17.5.2024 | Svátek má Aneta


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
hlava22 19.5.2008 21:03

Re: koordinace existovala určitě - dokonce v den sovětského

objektivně řečeno, ony mu ty letadla v 41 u Moskvy moc platná nebyla - pro totální nepřipravenost na ruskou zimu.

Talián 19.5.2008 22:53

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Složité to bylo a je.

Podle dostupných pramenů se o vítěství spojenců značnou měrou přičinil A. Hitler. Jen namátkou: pauza po obsazení Francie, přesun klíčových útvarů od Leningradu k Moskvě, zákaz nasazení reserv v Normandii, zákaz ústupu Paulusovy armády, a další "boty".

Mirek F. 19.5.2008 20:12

Re: Re: Re: Re: Re: Složité to bylo a je.

Bitva u Kurska byla v plném proudu, když se Spojenci vylodili na jihu Sicílie. A odtud bylo k Římu a severní Itálii ještě hodně daleko, nehledě na to, že Alpy by pozemní vojska zastavily asi s konečnou platností a letectvo by samo o sobě válku nerozhodlo.  Od málokteré bitvy si Německo slibovalo tak hodně, těžko věřit tomu, že by obětovalo šanci v UŽ ROZEHRANÉ bitvě zvrátit vývoj na východě a zasadit SSSR těžké ztráty kvůli zatím ne bezprostřednímu nebezpečí. Poté, co u kurska neprorazil a musel střetnutí odpískat, mohl Hitler do Itálie nějaké divize poslat, to je pravda.  

Vlad 20.5.2008 10:37

Re: Re: Re: Re: Složité to bylo a je.

Nezapomínejte taky na to, že se při obsazování tzv. Sudet přiživilo v přátelské spolupráci s Němci i to Polsko :-).

pbla4024 19.5.2008 19:20

Re: Re: Re: Složité to bylo a je.

Při vylodění v jižní Francii (operace Dragoon) sváděli spojenci poměrně těžké boje. V Draguignanu je pohřbeno 861 padlých Američanů.

Pejzlerka 19.5.2008 19:10

Re: Re: Složité to bylo a je.

Pane  Borek  ,  to  zpropadené,ve  Vašich  válečných  scénářích, které  se silně  podobají   snům a  plánům kadeta  Bieglera,   nepostradatelné  a  důležité  KDYBY. Já,  velmi  se  omlouvám,  jej  použiji  taky.Tak  na  př.,  KDYBY  Moskva  ležela  někde  na  Riviéře,  KDYBY    tam  bylo v  zimě jako  v  Saint  Tropéz,  KDYBY  měli  jak  Bonaparte,  tak Adolf  ve  svých  generálních  štábech  a ve vlčích  doupatech  více  Borků a  dvaadvacítek  hlav,  dopadlo  by  to,  bezesporu,  v dějinách  Evropy,  úplně  jinak. KDYBY měl  Sov. svaz  uskutečnit  invazi do  Evropy vr.1943 přes jižní  Francii,  KDYBY  atd........ 

borek 19.5.2008 20:18

Re: Re: Re: Složité to bylo a je.

Pokud byste si více pečlivě přečetla můj příspěvek,tak byste zjistila,že je tam POUZE dvakrát použit výraz -kdyby.A to navíc v souvislosti s dohodou o neútočení,podepsané Ribentropem a Molotovem dne 23.8.1939.a při zlehčování invaze spojenců do Evropy. Tehdy skutečně představitelé SSSR označovaly válku jako válku,která se jich vůbec netýká.Proto je plně na místě moje poznámka.,že by Anglii nešli na pomoc.,kdyby ji Německo napadlo.Myslíte,že ano?Asi toho mnoho o těchto otázkách nevíte.

Mard 19.5.2008 21:37

Re: Re: Re: Re: Složité to bylo a je.

Vždyť bitva o Anglii začala probíhat před spuštěním Barbarosy. A Stalin se nikam nehrnul. Spokojeně likvidoval nepřátele na jím okupovaných územích Pobaltí a Polska.

Pejzlerka 19.5.2008 22:23

Re: Re: Re: Re: Složité to bylo a je.

Pane  Borek,  o  průběhu druhé  světové  války nevím  skoro  nic  a  KDYBY  jste,  ve  Vaší  reakci  na můj"šťouchanec",   neudělal hrubou  pravopisnou  chybu,  pustila  bych  všechno  k  vodě,  ale  takto  je  tato moje skromná  poznámka  plně  na  místě. A   zase  je  tady  to  KDYBY,  prevít  zatracená. Dobrou  noc!

