28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Diskuse k článku

HISTORIE: Slovanství, zhoubná posedlost českých dějin

Koloval v pětačtyřicátém roce takovýto vtip: přijde babička na ouřad a vidí na stěně dvojici státnických obrazů. „Prosím pěkně,“ táže se, „kterejpak je to tenhle pán, ten s tím fouskem pod nosem?“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Skokan 8.7.2018 10:15

Super napsáno, velmi trefně a výstižně....

J. Klepal 8.7.2018 9:53

Re: Pro pana Frýborta.

Ještě bych dodal, že s žádným Dánem nebo jemu podobným jsem o Karkulce nemluvil, stejně tak jako žádný Rus nevzpomněl Čurilu Plenkoviče. Kromě toho jsou v celé Evropě významné lokální krajové zvláštnosti, které všechny přispívají (nejen) k evropskému kulturnímu bohatství, a proto se o nějakém z nich vyjadřovat pohrdavě je známkou vlastního nízkého stavu vědomí.

J. Klepal 8.7.2018 9:46

Re: Pro pana Frýborta.

Nevím, odkud jste přišel na to, že bulharština, kterou mluví (mluvili) původní Bulhaři, patří mezi mongolské jazyky. Ve skutečnosti jde o turkický jazyk. Nutno také vzpomenout, že Bulhaři poté, co přišli na Balkán, převzali (na rozdíl od jiných imigrantů, třeba Němců v Čechách) jazyk domorodců a založili první slovanský stát. Ano, to je ten jazyk, kterým mimo jiné mluvili soluňští věrozvěstové a který dnes nazýváme staroslověnština.

V. Kotas 8.7.2018 9:29

Re: Pro pana Frýborta.

Ještě jsi zapomněl na Kostěje nesmrtelného. Ruská kultura je ve světě uznávána, stejně jako např. německá.

J. Babička 8.7.2018 5:57

Pro pana Frýborta.

Tady je nastolena otázka "Kdo je to slovan ?" Většinou lidé odpoví, někdo, kdo mluvi slovanským jazykem. Znamená to tedy, když se černoch naučí rusky, nebo česky, stane se z něho slovan ? Mnozí odvětí "Ne dyt ́ neni bílej ". Je to tedy rasou ? Jenže slovo rasa je tak zkompromitované, že se k tomu veřejně nikdo nevyjádří, nanejvýše jen v soukromí. V knihách našich obdivovatelů Ruska, se často píše o široké ruské tváři, aniž by si uvědomovali, že to spíše značí mongolské geny.

Takže rasou to asi také nebude. Nakonec máme příklad. Část bulharského národa se přesunula blíže do Evropy přijala slovanský jaryk a jsou to uznávaní bratři slované, Ta část co zůstala v Rusku, mluví mongolským jazykem a jsou to mongolové.

Kdysi jsem měl moznost pracovat u jedné zajímavé firmy a asi proto, že to byla součást show businessu, tak tam bylo hodně cizinců. Jednou jsme to počítali a našli 22 různých národností. A tak jsem si uvědomil, když se můžeme , díky angličtině všichni domluvit, jak jsme si my středoevropané a nakonec i severoevropané, blízcí, Mohl jsem najednou diskutovat s madarem nebo dánem a ta společná, neboli chcete li blízká, kultura je vidět

Vždyt to začíná již u pohádek našich dětí. at jsou to němci, poláci, holandané, madaři či slovinci, děti znají Červenou Karkulku, Sněhurku, Popelku, Jeníčka a Mařenku. (kritici neargumentujte, že to tak již není, kompůtry, že to odstranili. ale platilo to století) Našim dětem je cizí Ilja Muromec, nebo Čurila Plenkovič, přes všechnu snahu buditelů, z toho je cítit ta jiná kultura. Bavíme se o minulosti a naším naivním všeslovanském snění, proti kterému argumentuji, zda budoucnost všechno zamýchá, to nevím ani já, ani vy, A tak tvrdím, že je důležitá sdílená evropská kultura, a společné zájmy, než nějaká příslušnost k jazykové větvi. Z rusů je příliš cítit ta Asie a z bulharů a srbů to že byli tolik staletí pod turky.

P. Klíma 8.7.2018 0:03

Dobrý text.

Ale podle některých reakcí vyžaduje čtenáře, kteří ovládají četbu s porozuměním.

