27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

HISTORIE: Zpět do roku 1938

Ve východočeských Králíkách byla o víkendu k vidění unikátní exkurze do historie - Mobilizace Cihelna 2006. Návštěvníci se mohli vrátit o desítky let zpátky a zažít na vlastní oči atmosféru roku 1938 - tedy dobu, kdy na hranicích s Německem docházelo k střetům s agresivními ozbrojenci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
VLK 17.8.2006 19:37

Nechte je si hrat na vojacky

spravny dusevni vyvoj zvlaste u kluku to potrebuje. Ovsem vse v rozumne mire, s durazem na patricne moralni kvality (smysl boje, osobni statecnost, nacvik spravnych reakci i fyzicke kvality). Proc myslite, ze maji bojovky na detskych taborech ze vsech her nejvetsi uspech?

Muj svagr nikdy nevlastnil hracku - zbran. Ani jednu flintu ci pistolku, ba ani luk. Ted ve dvaciti je kazdy vikend na nejake strilecce se svym "klubem vojenske historie:, spis vsak partou aersoftovych blaznu, ma zbrojni pas, ac jej vubec nepotrebuje, a je odbornikem na vybusniny. K tomu mu castecne pomaha i perfektni sokolska pruprava v telesne zdatnosti a dobra znalost v podminkach preziti v prirode. Ale cely jeho svet se toci kolem strileni a vojanceni. Proste si musi vynahradit to, co v detstvi zanedbal.

Pedro 17.8.2006 17:43

Pravopis

Autori, prozente prosim svoje texty alespon korekturou ve Wordu. Preklepy jako "skotečném" jsou ponekud zahanbujici.

rudla 17.8.2006 18:25

Re: Pravopis, ale čí?

No to je fór, nejdřív si opravte diakritiku, vy kritiku!;-D;-D;-D;-D;-D;-D

Kovanda 17.8.2006 13:55

Jak by to dopadlo?

Asi by to trvalo o neco déle než válka s Polskem - Němci údajně po okupaci zabrali skoro tolik českých letadel, co měli sami. Ovšem jinak na tom byli Němci početně lépe. Je dobře tu dobu úpřipomínat, hlavně mladým generacím: můj vnuk si myslel, že mobilizace je když už bude mít každý Čech vlastní mobil.

Jura Jurax 17.8.2006 16:29

Re: Jak by to dopadlo?

No,

nemáte tak úplně pravdu - nemám po ruce literaturu a nechce se mi googlovat, ale měli jsme cca 1000 letadel; z toho ovšem moderní měřítko snesly jen B-71 (sovětské SB-2, měli jsme jich cca 60, jestli se nepletu) a snad ještě bombardovací Blochy MB-200 (měli jsme jich taky snad půl sta) a stíhací Avie B-534 (těch bylo asi 300). Zbytek byl zastaralý. Němci měli bohužel už Bf-109 verzí C a D, Heinkely 111, Dorniery 17, Junkersy 86 a 87 (Štuky) ....

Naše letadla po 15. 3. 1938 byla předána satelitům - Slovensko, Bulharsko - nebo sloužila k výcviku.

Podstatnější byl zisk tanků - těch jsme měli cca 300 a převážná část z nich - LT-35 - byly technicky na soudobé výši. Němci jimi vyzbrojili dvě tankové divize a nasadili proti Polsku i Francii i v počátcích kampaně proti SSSR. Navíc získali tanky LT-38 do naší armády dosud nezavedené (ve své době považované za velmi dobré v kategorii lehkých tanků), ale pro Němce vyráběné až do roku 1942 (a podvozky sloužící pro stíhače tanků Marder a Hetzer až do konce války).

kovanda 17.8.2006 17:12

Re: Re: Jak by to dopadlo?

