyhlášení války Češi vynutili možnost fungovat v CL, měli jsme tam rotu "Nazdar" (podle jednoho českého pozdravu) a po ztrátách bojovali Češi porůznu. Myslím, že i Oskar Kokoschka tam byl. Ve Francii je také hřbitov pouze našich legionářů z té doby.

Před 2.světovou zase naši vojáci zamířili do CL, což je trochu známější díky knihám o bojích v poušti. Nebyli zběhy, protože ČR přestala existovat. V Rusku je to jasné, tam se ke Svobodovi přidali Volyňští Češi + zajatci a uprchlíci.

Legionáři po 2.sv.válce, hlavně v CL, byli dobrodruzi různého typu a ti skutečně mohli platit za zběhy, ale třeba můj strýc, který to zkusil někdy v r.1947 a ještě nebyl odveden do naší armády, potom byl za Jáchymov odškodněný a plně rehabilitovaný. (On z CL utekl, když měl odletět do Kasmbodže a slyšel, jaká tam jsou jatka.) Setkala jsem se ale i s pánem, který Kambodžou a Vietnamem hlavně prošel, vrátili nám ho Vietnamci, ale ten měl z propagandistických účelů větší štěstí na věznění. Akorát si život pošramotil už potom sám. Po CL a takových bojích už asi ej dost problematické zapojení do civilu. Ostatně, CL na to má dnes ve Francii vlastní úředníky.

Možná by bylo zajímavé zjistit, nebyl-li nějaký Čech u španělské CL. Ale to by se leckdo asi ofrňoval, nešlo by o tu správnou stranu za druhé světové...

R.J. 21.9.2009 13:12

Re: Proč vyzdvihovat záporné etapy českých dějin?

Škoda že tak nenazýváte bolševiky. Nojo, každý máme holt nějaké "priority". ;-D

R.J. 21.9.2009 13:09

Tak schválně, kdo zde zodpoví, správně, vznik našich Legií v Rusku ?

Marat 21.9.2009 12:41

Pravda Smrdí ! (Nevítězí.)

To co vy vlastenci pokládáte za historické studíe, to není nic jiného, jak vlastencká beletrie. Totéž se dělá i z II. světové války.

Vlastenectvím a šíření vlastenckých legend se v Čechách živí opravdu hodně  "historiku" a každý si chce vydělat a být dobře živ.

Sám jsem byl svědkem některých událost a potom jsem o tom četl a žasl nad tím ,co jsem četl.

Někdy asi před 35 roky, jsem se ptal přítelkyně mé rodiny, profesorky a manželky ve světě známého profesora historie.Ptal jsem se ji na specialitu manžela a ona mě odpověděl, lže jako každý historik.

Marat 21.9.2009 12:33

Re: Proč vyzdvihovat záporné etapy českých dějin?

Honzaku, tak já bych to řekl do oči jak tvému dědkovi, tak tobě. Na fronách I. světové války bojovali na všech frontách a mojí dědové a příbuzní. Ale žádný z ních nebyl český vlatenecký omezenec.

Řvete že pravda zvítězí a přitom tu chudinku pravdu neustále kopente do zadnice a ještě na ji plijete. Vlastenci!

portwyn 21.9.2009 12:22

Nejsem dějepisář,

ale o legionářích se učí - v "normální" učebnici používané na naší škole je jak o legionářích za WW 1 (cca 1 stránka, pravda, mohlo by být více) a o zahraničním odboji za WW 2 asi 7 stran (namixováno s textem o domácím odboji, asi 15 stran), což mi přijde odpovídající. Nejvíce jsou "probíráni" čs. letci v Británii (emblémy perutí, fotografie J. Františka...) a Svobodovy jednotky v Rusku. Kromě toho samozřejmě nic nebrání vyučujícím přidat vlastní materiály, tam by kniha byla užitečná. Text je poměrně střízlivý, politicky nezaujatý (Dějepis 1 a 3, SPN Praha, 1993). Jde o dějepis obecný, pochopitelně s výrazným zaměřením na čs. prostor.

Marat 21.9.2009 12:21

Re: Proč vyzdvihovat záporné etapy českých dějin?

I kdy že odvedenci chodí rádí do armády zvláště na frontu? To že zběhli z vlastenckých důvodu, aby mohli bojovat za Československo, to je legenda vymýšlená už po válce. Češi potřebují hrdiny, neboť sami nejsou hrdinové, jak ukazuje dnešní skutečnost.

