7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Diskuse k článku

KNIHA: Korupce krvavýma očima nebo suše analyticky?

Jestli existuje žebříček nejfrekventovanějších slov v češtině, zcela určitě v něm několik posledních let boduje na předních příčkách slovo korupce. Od bulváru po tzv. seriózní tisk, od televizního zpravodajství a publicistiky až po mýdlová dramata ze současnosti, tam všude vrací ozvěna na každé slovo stejnou odpověď: korupce.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Vaclavik 24.12.2013 13:17

Nikoli 'suboptimální', ale NEMORALNI!

"úplatek je jen doprovodným znakem zločinu. A tím zločinem je nutně vědomé suboptimální rozhodnutí veřejné autority."

Mimochodem, to ze v soukromem sektoru korupce nikoho nepali, protoze se tam nejedna o rozkradani z verejneho hrnce, to autory nenapadlo? Proc vubec o tom pojednavat tak slozite? Aby z toho byla kniha a ne jen jednostrankova analyza? Proc tak objevna moudra, jako ze uplatek je 'jen doprovodnym znakem'? Proc takove rozpitvavani, kdyz jde o vec jasnou kazdemu, i troubovi.

"A právě tato újma je skutečným problémem, skutečným zdrojem společenské nebezpečnosti."

Pan Jakle, pojem a vyraz 'spolecenske nebezpecnosti' je ryze kolektivisticky pojem! Takto hodnoti ciny socializovana mysl! U vas plati to stare zname, ze staci skrabnout a pod vrstvou laku na nas vykoukne ruzovy, nacervenaly, nebo uplne cerveny podklad.

P. Maleček 24.12.2013 7:15

Plky Klausových poskoků

Tak ať mi ti mladí fešáci vysvětlí, proč třeba ve Švédsku kde se přerozděluje víc než u nás je korupce řádově nižší? Je zajímavé, že zrovna tohle institutu Václava Klause uniklo. Nejspíš proto, že je jeho šéf stále ještě vyčerpán vymýšlením, jak z průseru vytáhnout své kámoše, kteří s jeho laskavým souhlasem rozkrádali stát - a tak vznikla amnestie.

Ona ta korupce totiž neroste či klesá s tím kolik se přerozděluje, jak tvrdí ti mladí Klausovi poskoci, ale s tím jak korupci kryjí či odmítají vrchní reprezentanti společnosti. Ale kdyby tohle napsali, tak místo Klausovy podpory by měli v zadku hluboce zaraženou jeho konzervativně naleštěnou lakýrku.

B. Rybák 24.12.2013 15:32

Re: Plky Klausových poskoků

Nikde se neprokázalo, jak velká korupce je ve Švédsku či kdekoliv jinde, protože jediné (relativně) správné zjišťování korupce pomocí intenzity styku občanů s byrokracií (podle něhož na tom Švédsko bylo dost mizerně) bylo na nátlak EU-levice změněno na "index vnímání korupce", které je všude především výsledkem masmediálního působení a v zemi jejíž masmédia ovládá cizí podnikatelská EU-mafie je naprosto nepoužitelné.

Jak asi vysvětlit, že (Tvrdíkova) gigantická korupce Grippenová má kořeny hlavně ve Švédsku, nebo účast švédských vědců na mezinárodní mafii (9 států) spolupracující na podvodném získávání EU-dotací na vědu...

Zločin má vždy náskok před "právem" a ve Švédsku se pochopitelně nenosí "krabice od vína". Místo "haléřové" korupce jednotlivci jsou tam (jako všude v EU) vytvořeny mafiánské sítě korupčníků (pardon lobbistů).

Přímé náklady na švédskou byrokracii jsou patrně vyšší než naše (skutečná) korupce a obrovským nepřímým nákladem je neefektivnost byrokratických rozhodnutí (od sedmdesátých let se Švédsko v žebříčku nezadržitelně propadá). Na jeho postkoloniálním bohatnutí z montoven a bank rozsetých po celém světě, a z vlastnictví půdy (dokonce i v Africe) není nic úctyhodného (oni svou úžasnou šanci na průmyslovou expanzi z r. 1945 (a 200 let bez války) na rozdíl od nás kde jí bolševici úplně zničili vyměnili za svůj dočasně udržitelný neokoloniální socialismus.

Jediným důvodem, proč je nepochybná závislost korupce na přerozdělování peněz ve Švédsku možná mírnější, jsou plné kostely protestantských věřících. Na jejich stavění u nás už je ale trochu pozdě nebo by jste se chtěl do toho pustit?

