12.8.2022 | Svátek má Klára


Diskuse k článku

HISTORIE: Život, boj a smrt pod sedmi vlajkami (2)

Osudy dobrého vojáka Švejka jsou jako literární dílo vynikající, ale jejich dopad na představy lidí o tom, co byla I. světová válka, je doslova strašný. A to díky jejich věhlasu nejen u nás. Nejen že vyvolaly ve většině čtenářů dojem, že Češi válku "prošvejkovali".

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Volarik 12.1.2012 18:02

Re: Reprodukujete jen české žvásty, autore!

Co maji SS a Waffen SS spolecneho s Prvni Svetovou Valkou?

V. Novák 12.1.2012 17:18

To v každém případě.

Hašek byl geniální i tím, že dokázal podat jako "humoresky" občas dost drastické věci. Jeho dávno předválečné povídky z Haliče, Uher, Chorvatska a těch oblastí vůbec jsou občas vlastně humorně podané horory.

Dřevaře zasype v boudě sníh a oni se do jara mezi sebou požerou... Medvěd se mstí za svého ze žárlivosti zabitého pána... Stažená medvědí mršina pluje po Dunaji, lidé ji považují za lidskou mrtvolu a každý se snaží ji nějak využít, aniž by ovšem domnělého nebožtíka kdo chtěl pohřbít...

Některé nejsou věru vhodné ke čtení před spaním a moc se při nich člověk nezařehce.

V. Novák 12.1.2012 17:11

Právě - všichni znají film,

ten se opakuje každý rok nejmíň jednou na každé televizi. Někdo zná ten Ladův komiks, ale s románem - kdo by to čet, vždyť je to tak dlouhý a vlastně to všechno známe...

Švejk rozhodně nešvejkoval a román není žádná "švejkárna".

O. Istvanfy 12.1.2012 15:08

Re: Neobouvejte se do Švejka.

Humor je jedna z najúčinnejších obrán proti útlaku. Česi v ňom boli majstri a Hašek bol génius. Ale to uť bol dávno.

O. Istvanfy 12.1.2012 15:02

Re: Reprodukujete jen české žvásty, autore!

Trafená hus zagága.

V. Vlk 12.1.2012 14:03

Re: Neobouvejte se do Švejka.

Souhlasím sVámi, Švejk není vůbec žádná "sranda" ale 90% lidí jej ani nečetlo . Ale co je to "švejkárna" ví jakoby každý.

A. Hrbek 12.1.2012 11:42

Vážený pane Vlku,

nedomnívám se by zločiny rakousko-uherské soldatesky byly devadesát let zapomenuty. Za první republiky o tom vyšlo dosti knih, jako příklad lze uvést Žipkův "Domov za války" v pěti dílech. Tam jsou podrobně dokumentovány i zločiny rakouské justice. Je to skutečně velmi zajímavé čtení, založené na četných osobních svědectvích.

Také Horstenauovy knihy byly již za první republiky plně k dispozici. Trochu problémem bylo, že pan Horstenau byl sprostý nácek a na řadu věcí měl dost svérázný náhled. Ostatně narodil se ve stejném městě jako Adolf Hitler, jenže o dva roky dříve.

Ale s tou "soldateskou" a "zločiny" to není vždy tak jednoduché,jak se zdá. Na každý podobný čin lze nahlížet ze dvou stran a záleží na tom, na které straně stojíme. A není to jen historie, i v zcela současné době se najde nespočet příkladů.

S pozdravem

T. Krystlík 12.1.2012 11:09

Reprodukujete jen české žvásty, autore!

