4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
MaR 18.4.2008 13:29

Hm

Rádobysenzační, jenže ten *hloupý* volič si správně nevšímá pouze ekonomických faktorů, ale taky kvality svého života. Takže pokud mu např. není libé žít vedle nepřizpůsobivých imigrantů tak to správně ve své volbě zohlední i přes možné ekonomické výhody pro celou společnost.

BOMBON 18.4.2008 12:47

Re: Iracionální ignorant

jeste by to chtelo, abyste definoval, co je podle vas demokracie... ;-)

BOMBON 18.4.2008 12:46

Re: Re: Re: tam kde nekteri ekonomove

no, to je ale dusledek nikoliv trhu a svobody, to je dusledek systemu, ve kterem lide vyuzivaji statu k tomu, aby ostatni zili podle jejich predstav... az to zakonite skonci tim, ze vsichni zijou podle toho, co chce stat (neboli politik a urednik)

dnesni stat vam vase dobro nacpe i kdyby vas mel vzit pumpickou pres koule... :-/

BOMBON 18.4.2008 12:42

autor a kolombo

pekne!! R^

BOMBON 18.4.2008 12:42

Re: tam kde nekteri ekonomove

tam, kde jini ekonomove a neekonomove vidi cloveka, ktery najednou nema co jist, tam prece muzou jit a pouzit sve prostredky a pomoci... jenze ono se nejlepe pomaha za cizi penize, to totiz cloveku umoznuje byt velkorysy, co? :-P

ve svobodnem state (kde ho jen hledat?:-/) na cloveka kasle zase jenom clovek, teorie na nikoho nekasle. necekejte, co kdo udela pro vaseho stradajiciho souseda, neztracejte cas volanim po zasahu statu, pomozte vy sam. tedy pokud je vam ho opravdu lito a nejsou to jenom prazdna gesta...

BOMBON 18.4.2008 12:34

Re: Re: kdyby se Robinsonovi rozbily nástroje

naprosto presne...

lidi si predstavuji, ze ekonomie je o penezich a cislech... a ona je spis o hodnotach a lidskem chovani... jenze malokomu vysvetlite, ze treba i nicnedelani je vlastne ekonomickym chovanim....

tris 18.4.2008 12:32

Re: Iracionální ignorant

No oni se taky číňani mají výrazně lépe, než se měli za socialismu.... jinak nejlép se měl Hong-kong a tam nebylo o demokracii ani slovo. Máte pocit, že tam bylo otroctví?

LJG 18.4.2008 11:50

Re: Re: tam kde nekteri ekonomove

Jenže v té drnové chajdě vás stát nenechá. Musíte mu platit za vodu z vaší studny / zatím při větším objemu, kdoví jestli za pár let za ne jakýkoliv objem/ a za odvod splašek. Nelze spaškani hnojit pole, nevyhovuje to euronormám. Nezle pokrývat doškami vlastní výroby, nevyhovuje to požárním předpisům. Bude nutno koupit do domků hasící přístroj a ten na koleně nevyrobíte.....

Kolombo 18.4.2008 11:20

Re: Re: Re: Mýtus dobře odvedené služby

Adolf Hitler potřeboval sociální smír, aby mohl novou válkou změnit postavení Německa v Evropě. K čemu ho potřebujeme my, v dnešní Evropě, která se programově odmítá bránit jakýmkoli hrozbám, naopak jim ještě sebevražedně otevírá dveře a kaje se za "zločin" svého úspěchu. Komu se má omlouvat? Ušlechtilým lidojedům odněkud z Konga, ještě ušlechtilejším otrokářům z Arábie, malajským pirátům... Nikldo z nich nebyl o nic "ušlechtilejší", než evropští kolonialisté. Ti byli úspěšnější, protože byli lepší. Kát  a stydět se za úspěch může jen wůl, pohodlím a zahálkou zpovykaný fracek.

Kolombo 18.4.2008 11:11

Re: Re: kdyby se Robinsonovi rozbily nástroje

Autor článku nepolemizuje o úloze peněz ani jestli tyto mají pro Robinsona cenu nebo ne /peníze jsou poukázky na služby od jiných lidí, ale Robinson je sám /. Autor upozorňuje na nesmyslnou politiku vytváření pracovních míst, když smyslem ekonomiky není vytvářet práci, ale naopak vyrovit zboží a služby za použití minima práce.  pracovní místo můžete vytvořit snadno - nechte nezaměstnané vozit štěrk 100m z jedné hromady na druhou a zpět. Nic se tím nevytvoří, kromě "pracovního místa".