Kanuk 20.5.2008 0:26

Re: Re: Re: Re: Re: Složité to bylo a je.

Někde je něco o třísce a břevnu v oku. Kdybych, kdybys, kdyby, kdybychom, kdybyste, kdyby.

Tonevadí 19.5.2008 19:24

Jo, ta "materiální pomoc"

zajímavé, že ta materiální pomoc se neprojevila ve Vietnamu nebo v Iráku.  Jo, možná, že by se projevila - asi kdyby tam nechali za sebe válčit jiné. 

A pak za tu materální pomoc po bitvě vyhrané jinými - vybírat splátky po 50 let...

Pamětník starejch dob 19.5.2008 19:42

Re: Jo, ta "materiální pomoc"

Ve Vietnamu politikové, dirigovaní přiblblými intelektuály, prohráli válku, kterou vojáci vyhráli. Pokud by Kongres nezablokoval presidentu Fordovi nasazení letectva poté, co severní Vietnam porušil dohody, a vrhl na jih celou svou pravidelnou armádu, dopadlo by to jako v Koreji.

Pamětník starejch dob 19.5.2008 19:47

Re: Jo, ta "materiální pomoc"

Nevím o čem žvaníte. Američané nechtěli za zbraně munici atd. nic, za takové věci, jako stavebni stroje, použitelné i v miru, chtěli 10 miliard dolarů, které SSSR ovšem nikdy ne¨zaplatil.

Karel 19.5.2008 20:22

Re: Re: Jo, ta "materiální pomoc"

Neblázněte, a co Lend-and-Lease? SSSR navíc platil zlatem.

Pamětník starejch dob 19.5.2008 20:58

Re: Re: Re: Jo, ta "materiální pomoc"

Lend and Lease znamená "půjčka a pronájem." Američané, speciálně kolem Roosevelta si tento postup vymysleli poté, kdy Británie nemohla platit.

Jinak, ani po přepadení Pearl Haboru nebylo úplně jisté, že Američané vyhlásí válku Německu a přijmou princip Europa first. Hitler "zjednodušil situaci ve svůj neprospěch" a vyhlásil Američanům válku sám. Je zajímavé, že toto chtěli hlavně němečtí admirálové, kterým vadila linie v Atlantiku, za kterou jejich ponorky nesměly, neb to byla podmínka Američanů. Poblíž amerického pobřeží bylo v první polovině roku 1942 skutečně potopeno hodně lodí, než Američané zlepšili protiponorkovou obranu.

hlava22 19.5.2008 21:13

Re: Re: Re: Re: Jo, ta "materiální pomoc"

Taky nevím, co to Hitlera napadlo, vyhlašovat USA válku. Snad mu to poradil dp Tiso, ten to udělal taky. Podle mého skromného názoru si tím tu válku prohrál.

cimbal 19.5.2008 20:30

Re: Re: Jo, ta "materiální pomoc"

Něco mají splaceno, podle dohody Gorbačov-Busch z roku 1990 mají do roku 2030 doplatit 673mil. USD. http://www.battlefield.ru/content/category/8/56/75/lang,ru/

Martin 23.6.2008 13:22

Re: Složité to bylo a je.

Víte Američani vstoupili do války v době, kdy vůbec nebylo jasné, že Němci prohrajou. Naopak, bylo to v době největšího úspěchu třetí říše. Sovětský Svaz do té doby prohrával jednu bitvu za druhou a Británie na tom taky nebyla dobře. Japonsko v té době také slavilo jedno vítězství za druhým. Spojené státy v té době neměli defakto žádnou pozemní armádu a neměli skoro žádné vojenské zkušenosti. Pokud by v té době provedlo Japonsko invazi, těžko říct jak by to dopadlo.     V prosinci 1941 nebylo v žádném případě jasné, jak válka skončí. Spíš to vypadalo tak, že zvítězí OSA. A dále bych si dovlil pochybovat o tom, že kdyby USA nevstoupily do válku, tak by Rusko stejně zvítězilo. Navíc USA do války vlastně nevstoupily, ale byly do ní vtaženy, nejprve je napadlo Japonsko a hned poté jim vyhlásil válku Hitler. Ale to jsou detaily:-)

Raul 19.5.2008 13:09

Už zase ta přihlouplá zrada - Čecháčci si nechtějí přiznat co se stalo.

