1.5.2024 | Svátek práce


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Pišta 4.1.2008 8:27

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: V prosinci 1935

Račte se podívat do pramenů.Nemáte-li tu možnost, rád vám přepíšu znění oficiální  nóty , kterou Beneš v této souvislosti dostal od Britů. Nějak jste přehledl časové souvislosti. Hácha nebyl zvolen za protektorátu. Ostatně, já vám to napiši hned. "Britská vláda byla učastníkem Mnichovské dohody.Dr.Beneš se zákonně vzdal presidentství a byl nahrazen zákonně presidentem, jehož jsme zákonně uznali.Uznat nyní právní kontinuitu dr.Beneše jako prezidenta by pro nás znamenalo popřít legalitu potvrzenou schválením parlamentu a mohlo by mít negativní právní důsledky." Tolik Britové. Podepsán Mr.Eden

A. 4.1.2008 4:01

Re: Re: Re: Politické strany

Tu uranovou rudu je mnohem levnější koupit než financovat válku. Buďte v klidu :-)

František 3.1.2008 21:17

Nevolili

Po válce nebyly povoleny. Nebylo také proč. Ten seznam je vskutku tristní...

Bubeník 3.1.2008 20:53

Volba nebo kšeft

Autor plká polopravdy. Beneše  podporovali Sověti i domácí kamarádi-zednáři. Takže to byl kšeft. Kdo se protivil, byl Benešem zlikvidován.

Poloněmec 3.1.2008 20:33

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: V prosinci 1935

Uznává se stát a nikoli volba představitele, ta se maximálně bere na vědomí. Konkrétně po 15. březnu nešlo ani to, protože Protektorát neměl mezinárodněprávní suverenitu. A jsou právní školy, které mezinárodní právo ani nepokládají za součást práva. A nemějte iluse o dodržování mezinárodních smluv Spojeným královstvím, cf. Pařížské smlouvy.

Poloněmec 3.1.2008 20:20

Re: Re: Politické strany

Sice nerozumím souvislostem, ale v Čechách jsou stále dost velké zásoby uranové rudy a to i po drancování v 50. a 60. letech. K významným vadám českého národa je nahrazování interpretací dějin interpretacemi mýthů. Neberte to osobně.

A. 3.1.2008 18:38

Re: Politické strany

Beneš byl typickým produktem tohoto národa. Malicherný, mstivý, ješitný a sobecký. Stejně jako všechny vlády po roce 1990. Za svobodu se musí bojovat a umírat. Pokud chybí ochota či odvaha, je zbytečné hledat vinu někde jinde. Pokud, i s nemalým Benešovým přispěním, národ nadšeně volil komunisty v roce 1946, je veškerý další vývoj jen přímým důsledkem této volby. Beneš se tím zjevně hodlal pomstít za ponížení v Mnichově. Zemi, o jejíchž obyvatelích je chronicky známo, že se nikdy a nikomu nebudou bránit, si obsadí každý, komu se to zrovna hodí. Proto je štěstím této země, že tu nejsou suroviny ani zdroje energie ani cokoli jiného, co by za obsazení stálo.

Poloněmec 3.1.2008 17:14

Politické strany

Autor neví, že po válce se politického života zúčastnily všechny strany, které byly v londýnské Státní radě Československa. Že se zahraničního odboje v Londýně neúčastnila ani jedna strana, která byla proti  volbě Beneše presidentem, je asi jen náhoda.

Chris Kelvin 3.1.2008 16:08

Re: Re: Re: Re: Re: V prosinci 1935

Teď jste mě pobavil, Marate. No, možná i blít z toho budu. Taková demagogie, že se nestydíte.....!!! 8-o

Pišta 3.1.2008 14:54

Re: Re: Re: Re: Re: Re: V prosinci 1935

Beneš složil svojí fukci 15.10. 1938  Hácha byl zvolen prezidentem 30.11. 1938  Protektorát vznikl 15.3.1939.   Beneš abdikoval dobrovolně. Hácha byl zvolen podle tehdejší ústavy. Benešovy problémy se schválením jeho vlády, pramenily mimo jiné právě z faktu, že Háchu jako prezidenta uznala Británie. A to tehdy znamenalo, že ho uznaly i dominia. A odvolat tuto skutečnost jaksi nebyl jednoduché. V zemi kde platí pravo, nejde odvolávat či slibovat jak se komu zamane. Všechno má svojí schvalovací logiku. A proceduru.

