29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

JUSTICE: Ústav paměti národa a náš Ústavní soud

Myslím, že je uspokojivé, že občas můžeme shlédnout na televisi, hlavně tedy na ČT2 a ČT1, pořady, které se vrací k době totalitních vlád komunistické a nacistické strany s různými dokumentárními snímky. S poukazem na nutnost vysílání takových snímků přišla před pěti lety konference Čechů žijících v zahraničí ve svém konečném usnesení.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
čtenář zdrojů 25.6.2008 9:00

Malý Astone

rozšířil bych volební právo ještě o členy SSM. To byste jistě to volební právo měl i Vy. ;-)

zvědavý 26.6.2008 11:21

Re: Malý Astone

Byl dědeček M. Bendy aktivní komunista  v Praze v Ruzyni na letišti u celníků  ?

Marat 25.6.2008 12:00

Re: to nejhorší, co tady komunisté nechali, jsou jeiich děti, nyní členové ODS. Nečas, Langer, Topolánek...

Pravda pravda "dohodo". On mezi nynějšími politiky už těch disidentu není.Proč? Vždyť to byli jen neschopní  prazdní žvanilové,kteří se sice prodrali v tom slavném listopladu k moci,(pravděpodobně k tomu dotrčeni a jen dělali kulisu starým,)ale nevěděli si s ní rady a tak si vzali na pomoc ty proti kterým údajně bojovali a ti je nakonec ty  žvanivé neschopné disidenty poslali zpět do hospod a vináren,kde zase mužou při pivě prázdně žvanit.

Není to žádnou škodou,když už "disidenti" v politice nejsou.Pod jejích vládou by všechno bylo ještě horší. I to mizerné co nyní je,je jejích zásluhou.Nemyslíte,že na dnešním marasmu se podepsal nejvíce jakýs kulisák,který nedělal nic jiného,jak že se před světovou levici nakrucoval jak odaliska před sultánem,za což dostával různé diplomy?

jepice 25.6.2008 13:35

Pan Marat

je nejspíš zastydlý sládkovec s nějakým tím záznamem u Cibulky.

Marat 25.6.2008 21:19

Re: Pan Marat

Neměla zbytečný strach jepice.Nejsem sládkovec ani jím nemohu být.Nikdy jsem Sládka neviděl ani k tomu jsem nikdy neměl příležitost.Už dávno nežijí v ČSSR ani v ČR a jsem tomu rád.Jepice hodiny utíkají a co nevidět bude po vás.Jepice se nikdy druhého rána nedožijí.Tak udělejte předem nutná opatření,ať vás nějaká rybka nesežere.Třebas budete mít štěstí a příště se už reinkarnujete přinejmenším do čubky foxteriera.Ty žijí déle.

karel.smíchov 25.6.2008 15:04

Re: to nejhorší, co tady komunisté nechali, jsou jeiich děti, nyní členové ODS. Nečas, Langer, Topolánek...

tichá dohoda :  Souhlasím s  Vaši článkem!! Ustav paměti národa  je potřebný

pro zachování  pro budoucí   občany !!>->-

VLK 25.6.2008 15:57

Re: to nejhorší, co tady komunisté nechali, jsou jeiich děti, nyní členové ODS. Nečas, Langer, Topolánek...

To nejhorší, co po sobě zanechali rodiče jednoho pošuka, který se skrývá za pseudonym tichá dohoda, je právě ta jejich tichá dohoda. Ti na sebe byli tak tiší, raději se zcela beze slov na všem dohodli, že způsobili svému dítěti totální komplex nevyslyšenosti. Neboť na jeho řvaní už od peřinky nikdo nereagoval. A tak mu nezbylo, než řvát víc a víc, bez ohledu na to, jestli bylo proč. A tak ho tu dneska máme.

Moc se omlouvám ostatním čtenářům. Jindy nejsem zvyklý být na těchto fórech sprostý. Ale na něco takového prostě jinak odpovědět nelze.

Tvrdas 25.6.2008 8:27

Ta tohoto vycuranka patri hodnoceni mladych ...i kdzy se mi z hlediska slusnosti nelibi...