J. Kulheim 23.12.2013 20:37

Korupce, která se děje "podle zákona“ je podstatně nebezpečn

Korupce je přítomna všude. Politické strany kupují za peníze daňových poplatníků voliče na různé, mnohdy nereálné sliby / přidáme vám na auto, zatočíme s korupcí, a p./, zneužívají informací a nakupují pozemky, které stát za mnohonásobek nakupuje zpět, odhlasují zákony, které umožní okrádat občany ČR. Zisk důležitých informací, kupování voličské podpory, podplácení médií, koupení rozhodnutí parlamentu, užívání kompromitujících materiálů pro politické vydírání

Korupce, která se děje "podle zákona“ je podstatně nebezpečnější a stojí víc peněz a víc životů, než ta, která je zákonem postižitelná. Solární energie bude stát občany ČR 850 miliard Kč za 15 let. Některé strany to v parlamentě odhlasovaly a jedna poslankyně ještě přitvrdila podmínky. Strany před volbami rozdávají různé pastelkovné , atd.

Kdo říká, že odstraní korupci tak záměrně lže. Uvádí spoluobčany v omyl, aby ho např. volili. Tedy korumpuje. Korupce je všude tam, kde někdo rozděluje cizí majetek. To platí i pro soukromé firmy. Státní úředníci rozdávají soukromé peníze, jiným soukromým osobám a při této příležitosti si něco přesunou na své účty.

Není to nic, co by se týkalo pouze České republiky. Rozdíl mezi vládami pak není existence korupce, ale to, jak se s ní vypořádají, jak agresivně se ji pokoušejí kontrolovat. Na základě lidského charakteru totiž nikdy nemůžete korupci eliminovat. Ten správný směr ovšem je skutečně se snažit se s ní účinně vypořádat a minimalizovat. Zhruba polovina státních výdajů evropských zemí jde na zaopatřovací stát.

B. Rybák 23.12.2013 19:53

Důležitý symptom doby

Označování parlamentu jako "žvanírny" a demokraticky zvolené vlády jako "hnízdo" korupce, je vždy hlavní součástí útoku na demokracii a národní stát (na schopnost si vládnout).

Bylo tomu tak u nás i v celém světě ve dvacátých a třicátých letech minulého století. Velmi poučné jsou např. záznamy vystoupení komunistů v parlamentu ČR a třeba projevy B. Musoliniho tvrdící, že složitosti moderní doby nejenom že nemůže demokracie řešit vědecky, ale že anarchie (nazývaná svobodou) je škodlivým rejdištěm pro zkorumpované politiky a zlodějské podnikatele.

Mnoho hlupáků tehdy a bohužel ani dnes nepochopilo, že je to nestoudná urážka většiny občanů a ne jenom jimi vybraných politiků. Že mocné (nikým nekontrolované) elity nebudou nikdy a nikde dlouhodobě sloužit občanům, ale nakonec budou vždy pouze rozšiřovat svou moc a svých privilegia (lokajství občanů)!

Zvýšená frekvence těchto útoků je nejdůležitějším symptomem vážného ohrožení demokracie a státu a musí být signálem pro jejich intenzivní obranu. Eko-fašismus rozhodně není menším nebezpečím než obyčejný fašismus. "Zelená" DE-říše pro nás rozhodně není menším nebezpečím než předchozí, byť i "svaté" říše národa německého (cíle velkých národů se nikdy nemění - proměňují se prostředky jejich naplňování).

M. Kosejk 23.12.2013 20:38

Re: Důležitý symptom doby

Jo. Dlouhodobě říkám, že opravdovským problémem tohohle státu je, že lidi svobodu považují za bordel a parlamentní demokraci za nelíbivé zdržování. A všechno ostatní z toho vyplývá - touha po regulaci všeho, volba Babiše, schvalování politických procesů a vůbec schvalování tvrdě represivních přístupů trestních orgánů...

K. Krbálek 23.12.2013 19:21

odvádění pozornosti

to, že je téma korupce mediální manipulace odvádějící pozornost davu od toho podstatného, nepochybuji už dávno. Jenže touhle manipulací je celá politika a 99% mediálního obsahu novin, TV i internetu. Společně odvádějí pozornost od podstaty krize, kterou naše civilizace prochází. Tahle krize ovšem není politická, ekonomická, sociologická, kriminální, je spirituální a lze jí vyřešit jen spirituálními prostředky, nikoliv politicky, policejně či ekonomicky. Podstatou spirituální krize je, že jsme ztratili cíl, smysl toho všeho hemžení. A vyjdeme z ní ven až tehdy, když si ujasníme odpovědi na otázky proč vlastně žijeme, proč děláme to, co děláme, co bychom vlastně dělat chtěli - pak spoustu jevů, jako je korupce nebo třeba peníze, zmizí jak pára na hrncem, protože už nikomu nebude dávat smysl.

