6.4.2020 | Svátek má VendulaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


HISTORIE: Život, boj a smrt pod sedmi vlajkami (5)Výpis zvoleného vlákna. Zobrazit celou diskusi podle vláken, času
počet příspěvků: 9, poslední: 3.2.2012 18:34, přehled diskusí

Autore, zase píšete bludy!:
Autor: T. Krystlík Datum: 2.2.2012 11:43

Poslední věta Vašeho slohového cvičení. Skvělá československá armáda velkolepě dvakrát prohrála ozbrojený střet s Maďary. Jednou ji Maďaři vytlačili i s cs-ministrem pro SK až na moravské hranice, podruhé přetla maďarská vojska Slovensko až k haličským (pl-hranicím) a rozdělila SK na dvě poloviny. V obou případech pak musela intervenovat Dohoda diplomatickou cestou. V obou případech byli viníky Češi. V prvním případě zábor h-území, které nikdy k Felvidéku (SK) nepatřilo, podruhé svévolný zábor h-území o hloubce několik desítek km u železnice vedoucí na Podkarpatskou Rus.

Re: Autore, zase píšete bludy!:
Autor: T. Krystlík Datum: 2.2.2012 12:04

Doplnění. V prvním případě zabírala ČSR vojensky část Uherského království bez toho, že by existovala mírová smlouva, která by přiřkla ona území ČSR. Výjimkou byla Horní Země (SK), protože bylo slíbeno, že Slováci budou mít s Čechy společný stát. Obdobné to bylo se vtržením cs-vojska do Sudet - cs-vojáci obsadili německá sídelní území bez právního důvodu. Zde se sice jednalo o území Českého království, ale nikdo nebylo řečeno, že budoucí mírová smlouva je Československu přiřkne. Totéž se opakovalo při obsazování Těšínska. Těšínské tažení byl debakl - cs-vojska byla zastavena Poláky. Původní cz-záměr byl připojit k ČSR celé Těšínsko.

O tom všem cz-historici do jednoho mlčí.

Re: Autore, zase píšete bludy!:
Autor: A. Hrbek Datum: 2.2.2012 13:51

Vážený pane Krystlíku! Šnejdárkovo Těšínské tažení nebo debakl. Poláci dostali na zadek, tak jako byste měl za své kecy dostat Vy. Poláci volali o pomoc Francouze a ti původně české Těšínsko rozdělili v podstatě uhlopříčkou na dvě poloviny.

Nevím co Vás vede k nesmyslu, že Češi obsazovali "německá sídelní území" bez právního důvodu. Komu měly být, podle Vás Sudety přiřčeny? Německu?

Patrně jste si také nevšimnul,že výsledkem ISV bylo uznání Československé republiky a že proti Rakousku-Uhersku bojovali i Slováci. Podle Vás by tedy Československá republika měla být bez Slovenska? Diskuse může být o Csallóköz, osídlený převážně maďarským obyvatelstvem. To však nebylo původní, jak svědčí i původní název ostrova Čalovo.

Pokud to nevíte, tak 25. listopadu 2018 byla dohodovou válečnou radou stanovena demarkační čára mezi Slovenskem a Maďarskem. Ale v Maďarsku se v březnu 1919 zmocnili vlády bolševici a dobře vyzbrojené maďarské jednotky pronikly hluboko do Slovenska. Neschopný italský generál Piccione s italskými legiemi tomu nebyl schopen zabránit.Teprve pomoc rumunské armády, která obsadila nejprve Sedmihradsko a pak pronikla až k Budapešti umožnila konflikt ukončit a stanovit definitvní hranice.

Re: Autore, zase píšete bludy!:
Autor: T. Krystlík Datum: 2.2.2012 14:37

Vážený pane Hrbku,

německá sídelní území měla být podle zásady sebeurčení národů být přiřčena Rakousku - tak si to čeští Němci přáli, byl to názor TGM do léta 1914, Benešův do roku 1915, Františka Ferdinanda a Karla I. ve formě Deutsch-Böhmen, jednoho státu z 16členné federace, Dohody do roku 1918, Spojených států dokonce do 02. 09. 1918. Saint-germainskou smlouvou z 10. 09. 1919 připadla ona území ČSR. Kdyže pak vtrhla cs-vojska do Sudet, vážený pane Hrbku?

Seznamte se laskavě s rozsahem Horní Země a celkovým rozsahem SK v ČSR! Zjistíte, že téměř polovinu území SK Češi ukradli Uhersku.

