23.5.2024 | Svátek má Vladimír


Diskuse k článku

INTERNET: Pod elektronickou maskou

Jsou to složité procesy, které mají společnou osu. Tou osou je naše soukromí nebo naše identita, což spolu úzce souvisí. Lidové noviny v úterý varovaly před růstem specifické kriminality spočívající v krádeži identity.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Aspirin 20.4.2013 12:34

Nebylo by...

lepší raději než strašit dělat tak trochu osvětu?

V analogovém světě bereme ochranu proti kriminalitě jako samozřejmost (obvykle na klíče nedáváme jmenovku s adresou, nechodíme v noci do rizikových oblastí, nenecháváme ležet občanku přede dveřmi a dveře raději volíme pevnější apod.) V digitálním světě to už jako samozřejmost zdaleka nebereme a některých kruzích se na člověka chránícího svojí anonymitu i v Matrixu dokonce dívají jako na nečestného...

I v digitálním světě existuje pár základních zásad, které je nutno doržovat a tak velmi výrazně snížíme pravděpodobnost napadení - některé jsou zadarmo a za některé si připlatíme (jako v reálném světě). Pokud si koupíme nejdražší antiviry, firewaly a nevím co ještě a chováme se jako ma....ři je nám to houby platné (v analogovém světě ani nejpevnější trezor nepomůže, když je majitel trouba)...

Přežít v reálném světě jsme se učili celé dětství a vlastně se učíme stále a stejně někdy uděláme chybu. Matrix není zdaleka tak komlexní jako reálný svět ale pokud v něm chceme žít bezpečně je velmi žádoucí také nějaký ten čas tomu učení věnovat.

Podle mě je dnes těžší a nebezpečnější možnosti Matrixu odmítnout než se naučit v něm žít.

E. Sevrát 20.4.2013 9:35

Nejdnoduší jak zabránit krádeži

vlastní identity je co nejméně používat "výdobytky" elektroniky.Tj.nemít bankovní kartu,nepoužívat internetové bankovnictví a objednávat si cokoliv přes internet.,

platit pokud možne vše složenkou či keš,mít anonymní jednoduchý mobilní  telefon na kartu a samozřejmě zbytečně nebrouzdat po internetu po rizikových servrech.Já takto spokojeně žiji,je to sice o trochu dražší a méně pohldné,ale zase nemusím mít strach,že se mi někdo někam nabourá.

P. Čulík 20.4.2013 11:43

Re: Nejdnoduší jak zabránit krádeži

Ještě se to dá vylepšit: vykopat zemljanku a spálit všechny peníze a občanku a zrušit účty. Pak už vám nikdo opravdu nic neukradne, ani když se vám nabourá do zemljanky. Pár takových občanů potkávám v tramvaji. Bohužel.

E. Sevrát 20.4.2013 12:36

Re: Nejdnoduší jak zabránit krádeži

Je každého věc co,jak a kdy využívá.A vaši rodiče a prarodiče žili v zemljance,když neměli tyto technické "vymoženosti" ? Ne žili úplně v pohodě,možná šťastněji než dnešní počítačové generace.Opravdu nemusím mít každou pitomost ,co si kdo na světě vymyslí pro chudinu,aby měla pocit že na to má-konkokorenty,hypotéky a lízíngy,úvěry apod. = život na splátky.

J. Aspirin 20.4.2013 15:55

Re: Nejdnoduší jak zabránit krádeži

Určitě nežili - ale toho života na dluh si užili stejně jako my dnes... a stačil jim na to papír a pero. Na to aby vyčůránkové vydělávali lidské pokolení elektroniku nepotřebuje.

IT technologie neznamená  "konkokorenty,hypotéky a lízíngy,úvěry apod. = život na splátky". IT technologie znamená snadnější sdílení informací. A jinak je to kus železa a konečnou instancí je rozhodnutí člověka jak se použije a jestli se tím dá oblbnout - a jak je vidět lidé se nechají oblbnout tak že nekriticky jásají tak i že nekriticky zatracují.

E. Sevrát 20.4.2013 16:31

Re: Nejdnoduší jak zabránit krádeži

Já jsem pouze reagoval na článek pana Neffa o tom,že se nedá zabránit krádeži identity.Zcela to jistě nejde,ale popsal jsem jak tomu přustupuji já,abych tu možnost co možná nejvíce eliminoval.A dále jsem napsal,že je to každého věc jak se k tomu postaví,pro mě za mě, ať si pana Neff a podobní IT nadšenci nechají všít pod kůži čip,když jim to bude vyhovovat.Akorát, ať nechají prostor těm co jejich nadšení nesdílejí.

P. Čulík 20.4.2013 8:16

Před 20 lety byl v Česku spuštěn první bankomat,

...v Československu měl svou premiéru až 1. prosince 1989 v pobočce České spořitelny na Václavském náměstí v Praze.

Má to jeden háček: článek je z 1. prosince 2009

http://byznys.lidovky.cz/pred-20-lety-byl-v-cesku-spusten-prvni-bankomat-dnes-je-jich-3600-p5d-/moje-penize.asp?c=A091201_134001_moje-penize_nev