19.5.2024 | Svátek má Ivo


Diskuse k článku

HISTORIE: Vlasovci pomohli dvakrát

Ale na zastavení frontových vojsk by nestačili. Kdo pomohl Praze a kdo má zásluhu za porážku skupiny armád Mitte.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 4.6.2020 10:40

Každý má náhled, názor.

Z pohledu mého otce, z pohledu většiny mých kamarádů .... Vlasovci pomohli viditelně Praze. Předtím pomohli Sovětské Armádě při obraně proti německému vetřelci, pokud tedy stříleli dle přísahy vlasti a samozřejmě Stalinovi ....

Potom už hovořit o jejich pomoci je značně "vošajstlich".

Místo v knihách mají zaručeno, zůstal bych při tom. "Zásluhy/pomoci" si totiž založili na dvojité zradě. Trefně tu "dvojitou pomoc ohodnotil" generál Patton, když je vydal jejich bojovým kolegům z Rudé Armády. A ani nemrknul.

P. Staronový 4.6.2020 12:22

O tom ovšem Patton nerozhodoval, podobně jako o osvobození Prahy. S mrknutím i bez.

Š. Hašek 4.6.2020 12:51

Samozřejmě! Tady souhlas.

Pouze jste připomněl, že Vlasovců se štítil (tehdy) každý (skoro). Resp. vládám oni nestáli ani za jedno namočení pera u nějakého lejstra. A rozkazu vojenského. Byly to zrádcovské nicky, sumárně.

Někteří politici štrasbruselské odrůdy z nich dnes dělají rozhodovatele druhé války a lidskoprávní bojovníky proti Stalinovi (ale zabíjeli přitom své bratry ve zbrani, někteří i zvládli střílet kolegy ve zbrani z USA, dokumenty jsou). Docela zajímavý přístup k historii i chování mužů ve zbrani .......

V. Heidlerová 4.6.2020 12:54

Nastudujte si podrobnosti, vlasovci zformovaní do ROA měli zákaz střílet do ruských řad, pravděpodobnější je jejich nasazení na jiných úsecích fronty a při jiných příležitostech. Údajně to byl požadavek velení ROA - nejít proti vlastním. Moc by mne zajímalo, jak byste se choval Vy jako muž ve zbrani, hááááááááááá. Někde za bukem, ale plantat nesmysly Vám jde.

J. Hrdlička 4.6.2020 13:39

A proti komu tedy meli vlastne Vlasovci bojovat? Proti zapadnim spojencum nebo proti odboji v okupovanych zemich?

Ale je dolozen útok ROA proti pozicim RA na Odře, takže ten zákaz asi podložený realitou není.

P. Staronový 4.6.2020 14:53

Vlasovci to měli těžké. Velmi často se vinou sovětského vojenského bordelu i chybných rozhodnutí dostali do zajetí, kde nebyli, opět vinou sovětské politiky, považováni za zajatce a žili tedy v mnohem horších podmínkách než jiní zajatci. Někteří mohli mít se sovětskými komunisty nevyrovnané účty. Takže vstup do jednotek, které měly pomoci porazit sovětský komunismus, navíc bez nějakých relevantních informací o dění před i po zajetí, nebyl zase nic moc divného. Změnit za války stranu taky nebylo nic neobvyklého. Stačí vzpomenout Sovětský svaz, který přestal dodávat suroviny, bránit komoušům jiných zemí v odboji proti Třetí říši a blábolit o družbě sovětského a německého dělníka v uniformě, až potom, co byl svým spojencem napaden. Taktéž Bulhaři, Rumuni i Italové změnili strany.

O tom všem a ještě dalších věcech se léta nesmělo, pod hrozbou trestu, vůbec mluvit. Není divu, že občas, při nějakém výročí, si někdo vzpomene až teď, zvláště vzhledem k ožívání ruských (tehdy sovětských) imperiálních choutek.

O ledačems lze polemizovat, ovšem skutečnosti, ne žvaněním o štrasbruseli.

P. Brich 4.6.2020 16:31

Mám dojem, že kromě rasových hledisek nebyli vojáci SSSR považováni za zajatce, protože SSSR nepodepsal Haagskou úmluvu o zajatcích.

P. Staronový 4.6.2020 17:30

Ano.

J. Kanioková 4.6.2020 18:52

Přesně !

P. Lenc 4.6.2020 11:39

Dovolím se připojit.

P. Lenc 4.6.2020 11:40

Patří pod příspěvek panaDouška.

F. Stu 4.6.2020 10:18

Nepatrí sa mi do toho miešať a ani sa nemienim, mám vás úprimne rád. Ale nedá mi neopýtať sa ironicky, čo je medzi priateľmi hádam prípustné: keď sa Praha teda oslobodila sama len s pár hodinovou výpomocou vojakov v nemeckých uniformách, nehovoriacich nemecky a veľmi sa ponáhľajúcich k Plzni, prečo ste sa teda neoslobodili o päť rokov skôr?

J. Nevrkla 4.6.2020 10:20

Dobrá poznámka k té současné směšné propagandě.

F. Doušek 4.6.2020 10:27

Onu stejnou otázku si ovšem můžete klást i u vás na Slovensku.

P. Staronový 4.6.2020 12:23

Ptáte se spíš hloupě, než ironicky. Ironie by měla mít nějaký reálný podklad.

Stejně by bylo lze se ptát, proč nebylo SNP třeba v roce 1941?

K. Salajka 4.6.2020 15:11

My jsme čekali, až se utahají.

A propo, Požoň RA oslobodila, alebo dobyla ?

