23.3.2023 | Svátek má Ivona


Diskuse k článku

KLIMA: Šmelina se zelenou energií

Vlády mají moc vykouzlit umělou hodnotu z ničeho tím, že vytvoří zákony, které znemožní jednotlivcům přístup na trh, aniž by za toto privilegium nejprve zaplatili.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Schlägel 9.11.2022 16:22

Všeho dočasu. Žluté vesty ve Francii byla malá ochutnávka.

P. Brich 9.11.2022 15:17

!!!!!!R^

M. Boháček 9.11.2022 13:18

"Šmelí" sa so všetkým. Napríklad náš "spojenec" odmieta vyložiť málo "vyšmelený" skvapalnený plyn.

U/USA: Podle oficiálního tisku stojí před evropskými přístavy více než 30 obřích tankerů se zkapalněným plynem a odmítají ho vyložit. Důvodem je, že čekají na nárůst cen plynu a tak chtějí vygenerovat vyšší zisk na úkor nebohých Evropanů jejichž vazalské vlády se odstřihly sankcemi ( a s pomocí podivného výbuchu pod ropovodem Nord Stream 1) od levného ruského plynu. V létě ceny na burze atakovaly 346 EUR za megawatt hodinu, nyní jsou na úrovni kolem 12O EUR za megawatt hodinu. To připadá americkým dovozcům plynu málo, proto se snaží čekáním na rejdách vyvolat umělé zvýšení cen a tak maximalizovat své zisky. V létě totiž poklesla cena plynu z desetinásobků loňských cen pouze na 4 násobek a to se zdá americkým a katarským firmám málo.

Jak vidíte evropští „spojenci“ USA, ale i Katar a Saudská Arábie „neznají bratra“ a odmítají evropským ekonomikám byt je trochu ulevit levnější cenou plynu. Že evropské ekonomiky zkolabují kvůli nesmyslným protiruským sankcím? To je ani trochu nezajímá.

S těmito přáteli vlastně ani nepotřebujeme nepřátele. Co z toho plyne pro Čechy? Musí se urychleně zbavit „proti národních elit“, odpoutat se z koloniálního postavení vůči Západu (USA) a znovu nastolit normální přátelské vztahy s Ruskem. Pak může dojít k obnově národní ekonomiky a prosperity země.

https://markets.businessinsider.com/news/commodities/natural-gas-europe-lng-ships-wait-offshore-maximize-price-rise-2022-11

P. Diviš 9.11.2022 13:52

"Dobrá" rada, nejspíš rovnou z Kremlu.

Normální přátelské vztahy s Ruskem budou možné, až bude Rusko normální přátelský stát. Tedy takový, který nenapadá sousedy a nemanipuluje s cenami i dostupností obchodních komodit.

J. Jurax 9.11.2022 14:15

Máte recht.

Jen to - nemanipuluje s cenami i dostupností obchodních komodit - je poněkud sporné.

Na první dobrou mne napadnou státy sdružené v OPEC; ty však obvykle nevnímáme jako nepřátele, snad vyjma Íránu. A ono toho bude víc, jen ne tak obecně známého.

P. Diviš 9.11.2022 15:49

Jo, napsal jsem to nepřesně. Nemanipuluje p͇ř͇í͇l͇i͇š͇.

Rusáci v podstatě využili toho, že Německo i my jsme se příliš připoutali ropovody i plynovody k jejich dodávkám. Je to levnější a pohodlnější než tankery, ale zatraceně nepružné. A cenovou politiku z dodávek z USA si dělají tamní firmy, z OPEC vlády členských států.

P. Brich 9.11.2022 15:18

Blbové si ovšem jiné jednání nezaslouží!!;-€EU;-O

J. Novotny 9.11.2022 13:06

Elektromobil v ČR znamená novou, aditivní spotřebu elektřiny. A tu u nás ještě dlouho budou pokrývat uhelné elektrárny (po většinu životnosti dněšních elektromobilů). Emise CO2 se zvednou, ale vykážeme, že je snižujeme. A to se vyplatí.

J. Jurax 9.11.2022 14:17

Ano, vyplatí. Zejména obchodníkům s povolenkami. Zaplatíme to ale všichni.