Š. Hašek 23.12.2013 18:22

Ožebračený lid,

který po návratu z chorvatské dovolené volí jako bojovníka proti korupci agenta Babiše (nevíme jistě) má ve všem jasno.

Vidím to chmurně (pro občany).

Vidím to vesele (pro 30Kč bojovníky proti korupci).

J. Marek 23.12.2013 14:57

Korupce

je hybnou silou společnosti, je nutno rozlišit mezi korupcí pozitivní a negativní. Rozlišení je však velmi obtížné, pokud by se tomu institut věnoval, nobelovka je jistá.

P. Čech 23.12.2013 16:52

Re: Korupce

Korupce je cizí slovo, pane Marku 602 a znamená podplácení a úplatkářství.  Takováto nežádoucí činnost nemůže být nikdy pozitivní z jednoho jediného důvodu. Nikdy nic dobrého nemůže přinést. Vlastně může, ale jen pro uplácejícího a podpláceného. Ostatní vždy ostrouhají mrkvičku a vždy na to doplatí.

J. Kraus 23.12.2013 14:23

Přesně tak.

Ve stavebnictví by nikoho nenapadlo podplácet developera nebo investora obecně, protože stavbu platí on SVÝMI penězi a své pracovníky si umí uhlídat. Tedy většinou. Naproti tomu popis mechanismu toků peněz u státních zakázek by vydal na knihu, a v kolektivu autorů by každý měl trochu jiné zkušenosti. Je to všechno dětsky průhledné až k pláči. Namátkou jedna ilustrace. V bouři tahanic a zklamaného očekávání byl na jednu velkou akci přibrán jako investiční dohled nový pracovník zvenku. Když já nic, tak nikdo nic. Po počátečním zděšení zúčastněných (vše by zaplatily stavební firmy) se našlo obvyklé řešení. Udělal se kamuflážní dodatek projektu, několik vágně formulovaných a neidentifikovatelných položek, sepsaných po krátkém pohledu z okna, jehož celá rozpočtovaná částka šla do ruky onomu pracovníkovi. Všichni byli spokojeni a pracovník se stal na onom úřadě protikorupčním specialistou (už ani nevím, odkud to mám, snad jsem to slyšel někde v metru).

Nevím, jestli by náprava byla tak jednoduchá. Stát nemá soukromého majitele a pryč je i setrvačnost těch dob, kdy služba vlasti byla ctí. Nebo dokonce, jak bývalo pravidlem u mnohé šlechty, že za službu vlasti se neplatí. Zrušením nesmyslné legislativy by se něco zlepšilo, ale dokud se neobjeví lidé, kteří se ztotožní se svojí zemí, těžko něco podstatného.

P. Čech 23.12.2013 16:46

Re: Přesně tak.

Lidé, kteří se ztotožňují se svou zemí, jinak řečeno skuteční občané se u nás objeví až tehdy, kdy tento stát bude státem občanským. Státem, kde vládnou občané sami sobě a bez jakýchkoliv prostředníků. Stát, kde bude platit dané slovo a kde většinová občanská vůle, vzšlá z referend bude ctěna mocí zákonodárnou, výkonnou i soudní. Stát, kde výsledky občanských referend budou závazné pro všechny, tedy i pro zmíněné tři demokratické moci. Něco podstatného se může změnit již zanedlouho, pokud bude podepsána koaliční smlouva. Smlouva, kde zejména její bod 1.9.1  toto nastiňuje. Záleží na tom jak a zda vůbec bude uzákoněno obecné referendum jako jediný demokratický institut zjišťování a nastolování většinové občanské vůle. O tom to je, pane Krausi. Pomocí referend lze také úspěšně potírat i korupci. Nikoliv potřít, ale potírat.

M. Kosejk 23.12.2013 10:58

---

Že naši novináři prezentují žebříčky vnímání korupce jako skutečné žebříčky korupce, je jen další z příkladů toho, jak naše média totálně selhaly. 

Lidi CHĚJÍ věřit ve velký rozsah korupce - je to totiž pro ně alibi - "Co já bych všechno dokázal, kdybych mohl podplácet jako ostatní..."  A potom si lidi taky vždy rádi ukážou na nějaký údajný problém - na nějakého obětního beránka.

A problém korupce jistě navíc i nafukují nejrůznější vlivové skupiny, které to zneužívají ke svým vlastním mocenským cílům (Babiš, Janeček...)