J. Babička 7.7.2018 23:58

poznámka

První ruské slova, které jsme se naučili jako kluci, byly "Davaj časy"

Jako dospělý v 68, jsem byl překvapen, já skutečné asi vlivem propagandy,vykládající nám pohádky o zemi, kde zítra znamená již včera, si nepředstavovall, že jsou to takoví primitivové

V historii první zaznamenaný panovník čech jse jmenoval Marobund a žil v městě Marobundum, které historici kladou blízko Zbraslavi.

P. Sulc 7.7.2018 22:40

Re: 1*****

Inu, muj tata Sokol nebyl a na prvni valku nerad vzpominal. Jen jednou se zminil, ze kdys se vracel z italskeho zajeti, zustal na bojisti s obema prostrelenyma nohama a tak jej Taliani nasli a nakonec vylecili, na nadrazi jim Sokolove ve jmenu noveho statu a ''rakusactvi'' zajatcu zabavovali, t.j. kradli temer vse, jen ten nos mezi ocima nesel odsroubovat a ''zabavit''. Takze sokolskym velkohubym vlastencovanim znacne pohrdal. Ostatne, ti dobri vlastenci Tyrsch a Fygner ten cestin dosti lamali, ne, asi jako ja tu deuches sprache, schwere sprache.

M. Prokop 7.7.2018 21:21

Re: Kecy pana Frýborta.

Afghanistán rozvrátili Rusáci, oni "historiku". A prsty měli i v Iráku, Libyi a Sýrii, tam je mají dosud.

J. Ráž 7.7.2018 19:54

Ani zasmát se tomu nedá

Snad si autor článku neříká historik.

V. Čermák 7.7.2018 18:37

Kecy pana Frýborta.

V současnosti je pro většinu Čechů důležité, Odkud ZLO do ČR přichází. Za komunismu to bylo ze SSSR, ale nyní je to už jinak. Po rozvrácení Iráku, Libie, Afganistánu a Sýrie Západními mocnostmi se ZLO přemístilo na Západ a odtud nyní přichází do ČR. Kecy Frýbortů o Slovanství to mají pouze maskovat...

J. Hanzlík 7.7.2018 18:32

Slovanské kolečko s rozumem

Zhuštěně vtipné až brilantní jako pozvánka do cirkusu. Ukuté rozumem, pouhým rozumem, který bývá - jak si každým dnem můžeme ověřovat – voděn na obojku ideologie právě viděného světa. Jeho vyšší stádium je ověnčené přízviskem „kritický“ (rozum). Je to jako s tou „liberální“ demokracií. Nekaceřujme autora, tuto úspěšnou „metodiku“ (jakousi nadsázku) je možno už dávno zaznamenat v anglické literatuře. Ale všimněte si, jak zároveň britský poddaný lpí na tradici! A to je ten náš český problém. Nevěříte?

Není to epičnost, nýbrž jepičnost! Jako život jepice je česká stálost. Má diagnostickou povahu, která se projevuje soustavným zříkáním se oslavenců nedávné minulosti, když se nám něco v současnosti nelíbí. A vzápětí nastupuje sveřepá obhajoba dávných mýtů, tak dávných, že se tam na nikoho nedá nic najít. Pokud ano, tak je jejich nositel vyobcován.

Samozřejmě na autorově brilantní rozumové huspenině nic nepostavíte, jen podepřete skepsi a naftalínový relativismus. Působí to spíš jako tajná diplomatická správa o tom svinském světě plném mimikrů, kterou je možno využít leda tak k dalším machiavelistickým pletichám. Ale neházejme flintu do žita, každý kmen, etnikum, národ a konec konců i rodina má nějakou historii a potřebují nějaký étos, povyšující jejich existenci, o kultuře a civilizaci ani nemluvě. Bezčasí ponechme nomádům!

M. Hoblík 7.7.2018 17:58

Ten pán

je buď najatý, nebo blb.

P. Vaňura 7.7.2018 17:36

Skutečnost je taková, že Rastislav o vyslání věrozvěstů

opravdu požádal, a to z POLITICKÝCH důvodů. Usiloval o (nejen) církevní osamostatnění na Východofrancké říši a papež mu původně odmítl (na nátlak Franků) dát biskupa.

Přijetí křesťanství kyjevským Waldemarem (Vladimírem) bylo zase dáno i tím, že proti velkolepé Byzanci byli západní křesťané "žebrotou..." Ale hlavně, Byzanc byla "vedle" a byly tu politické vztahy.