Češi bojovali opravdu na rozdíl od těch legionářu statečně na všech frontách I. světové války v atrmádě R-U. Ještě nezbahnili tou vlastenckou propagandou a legendama.

Když mě bylo asi dnanáct roku, byl jsem na navštěvě i jedné staré paní a tá se mě ptá: Víš co byl Masaryk? Nato vzala tisícikorunu a složila ji tak, že z Masarykova ucha byla krysa a říká: vídíš to byl Masaryk.

R.J. 21.9.2009 12:20

Kobylko Lajdo,

Mám díky dědečkovi manželky, Poslanec na Říšské radě, min. Nár. obrany a předseda Poslanecké sněmovny , jěště dost materiálů, některé jsou zajímavé, dávám je okopírovat, něco pošlu historikům ,které známe, něco dám kámošům a originál dávám do soukromého muzea na "Boudě" a v Králíkách "na Cihelně". To jsou pevnosti v Orlických horách, mají stálé expozice.  Ti z toho dělají výstavu, takže se to dostane mezi lidi, neschnije to někde v archivu, kde možná jednou za sto let to někdo "opráší" a udělá z toho nějaký výcuc, z kterého jde pak hlava kolem.  Ač nejsem tedy moc velký fanda I Republiky a mám k ní až schizofrení vztah,  mám zájem, aby bylo co nejvíce pramenů "venku", snad to přispěje k objektivnímu zhodnocení naší historie, což dodnes myslím není. A jak to tak vypadá, ještě dlouho nebude. Naposledy jsem dal panu Raboňovi, ten má pod "palcem" dělostřeleckou tvrz "Bouda" , pamětní knihu o Australských českých legionářích,  za I světové. Sám jsem o nich nevěděl, každému, kterému jsem jí ukázal, byl překvapen, neměl zde o tom nikdo ani potuchu. Tak to ve stručnosti.  Mějte se fajn Kobylko Lajdo.

honzak 21.9.2009 12:17

Re: Proč vyzdvihovat záporné etapy českých dějin?

Řekl bys to ty zmetku zaszranej do očí mému dědovi nebo mně? Těžko, pazdráte!

Můj děda byl italský legionář (tam toho moc nenastříleli), ale vystříleli Slovákům alespoň jakousi samostanost v rámci ČSR! Jinak by z nich byli Maďaři nebo Rusové! A ty "výhody" při přijímání do zaměstnání? Jako vyučeného kováře ho vzali k dráze. Teprve po narození druhého dítěte dostal práci v místě bydliště, předtím hezky dojížděl do Velenic.

Marat 21.9.2009 12:13

Re: Proč vyzdvihovat záporné etapy českých dějin?

Tomáš Kryslík ma pravdu

Ti Čsl. legionáří nebyli ničím jiným,jak Vlasovci I. světové války. Byli to opravdu zrádci a zběhové. Zběhli nikoliv z vlastenckých důvodu aby bojovali za národ, ale proto že nechtěli riskovat svlůj život. To že se dostali do konfliktu z bolševiky to nebvyla jejích zásluha ani vina.

Jediní legionáří hodní toho jména, to byli ti kteří emigrovali do Ruska v devatenáctém století a těch byla hrstka.Tak jako tak museli by jít na frontu v Ruské armádě a tak radějí utvořily tu rotu, kde jímk už takové nebezpečí nehrozilo. Pro tehdejší caruv štáb měli velkou cenu propagansistuickou. Nikoliv bojovou, třebas to vlastencké legendy vykládají jinak. Znal jsem několik legionářu a jejích synové a dcery byli horlivými estebáky, esenbáky atd..Ostatně sami nevinikali nějakým odporem ke komunistické zvůly.

To že jen díky jím, se dnes mluví v tom prostoru český, to je vastencká blbina, to by se  mluvilo i tak, pokud by se mluvit chtělo. Tak jako po celou dubu Říše Římské. A kdyby né, jaká by se stala škoda? Bolí to snad jiné potomky jiných národu že před staletími jejích předkové mluvili jinak? Národy vznikaly a zanikaly a dnes po ních pes neštěkne.

JaS 21.9.2009 12:05

Re: Proč vyzdvihovat záporné etapy českých dějin?