Diky za info,

mně se to takénezdálo, našel jsem to v anglosaské literatuře, kde  patrně mysleli též cestovní a dopravní letadla, ale i tak to je pořád moc. Také předpokladam, že jsme neměli tak veliký počet bombardovacích letadel jako Němci, soudě podle jejich nasazení při přepadu Polska.

Ovšem fakt je, že k válce nedošlo, takže ptát se "co kdyby" stejně nemá cenu. Navíc jsme v tom byli zcela sami, i když Polákům ono vyhlášeni války Spojenci také vůbec nepomohlo :-).

Vtip je ovšem v tom, ze už ani k Mnichovu nemuselo dojit,  Hitler tam patrně blafoval a západ mu to zbaštil, i když měli od tajných zdrojů v Německu příslib, že když se Hitlerovi západ postaví, že oni sami Hitlera shodi. To se nestalo a německý odboj tím vlastně i skončil, už západu prostě nevěřili.

Nu a Rusové přece podepsali s Hitlerem dohodu, zatímco ve škole nás komunisté učili, že by nám bývali rádi přišli na pomoc. Při přepadu Polska si pak samo Rusko urvalo kus Polska.

Ondřej matyáš 17.8.2006 12:47

hra

Nevidím na válečných rekonstrukcích nic špatného. Je to jen hra a rozhodně je to lepší než pravá válka. Ať se vyblbnou. Ostatně, dnes už mladší generace těžko chápe, že byla doba, kdy se lidé vzájemně zabíjeli jen kvůli vrtochům svých vůdců. Je dobré jim to připomenout.

Ještě mě napadá: kdo z těch, co to tady odsuzují by šel bránit svoji vlast kdyby k něčemu došlo?

jana 17.8.2006 11:59

trauma z ceske historie

Meli jsme se branit nebo ne, je pomalu jako zname "byt ci nebyt...". A nikdo nezna 100% odpoved.

P.J.Skalinský 17.8.2006 12:47

Re: trauma z ceske historie

Samosebou, že jsme se měli bránit. Především těm politikům, kteří, ač se k nám stavěli jako spojenci, už předem počítali s tím, že nás hodí vlkovi, aby se nažral a oni zůstali celí. Stejně tak naše tehdejší politická granitura, (nejednotná a rozhádaná) samou hrůzou z toho, že by mohlo jít o koryta to nakonec skrečovala a  krátkodobý pokus několika generálů vzít do rukou moc ve státě vojenskou silou (tzv. vojenská diktarura). Ten byl zlikvidován dřív, než se vlastně dostal "na stůl". Vojensky jsme na to měli určitě, byť mimořádně členitá  a dlouhá státní hranice (m.j. T.G.M. si ji už před vznikem ČSR párkrát nakreslil a byl si vědom problémů při obraně) +  nepříliš prozíravě řešená otázka tří milionů česky nemluvících obyvatel pohraničí tomu spíše nenahrávaly. Takže, bez spojenců by to bývalo nešlo a ti se ukázali tak jak se ukázali - usmiřování si knírkatého politického farizeje jim stejně pomohlo jen na krátko. 

Eric Cartman 17.8.2006 13:49

Re: Re: trauma z ceske historie

Ale ti generalove si sli nejdriv pro souhlas s pucem k prezidentovi...

P.J.Skalinský 17.8.2006 10:46

hry na vojáčky

Hry na vojáčky - odvěká zábava mužů, když "mlčí zbraně"  a tedy  "pějí múzy". Kdo prošel skutečnou válkou, ten by tohle adrenalinové šílení nemohl schvalovat. Přijde mi to stejně slaboduché jako různé ty soutěže v přežírání se švestkových knedlů nebo štrikování co nejdelší fusekle na světě. "Vojáčci" (jistě většina s modrou knížečkou od ministra obrany) si dělají velkou a hloupoučkou iluzi z něčeho, co sami nepochopili - že válka i hra na ni jsou vždycky produktem choromyslných osobností a nic na tom nezmění "národovecké fangličkování" a zašťiťování se svobodou národa atd. Vždycky a jedině šlo buď o získání moci nebo o její udržení, potažmo rozšíření - jedněch proti druhým. Tto je podlé a hrát si na to dvakrát!