J. Vorlický 9.11.2022 11:48

Ještě dodatek k 11:00: Zásadní problém vidím v tom, že na světě rozumní lidé svěřili, nebo nechali, řízení chodu věcí veřejných trotlům a lumpům. Ti potom, jedni, kterým jsme svěřili řízení našich životů daleko nad rámec jejich přirozených schopností, a druzí z hamižnosti, našimi jmény spolupracují proti nám ve svůj vlastní prospěch.

Vím, co řekl o demokracii W. Churchill, nicméně jsme teď o 70 let dál. Myslím ale, že to pořád platí. Je třeba si však přiznat, že ji zradili a zrazují ti z nás, kdo máme především povinnost se o ni, tedy o nás, starat. Je chybné nestarat se o koně, a pak si stěžovat, že neutáhne káru, kterou jsme mu naložili.

Je třeba nazývat věci správnými slovy a správně myslet, zbavit se politické ,,korektnosti". Tvrdí-li někdo, například, že je na světě moc lidí, musí obhajovat a vítat všechny přírodní a jiné pohromy, které počet lidí snižují, a ne strašit lidi, že umřou. Atd. atd.

L. Kuča 9.11.2022 23:05

V Evropě víceméně hlavně proto, že navolíme slabé, bezpáteřní, nepevné jedince, kteří se nejsou s to postavit twitterovému a bruselokratickému shitstormu. Pak dojde k tomu, že nevelká skupinka ideologicky uvědomělých, ovšem řádně uřvaných blbů zmanipuluje legislativní proces proti vůli většiny občanů, chtíce jim vnutit jejich údajné všelidské "dobro".

F. Zrcek 9.11.2022 11:43

Dobře to autor vidí, lépe řečeno já to vidím stejně a líp bych to určitě nenaformuloval. Klimatický alarm se přetavil v lukrativní podnik. (Asi jako kdyby antisemitismus svěřili židům). Ale nesouhlasím v tom, že s kapitalismem to nemá nic společného, je to c. a k. udělování monopolů na císařské dodavatele. Je to ekonomický produkt rozpadu demokracie na politicko-ideologickou nadvládu privilegovaných menšin. Původně to mělo potkat komunistickou Čínu, ale zasáhlo to západ. Čiňani, zvyklí na císařské svévole, se ukázali odolnější.

T. Diblík 9.11.2022 12:10

Slovo kapitalismus je nadávka vymyšlená pro svobodnou společnost. Udělování monopolů na císařské dodavatele nemá se svobodnou společností co dělat.

Buďte tak laskav a Židy nechte na pokoji.

P. Diviš 9.11.2022 13:53

Židy tam nikde nevidím.

J. Jurax 9.11.2022 14:23

Ehm ... asi jako kdyby antisemitismus svěřili židům, pravíte.

Míníte to tak, že Židé by z antisemitismu učinili lukrativní kšeft, z něhož by Židé (i židé) profitovali?

P. Brich 9.11.2022 15:24

Zapřaháte koně za vůz, Zrcku. Klimatický alarm byl spuštěn, aby vytvářel lukrativní podnik!!;-€EU;-O

J. Vorlický 9.11.2022 11:00

Hlavní nebezpečí celého zeleného kšeftu vidím nejen spojení s elektřinou jako hlavním zdrojem energie, ale i ve spojení s bezhotovostním placením, ať již debitními či kreditními kartami nebo digitální technologií jako čipu (!!) na zápěstí.

To z toho důvodu, že to vše lze lusknutím prstu vypnout, popřípadě zapnout. Tzv covidová pandemie, nebo jinak strašit lidi na celém světě, by bez digitalizace (zatím ne čipy pod kůží, jen mobily) nebyla možná.

Pokud mohu platit penězi, co vyndám z kapsy, pokud mohu koupit benzín u Shellu, Esso nebo u OMV, BENZINA, atd. je to pořád ok. Připadá mi ale, že se blíží okamžik, že nejen že budu mít nejen prázdnou (vypnutou) kartu, ale že na ,,benzínce" bude nulové napětí. Fungovat budou jen televize, kde nám bude nějaký ústřední počítač hlásit, kam máme každé ráno nastoupit! To fakt nevidím jako dobré.

D. Polanský 9.11.2022 10:18

Podstata je, že správní kapitalisté nemají nikdy love a statků dost. A tak se vymyslí, jak mít toho ještě více. Jak, to autor popsal.