Napiš, komu odpovídáš - takhle je to nepřehledné. Jestli to píšeš Krystlíkovi, tak se ti nedivím. To vypadá na kovaného komunistu 50tých let.

Sedlar 21.9.2009 11:15

Re: Nabídka

doporučuji vám Vážený pane si nejprve zjistit co pojem "archiv" vlastně přesně znamená než se do státních archívů začnete navážet, způsob jakým tento termín používáte totiž ukazuje, že máte sice chválihodný zájem o věc, ale .... Mimochodem VHA je rovněž "státní archiv" ...  pokud se dotyčné archiválie dají alespoň částečně identifikovat je pochopitelně lépe je věnovat územně příslušné instituci.... Jinak předání dokumentů písemné či obrazové povahy archivu je spolehlivá záruka jak takovou věc uchovat pro budoucnost a zajistit její přístupnost veřejnosti, že to není v některých případech hned není až tak podstatné. Předání materiálu konkrétním "věrohodným" a "zasloužilým" osobám vede obvykle k definitivní ztrátě takovýchto dokladů, v lepším případě je po letech najdou archiváři v pozůstalosti takovéto osoby bez možnosti bližšího určení jejich skutečného původu. Tedy VHA je pro fotografie správné místo, pokud budou mít ovšem kolegové zájem.... V případě cyklu "za svobodu" na jehož nabídku jsem tu původně reagoval se domnívám ovšem, že v případě této "relativně běžné" věci zájem mít nebudou...

StandaU 21.9.2009 11:15

Re: Nabídka

Dobrý den, mám zájem, mohu i zaplatit.

Děkuji

janslavzavinacseznam.cz

Quintus 21.9.2009 11:06

Re: Proč vyzdvihovat záporné etapy českých dějin?

Samozřejmě, s Vaším nározom souhlasím, byli to zběhové. Na druhou stranu, mnoho z nich dalo přednost bojovat alespoň symbolicky za vznik vlastní republiky před relativně pohodlím zajateckého tábora. Aktivní zběho přišli až později, kdy už přicházeli vojáci, kteří se chtěli zapojit cíleně. Ne všude to bylo možné, ne všude se to v tu chvíli mohlo zdát smysluplné. Nepomenutelný je fakt, že ač byli poddaní jeho milosti, byli to v první řadě Češi, kteří kdysi o svou zemi přišli, a přísaha císařpánovi přece jen nebyla až tak z donucení. Když už mám umřít, tak raději pro něco pro mne významného.

Nicméně, to že mohu na diskuzi psát česky, považuji za velmi důležité, stejně jako to, že mám národ ke kterému patřím a jehož historie si vážím. Neexistuje žádná země, která by z dnešního pohledu směrem ku historii se vždy chovala příkladně a přežila. Stejně však jsem rád, že zrovna tahle země je moje a i když jsem již vícekrát na delší dobu zemi opouštěl, vždy jsem zůstal její součástí.

Schengen a potažmo EU nepovažuji za něco vyjímečného, je to dobré pro pohodlí na druhou stranu sami potlačujeme svůj význam a rozpouštíme se do čehosi neutrálně evropsky průměrného. Silné bývalé mocnosti pouze snáze protlačí své původní cíle, akorát jim k tomu ještě někteří občané zatleskají.

Silná federace lze vybudovat jen na společném jazykovém a kulturním základu, iluze dle vzoru USA v evropě nebude nikdy, na to je zde příliš mnoho sólistu jako italský novinář nebo prcek z francie.

Jsem Čech (ač Moravan) a jsem na to hrdý, stejně jako na své předky i na lidi kteým šlo a jde nesobecky o zemi a ne o vlastní zájmy. Psát mohu i anglicky ale jsem rád, že je to má svobodná volba.

Pamětník 21.9.2009 11:00

Re: s lhářem Krystlíkem neztrácejte čas...

Oficiální historici s ním pohrdají, nicméně nepohořel.

Pamětník 21.9.2009 10:58

Re: Proč vyzdvihovat záporné etapy českých dějin?

V českých zemích se za Rakouska-Uherska mluvilo česky a samozřejmě i německy. Školy byly české i německé. V českých školách byly učebnice psány česky. V česky psaných mapách Rakouska-Uherska vydaných kolem r. 1910 najdeme perly typu: Štýrský Hradec, Celovec, Stoličný Bělehrad atp.