Myslí si, že jsou mazaní jak chleba s máslem. Chytří jak rádio. Mistři světa. Nedotknutelní. Novináři...Jednoho dne pak otevřete noviny a narazíte na článek o oboru, který

znáte. A zjistíte, že vše je trošku jinak. Že jsou to mediální mrdky! A

že nás mastěj nesmysly a chtějí abysme jim věřili. Ať už z lenosti nebo

z neschopnosti.Jistě takoví nejsou všichni, ostatně jako v každém oboru. Ale tady je ten správný prostor ukázat na ně prstem.

Takže, přidejte si svou mediální mrdku a ukažte na ni prstem! Já přidávám tototo autora....

jirka.s. 25.6.2008 8:54

Re: Ta tohoto vycuranka patri hodnoceni mladych ...i kdzy se mi z hlediska slusnosti nelibi...

Docela by mne zajímalo, tvrdolíne, přes jakouže to "mrdku" jseš to odborník! Že bys byl inseminátor? Pak potěš pánbůh krávy! ;-D

DS 25.6.2008 8:14

Rzchetský,

Jičínský a ostatní komunisté mají strach´,které jejich křivárny se provalí

bašata 25.6.2008 9:59

Re: Rzchetský,

Nechtěl bych být v kůži pana Rychetského, až bude opuštět tento svět, svědomí tíží, smrť není zlá,strašné je umírání zatížené špatným svědomím.Snad si to pan Rychetský časem uvědomí.

Marat 25.6.2008 12:05

Re: Re: Rzchetský,

Nedělejte si iluize.Jsou lidé kteří nemají svědomí a neví co to je.Soudruh Rychetský i Jičinský mezi takové kriple patří.Kdyby svědomí měli,tak už dávno zalezli a byli by rádi,že si v klidu můžou užívat důchod a neukazovali se na věřejnosti.

Gregory 25.6.2008 13:28

Re: Re: Rzchetský,

Obávám se , že takové kreatury komunistické vůbec nevědí co to svědomí je . Alesoň doposud se u nich nic podobného neprojevilo .

Netřeba 25.6.2008 6:58

Kdy se jedná o historii.

Historie začíná tehdy, když zemře poslední žijící svědek událostí. Do té doby se jedná pouze o špinavou  (jak jinak)  politiku. Ve školách se tomu říkalo "občanská výchova", ale rozhodně ne historie.

Tím nechci říct, že ani historie se nevyhne špíně, kterou na ni hodí  (opět jak jinak)  žijící politici.

Jen pro zajímavost. Představte si nějakou událost a následný produkt nějakého historického ústavu (nebo třeba i přímo Ústavu pro  . . . ) za Masaryka, za Hitlera, za Stalina, za Husáka, za Topolánka, za Paroubka, za nebožtíka Mrázka, za Melčáka a Pohanky . . .  atd. atd.

Gregory 25.6.2008 7:10

Re: Kdy se jedná o historii.

No , to je dost nesmyslný názor . Čekat až vymřou pamětníci . To máte skutečně z vlastní hlavy , nebo Vás za ty nesmysly někdo platí ?

Netřeba 25.6.2008 7:49

Re: Re: Kdy se jedná o historii.

Z vlastní hlavy to nemám, placený za to nejsem.

Tento názor jsem slyšel od jednoho profesora, který se zabýval především historiií dějin státu a práva. Protože ještě on sám není součástí historie, nebudu uvádět jeho jméno, aby se nestal součástí politiky. :-)

P.S. Proč je to tak nesmyslné? Víc než tato negace vás nenapadlo?

Gregory 25.6.2008 8:30

Re: Re: Re: Kdy se jedná o historii.

Nesmyslné je to protože v takovém případě by nebylo možné v současné době objektivně hodnotit a zahrnovat do pojmu historie ani 2 sv . válku , a dokonce ani tu 1. Pravda , jistý odstup je zapotřebí , nelze do historie zahrnovat třeba události loňského roku , ale události před třeba 20 lety už historií jsou . A je možno je zodpovědně hodnotit . A zkreslování historie , obecně je nešvar , který nelze odstranit . Například husitství lze taky hodnotit značně rozdílně . A negace ? Na období komunismu jsem alergický a stávám se přímo militantním .

