4.7.2024 | Svátek má Prokop


Diskuse k článku

ISLÁM: 1. Mohamedův život

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Polanský 2.7.2024 18:51

Autor už si dělá zásluhy pro případ, že by ještě za jeho života v Evropě vládl islám. :-)

T. Hraj 2.7.2024 14:47

...tedy pokud nějaký Mohamed opravdu existoval (asi ano) a pokud říkal to, co se dnes tvrdí, že říkal (čert ví). První záznamy o tom jsou z doby téměř 200 let (!!!) po jeho smrti. Tedy od lidí, kteří Mohameda nejen nezažili, ale ústní podání událostí, ze kterých vycházeli, prošlo několika generacemi. Mimochodem je tam i značná vzdálenost geografická.

Porovnejme s kvalitou informací, jaké máme o Ježíšovi a jeho učení. První záznamy jeho nauky vznikly jen několik dekád od jeho smrti a psali je lidi, kteří se s ním osobně setkali.

Takže tak.

A. Šír 2.7.2024 14:11

Nabízí se principiální otázka: k čemu jsou lidstvu tito "posedlí, obsesivní, citliví a cílevědomí" jedinci, kteří si jako svůj životní cíl postaví přesvědčit všechny ostatní, normální lidi o svých fantasmagorických vizích, co je jedině správné a co všechno ostatní je naprosto špatné a je potřeba to zničit? Vždycky z toho plynou obrovské tragédie s hromadami mrtvol. (Ježíš, Mohamed, Hitler, Putin - jen namátkou.) Otázka je, jak by se lidstvu existovalo bez těchto vyšinutých pomatených postav.

P. Brich 2.7.2024 14:47

A následuje grýndýl, Energiewende, bezuhlíkové technologie. Greta však byla nedůsledná, a proto se zřejmě nebude konat nanebevzetí ...:-/

J. Gottlieb 2.7.2024 16:10

🤓👍

J. Gottlieb 2.7.2024 16:10

🤓👍

T. Hraj 2.7.2024 14:49

Ježíš byl velmi odlišnou postavou od Mohameda. Nemával mečem a jádrem jeho učení nebylo vyhladit nepřátele.

O. Vašíček 2.7.2024 11:25

Pěkný článek. Děkuji za souhrn. Jedná se o jedno z mnoha náboženství. A je vidět, že se poučilo z předchozích, které buď stagnují nebo jim věřících ubývá. (což není nic proti ničemu :-)). Jen je vidět, že svoje dogma je schopno si lépe "chránit". (Což už proti něčemu být může. ;-))

A. Šír 2.7.2024 14:24

Nikoliv. Jedná se o jedno ze tří monoteistických náboženství (nepočítáme-li egyptskou Achnatonovu episodu s bohem Atónem). Všechna ostatní náboženství jsou tzv. "pohanská" (s pejorativním významem, který mu dávají ta monoteistická). V čem je problém? Pokud existuje jeden jediný "bůh", tak je to samozřejmě ten můj, ti bozi těch ostatních jsou nesprávní a je potřeba je principiálně zlikvidovat. Toto v pohanství není možné - Římani, jakkoliv surově ovládali a vykořisťovali jiné národy, přišli a zeptali se "jakého máte boha hromu?" (např.), a prohlásili "to je vlastně ten samý jako náš, jen s jiným jménem" - jinak to v pohanství není možné. Takže např. v Británii postavili chrám zasvěcený římské bohyni Isis a zároveň té místní, což byla ta samá, jen s jiným jménem. Takže náboženské vyvražďovací války neexistovaly. (Zde je zmíněno, jak Mohamed vyvraždil v Medíně Židy, do té doby pokojně koexistující, po staletí, s ostatními arabskými obyvateli - samozřejmě z náboženských důvodů, Židé se svým jediným "pravým" Bohem nemohli samozřejmě uznat jiného, cizího "pravého" Boha.)

Monoteismus je zkáza lidstva.

Takový poznatek, jak se liší věřící od ateisty: "Věřící popírá o jednoho boha méně."

J. Roškota 2.7.2024 8:18

Celý příběh Mohamedova života je strašně zajímavý. Mekkánská část je krásná, Medínská je obdivuhodná.

Jen bych asi úplně nesouhlasil s poněkud pejorativní charakteristikou tehdejšího arabského poloostrova jako zemí nevzdělaných chovatelů velbloudů. To by znamenalo, že následná expanze islámu byla skutečně dílo boží. Literární úroveň Koránu, způsob sestavování Hadísů, organizační schopnosti naznačují že tehdejší Arabové byly na úrovni které Evropa dosáhla až o mnoho staletí později.

J. Pokoutný 2.7.2024 9:25

Vzhledem k tomu, že korán byl kodifikován až na konci 7.stol. AD za Umajjovců, měli Arabové z Nedždu na doplnění vzdělání 70 let, nemluvě o konverzi původně křesťanských Ghazánovců (spojenci Byzance), Lakhmovců (spojenců Persie) a Peršanů, o syrských křesťanech nemluvě, kterým stačilo naučit se jižní arabské dialekty.

I. Jelinkova 2.7.2024 10:55

to myslite vazne? vzdyt se to neda cist!

Uceni Mohameda bylo predavano ustne, koran byl sestaven az po 200 letech. Existuje dokonce nekolik verzi koranu.

T. Hraj 2.7.2024 14:58

Mekkánské období je ještě tolerantní, Medínské období je už fanatické. Expanze islámu se neděla vzdělaností, ale zahnutým mečem, řízeným právě tím fanatismem.