P. Vaňura 7.7.2018 17:14

Habsburgská monarchie nebyla ani náhodou stavěna

jako hráz proti Rusku, s Ruskem se idiotsky znepřátelila až r. 1854, když nesplnila své spojenecké závazky a spojila se (ne přímo vojensky) s nepřáteli Ruska! Od té doby nevyhrála žádnou válku a šlo to s ní s kopce! Předtím bojovala jako spojenec Ruska třeba ve válce sedmileté, ve válce proti Osmanské říši r. 1789-1790 i ve válce proti Napoleonovi.

Monarchie byla původně míněna jako hráz proti ISLÁMU a v tomto byla i spojencem Ruska!!! Dokonce si neuvědomuji, že by kdy před rokem 1914 válčila proti Rusku (pouze krátce jako stát, podmaněný Napoleonem), i když na Balkánu s ním před WW1 spoupeřila!

S dnešní EU, která přijímá islám horem dolem a cpe ho i nám nemůžeme, samozřejmě, mít nic společného!

V. Kobetič 7.7.2018 17:12

Re: Klasický príklad nemeckej povýšenosti a nadradenosti

p. Kostelanský, váš príspevok považujem za skvelý. Ďakujem.

V. Církva 7.7.2018 17:01

Tak trochu "odvážný" názor

Je známo že Němci se přes křesťanství násilně prosazovali směrem na východ. Christianizace polabských Slovanů nebyla bezbolestná ani mírumilovná. Cyril a Metoděj byli pozváni aby byl oslaben německý vliv a závislost na něm. A jako každá pluralita to určitý smysl mělo, jinak bychom dnes mluvili Německy a byli Němci. Byzantinští panovníci určitě nebyli proti získávání vlivu v našich zemích, ale s Němci se to asi nedalo srovnávat.

Co se týče Rakouska, to určitě svůj smysl kdysi mělo. Jen jak je i v článku správně uvedeno, přišli "Buršáci", tedy německý nacionalismus, a i ten český. Rakousko v 1.sv válce bylo značně zpátečnické a nelogické. Je celkem jasné, že s ním nechtěli Češi nic mít. Chyba bylo, že Rakousko šlo do války. Jinak by se třeba udrželo. Co se týká nás a Západní kultury, tam by se dalo souhlasit, že tam máme směřovat,jen se ta zápdni kultura nesmí měnit na blízkovýchodní.

V. Kobetič 7.7.2018 16:35

Pane Frýborte, rád čtu vaše příspěvky

a většinou souhlasím... Ale dnes jste si realitu hodně přizpůsobil. Chtěl jste sám sobě něco zdůvodnit...(?) Především – v historii neexistují žádné „kdyby“. Taktéž - dohady nejsou fakta... Pak jste hravě zapomenul, kdo tu „chásku mravů nekulturních, z velké části negramotnou“ do Čech vlastně přivedl. Vracíte se k hodnocení slovanství v mlhavých dálkách věků, ale nějak vám rozhodující děje posledního století vypadly z paměti – žel i s největšími zločinci a zločiny od zrodu dějin. A když negramota z Východu dal na frak oněm „nositelům kultury“, jak bylo lze zabránit pohrobkům Lenina, aby zde nezůstali „tak dlouho, dokud ten smrad z našeho brlohu nevyvane“. A asi víte, kdo a proč bolševíka Lenina do Ruska přivezl a financoval... Ani oni Slované nebyli. Vaše hodnocení Slovanů a slovanství vidím tedy jako účelové. Ján Kollár, Fr.Palacký i Svatopluk Čech... by nad Vámi asi hořce zaplakali... A jsouce seznámeni s dneškem by se možná i zeptali, kde berete tu jistotu, že „mohutné to dubisko“ se vám byť v Německu, nemůže hodit? K tomu může stačit např. že si dostatečně nenastudujete Korán... Doporučuji, dočtěte si alespo%n tu Slávy dceru. „Však času ten horší je člověk, jenž berlu železnou v těchto krajích na tvou, Slávie, šíji chopil“

A. Trick 7.7.2018 16:23

Re: Tento článek

Tak se tu netzerte.

V. Kotas 7.7.2018 15:55

Re: Když se jiní hlásí k Vikingům, Germánům, atd.,

Třeba se ti jednou něco takového splní.

S. Netzer 7.7.2018 13:51

Re: Tento článek

Kulové, Kulturbanause.