Hluboko do SK = až na moravské hranice. Na druhý konflikt jednoznačně zaviněný ČSR zapomínáte (následek: rozpůlení SK). Slováci bojovali protu Kakanii? Ano, nějací v legiích byli, ale bylo jich strašlivě málo. V amerických vojenských složkách jich bylo více než Čechů.

Tomáš Krystlík (krystlik@seznam.cz)

Re: Autore, zase píšete bludy!:
Autor: A. Hrbek Datum: 2.2.2012 15:02

Vážený pane Krystlíku, máte pravdu že by si to čeští Němci (tj. příslušníci Rakouského císařství s německým obcovacím jazykem), přáli, protože záměr aby byli přičeni k Velkoněmecku jim jaksi nevyšel. Ale válka skončila tak jak skončila a "vae victis". A nedovedu si představit jak by byla např. Troppau spravována z Rakouska.

Bohužel nemám teď čas, odpovím ještě později.

S pozdravem

Re: Autore, zase píšete bludy!:
Autor: T. Krystlík Datum: 2.2.2012 17:18

Máte mylné informace. Čeští Němci ve svých sídelních územích v cz-zemích chtěli k Rakousku - výjimka: Hlučínsko. Rakouští Němci ale odhlasovali připojení Rakouska k Německu, kam se cz-Němcům pranic nechtělo. Chtěli ale samostatnost, pak autonomii. NIc jim z toho Češi neposkytli. Pak převládl rozumný proud německých podnikatelů v průmyslu cz-zemí, kteří nahlédli, že říšskoněmecká konkurence by pro ně byla zničující a proto naléhali na setrvání v ČSR i bez jakýchkoliv podmínek.

Opava byla po roce 1938 spravována z Liberce, i když Reichsgau Sudeten nebyl souvislým územím. A šlo to.

Re: Autore, zase píšete bludy!:
Autor: T. Krystlík Datum: 2.2.2012 14:45

Zapomněl jsem na Vaše tvrzení o rozdělení Těšínska. O rozdělení těšínska rozhodla vyslanecká konference ve Spa 10. 07. 1920, kde Beneš zneužil těžkého postavení PL bojujícího u Varšavy o přežití s bolševiky. Navíc jim odmítl transport zbraní přes cs-území. Už je vám jasné, proč nemají Poláci Čechy rádi? Před válkou je neměl rád nikdo s jedinou výjimkou Rumunů.

Re: Vážený pane:
Autor: V. Vlk Datum: 2.2.2012 13:56

 protože jsem zjistil, že vám mnoho čtenářů NP spílá, což jistě není příjemné, pokusil jsem se nějak vám pomoci. Po dotazu u lékaře a přeložení vašich textů (aniž by věděl o koho jde) předběžně diagnostikoval poruchu zvanou   Mánie s psychotickými příznaky která v silné formě často vyžaduje hospitalizaci. Někdy jsou  přítomny i bludy ,kdy jsou domněnky pokládány za relevantní informace, a občas se vyskytují i   halucinace což doufám není váš případ. . Bludy bývají expanzivní, náboženské, rasistické, erotomanické a pod. („jsem Ježíš“, „miluje mě Karel Gott“ , „všichni Češi jsou svině“ atd. ).

Ve všem případě se zřejmě jedná o bludy nacionalisticko- rasistické, preferující  vše protičeské . Zároveň se může jednat i o rozvinutou oikofobii.  Počátky této poruchy bývají vyvolávány  stresovými životními událostmi,  často vznikají v  cizím prostředí,které dotyčnou osobu nepřijímá a skrytě jí opovrhuje. Na to  dotyčná osoba reaguje například zdůrazňováním negativních vlastností svého původního etnika, rodiny, náboženství , barvy pleti a podobně.

Léčení bývá dlouhodobé, předepisuje se PROZAC a Lexaurin , pomáhá lázeňská léčba, dlouhé procházky a omývání studenou vodu. . Například v Německu jsou vynikající Kneippovy lázně  kterých jsem na stránkách netu nalezl jen v Německu –abyste netrpěl přítomností neměmců -80 zařízení. –např. vhttp://www.kneippbund-bw.de/index.php?kneipp-vereine.Přeji mnoho zdaru .

Re: Vážený pane:
Autor: T. Krystlík Datum: 2.2.2012 14:21

Vše je jednodušší než tvrzení protivníka vyvracet protiargumenty, že?