Korán je zmatečný, nečtitelný salát, ze kterého je velmi těžké extrahovat jakoukoli moudrost (a myslím, že to ani nemá být účel. Tím je Korán uposlechnout). Chápat ho jako úplné a věčné (tj. nadčasové), zjevení pravdy lze, pokud vůbec, jen s opravdu velmi vysokou dávkou abstrakce. Tedy přesně s tím, co muslimové při výkladu Koránu odmítají.

J. Ganaur 2.7.2024 7:14

Takže nás po 1400letech ohrožují vidiny nějakého feťáka a psychopata.Hm...Podobnost čistě náhodná....:-/Jaký to rozdíl od Siddhártha Gautama.:-)

M. Mařák 2.7.2024 7:19

Všechna existující náboženství jsou "vidiny" a z pohledu exaktní vědy mají shodnou vypovídající hodnotu, tedy nulovou. Je třeba mít na paměti i tuto skutečnost, řekl bych.

I. Bikkhu 2.7.2024 9:43

Islám je náboženství jen proto že se ohání bohem. V reálu je o náboženství (vnitřním boji) asi jenom 2% svatých knih, 98% se zabývá džihádem (vnějším bojem) a organizováním všedního života.

Je to nenávistný agresivní a genocidní politický systém, asi tak jakoby nacizmus ve své nejtvrdší podobě o sobě prohlašoval že je bohem seslaný.

M. Mařák 2.7.2024 12:13

Každé náboženství se ohání Bohem. Nositelů slova Božího byly a jsou hromady. Podle esoterické tradice se relevantnost posla Božího orazítkuje tím, že má učedníky, kteří s typem jeho víry přetrvávají i po jeho smrti.

No a touto zkouškou časem všechny tři náboženské frakce Boha biblického bez debat prošly.

T. Hraj 2.7.2024 15:08

Hledat v náboženství exaktnost či vypovídací hodnotu (a pak ho vítězoslavně usvědčit z toho, že je nemá), je "bezpečná" materialistická/technicistní pozice se zdánlivě pevnou půdou pod nohama. Zvítězíte v tom jistě pokaždé. Ale taky se nic potenciálně zajímavého nedozvíte.

M. Mařák 2.7.2024 15:13

Já jsem ale věřící pohan. Jen prostě chápu jisté souvislosti a mám větší nadhled než příznivci toho, či onoho náboženství.

M. Mařák 2.7.2024 6:20

Semita Mohamed z rodu Abraháma byl biblickým Bohem vyslán jako třetí Boží posel v řadě po Mojžíši a Ježíši, Boží slovo mu sdělil prostřednictvím archanděla Gabriela.

Co z toho všeho vyplývá a proč to biblický Bůh všechno tak komplikovaně zašmodrchal? Podle mne se jedná o velkého srandistu, jinak si to nedovedu vysvětlit...

M. Mařák 2.7.2024 6:26

Mohamedáni jsou přesvědčení o tom, že se jedná o Boží sdělení konečné a zastřešující, o jakousi nápravu chyb předešlých, s čímž přirozeně nesouhlasí ani mojžíšovci, ani ježíšisté.

I. Jelinkova 2.7.2024 10:54

nikde neni dolozeno ze by Mohamed byl z rodu Abrahama. Islam byl mysleny pouze pro arabsky mluvici, smi se cist (oficialne) pouze v arabstine. Vzhledem k tomu, ze islam prekrucuje biblicke uceni je otazka, jakze to s tim "Bozim poslem" vlastne je.

M. Mařák 2.7.2024 11:27

Nikde nic není doloženo ani o tom, že Abrahám, Mojžíš, Ježíš a Mohamed vlastně vůbec existovali, stejně jako biblický Bůh. Všechna náboženství jsou jen souborem legend a bájí... Všechna bez výjimky.

T. Hraj 2.7.2024 15:09

A to je špatné?

M. Mařák 2.7.2024 16:29

Není. Ale je třeba si to uvědomit.

M. Novák 2.7.2024 20:31

O Ježíši máme doklad od nezávislé třetí strany, je to ale jen několik vět z hlášení Piláta do Říma. Takže nějaký Ježíš existoval a byl ukřižován.

Apropos, když je Bůh takhle "hodný" na svého synátora, jaký má smysl se na něj obracet?

M. Mařák 2.7.2024 21:51

Nějaký týpek byl ukřižován, OK, ale jeho mystické vize a mystická cesta byly čistě osobní záležitostí, která nejde nijak dokázat. Prostě nějaká legenda, která zlidověla a stala se oficiálním církevním dogmatem. Stejně jako jiná legenda o tom, že Mohamedovi sdělil archanděl Gabriel slovo Boží a tedy Korán a další jiné legendy.

O co mně celou dobu jde? O to, že se pohybujeme na poli víry v legendy a mýty, no a to mají všechna náboženství společné. Tvrdit, že si to tenhle Mohamed vymyslel a zbytek okopíroval, není relevantní argument, neboť podobně může být "napadeno" kterékoli náboženství a každý posel slova Božího. Náboženství totiž není věda exaktní, jak jsem již několikrát podotkl.

K. Machala 2.7.2024 4:45

Moc zajímavý článek, děkuji. Jen jazykový "přípodotek". Předpona mu- v arabštině je činitelská, ne pasivní. Něco jako české koncovky -el ve slovech učitel, stavitel, nebo -ič ve slovech hasič, buřič, nebo -ář ve slově kovář.

H. Hadravek 2.7.2024 11:06

K předkově mu. Je to ještě o trochu složitější. Lze ji připojit ke slovesům pasivním i aktivním. Proto to mírné zmatení.