J. Kanioková 7.7.2018 13:32

1*****

Velmi souzním a přiznám se, že mě ten článek překvapil dost nemile. Možná nějaké mé předchozí generace cosi z autorova podezření smýšlely, nevím, ale silně pochybuji. Byli to obyčejní udření lidičkové, žádní intelektuálové, nejspíš ani žádného vzdělání nepobrali. Táta sice Palackého miloval, ale nikdy nám nic z jeho myšlenek neříkal, nevnucoval. A mé generaci zbyl už jen ten silný vztah k jazyku, krajině, k některým kulturním dílům a uznávaným hodnotám na našem území. A ty už nestranily vůbec nikomu, ani náboženství. I když mě mamka "mlátila desaterem" celodenně. A někdy podezírám, že by neškodilo naším mocným, věrchušce, to desatero alespoň občas připomínat. Místo šíleného množství debilních zákonů a pravidel.

A přiznám se, že mě teď neskutečně dojal sokolský slet. V tom jsem vyrůstala, moji rodiče byli fanatičtí Sokolové, zakládající mnohé z jednot v našem okolí. A po jeho zrušení se u nás na půdě skladoval veškerý sokolský inventář dlouhé roky. Taky v čase "tání" v r. 68 táta naprosto ožil a objíděl okolí, inicioval i pomáhal se znovuzakládáním sokolských jednot. Teprve, když to definitivně padlo, vzdal to. V podstatě i život.

A. Trick 7.7.2018 13:29

Re: Tento článek

A co je Vám do mých zálib, Kulturtraegerin?

S. Netzer 7.7.2018 12:42

Re: Tento článek

Nemilý MaloČechu, s vašimi zálibami jste zde seznámil široké publikum.

P. Zinga 7.7.2018 12:42

Pane Frýborte,

co se roztahovačnosti týká, tak tu cítil český lid, no, odkud celé tisíciletí? Neblbněte...

A. Trick 7.7.2018 12:16

Re: Tento článek

Nemilá VelkoNěmko, víte prdlajs co je dle mého gusta.

J. Jelínek 7.7.2018 11:57

Re: Klasický príklad nemeckej povýšenosti a nadradenosti

Ach jo.

S. Netzer 7.7.2018 10:59

Re: Klasický príklad nemeckej povýšenosti a nadradenosti

:-)))))

Nejvíce mě o nadřazenosti Slovanstva přesvědčil váš argument, že "slovanské jazyky majú 7 pádov a anglosaské len 4", což je jasným důkazem nadřazenosti Slovanstva, fakt který "sa však nikde oficiálne nedočítate" a který nám zatajují "západní autori".

J. Kostelanský 7.7.2018 10:48

Re: Klasický príklad nemeckej povýšenosti a nadradenosti

Čo tu melete o rasových teóriách? Ja len hovorím, že slovanské jazyky majú k sanskrtu bližšie ako nemecké a anglosaské. A dávam k tomu príklady. Od vás by som očakával, že ak s týmto názorom nesúhlasite, tak uvediete argumenty, ktoré ho vyvrátia.

Ak by ste sa trochu zaujímali o podstatu vecí, tak by ste (možno) prišli na to, že prakticky nič v histórii nie je také, ako sa to oficiálne píše a ako to tvrdia rôzni experti a "experti". Pretože (takmer) všetci prežúvajú už stokrát predtým prežuté a ani sa nenamáhajú si to preveriť. A ak má náhodou niekto iný názor, tak je hneď ostrakizovaný a vyhlásený za šíriteľa bludov. Ale to je typický rys súčasnej vedy - stačí si pozrieť, čo všetko musel zažiť nositeľ Nobelovej ceny za objav kvázi kryštálov.

Jednoducho tu existuje pekne vyformovaná "šupka/slupka poznania", ktorú si elity chránia doslova všetkými prostriedkami. A laici ako vy len ďalej prežúvajú čo už predtým prežuli iní "experti". :-) :-)

J. Kostelanský 7.7.2018 10:38

Re: Klasický príklad nemeckej povýšenosti a nadradenosti

Aj v súčasnosti vidieť tento rozdiel medzi rodinne chladnými Nemcami a

Angličanmi a slovanskými národmi. U Nemcov či Angličanov, ale aj

Američanov je bežné, že rodina sa navštevuje raz či pár krát do roka, u

Slovanov to funguje dosť odlišne. Takže čo je znakom vyspelosti či

nevyspelosti národa?