Petr 17.8.2006 10:54

Re: hry na vojáčky

Je velký rozdíl říkat MNĚ SE TO NELÍBÍ a JE TO ŠPATNÉ. Kdo vám dal božské právo říkat, že něco je špatné? Díky čemu soudíte ty desítky a stovky lidí, kteří tomu věnují čas a peníze a ještě je posměšně nazývat "Vojáčky"? Nikdo vám nekáže se těch akcí účastnit, ani o nich číst články.

mtoreno 17.8.2006 11:26

Re: Re: hry na vojáčky

tohle je diskuse a kazdy ma pravo rict svuj nazor:-P 

pavko 17.8.2006 14:59

Re: Re: hry na vojáčky

Tyto akce minimálně povzbudí zájem mladých o historii a to je velmi pozitivní.Tyto události(38)nejsou za námi a účet za nebránění se bude ještě vystaven.Nechceme se prostě bránit ani teď!!!§

P.J.Skalinský 17.8.2006 10:24

hra na vojáčky

S akcemi klubů vojenské historie se v celé naší vlasti už před jistou dobou roztrhl pytel. Tolik mladíků, hošíků, mužů zralého věku i starců se rozhodlo "bojovat" tu za Československo, tu za bílé gardy na Rusi, tu za císaře pána - až jeden zírá, co máme bojechtivých občanů.

Nevím, kolik z nich bylo na vojně a kolik má modrou knížku, ale je evidentní, že "hry na vojáčky" jsou průvodním jevem (ne-li přímo fenoménem) dnešního života, kdy si každý myslí, že je pánem všehomíra. Ona realita války byla úplně něco jiného a vsadím se, že každý z těch, co frontami války prošli (včetně těch co byli např. v býv. Jugoslávii počátkem 9O.let) by si v životě na vojáčky nehrál.  Lidově řečeno, lidé navědí co roupama dělat, jen aby to byl adrenalin, jak je dnes módní říkat. Tyhle bitvičky o ničem jen uspokojují neukojené ego účastníků a pár stovek diváků (výjimkou jsou Bahna, kde je to s oficiální požehnáním státu - MO).  Přijde mi to stejně zhovadilé jako ty různé soutěže v přežírání se párky, švestkovými knedlíky atd.

Lidi se mají moc dobře a pálí je dobré bydlo. Jak pak by se tito "hrdinní obránci vlasti" zachovali, kdyby Velký bratr sem šoupnul nějaké ty rachejtličky. Šli by mu aspoň na ruku a spolupracovali s Amíky na tvrobě obrazu "nového světa pod hegemoniíí USA?"

stan 17.8.2006 10:48

Re: hra na vojáčky

Aha, Síly podpory a výcviku AČR nebo Krajské vojenské velitelství Pardubice asi nepatří pod MO. Taky pár stovek diváků je hezký výraz pro tisíce návštěvníků.

Pokud jde o ty, kteří opravdu válku zažili, jezdí na tyto akce a rozhodně se netváří tak pohrdavě a bohorovně jako ty. Stejně tak mezi účastníky je spousta kluků a holek kteří si něco takového v poslední době prodělali, taky se hodně účastní třeba aktivní zálohy. Přijeď vtuhle sobotu do Lysic na Kursk 1943 http://www.kvh-pt.wz.cz/ , ať vůbec víš o čem je řeč, soudím, že jsi nikdy na takové akci nebyl.