Netřeba 25.6.2008 9:10

Re: . . . ale události před třeba 20 lety už historií jsou . . .

NEJSOU!

Události před dvaceti lety jsou setskrazatraceně jen a pouze politika. Když už pro nic, tak právě proto, že na některé události jsou někteří účastnící alergičtí, pokud ne přímo militantní. :-) Kde je potom zaručena alespoň určitá míra objektivity. A zlobte se nebo ne, události listopadu 1989 přímo ovlivňují i výsledek dnešních voleb, stejně tak je ovlivňují i události února 1948. Ale události roku 1918 už na výsledek těchto voleb asi mít nebudou.

Nehledě na to, že já názor, kdy začíná historie, neuvádím jako dogma a už vůbec ne dogma určované roky od události. Když bychom to určovali roky, proč ne i přesněji - měsíce, týdny a třeba hned i dny? To by asi nešlo, že. Kdybychom prohlásili, že dnes jakési události posuzujeme jako politiku a od zítra už se jedná o historii.

Gregory 25.6.2008 13:26

Re: Re: . . . ale události před třeba 20 lety už historií jsou . . .

O událostech 48 až 89 existuje mnoho a mnoho dokumentů , výpovědí , filmového a fotografického materiálu . To jsou fakta . Například podmínky v komunistických lágrach jsou nezpochybnitelné . Snad jenom to , že byly ještě horší než v nejhorších snech a přesahují meze představivosti . Jak vzhledem k tomu můžete vůbec něco mluvit o neobjektivitě ?

Netřeba 25.6.2008 14:01

Re: Re: Re: . . . ale události před třeba 20 lety už historií jsou . . .

Protože tomu chybí právě ten historický pohled. Dějiny nejsou vzpomínky účastníků.

Gregory 25.6.2008 14:57

Re: Re: Re: Re: . . . ale události před třeba 20 lety už historií jsou . . .

Psal jsem , že existují stohy dobových dokumentů . A vzpomínky účastníků jsou nedocenitelné . Jak byste třeba hodnotil hlášení velitele lágru nadřízenému , kde vše líčí v růžových barvách , když 200 věznů odpřísáhne , že je to lež , a že vše bylo úplně jinak .

Netřeba 25.6.2008 15:39

Re: My si nerozumíme.

Já nepopírám, že to tak nebylo. Ale historie není důkazní řízení a není potřeba žádných očitých svědků. Historie nesmí nikoho ovlivňovat v momentálním rozhodování - např. volby, hledání nepřítele, osobní msta, majetek ať už vracený nebo možnost ho získat jinak, zakládání právě všelijakých době a vládnoucí skupině poplatných úřadů a ústavů, atd. atd.  V  tom se právě historie liší od politiky.

Vždyť kdo byl schopen v r. 1918 posoudit správnost rozpadu Rakousko-Uherska, správnost vzniku tehdejších nových států a jejich samostatný vývoj a vliv na další vývoj Evropy? Nebo si vemte únor 1948. Být to dnes, tak všichni skáčou a jako blbci řvou  "Kdo neskáče není Čech!" A co z toho zůstalo. A víte, co z toho zůstane za dalších šedesát let?

Gregory 25.6.2008 16:22

Re: Re: My si nerozumíme.

Jenomže právě historii dělají lidi . Celé dějiny se skládají z mozaiky osudů . Někdo je ovlivní víc , někdo míň . A právě osobní vzpomínky a zážitky mohou jako jediné korigovat politicky ovlivněný náhled na minulost . Například zrovna co se týče lágrů . Bez vzpomínek uvězněných by dnes nikdo netušil  bezmála ani jejich existenci a o poměrech v nich už by už vůbec neměl ponětí . Úlohou historika je všechny prameny konfrontovat a zhodnotit jejich vypovídací hodnotu ( např. vzhledem k tehdy vládnoucí politické garnituře ) a sestavit co nejpravdivější obraz doby .

VLK 25.6.2008 16:24

Re: Re: My si nerozumíme.