J. Kanioková 23.12.2013 19:31

Přesně..

.

Š. Hašek 23.12.2013 20:07

Re: ---

Asi tak.

P. Čech 23.12.2013 10:17

Korupce je trvale přítomným a v každém případě negativním je

Nutno ovšem dodat, že u nás obzvláště. Existuje zde klasická korupce ekonomická (podplácení penězi) stejně jako korupce politická (uplácení voličů nesplnitelnými, ale i splnitelnými sliby). Ta druhá je podle mne mnohem horší. U nás bují mírou nevídanou obě.  Opět se ptám, proč tomu tak je. Odpověď nalézám jen jednu. Na vině je společenský systém, který je mylně a lživě nazýván politiky parlamentní demokracií. Tento systém totiž má s parlamentní demokracií společné jen jedno. Existenci parlamentu. To je ale vše. Veškeré ostatní demokratické principy a zásady tento systém postrádá. Postrádá vládu a moc většinové vůle občanů, vždy totiž vládne výrazná jejich menšina. Nejedná se o demos krates - vládu občanů, ale o vládu a diktát politických stran, které vždy po volbách ovládají zcela moc zákonodárnou, výkonnou i soudní.. Neustále je hrubě pošlapáván čl. 2, odst.1 ústavy a to pouze v zájmu naplnění čl.5 ústavy téže. A tak bych mohl dlouze pokračovat. Na celém tomto politickém marasmu se významnou měrou podepsal vlastizrádce, pan Václav Klaus. Člověk, který rozbil mou a svou vlast - Československo.

Z. Sohorova 23.12.2013 10:52

Re: Korupce je trvale přítomným a v každém případě negativním je

Dobre napsano od pana Cecha  SOUHLAS

K. Frauknecht 23.12.2013 8:42

Pěkný.

Pane Jakl, zkuste jednou napsat článek po pseudonymem (dobrej by byl třeba Sv. Čech :-)). Vsaďte se, že pí. sochorová nezareaguje :-))).

P. Lenc 23.12.2013 9:50

Re: Pěkný.

Pěkné pane Frauknechte, zrovna tak jako článek.

Z. Sohorova 23.12.2013 10:54

Re: Pěkný.: Karel Frauknecht

Trhnite si nohou jestli nejakou mate  sve rady  si nechte pro Hajka  Jakla a Klause  ty se k Vam hodi...   troubo

K. Frauknecht 23.12.2013 11:12

Troubová :-)),

vždyť to právě dělám - radím panu Jaklovi, tak se do toho nemontujte.

Ale jinak hezký svátky!!

V. Halašta 23.12.2013 13:15

Re: Pěkný.: Karel Frauknecht

Jako debata moc zajimavá není ale jedna věc mě zaujala - nepíše se vélké písmeno ve slově "Vám" jako projev úcty?

Z. Sohorova 23.12.2013 2:40

Lide kolem Klause

Co se  zase dali dohromady do podvodnickeho spolku co si rika institud VK  Ti maji nejvetsi podil na rozkradeni CR  Lide typu Hajek - Jakl   Klaus   Bem  Rath Paroubek  Glos a dalsi pod ochranou toho nejvetsiho podvodnika Klause  Delat nikdy nebudou a budou nasi zemi jen skodit jak skodili doposud   a Vy pane Vyhnanek s vasim zvanenim a oevovanim zlodu se bezte vycpat

Z. Sohorova 23.12.2013 2:41

Re: Lide kolem Klause

Vyhnalikem   ne Vyhnankem

J. Vyhnalík 23.12.2013 2:25

Co se ještě bude muset stát?

Máte pravdu pane Jakle. Otázkou ovšem je: Co se bude ještě muset stát, než tohle lidem dojde?

Kolik biliónů eur proteče eurofondy a kolik politický reprezentací se vystřídá, než se tento systém institucionalizované korupce zhroutí.

P. Scheck 23.12.2013 2:54

Re: Co se ještě bude muset stát?

Tedy pane Vyhnalíku, myslel jsem, že patříte k lidem s chladnějším uvažováním. Tenhle histerický výlev je hoden spíše reakcím pana Petra Macha a jeho souzněncům. Vaše  starost o protečené bilióny eur, které nepatří ani vám, ani Institutu V.K. a dokonce (nebudeme-li se bavit o drobných) ani naší republice, je skutečně dojemná. Zajisté to byl váš  pominutihodný úlet.

J. Vyhnalík 23.12.2013 3:18

Re: Co se ještě bude muset stát?