Člověk si sám vlastní prací sice nevyrobí ani propisku, ale od toho se účastní dělby práce. Samotná existence dělby práce ještě neimplikuje, že by se jí museli účastnit všichni ani že by musela být centrálně a násilně organizovaná.  Tragédií  dneška není trh, ale to, že demokracie nám nějak bobtná. Lidi si myslí, že mohou kecat do všeho, samé hlasování, nejlépe referendum o čemkoli. Hlasovat by se ale mělo jen o věcech veřejného zájmu, které by byly explicitně určeny. Ostatní jsou privátní záležitostí jednotlivých občanů a druhým do nich nic není. Jinak se brzo dočkáme i referend i o tom, jaké budou ženské použivat  vložky.

lucina (pes) 18.4.2008 11:09

Re: Klaus (zase) znožňuje FALEŠNÉHO boha: Buchanana (!public choice")

Jen aby místo toho neroznožňoval letušky! I když pro lidovce je hřích obojí.

lucina (pes) 18.4.2008 11:07

Re: Re: tam kde nekteri ekonomove

Internetem šidíte pošťáka, že se nestydíte! Co bude ta pošťačka dělat, bude chudák jen roznášet reklamy, vaší vinou!

lucina (pes) 18.4.2008 11:03

Re: kdyby se Robinsonovi rozbily nástroje

Ale děte, zkuste si o staré a nemohoucí pečovat sama, nebo si to platit - hned uvidíte, co to stojí. A pro normálního člověka hodnota = cena (když pomineme hodnoty morální). Navíc vaše vlastní obilí, které byste byť jen sypala slepicím, bude levnější, než to kupované. O vejcích a slepici na paprice nemluvě.

Pametnik starejch dob 18.4.2008 10:58

Re: Re: Mýtus dobře odvedené služby

Věc vypadá trochu jinak, pokud bohatý jedinec potřebuje domácí "lupiče" jako vojáky k ochraně před lupiči cizími.

Nezpomeňte, že Hitlerovu SA i Mussoliniho fasces tvořili z velké části vojáci z WW1, nespokojení s tím, jak se k nim stát zachoval po válce.

lucina (pes) 18.4.2008 10:56

Re: Re: Mýtus dobře odvedené služby

R^

Pametnik starejch dob 18.4.2008 10:55

"Žádné náklady na sociální smír nejsou příliš vysoké, pokud

sjednotí národ." (c) Adolf Hitler

Válka je boj lidských SKUPIN a to vyžaduje, aby se vojáci se skupinovým cílem nějak ztotožnili. Na nedostatek tohoto ztotožnění zanikla i Římská říše se svými (v konečné fázi) žoldnéřskými armádami, tvořenými a ovládanými cizinci.

Liberální ekonomie se rozvinula původně v Británii a USA, které byly chráněny mořem či dokonce dvěma obrovskými oceány.

 

Kolombo 18.4.2008 10:54

Re: tam kde nekteri ekonomove

Je zajímavé, kolika lidem leze ten trh na nervy.  Kdo je kde zredukován do role stroje? Kdokoli může zůstat v drnové chajdě někde u lesa a živit se chovem koz.  Pak se bude cítit součástí přírody a trh může s klidem ignorovat. A to si dnes bude žít ve srovnání se  středověkým zemědělcem líp než  kníže. Problém s racionalizací je jinde - nemůžete nikomu zakázat neobjevit automobil jen proto, aby neztratil práci pohaněč mezků. Někdo to auto vynalezne, jiný je použije a odmítne mezkaře. Pokud mezkař nebude ochoten změnit povolání a dokonce "sáhne po extrémech" , zaslouží si, aby po extrémech sáhla i druhá strana. Každý se snaží ulehčit si práci, i vy , Martine, když se naučíte přezout si gumy a opravit vodovod "berete práci" servisu a instalatérovi.

Radimka 18.4.2008 10:50

Ať žije ekonomika

Děkuji autorovi za termín "koncept racionální ignorance". Jdu si ho zapsat do deníčku a zpytovat svědomí, jsem-li racionálně ignorantní či racionálně iracionální volič.

Kolombo 18.4.2008 10:39

Re: Iracionální ignorant

Proč si to myslíte? Otroctví v Číně nezajišťuje trh, ale totalitní stát. Je to stát, který vyhání lidi z domovů například kvůli výstavbě přehrady "Tři soutěsky". Co by mohl sám trh? Rolník může zůstat na svém políčku, ovšem je to bída. Pokud dostane nabídku jít pracovat do fabriky, není tam "trhem" nahnán  na nucené práce jako za komunistů, nýbrž si chce pomoct, jde za lepším.  Co to pořád máte proti trhu - trh není přepadání na rozcestích. Trh je nabídkou ke směně - kdo nic měnit nechce, nemusí. Účastníci trhu člověka chytají na lákavou nabídku, které nedokáže odolat a ne že by ho obírali násilím. To dělá naopak stát pod hlavičkou náprav nedostatků trhu.