Z. Lapil 9.11.2022 10:27

Nesmysl.

Správný kapitalista nepodvádí (to dělají podvodníci) a nežádá dotace (to dělají žebráci; dělají-li to násilím, jsou to lupiči; dělají-li to ve velkém, říká se jim socialisté; dělají-li to ve velkém a násilím, jsou to komunisté).

P. Diviš 9.11.2022 11:31

Jo.

R. Langer 9.11.2022 12:00

To ale není o kapitalistech... :-P

P. Sura 9.11.2022 9:53

Na té fotce ještě chybí zavěšená pisoárová mušle.....

P. Diviš 9.11.2022 9:27

Autora zřejmě nenapadlo, že se jedná zase o jednu novou formu socialismu. Po černém (fašismus), hnědém (nacismus), rudém ("reálný" socialismus, komunismus) zelený, enviromentalismus. Nebo modrý s hvězdičkami ...

P. Sura 9.11.2022 9:57

Já myslím, že napadlo, dokonce to v textu i naznačuje. Já jen si říkám, jestli se už začali zabývat i tím, že tohle blbnutí sem poslali Američani s All Gorem a Greenpiss, protože byli první které napadlo, JAK se na tom dá nabalíkovat. A další problém vidím v tom, že ač to vědí první, strašně dlouho jim trvá, než proti tomu začnou něco dělat.

P. Kubáč 9.11.2022 9:23

Kromě morálně problematické podstaty státních zásahů do energetiky je tady ještě jeden aspekt. Jelikož se jedná o obor výsostně technický - státní zásahy nás snadno mohou vehnat ( už vehnaly ) do technologické slepé uličky..... Ceny energií jsou astronomické, důchodci na venkově zase topí PET lahvemi, jaderná energetika v útlumu, automobily budou zakázané ....

P. Sura 9.11.2022 10:10

" .... státní zásahy nás snadno mohou vehnat ( už vehnaly ) do technologické slepé uličky....." No já bych to tak optimisticky neviděl. Státní zásahy nikdy neřešily co je a co není technicky a technologicky možné. Blbé na tom ovšem je, že technici a technologové jsou z principu nadmíru zodpovědní lidé, kteří se budou do posledního dechu snažit ty politické idiocie řešit a napravovat ideologická rozhodnutí typu novelizace fyzikálních zákonů. Místo aby napřeli svůj um a schopnosti k vyvolání co nejrychlejšího a účinného "šrapnelu", kterým by tu hovadinu vrátili zpátky na zem. Potom je i další skupina technicky erudovaných, kteří ovšem pro prachy zaprodali svoje schopnosti státním službám a budou mít snahu se na vlně politických zhovadilých zásahů do funkce světa držet co nejdéle.

Když tak o tom přemýšlím, zbývá skutečně jen celosvětový kolaps a to mě optimismem nenaplňuje.

Z. Lapil 9.11.2022 10:24

Já bych technikům a technologům nějakou nadměrnou zodpovědnost nepřisuzoval, podle mě jsou to stejně tržní lidé, jako kdokoliv jiný.

Já vám funkční solární síť i se zálohami klidně navrhnu i v podstatném měřítku (čti: od fabriky nahoru), dejte mi iks fufníků a řekněme rok času, ale už teď vím a řeknu vám, že to bude zbytečná práce neboli zbytečně ty fufníky spláchnete do kanálu, protože ten návrh bude finančně(!!!) nerealizovatelný. Počínaje tím, že budete muset skoupit světovou roční produkci(???) lithia (nebo Krušné hory) a konče tím, že budete muset koupit pozemky, které vám nebudou chtít prodat.

Nedávno jsem přišel na zajímavé kritérium: FV prohlásím za ekonomicky i technicky zvládnutou technologii ve chvíli, kdy rok poběží fabrika na výrobu FV panelů poháněná FV panely. Buď se spoustou záloh nebo klidně jen v létě přes poledne, pokud se to majiteli vyplatí.

P. Sura 9.11.2022 10:54

Přece víte, že v tom s Vámi souhlasím.:-)

P. Pepax 9.11.2022 8:59

R^

J. Krásenský 9.11.2022 8:59

Popsal jste realitu věrně. Děkuji.