Doufám, že nejsem historický, ani hysterický, ale právě ty biliony eur ve všech těch eurofondech indukují politicko-ekonomickou korupci naprosto spolehlivě. Ty biliony patří lidem napříč EU, protože z jejich minulých daní jsou shromažďovány a budoucími daněmi budeme splácet vznikající schodky. Bezprostředně tak ovlivňují celoevropskou prosperitu a s ní i naše osudy.

Signifikantní je situace, kdy ti, kdo chtějí podnikat jsou úspěšní podle toho, jaké si vytvoří politické konexe a jak dokáží využívat (podojit) eurofondy a ne podle toho, jak je jejich produkce úspěšná a konkurenceschopná v celosvětovém měřítku. Obdobné platí pro vědecká pracoviště, kde jsou podstatnější dobře napsané grantové žádosti a schopnost sklízejí využívat (podojit) eurofondy a ne skutečný vědecký přínos. A to samé platí i pro lokální politiky, kdy jejich úspěch je přímo úměrný tomu, jak dokáží využívat (podojit) eurofondy a ne na tom, nakolik dokáží motivovat obyvatele obce, aby se sami o svou obec dobře starali atd. atd.

Rozhodující je tedy ovládnutí a kontrola těch hlavních kanálů, kterými tečou dotace a ne nějaká trapná efektivita, či obecná prospěšnost.

Názorně nám to předvádí vládní ANOfert, který upustil od trapného outsourcování politických služeb, ale zřídil si rovnou vlastní politickou divizi v rámci koncernu.

P. Scheck 23.12.2013 3:37

Re: Co se ještě bude muset stát?

Ne že bych s vámi vcelku nesouhlasil (včetně výrazu "hysterický" :-)), ale myslím, že to vše poukazuje především na korupci a politické konexe v našem státě. A to bych třikrát podtrhnul.  Tam dál (kde byste to asi viděl nejraději) byste to hledal jen velmi, velmi obtížně. Aspoň ne v té podobě, jak to chodí natvrdo u nás.

Konečně předpokládám, že uvalování pokut na ČR není pro vás ničím ozdravným, ale zase jenom chybou systému. Pak ale jste opět na vlně s panem Machem a zas tolik jsem se nemýlil.

V. Halašta 23.12.2013 8:03

Re: Co se ještě bude muset stát?

Osobně si myslím, že dotace do ekonomických činností jsou škodlivé nejen z důvodů možné korupce ale obecně. O jejich účinnosti hovoří, jak zvýšily konkurenceschopnost jižních států.

Co je špatného na tom, být na vlně s panem Machem? Pokud k němu mám výhrady tak ve směru, že nemá dostatečné charisma. Ne, že nemá pravdu.

J. Vyhnalík 23.12.2013 12:25

Re: Co se ještě bude muset stát?

Obávám se, že jste buďto naivní, nebo velmi špatně informovaný. Ona ta korupce spočívá už v tom, jak výhodně jsou placeni europolitici a jakých daňových úlev se jim dostává. Už "obyčejný" europoslanec si může "vydělat" více než Angela Merkel, pokud si pečlivě hlídá všechny možné příplatky.

Podobný korupční charakter má argumentace všemi možnými dotacemi, bez toho, aby zároveň vysvětlili zdroje dotací a jejich skutečnou efektivitu.

Celý dotační systém vede k obrovskému plýtvání. Je obrovský rozdíl, pokud se třeba dělá nějaká rekonstrukce, jestli jsou zdroje místní, nebo evropské. Prostě evropské peníze jsou "zadarmo" a "musí se utratit" bez ohledu na efektivitu.

Proti pokutám proti zneužívání dotací by šlo těžko něco namítat, pokud by se nejednalo o skrytý bič na neposlušné. Není náhoda, že EU pozastavila dotační programy pro ČR zrovna ve chvíli, kdy se diskutovalo o podpisu eurovalu atd.

Podstatné ovšem je, že bez "správných" kontaktů a specializace na sepisování žádostí o dotace, nelze tyto dotace získat a to platí nejen pro ČR, ale napříč EU. Není náhoda, že se tak dobře živí tolik lobbyistických firem specializovaných na zprostředkování dotací. Pokud si myslíte, že korupce při čerpání eurofondů je naší specialitou, tak se mýlíte. Skandály v této souvislosti opakovaně propukají napříč celou Evropou. Ovšem jak zde bylo zmíněno, přímá a prokazatelná korupce je pouze špičkou ledovce, podstatou škodlivosti systému je jeho neefektivita a deformace systému, kdy lidé a firmy nejsou odměňováni za skutečné výsledky, ale za schopnost vybudovat si kontakty a sepisovat žádosti.