11.4.2021 | Svátek má Izabela


Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 6.4.2021 12:37

Tomáš Baťa přinesl z USA do Zlína (do odvětví výroby bot) především sériový způsob výroby, který v USA ve výrobě automobilů zavedl Henry Ford.

Ten Henry Ford si ale nejdříve všiml principu "demontážní linky" na velkých amerických jatkách a ve své automobilové firmě pak inovativně přetvořil odkoukanou demontážní linku na montážní linku (černých automobilů T32).

Hlavní přínos podnikatele Tomáše Bati nespočíval v zavedení spolupráce ve firmě, kterou po Tomáši Baťovi převzal jeho bratr Jan Baťa.

Princip spolupráce je samozřejmě užitečný, ba přímo životně nutný, ale je komplementární s principem konkurence (která především pohání vývoj vpřed).

Závěr: Je tedy potřeba pro danou situaci zvolit ten správný mix principů. Už i ke konci českého reálného socialismu jsme mohli vidět zavádění (alespoň předstírané) konkurence u tzv. Brigád socialistické práce.

Osobní poznámka: Po listopadu 1989 na VUT Brno zvítězili osmašedesátníci, kteří měli svou představu o Socialismu s lidskou tváří - a Jeho Magnificence, Jiří Zlatuška, osmašedesátníkům dodal patřičnou akční munici. Bohužel o třicet let později zde magoři, jako například diskutující Ladislav Novák, toto stále nemohou zažít a pochopit. Takže se ani moc nedivím autorovi tohoto článku, někdejšímu IT specialistovi, že tápe nad užití principu spolupráce. Ano, je to určitě užitečný princip. Nicméně "příliš mnoho cukru do kávy" dokáže tu kávu také znehodnotit. Cukr a bič se používají střídavě, dle situace. Vpřed!

A. Nový 6.4.2021 15:32

Vy abyste do toho napletl svoji ukřivděnost, agente "Akáte".

M. Pivoda 6.4.2021 15:40

Jako další magor se dnes přihlásil A. Nový.

A. Nový 6.4.2021 16:07

Zdar neúspěšný výzkumníku a stejně úspěšný agente.

;-D;-D;-D

M. Pivoda 6.4.2021 17:30

Tak nějak si osmašedesátníci představovali český socialismus s lidskou tváří.

A právě za takové svinstvo vás mohou zvolit rektorem české univerzity (v české montovně) - a říkat tomu specifická česká demokracie.

Očekávám, že se připojí Karel Šebesta, zde agent Milan Prokop.