Kolombo 18.4.2008 10:20

Re: Mýtus dobře odvedené služby

Co to je ta "volná ruka trhu"? Někdo něco nabízí, druhý akceptuje nebo ne. Možná tu v nabídce něco chybí,  nebo je nabízeno draho. Nic není ale ani vnucováno nebo zakazováno, kritikové "trhu" se mohou dohodnout a chybějící služby si zabezpečit sami. Pečující ruka státu dokáže dodat některé další služby, její metodou je ale násilí, vnucování, konfiskace. Takže  kritici trhu pouze nechtějí za určité služby platit tržní cenu a preferují použití síly. To se nepříjemně podobá loupeži, jenom se tomu tak neříká, když mají lupiči většinu!

Kajan 18.4.2008 9:02

Nikdo se v této věci neobejde bez Haekovy superhnihy Právo, zákonodárství a svoboda !!! Dzp.

petrph 18.4.2008 8:25

Mýtus dobře odvedené služby

Vcelku nám chtěl autor říci, že ekonomie (zvlášť je-li ovlivňována politikou) je docela věda, postavená na hlubokých teoretických základech a principech, které zase tak každý nerozumí, a měl bych teda poslouchat moudré politiky. Ale, ona každá věda je těžká - vemte si kolik lidí nerozumí jaderné energetice, popřípadě energetice vůbec - ale nemusí, protože s tím nejsou problémy - objednal si službu, elekrárna zapojila kabely - a žárovky pořád svítí, trouba v pořádku peče, lednička chladí. Občan se o to nemusí starat,protože ví že to funguje. No a když to srovnáme s tou státem ovlivňovanou ekonomikou - to se ví že by se o to rád nestaral - dělal jenom svojí práci a dostával dostatečný příjem , který by mu umožnil jeho tvůrčí život, zajištění rodiny i sebe, včetně zdraví, důchodů.. A teď se zeptejme , jestli mu to všechno ona vláda a volná ruka trhu, umožnuje?

Dana Mentzlová 18.4.2008 7:48

Re: kdyby se Robinsonovi rozbily nástroje

Pro Robinsona vlastně nemají peníze cenu, ale dnešní občan je potřebuje. Sám svou vlastní prací si nevyrobí ani propisku.

Dana Mentzlová 18.4.2008 7:27

kdyby se Robinsonovi rozbily nástroje

Tak by měl ovšem víc práce, ale ta by nebyla placena hotovými penězi. Je rozdíl mezi prací, za kterou dostáváme hotové peníze, a prací placenou v naturáliích nebo vůbec.

Pokud dostanu za práci hotové peníze, je to vlastně víc, než když mám třeba obilí ve stejné hodnotě. Některá práce nevytváří vůbec žádné hodnoty, třeba péče o staré a nemohoucí.

Pozorovatel 18.4.2008 7:24

Iracionální ignorant

Dotáhneme-li závěr do konce, vychází nám vzorec: méně demokracie + více trhu = a jsme v Číně. Dobrou chuť.  Trh mimo rámec demokracie vede k otroctví. To raději iracionálně ignorantsky věřím v demokracii. Credo, quia absurdum.

Martin 18.4.2008 3:14

tam kde nekteri ekonomove

vidi racionalizaci vyroby, snizovani nakladu atd. jini ekonomove i neekonomove vidi cloveka, ktery najednou nema co jist a ma chut sahat po extremech. krasne je zit ve svete nabidky a poptavky kde je clovek zredukovan do role stroje. ale moc se tento liberalni extremismus co kasle na cloveka nelisi od komunismu.

fakta, prosím 18.4.2008 1:38

Klaus (zase) znožňuje FALEŠNÉHO boha: Buchanana (!public choice")

Autor knížky má pravdu, voliči obecně nejsou racionální ignoranti.

Jako v mnoha jiných oblastech - hlavně navíc ve stále komplikovanějším světě - se uchylují ke zjednodušenému výkladu věci, řídí se nějakým klišé nebo stereotypem, aby nějaké rozhodnutí, nebo postoj k věci vůbec zaujmuli.

Ostatně tento fenomén "snadno a rychle" stojí za bulvárem a soundbity moderních massmédií obecně.