Londýn a Paříž Prahu v Mnichově nezradili, ale drželi se dohod mezi Washingtonem a Prahou ( 13. a 14. 8. 1938 v Praze.

Mistr Jan Hus 19.5.2008 14:00

Re: Už zase ta přihlouplá zrada - Čecháčci si nechtějí přiznat co se stalo.

Ne, vůbec nás nezradili, ty jeden kolaborante. ;-€;-O

Raul 19.5.2008 14:20

Re: Re: A každému dopřejte jeho pravdy ...

... neboť ... - jak jste to říkal mistře ?

Mistr Jan Hus 19.5.2008 15:19

Re: Re: Re: A každému dopřejte jeho pravdy ...

ne jeho pravdy, fakta je potřeba respektovat.

Oliver 19.5.2008 14:49

Re: Už zase ta přihlouplá zrada - Čecháčci si nechtějí přiznat co se stalo.

Co se měly co Londýn a Paříž držet nějakých dohod, které uzavřel Washington s Prahou a ne s nimi?

Raul 21.5.2008 10:48

Re: Re: Už zase ta přihlouplá zrada - Čecháčci si nechtějí přiznat co se stalo.

Londýn byl účastníkem jednání ( byla to součást trojdohody ).

Honza 19.5.2008 15:44

Re: Už zase ta přihlouplá zrada - Čecháčci si nechtějí přiznat co se stalo.

Při ustanovení (administrativním) hranic nově vzniklého Československa tuším s. Beneš podepsal, že případné pozdější hraniční spory, vzniklé tímto umělým stanovením hranic nového státu, bude řešit mezinárodní arbitráž. Beneš se zřejmě domníval, že ve sporu s poraženým Německem bude výsledek takové případné arbitráže vždy výhodný pro Československo a že se tím tudíž nechávají otevřená vrátka pro pozdější územní zisky. Mnichovská dohoda byla právě takovou arbitráží, ale na rozdíl od Benešových předpokladů dopadla lépe pro Německo. Mluvit o "zradě" západních mocností je nesmysl - zástupci Anglie a Francie postupovali podle práva a rozřešili hraniční spor ve prospěch etnické většiny.

Vojtěch 19.5.2008 16:21

Re: Re: Už zase ta přihlouplá zrada - Čecháčci si nechtějí přiznat co se stalo.

Mnichovská dohoda NEBYLA MEZINÁRODNÍ ARBITRÁŽÍ !!!

Při arbitráži např. má každá ze stran svého zástupce mezi arbitry, soudí se podle zásad mezinárodního práva atp.

Nic z toho Mnichovská dohoda NEBYLA.

Pavel 19.5.2008 12:54

Boží vůle

;-)Ať je to tak nebo tak osobně jsem přesvědčen,že se naplnila Boží vůle.Prostě a jednoduše byli zkoušeni JEHO VĚRNÍ.Kdo obstál může si pískat a zpívat;-)

historik 19.5.2008 12:03

Bomber Harris

Velké bombardování tohoto města, které bylo za komunismu mnohokrát kritizováno, si vyžádal u Churchilla a Roosevelta Stalin

Absurdní tvrzení, že to byl Stalin, který si vyžádal bombardování Drážďan. Toto je revizionismus a nikoliv historie.

Jura Jurax 19.5.2008 12:12

Re: Bomber Harris

No, ono sev literatuře nmně dostupné - nejsem profesí historik - tradují vysvětlení dvě - vyžádal si Stalin (to vůbec není absurdní) nebo to měla být demonstrace síly strategického letectva západních spojenců - Stalin, jak známo, strategické bombardéry prakticky neměl (vyjma pár zastaralých Pe-8). Možné je i vysvětlení kombinované.

Petr 20.5.2008 1:03

Re: Re: Bomber Harris

To já znám třetí verzi:   Atomový a raketový výzkum byl prováděn mezi jiným i v Peenemunde. Když to tam spojenci začali bombardovat, tak měl být  cyklotron přemístěn do činžáku v Drážďanech.  To nahlásila polská rozvědka s tím, že neznají přesnou adresu. Tak se rozhodli rozbombardovat celé město. Prý byl dům s cyklotronem zasažen a zničen.... Mě se toto zdá věrohodné, nebylo zničeno jenom nádraží ale málem celé město