P.J.Skalinský 17.8.2006 11:23

Re: Re: hra na vojáčky

Ale, a to na několika. Kupříkladu jsem s československými legionáři poblíž  Hůrek u Kunžaku (to je na jižní Vysočině)  dobýval železniční stanici na Ukrajině, obsazenou německými vojáky císaře Viléma II v roce 1918. Dokonce se dlouhodobě zabývám historií armády Republiky československé , potažmo geniálním dílem generála Husárka (víte-li kdo to byl). Právě proto, že jsem historii vojenství (naší armády) věnoval více než 25 let svého soukromého bádání ve volném čase (např. v pevnosti Hanička jsem byl už v roce 1969, kdy většina dnešních "válečníků" snad nebyla ani na světě) dospěl jsem k závěru, že "zahrajem si na vojáky, máme flinty a bodáky..." je pro člověka naprosto neužitečná věc. Protože nic nevypovídá o tom jak by se zachoval, kdyby opravdu "o něco šlo" jako například v roce 1938. Nemám vůbec nic proti těm, co za své a leckdy s velkým nasazením  a osobními oběťmi obnovují dobové zbraně, techniku či opevnění (třeba Jiří Duchoň ve Slavonicích) - učí se tím pochopit historii země, ale nemohu přijmout akce pro "tisíce a tisíce" lidí, kteří to vnímají jakou velikou pouť. A pokud jde o účast válečných veteránů na podobných akcích - ti na to mají víceméně jiný pohled než davy koukalů. Oni totiž mají osobní prožitek, leckdy velice tragický a míním, že kdyby za sebou válečné útrapy neměli a bylo jim dnes  -cet, asi by si na podobné akce ani nepomysleli!

Jura Jurax 17.8.2006 15:50

Re: hra na vojáčky

Ale ono je to show (nevím, možná si tak kluby trošku i vydělají na provoz) - a kdo si hraje, nezlobí. Navíc to udržuje povědomí o historii, případně o ni může probudit zájem.

A neukojené ego - nevím, kde nadšenec jako já uvidí ukázky staré vojenské techniky (jsa z moravských provincií, mám Lešany trošku z ruky), kde mu půjčí kulomet vz. 26 a tak dál a podobně.

Soukromě si myslím, že je to lepší koníček než fotbal. Fýzis si při něm taky přijde na své a jeden se ještě poučí.

Střelec 17.8.2006 17:26

Re: Re: hra na vojáčky

Tady v Plzni dal dohromady (a kompletně je za své vybavil) skupinu "italských" legionářů starej Kuttan (Wapusk). Jeho otec byl legionář v Srbsku a ve Francii, Wapusk prodělal boje s Maďary na podkarpatské Rusi, za odbojovou činnost skončil v Terezíně a 2.5.45 ho nezastřelili jen proto, že byl s těžkou úplavicí nahlášen jako mrtvý. Tolik ke kecům, že nikdo, kdo má za sebou válku, by to nedělal.

Těch pár lidí, co z toho spolku za něco stojí, má za sebou buď vojnu, nebo dokonce pár misí v Jugoslávii.

honzak 17.8.2006 17:34

Re: Re: Re: hra na vojáčky

trochu mimo misku - sháním informace o činnosti 32. pluku italských legií ("Gardský"). Nemáš prosím kontakt na někoho, kdo se v tom vyzná? Děda byl italský legionář, demobilizovaný od 37. pluku v Košicích v září 1918.

Mysch 17.8.2006 22:08

kde mu půjčí kulomet vz. 26

he?

to snad byl samopal se skladaci operkou.

sahara 17.8.2006 22:31

Re: kde mu půjčí kulomet vz. 26

Omyl,BREN

Petr Kohout 17.8.2006 7:02

Problém je v tom, že brzy by PROTI Československu byly nasazeny i FRANCOUZSKÉ divize

viz Francouzské ultimátum Československu z roku 1938

MRKEW 17.8.2006 20:36

Re: Problém je v tom, že brzy by PROTI Československu byly nasazeny i FRANCOUZSKÉ divize

Zajímavá informace. Ke zradě Anglie a Francie: Anglie alespoň neměla smlouvu s ČSR jako ta Francie.