F. Stu 5.6.2020 8:33

Dobrá otázka pán Salajka, zatiaľ nás oficiálne oslobodili. Píšem "zatiaľ", lebo mám pocit, že ešte skôr než dokončia zmenu histórie u Vás, začne sa pomaly príprava a masírovanie na zmenu histórie aj u nás. Tipujem že tak do dvoch - troch rokov začne "hrdinský" boj s prvým pamätníkom RA aj za riekou Moravou...

J. Ptáček 4.6.2020 9:49

Podle tehdejších sovětských zákonů každý sovětský voják zajatý nepřítelem se automaticky stal zrádcem. Při obraně Moskvy tak vzniklo 240 000 sovětských zrádců, celkem po 7 měsících od začátku války už to bylo 3 900 000 zrádců. Vyšší velitelé byli většinou nejpozději po skončení války popraveni, řadové vojáky, kteří za nic nemohli, čekal trest 10 let v táborech smrti. Pouze část zajatců se neúspěšně pokusila zachránit s Vlasovem. Tak proto se po celou dobu, tedy i při Pražském povstání chovali jak se chovali. Většinou žádná ideologie nebo politika, jenom pud sebezáchovy.

P. Victorin 4.6.2020 9:58

Pane Ptáčku - díky za Váš věcný, neideologický příspěvek. Mnozí zde v tom stále nemají jasno, anebo někteří skalní "proruští kolaboranti" jasno nechtějí mít... Přátelsky zdravím!

J. Ptáček 4.6.2020 19:27

Díky za reakci a pozdrav, který opětuji.

Š. Hašek 4.6.2020 10:31

Pane Ptáčku,

o sovětských zákonech stran vojáků se ví dost. Obhájcem Stalina byl Fučík, obhájců bolševických postupů ve vlatní zemi Stalin zde dnes moc nemá. Mnozí si stále pletou jeho kolektivizaci ve vlastní zemi s "nepěkným chováním" k vypalovačům vsí v Bělorusku, všude kam vkročila kulturní noha Němců. I u nás.

"Jde jen o to", též dobře vědět o postupech Německa ve velké části Evropy.

Můj otec nebyl v roce 1938 mobilizován proti CCCP, ale proti Třetí Říši. A když si tehdy všichni podávali ruce s Hitlerem, tak je dnes mladým divno, že i Stalin to později nějak řešil ....... a dobře vyřešil tím benzínem v Berlíně. Já se tomu vůbec nedivím. Francouzský komisař nám bude sepisovat historii!!! A bude kádrovat Stalina za války!

J. Hrdlička 4.6.2020 13:36

Tyhle informace máte odkud? Na wiki je ozdrojovane tvrzení, že z cca 1,8 mil. bývalých zajatců šlo do gulagu asi 250 tis. .

,,Zradcem,, byl ten, kdo se vzdal, ač mohl ještě bojovat nebo se pokusit o únik.

J. Ptáček 4.6.2020 14:52

Já čerpám z knihy "Čas voněl snem", autor Jana Beneš, kapitola 10., strana 212. Cena 249 Kč. Autor čerpá k této kapitole ze zdrojů, jako jsou na př. náčelník generálního štábu wehrmachtu generál Halder (Válečný deník), maršál Žukov (Vzpomínky), premiér Churchill (Nelítostný zápas) nebo archiv nacistického ministerstva zahraničí. Mně přijdou tito autoři informovanější. No ale když věříte víc odzdrojované wiki? Proč ne.

J. Ptáček 4.6.2020 14:54

Samozřejmě Jan Beneš. Omluva.

J. Jurax 4.6.2020 16:25

No, víte, pan Beneš uměl psát, ale jako zdroj faktů bych jej vzal s rezervou. Zacházel s nimi trochu kreativně. Kdysi dávno jsme spolu mailovali skrze nějaké jeho nepřesnosti o letadlech.

J. Hrdlička 4.6.2020 18:53

A konkrétně tato informace pochází odkud, z kterého vámi uvedeného zdroje? Že by to psal třeba Žukov, se mi zdá dosti nepravděpodobné.

J. Ptáček 4.6.2020 19:26

Jak to mám jako amatér vědět. Část čtenářů jenom tak plácá bez jakýchkoli argumentů. A když si dám tu práci a uvedu něco konkrétního, zase špatně. Pokud Vás to opravdu zajímá, a bylo by to prima, dá se to najít. V knize jsou přesně uvedena nakladatelství a data vydání. Chce to umět ruštinu, angličtinu a němčinu. Je to fuška spíš pro historika, než pro mě, amatéra v starobním důchodu. Škoda, že se nějaký profesionální historik neozve.

P. Krasny 4.6.2020 14:44

Přesně tak. Rudoarmějci byli chudáci kluci, na které se vlastní země po zajetí vys rala. Není divu, že chtěli přežit alespoň v ROA.

J. Hrdlička 4.6.2020 18:55

Vykašlal se na ně možná režim, ne vlast. Napomáhali její možné poražce a zotročení svých krajanů.

R. Polášek 4.6.2020 9:31

Nejméně jednomu vlasovci se povedlo zdárně "vrátit do vlasti" i když jen formálně.

Podle nějakého článku o průzkumu cca pětseti padlých sovětských vojáků na oficiální hřbitově, tuším Na Olšanech tam mezi nimi leží taky jeden vlasovec.

A pro upřesnění, z Povstání tam leží jen asi 30 padlých, zbytek zemřel buď na cestách k Praze nebo, v poměrně velkém počtu, až v míru po osvobození při nehodách.