Jana 3.1.2008 14:22

Volby

Vždyť nemáme prezidentský stát. Myslíte si, že když zvolí pana Klause nebo pana Švejnara, že se něco změní ?  Když byl prezidentem pan Havel, tak pan Klaus chtěl jeho pravomoce co nejvíc okleštit. Takže na co všechno je ten humbuk?  U nás je prezident jen na parádu. V parlamentu si stejně poslanci dělají co chtějí.

jensina1 3.1.2008 12:19

kolik tu máme historiků

kolik tu máme historiků, ale žádného bojovníka. Kolik byste byli ochotni objetovat synů, otců_ Jak byste dnes za to Beneše chválili, třeba byste se ani nenarodili.

Vlastimil 3.1.2008 11:52

Re: Re: Re: Re: Re: V prosinci 1935

Československá strana před Mnichovskou dohodou pod nátlakem s hrozbou válečného konfliktu vyjádřila ochotu jednat o odstoupení části pohraničí. Nejsem si však jist, zda to bylo vyjádřeno oficálně nebo jen důvěrně diplomatickou cestou. Nicméně oficiálně bylo pohraničí od Českoslovenka odtrženo až Mnichovskou dohodou, která se konala bez účasti Československa. Proto také Chamberlein a Daladier po návratu z Mnichova mávali jejím textem a tvrdili, že zachránili mír.

Po 15.březnu 1939 lze o Emilu Háchovi jen stěží mluvit jako o legálním československém prezidentovi. Beneš si funkci prezidenta v Anglii neuzurpoval. Během války se mu podařilo dosáhnout toho, že Spojenci uznali za legální československou vládu exilovou vládu Edvarda Beneše a protektorátní vládu v Praze i Háchu pak považovali za loutkový režim. Celý československý odboj pak za své legální představitele považoval londýnskou exilovou vládu a prezidenta Beneše. Nebo si snad myslíte, že Beneš si měl za války odskočit do Prahy a nechat se zde zvolit prezidentem?

Viktor 3.1.2008 11:43

jeden z mála

smysluplmých a pravdivých článků. ostatně autor je lidem, kteří myslí, dostatečnš ceněn.

Marat 3.1.2008 11:23

Re: Re: Re: Re: V prosinci 1935

Vlastimile,pro vás jsou fakta nepřijatelná.Beneš už před Mnichovskou konferenci poslal k Daladierovi Jaromíra Nečase s návrhem té smlovy,které se potom říkalo a říká Mnichovský diktát.V tom návrhu žádá,aby se to celé utajilo.Nečas měl tu jeho(Benešovu) instrukci zničit.Což Nečas neudělal a tím si zachránil život.Beneš by ho za to nechal po válce oběsit.Stalinovi a i českým bolševikum byla tá instrukce známá a tak Beneš chtěj nechtěj,musel skákat jak bolševici pískali.Tím návrhem s kterým poslal k Dladierovi Nečase,se Beneš dopustil velezrady.Proto Daladier s Chamberlalinem se nedopustili žádné hanebnocti v tom neslavném Mnichovcě.Splnili jen to,co na ních Beneš chtěl.

Květoslav 3.1.2008 10:57

Re: Re: Re: Re: V prosinci 1935

To nic nemění na faktu, že odstoupení Sudet bylo ČS vládou odsouhlaseno před ní.

Zrovna je nepopiratelným faktem, že československým prezidentem, zvoleným PŘED okupací ČSR Německem, byl legálním československým parlamentem legálně zvolen Emil Hácha a že Eduard Beneš si tuto funkci v Anglii uzurpoval neoprávněně.

Vlastimil 3.1.2008 10:37

Re: Re: Re: V prosinci 1935

Československá vláda se podvolila tlaku a souhlasila s odstoupením Sudet 21.září 1938. Mnichovská dohoda z 29.září 1938 řešila technické provedení odstoupení Sudet včetně určení hranic. Mnichovská dohoda se primárně konala kvůli sudetským Němcům, odstoupení Těšínska nebo Podkarpatské Rusi bylo jen sekundárním důsledkem. Sudety tedy byly zabrány Německem až po Mnichovské dohodě.