Poláci v té době nebojovali o život, to v žádném případě, jen o vlastní stát. Herder byl otcem i českého nacionalismu, což ani netušíte. Nevíte, že v Cislajtánii až do jejího konce nebyl zaveden žádný úřední jazyk, ten teprve zavedla ČSR - takže jakým mechanismem požadovali Velkoněmci zavedení úředního jazyka v Haliči? Nevíte, že Lemkové jsou Rusíni. Lži o velkém počtu popravených k u. k. armádou nejsou novinkou - lhal už TGM v britském pamfletu z roku 1916, když tvrdil, že v celé monarchii bylo popraveno již na 4 tisíce civilistů, z toho v českých zemích 956 osob, když ve skutečnosti byly popraveny v cz-zemích jen čtyři civilové! Když nemáte rád říšské Němce a považujte si Rakušanů, prokazujete typicky českou neznalost, hraničící s hloupostí. Rakušané tvořili v celé Třetí říši asi 8 % obyvatelstva, ale 40 % Rakušanů bylo na seznamu hledaných válečných zločinců v Evropě. Navíc do konce WW II si říkali alpští Němci a teprve po ní, aby potvrdili, že byli první obětí Hitleriova NS, se přejmenovali na Rakušany. Nic nevíte o rozdílu mezi Waffen-SS a strážními oddíly SS, které nesměly na frontu. První byly elitní bojové jednotky, do druhých strkaly úřady úřady nespolehlivé brance, kteří by mohli narušovat morálku jednotek Wehrmachtu a jiných ozbrojených složek. 

V. Novák 12.1.2012 10:08

Neobouvejte se do Švejka.

Román není vůbec taková sranda, za jakou je ve školách vydáván. Srandu z toho udělal Lada svým komiksovým výcucem a samozřejmě film s Hrušínským, ale samotný román je místy dost velká drsárna. A to se k žádným bitvám vlastně nedobral, protože Hašek umřel dřív, než stačil Švejka dostat na "posice".

Ale zmínka, jak na stromě u silnice visí bota rakouského landveráka s kusem holeně, nebo jak "trhli mezi dveřma" toho cikána, co věšel čůžáky, mě v dětství pronásledovaly ve snech.

Udělal jsem totiž tu chybu, že jsem si ten "humoristický román" přečetl v originální Haškově podobě.

Jistě, je tam spousta humorných scén - ale často takových groteskních, tedy humorně drastických. A je cítit, že byl Hašek ještě značně nasrán, když to psal...

L. Přitasil 12.1.2012 9:44

Zapomenutý kus historie.

Pan Václav Vlk st. opět nezklamal. Jeho článek, ostatně jako vždy, je vynikající. Díky za osvěžení paměti.

M. Trhlík 12.1.2012 9:02

Re: Je jen škoda, že ve školách

Pane Lenci souhlasím s Vámi,že svůj podíl nese škola i rodiče.Zanedbatelné není ani to,že tomu musí chtít někdo naslouchat.A to myslím,že je dost obtížné.Jinak si myslím,že tento článek je opět skvělý.

P. Lenc 12.1.2012 8:39

Re: Je jen škoda, že ve školách

Myslím si to stejné,bohužel ale nejen škola,ale i rodiče mají podíl na tomto stavu.Přitom objektivní literatura a jiné prameny jsou k dispozici bez větší námahy.

J. Vích 12.1.2012 1:25

Je jen škoda, že ve školách

se tyto doložené a nezpochybnitelné, historické skutečnosti, nikdy neobjeví. Naopak se bude učit a budou se překrucovat dějiny v novém stylu. Děti se dozví, že Johan z Nepomuku byl jen moudrý světec,husité byli "něco jako" komunisti, Žižka vrah, jezuiti nám barbarům českobratrským v 17. a 18.stol. přinesli civilizaci, Jirásek a Čelakovský byli pomatení nacionalisté, později pak kromě SS byli ve Vermachtu jen slušní lidé, oběti zlého Hitlera a sudetští Němci nás milovali a my jsme je podle vyhnali, sovětská armáda tu v 45. jen kradla a znásilňovala, oproti američanům keří nás osvobodili. Neodvažuji se pokračovat dál. Nejste "trendy" pane autore a za to vám dík.