Quintus 21.9.2009 10:40

Re: s lhářem Krystlíkem neztrácejte čas...

Děkuji za informaci, měl jsem štěstí a na dotyčného jsem ještě nenarazil.

FrantišekN. 21.9.2009 10:23

Re: s lhářem Krystlíkem neztrácejte čas...

jen to jen pisálek, co se vydává za historika a píše prolhané sešitky o čsl. legiích a dějinách vůbec. Možná mu uvěří pár prostoduchých nýmandů. ale v diskuzi s historiky vždy pohoří... Je to jen zakomplexovaná nula :-D

michal 21.9.2009 10:09

Re: Proč vyzdvihovat záporné etapy českých dějin?

Špatné prostředky neospravedlňuje dobrý cíl. Většina odvedenců do I. světové tam nešla s nadšením, nebo si myslíte opak? Když poruším přísahu, tak to musím chlapsky taky přimout a netvrdit, že to nebylo porušení přísahy. Zběhli, měli své důvody. Ale zběhové to byli. Samotná možnost psát česky není obecně lidsky něco lepšího než psát italsky, německy, anglicky, rusky atd. Mnoho sviní píše česky. Jste si jist, Quintusi, že kdyby monarchie přetrvala dodnes, tak byste nemohl psát česky na internetu? Historie ukázala, že rozpad/rozbití R.-U. byl z hlediska v něm žijících obyvatel spíše omyl než vítězství. Dnes jsme v Schengenu, takže co?....

Vedle legionářů by měli být jmenováni i ti, co, nezběhli, mnozí z nich měli taky cíl a velmocenské šachy pak zatočili stejně se všema.

Klobouk dolů před těmi, kteří se zachovali čestně, věrně a nesobecky, jedno už, na které straně byli povinni nastoupit do zbraně!

Quintus 21.9.2009 9:59

Re: Nabídka

Vážený pane, buďte prosím velmi opatrny komu archiv předáte, je smutné, když se většina fotografíí dostane buď do rukou spekulantů či do státních archivů, které "co jednou schvátí, to již nedají" .

Doporučuji spíše kontaktovat osobně přímo někoho důvěryhodného, kdo je schopen provést odbornou práci, katalogizaci, a hlavně nemá problém s poskytnutím materiálu badatelům. Z hlavy mne napadají mnohá jména, z těch která znáte, na prvním místě bych zmínil třeba pana plk. Eduarda Stehlíka z VHÚ. Případně kontaktujete místní organizaci ČsOL v místě dle vaší adresy, určitě vám poradí. Případně mi zašlete prosím kontakt na quintus73@mac.com a na schůzi tento čtvrtek pozeptám se na doporučení. S pozdravem Martin Ambros

liberal shark 21.9.2009 9:56

Re: Je to

A co by jste chtěl ve školách učit ? Dějiny VKS(b) ?

liberal shark 21.9.2009 9:55

Re: Proč vyzdvihovat záporné etapy českých dějin?

Chcípni, ty amorální bastarde. Jen ohled na pravidla fóra mi brání v tom, abych tě nazval adekvátní přívlastkem, ty lidský odpade. ;-€

Quintus 21.9.2009 9:50

Re: Proč vyzdvihovat záporné etapy českých dějin?

Díky těm vojenským zběhům můžete dnes psát česky do diskuze. Měli cíl a pomohli ho společně vybudovat. Ti kdo legie prožili, se většinou vraceli až v době, kdy ony proklamované místa dávno zabírali legionáři od stolů. Vojensky vzdělaných odborníků bylo málo, a pokud byli, tak jako důstojníci původem Německým nebo Rakousko uherským těžko mohli být skutečně platni tvořící se Československé armádě.

Jesli jste byl v armdě, také si budete spíše pamatovat doby kdy jste byl za dobrodružstvím za holkama nebo s prvním pivem. Ať už bylo na akademii ve Francii více těch, kteří Francouštinu nezvládali dokonale, tak ti kteří uspěli, a to znamená, že se domluvili, později tvořili jádro důstojnického sboru a až na vyjímky uspěli a během minima let mezi válkami vytvořila se kvalitní a bojeschopná armáda.