Štváč 3.1.2008 10:10

Klaus

jde v Benešových stopách. Náklonost k Rusku, mstivost všem kdo jej nemilují, odvaha na venek k problému klima, zatímco k Iráku, Číně, Rusku, Čečensku, Putinovi, Kubě - jen ticho. Vkročí-li sem rudoarmějec, opráší ruštinu, natáhne beranici a obejme Voloďu. Ví dobře oportunista, co se sluší a patří když jde o moc. Pak ovšem bude národ na posledním místě.

Květoslav 3.1.2008 9:52

Re: Re: V prosinci 1935

Sudety odstoupila vláda ČSR Německu již deset dnů PŘED  Mnichovskou konferencí. Mnichov tedy neřešil nároky německé menšiny, ale nároky všech menšin, zejména odstoupení Těšínska a Zakarpatské Rusi.

Fleischer 3.1.2008 8:42

Re: Re: V prosinci 1935

Zabránit "Mnichovu" mohla snad jen dohoda s českými Němci. Na tuto dohodu bylo však těsně před "Mnichovem" již pozdě. Beneš, který se velmi významnou měrou podílel na vzniku ČSR,byl  prvotřídní diplomat, ale byl také nacionalista. Jím vytvořený "národní" stát, který ovládal více 3,5 mil. početnou německou "menšinu" (více než 30% obyvatelstva!), neměl bez podpory západních spojenců naději na dlouhé trvání.

Vlastimil 3.1.2008 8:12

Re: V prosinci 1935

Vy jste opravdu komik. Proč byl Beneš zvolen prezidentem za pomocí intrik, když jeho volba byla mnohem jednoznačnější než jiné volby prezidentů. Sudety nám sebrali Německo, Itálie, Francie a Anglie Mnichovskou dohodou. Kdyby poté Beneš neodjel, Hitler by ho brzo nechal zavraždit. Exilovou londýnskou vládu uznali oficiálně spojenci a Beneš tudíž nebyl žádným samozvancem. Komiku, neměl byste příliš opisovat od Sudeťáků! 

Střelec 3.1.2008 6:43

Re: Re: Re: V prosinci 1935

Na tohle téma existoval starej vtip:

Sedí beneš v nebi na obláčku, kouká dolů na zem a hořce pláče. Jde okolo Kohn a ptá se ho, proč tak pláče?

B: Půl národa mě viní, že jsem prodal zemi Němcům a druhá polovina, že jsem je prodal bolševikům...

K(s nábožnou úctou v hlase): Poslyšte,  vy musej bejt ale dokonalej obchodníK! Takovej šmejd, a voni to prodaj hned dvakrát!

Jarda 3.1.2008 2:05

Re: Re: V prosinci 1935

O tom prvotridnim diplomatu mate stoprocentni pravdu a u toho mel taky zustat. K. Capek pise ve svych "Hovorem s TGM" jak mu Masaryk rika " Jako sveho nastupce bych si vybral agrarnickeho vudce Antonina Svehlu". Svehla byl predseda cs. vlady, zemrel predcasne v r. 1932. Benese ozznacuje za extremniho nacionalistu historik mnichovske krize Telford ve sve knize "Munich the price of peace". Cast zodpovednosti za mnich. krizi pricita Benesovi za jeho neustupne postoje, ovsem o tom si muzem myslet kazdy sve.

Chris Kelvin 3.1.2008 1:10

Re: V prosinci 1935

Myslím, že Beneš byl především prvotřídní diplomat. Vznik Československa r. 1918 je toho důkazem. Leč ani on nedokázal zabránit "Mnichovu". Další kroky bych si již v dané situaci netroufal hodnotit.....

Komik 3.1.2008 1:02

V prosinci 1935

byl pomocí svých intrik zvolen, za 2 a 3/4 roku protiústavně postoupil Sudety Hitlerovi, pak jako soukromník utekl před důsledky sých činů do ciziny, kde se sám následně prohlásil za prezidenta...