Není třeba očitých svědků, ale jejich výpovědi mohou velmi vhodně doplnit psané i hmotné prameny a mnohdy i vyvrátit dezinformace v psaných pramenech úmyslně či neúmyslně zanesené.

Historie ovlivňuje současnou politiku, ať už je jak chce stará, neboť z historie se přímo odvíjí celá naše skutečnost. V roce 1918 byli lidé schopni posoudit "správnost" rozpadu R-U stejně dobře jako dnes - jen z pohledu svého, své historické skutečnosti a svého časového odstupu. Jestli je ten odstup dnes o něco větší, to nehraje roli, neboť co my víme o tom, jak se jeho důsledky projeví v expanzi islámu za cca 30 let? A jak se za 200 let třeba kladně projeví, že nás za 30 let ovládne islám?

Historie kromě toho ve svých výkladech skýtá obecná poučení a tím ovlivňuje politiku podruhé. Ať už je to poučení z jednání historických osobností, jejich morální odkaz či třeba vzájenmé sympatie či antipatie mezi národy.

Vy jste měl asi na mysli pravý opak - že historie by neměla být ovlivňována politikou. Že by se měla zabývat jen takovými tématy, která jsou už pro současnou politiku nezajímavá, mrtvá, bez přímých důsledků. Což je ale stále omyl, neboť cokoli z historie vytáhnete, může se stát novým soudobým politikem.

Ani když Vaši tezi omezíme tím, že historie by měla uchovávat jen prameny z těch dob, které neovlivňují soudobou politiku nebo takové, jejichž výklad nemůže ovlivňovat soudobá politika, ani tehdy nemáte pravdu. Jednak, jak už jsem napsal, politika může ovlivňovat historii na libovolně dlouho. Jednak lákadlo získání pramenných poznatků tak rozsáhlých, jak je možné jen za života přímých účastníků, je příliš silné a možnost korekce jiných pramenů a tím získání pravdivější výpovědi natolik opravňující, že by bylo naopak zločinem proti historii to neudělat. A korekcí na soudobou politiku ať se pak zabývají historiografové - tedy odborníci na historii historie.

jirka.s. 25.6.2008 8:59

Re: Re: Re: Kdy se jedná o historii.

Klidně toho "profesora" můžeš jmenovat ! Na 99% je to tenhle: http://www.virtually.cz/?art=15719

Netřeba 25.6.2008 9:13

Re: Re: Re: Re: Kdy se jedná o historii.

Ale ne. Copak to je jediný profesor dnešní doby? Minimálně o jednom profesorovi, který toho mimochodem skoro nic neodučil, jistě znáte také.

jirka.s. 25.6.2008 10:20

Re: Re: Re: Re: Re: Kdy se jedná o historii.

Ale každopádně je jediným profesorem, který čeká na to, až pomřou všichni pamětníci jeho sviňáren! ;-P

Mistr Jan Hus 25.6.2008 6:25

Historii by se měli zabývat historici a ne státní ideologové !

A co se zločinů týče, je potřeba se zabývat současnými zločiny, za posledních 18 let (vraždy, loupeže, podvody, krádeže). To vám ovšem nevadí, neboť náš stát (milý, kapitalistický), je založen na páchání trestné činnosti, on v rámci zákonů ani existovat neumí. ;-D

Jan 25.6.2008 6:57

Re: Historii by se měli zabývat historici a ne státní ideologové !

A jé, z popelu vstalo .....

Gregory 25.6.2008 7:07

Re: Historii by se měli zabývat historici a ne státní ideologové !

To co se děje v současnosti není ani náznakem stínu toho co předváděli komunisti . Jedná se o naprosto nesouměřitelné věci . Komunistická nadvláda ( zejména z počátku ) si ani v nejmenším nezadala s nacistickou okupací . Ba dokonce v některých ohledech byla horší . A omlouvání a zlehčování komunistických zločinů by mělo být trestáno stejně jako popírání holocaustu . A vy si změňte jméno ! Jan Hus byl hlasatel pravdy . Vy jste nenávistný zastánce zločinů , a to je stejné jako kdybyste se jich sám dopustil . V padesátých letech , to byste se vyřádil , co ?