Vaši předposlední větu skutečně nechápu, co myslíte šovinistickým chováním? Pokud vím, první republika skončila po jiných událostech a i potom to byli právě bývalí legionáři, vojáci a sokolové, kdo se nesklonili a pokračovali v tradicích první republiky za což jako odměnu dostávali vězení či šibenici. Zatím co dělníci a rolníci dosazovali skutečné odborníky z kravína přímo do vlády. I bez znalostí jazyka českého.

Quintus 21.9.2009 9:29

Tato kniha chyběla

knihu jsem si zatím přečetl jen zběžně, při mé další badatelské činnosti nezbyl čas na důkladné pročtení.

Jsem členem Československé obce legionářské, mí předci byli v legiích další byl vysokým důstojníkem Obrněné brigády v Anglii. Z mého pohledu amatérského historika a nadšence pro tohle téma beru knihu jako jednoznačný přínos.

Nemohu si ale pomoci, chybí mne trochu obsáhlejší úvod, který by mohl zaujmout i člověka který o legiích neví vůbec nic.

Bohužel o legiích pokud vím, není žádná moderně psaná kniha, která by stručně vysvětlila nezanedbatelnou úlohu legií pro vznik naší země. Přestože mám mnoho starých knih nejspíš je nikdy nebudu schopen všechny přečíst a bojím se, že ani pro mne už nejsou určeny. Televize také nemá mnoho zpracování tématu, až na dokumenty, které zase neobsahují víc než popisy jednotlivých dějů. Chybí mi dokument podobný tomu, co je natočili američané nízkonákladově a je zatím neveřejný a neznámý mimo okruh členu Čs.oL.

Budu vděčen, pokud se mýlím a existují knihy vhodné k dnešní době a pro širokou veřejnost, dáte mi vědět na mail quintus73@mac.com děkuji.

Sedlar 21.9.2009 9:29

Re: Nabídka

moje reakce platila sice k souboru "za Svobodu" ale předání jakýchkoliv

jiných materiálů týkajících se legionářů bych se nebránil, sám totiž

zpracovávám seznam příslušníků čs. legií z okresu Olomouc, jen musím

opět zopakovat, peníze žádné na tyto účely bohužel nemáme....

Tomáš Krystlík 21.9.2009 9:28

Proč vyzdvihovat záporné etapy českých dějin?

Proč udržovat leginářské spolky, když už nežije ani jeden legionář? Legionáři byli zrádci vlasti, vojenští zběhové. Horší bylo, když se po WW I coby vojenští diletanti dostali na vysoké posty v cs-armádě a to na úkor vojensky vzdělaných lidí, kteří nezradili. Byli posíláni na vysokou válečnou školu do Paříže, aniž většinou znali francouzsky - poflakovali se tudíž po barech a bordelech. Zvýhodněni byli pozemkovou reformou, přijímáním do práce a podobně. Svým šovinistickým chováním spolu se Sokolem a hraničářskými spolky způsobili rozpad 1. republiky. Jsem pro plné osvětlení jejich role v cz-dějinách, ale neoslavovat!

StandaU 21.9.2009 9:24

Dobrý den,

píšete cituji"Ten právo být legionářem ztratil za kolaboraci s nacistickými okupačními orgány". Kdo vám dal právo, se takto vyjadřovat o jednom z našich zakladatelů tohoto státu. Nikdo mu nemůže odpárat legie, chování za protektorátu, to je druhá věc ovšem snižovat jeho účast v legiích kvůli chování za protektorátu je mírně řečeno .... Většina národa podporovala německou říši, viz. zbrojní  výroba. Nemám snad pravdu? Ovšem o tom se nemluví. Zostouzet legionáře to umíme. Dzp.

Sedlar 21.9.2009 9:21

Re: Nabídka

na Vašem místě bych to nabídl některé knihovně ve Vašem okolí, ale pokud by jste nevěděla kam, tak v naší archivní knihovně tento soubor nemáme. Tady je možný kontakt - t.sedlar@ol.archives.cz Jelikož máme ale teď díky "šetření" stopstav na nákup jakýchkoliv knih, tak zaplatit bychom Vám to opravdu nemohli, poštovné bych uhradil sám. S pozdravem. T. Sedlář

Standa 21.9.2009 9:13

Je to

hloupost. Propaganda na školách je zvěrstvo. Stačí pár řádků v učebnici. Za víc to nestojí, neboť oni bojovali za Československo a na za Česko. Tak byl jejich boj zbytečný a oni byli fakticky zrazeni.